• |
ide | kryesore

“Hilja” e Berishës me propozimin për djegien e mandateve

Kryesore, Lajme

Dje duke dalë nga parlamenti Sali Berisha bëri një propozim të çuditshëm. Ai u tha gazetarëve, se pas skandalit që ndodhi në sallën e kuvendit, PD duhet të shikonte mundësinë për të djegur mandatet e deputetëve të saj, pasi Rama me anë të gardistëve dhe në kundërshtim me rregulloren, urdhëroi që ish kryeministrit t’i pritej fjala. Madje për ta theksuar sa më shumë idenë e tij, Berisha përdori termin “asgjwsim” për mandatet e opozitës.

Po pse propozimi i liderit historik ngjan i çuditshëm?


Në radhë të parë, sepse vetë Berisha asnjëherë nuk e ka përkrahur këtë rrugë. Madje edhe përgjatë çadrës, kur Lulzim Basha sokollinte se PD nuk do të hynte në zgjedhje, doktori bënte tolerantin duke pohuar se PD është një parti parlamentare, që nuk mund të qëndrojë e papërfaqësuar.

Propozimi i Berishës është i habitshëm edhe për një arsye tjetër. Po të shikohet me vëmendje diskutimi i tij para gazetarëve, vërehet se ai, opsionin e “asgjesimit të mandateve” nuk e përligji me çështjen madhore për të cilën PD po luftonte të hënën, pra për zgjedhjen antikushtetuese të kryeprokurorit, por për një gjë shumë më anësore sesa kjo: për ndalimin për të folur në tribunën e kuvendit.

Pikërish këto dy fakte, të çojnë në hipotezën se mos ndoshta Sali Berisha ka pasur diçka tjetër në mendje. Mos ndoshta ai e ka parë opsionin e djegies së mandateve si rrugën e vetme për të ribashkuar PD-në? Vetëm kështu, duke zhbërë padrejtësinë e majit të kaluar, selia blu mund të kishte mundësi të afronte të larguarit, duke i rivënë të gjithë edhe njëherë në start të barabartë.

Ndryshe nga Basha, ish kryetari e di mirë, (përvojat e pafundme elektorale ia kanë mësuar) se e djathta nuk ka asnjë mundësi reale për të fituar pa qenë e bashkuar. Dhe duke i shtuar kësaj faktin se kundër pushtetit të pamatë të Ramës (të përforcuar tashmë edhe me ShISh dhe kryeprokuroren) vetëm një front opozitar mund të ketë shanse të konkurojë denjësisht, nuk është që prapa ftesës për djegien e mandateve të jetë fshehur edhe ky qëllim.  

©Lapsi.al

9 Comments

 1. Berisha e ka me hile kete propozim apo me mire kete qe e tha para gazetareve……Berisha u merzit me Bashen dhe po pergatit Nishanin per ta bere kryetar te PDs……..se cfar e lidh me Nishanin nuk e di por kur akuzat me te medhaja binin mbi Nishanin kur ishte M. Brendshem dhe M. Drejtesie….ai e beri presidente kur te gjithe krisnin ta linte deputet te tjeshte…..hilet e Berishes nuk kane mbaruar akoma….

  1. kosta shko lepiji bythen rames se ma sa po shifet andi bushati nuk o paka pastru mir.po qfare ken o krymba qenefi qe jeni tranu ,mut rame hani e lider e mbani.qfare ju ka berisha tash juve.po 400 mij njerz iken nga qelbesiristani i rames ne 4 vite e gjysem.e gjith elita,keni mbetuer nje miljon e ca qelbesira ne lket vend bastardesh,kokpalaresh e qelbesirash komuniste.mutin si mjalt po ju shesin ruqi,rama,olsi,tahiri,frroket,doshi roshi,gjelili e balili,tahiri e habili.ridhjere e stalinit bij ju jeni.

 2. Berisha eshte hajdud , Meta eshte hajdud, Rama eshte hajdud, Basha eshte hajdud! Ja kjo eshte panorama , hiq hajdudin dhe vendos hajdudin!
  Mire do te ishte fshesa.

  1. a po vihet drejtesia ,ne vend ,apo ndryshon klasa politike per dobi ,te popullit apo i kthehen pronat ishpronareve ,,a po largohen ullheqesit tane nga padrejtesia a po behen me te pergjegjeshem ,perpara popullit dhe a do ja japin kuptimin cdo fjale qe ka gjuha te te folurit ,kuptimin ne formim dhe veprim me balance te drejte,qe drejtesise ti themi drejtesi dhe veprohet drejtesi ,dhe padrejtesise padrejtesi dhe ndeshkohet si padrejtesi dhe jo te quhet drejtesia me veprim padrejtesi dhe padrejtesia drejtesi [interes] ,vall a do ndollin keto dhe shum te tjera ne mezin tone ,si e mendoni cfar mund te presim ,,le ti marrim gjerat nga formimi ,femia edukohet ne barkun e nenes 20vite perpara se te linde ,eshte thenie profetike,po ashtu thenie profetike eshte per te keshilluar grat shtatzena per te lexuar kurane dhe bere vepra te mira gjat periulles se shtatzanise ,shkencore,kur femija behet 4,5 javesh ne barkun e nenes ,bashkvepron me mendimin dhe veprimin e nenes ,cfar po ndolle ne barkun e nenes ne lillje me edukimin ,aty po rregjistrohet tek femia shkalla pare e diturise ndjenja [ne zemer]por ndjenja per edukaten dhe morail e mire dhe kur del ne jete fillon te mesojne ti zhvillojne ne praktike me pare fjalen dhe pastaj veprat qe i nenshtrohet nje mesimi dhe edukate te mirfillte per moral dhe ndergjegje sinqeritet,dhe keto persona qe i nenshtrohen kesaj edukate dhe moral,kan turp te mendojne flasin dhe veprojne keq dhe shenja e keti turpi eshte skuqa e fytyres ,,per turpin ka ajete kuranore dhe hadithe profetike ,ku pershruhen ,qe mungesa turpit tregon se tek zoti botnave llogaritemi te shkatrruar,vall nese puesim dike sot te bejme nje sontazhe cfar eshte turpi si djalin si vajzen ,cfar thot nuk i din emrin jo me shejin,sepse turpi na ka braktisur me kohe nje pjese te malledalim tek edukimi ,po ne a e bejme praktikisht ,dhe kure e bejme ne mosen 7 vjec ne shkolle ,por ky thot 20 vite perpara se te lindei bie babaj reflekton nipin jane 6 cifte ne ate kod gjenetik dhe femia i 7tiqe ti bie rreth 27 vite jasht ralitetit ne bejme edukimin e femijes ,si kohe ,po cfar rregjistrohet ne te ,nuk eshte se nuk dine apo jane budallenj ta hellin njemilion here ,ceshtja eshte se nuk kan marre me kohe rrallen e dobise moralin ndergjegjen per te kapur dobit per kohen e shkurter te jetes qe kan,dhe qene te shpetuar,dhe dobishem ne pjesen me te malle mbi 80 vite nuk njohin zotin nuk njohin vlerat edukaten ndergjegjen moralin sepse sistemi komunist disiplinoj jeten permes interesit ,ra interesi iku disiplina mungesa ndergjegjes cfar beri ne 90 po 97 gjith kunder njeri tjetrit, ky eshte interesi dhe disiplina jetes mbi bazen e tije nuk ka teknologji qe disiplinon njeriun vecse vlerat ,si mund te arrim vlera pa vlera kan kaluar shum vite jasht ralitetit per shum xhenerata dhe shkencerisht ,duhet pune per te bere ate cfar flitet nder fushata apo cdo vend ,ulleheqesi eshte perfaqesuesi zotit ne toke ka pergjegjsi mbi popull e ka amanet zoti urdheron per drejtesi mbajtjen e amanetit,jo keshtu,un them qe ky popull ka nevoje per zotin e vet te verteten zhvillimin e mendimit permes vlerave ,qe te arrihet diku me meshiren e zotit ,por qe vlerat dobit zgjilljet te drejten ,jan njerez pergjegjes qe kan njohurit ,per ti koltivuar zhvilluar mesuar nxitur ,dhe arritur ,jo keto xhenerata qe jane paraqitur pa vlera meshire ,vetem hajde te kapim sa me shum tia hellim kujt te mundemi te bejme sa me shum ,kjo edukat nuk ka perparim ishin drejtuesit u mesu dhe populli ,e keqa duhet shkulur me themel sa nuk kemi prekur katastrofe ne mezin tonenjeri me tjetrin nga padrejtesia paformimi ,dhe varferia ,ceshtja eshte se jemi ne ekstrem buz ekstremit ,nuk kam cfar i them as akuzoj asken ,mbasi raliteti na akuzon gjitheve me heshtje perpara te keqes, pranim apo ndjekje pas ,ka ndjeshmeri per pajtim kombetare ,dhe drejtesi hak te ullhequr nga ulleheqes te vlerave dhe merituar qe shkencerisht filozofikisht psikologjikisht fetarisht e meritojne,ky eshte mendimi im qe shtrohet per tu pare nese raliteti qendron keshtu dhe duhet keshtu apo jo ,dhe si e mendoni te gjith me mire qe te gjith te ndjehen mire mundesit ende ekzistojne,me respekt

 3. Qelbesirat dhe funderrinat analist dhe politikan komunist punist jan kunder ameriks. Mandatet duhen djeg dhe duhen hedh brenda n lumin e lans qi poplli t jet i lir dhe analist t jen t lir qi t flasin per t gjitha. T gjithj analist dhe politikant e djatht duhet t futen n qaderr dhe t rrin aty mren derisa t plotsohen kerkesat e ameriks per liridemokraci.

 4. Koqja Andi! NUk mund te kete mendje me idiote se Bushati dhe Sala me keto hamendje! Pa folur per lexuesit dhe komentet pozitive per Andin dhe Salen nga analfabetet e Lapsi.al

  1. eshte ky raliteti koha dhe te urtit bejn plotesimet dhe sjellin vlersim perkrahje dobi thotë:

   populli shqiptare duhet te jete i qarte per nje gje,perpara se te perkrah dicka ,dike apo te luftojne dicka dike ,vareni mire ne vesh ju si klase politike, si popull ,si fqinje si evropiane si gjini njerzore ky koment nuk perseritet me historia e keti populli fatkeq ,i coptuar dhe ndare ne pes shtete ,me llune,jan instaluar ,per 100vite ,sisteme jo adekuate ne organizimin ,normalizimin e jetes shoqerore ne ,vend formimin dhe te drejtat ,ku per shkak ,jan grabitur te drejtat e kombit shqiptare ne pergjithesi ne pese shtete,dhe jane rreth 15 milion shqiptare ,qe enden rrugeve te botes per nje cope buk ,,kjo gjendje ,ekstreme drejt ekstremit ,ka aktor dhe autor te disafishte ku mbi popullin shqiptare rendon trysni e shumfishte ,ceshtja fillim e mbarim ,ndahet ne disa pjese 1 coptimi ,politikat sistemet ligjet rekomandimet,2trysnit e vendeve qe perfituan ,ne coptimin tone ,per te na frenuar izoloar dhe mbajtur me poshte ne cdo pikpamje se ato per te mos qen ne gjendje qe te bashkohemi kurre,,por qe gjith sebashku kan ndikuar dhe tek orientimi dhe drejtimi shtetit per te pasur favore dhe aksese brenda ne shqiperi,sejcili sa me shum,gjermanin e coptuan por e lan te bashkohet shqiperin e coptuan por e futen ne rrugen e asgjesimit,defakto ,vihet ne pikpyetje lufta e kosoves ,si nje marrveshje ,per qellimin dhe formen e saje te orientuar ,e ploteson kete ide veprimi luftes per ta cliruar ,dhe paslufta per ta coptuar ,nga te njejtit pjesmarres duke ditur te verteten qe shqiptaret u coptuan ,filloj shqurtimi i ceshtjes shqiptare ,me lagje gjoja per tu rregulluar per te hyre ne evrope ne kembim te leshimit trojevedhe jo te hapej dhe mbyllej ceshtja shqiptare si nje e tere,me perfundim dhenien e te drejtave shqipareve dhe mbylljen njeher e pergjithmone te ceshtjes shqiptare,,por per ti dobesuar shqiptaret ngrihen gjykata speciale ,duke akuzuar vetmbrojtjen nga barbaria sllave dhe vetingun shqiptare,per te denuar klasen politike,por nga ana tjeter lejimin e grekerve per te llene pasaporta shqiptareve te varfer per nje cope buk,,apo bullgareve dhe duke mos u len mundesi tjeter ,vecse permes politikave te percaktuara ,qe shqiptaret plotesisht i asimilojne,sepse grekerit kerkojne per qytetare te vet rreth nje milion banore bashke me territoret e pasurise dhe bullgaret po ashtu,,sikur kaq lehte te arriheshin deshirat njerzimi do ishte zhdukur koh me pare,zoterinje te nderuar keto jan konflikte interesi,qe kan filluar ne mbare boten qe para 100vitesh vrulleshem ,kush eshte me i forte ndaj te dobetit te perfitoje sa me shume duke perdorur sistemet e organizimit te jetes per kete qellim te orientuar dhe jemi ne fazen perfundimtare qe quhet dorzim,[kapitullim]kjo eshte ajo qe ofron elita boterore ,e hapur apo fshehur bashke me klasen tone politike per te gjith,a kemi mundesi,mbasi kjo eshte fillimi qe zjarrit i shtohet benzine ne cdo cep te globit,kjo ishte rruga njerzore ,ku jeta disiplinohet mbi baza interesi,,ku sapo bie mundesia e permbushjes interesit,iken disiplina ,dhe mungesa ndergjegjes vlerave i ven gjith ne perballje kunder njeri tjetrit,kjeshtu ne jemi per ta shqyer njeri tjetrin, sepse ky eshte formimi egos pa frena ku sejcili linde i dobet dhe me ego te malle ,sikur njerit boten me gjith cfar ka brenda nuk ngopet,,po imagjinoni per kaq banore sa ka toka sa planete na duhen nuk mjafton as gjithesia ,pa shikoni se si ne cdo fushe te jetes,se si suksesin e arrine permes drejtesise rregullit dhe mases,arrin ta bejne trenin te funksionojne aroplanin te ngrihet ne ajr dhe teknologjin te na sherbejne ,pa shikoni se si me rregull lle mase ,funksionon cdo gjallese ,pa shikoni qe me rregull dhe ,mase ,e gjitha keto nuk kan krijues ,i krijuam ne,jo ,ne nuk munt te pranojme qe nuk ka zot,[krijues]perderi sa jan krijesat,por nuk mund te vem ne dyshim kuranin dhe synetin ligjet e tije perderi sa e fakton universi cdo gjallese cdo shpikje ,cdo arritje shkencore,qe fakton ligjet e tije ,me arritjet shkencore qe funksionojne ,qe na sherbejne,qe kemi dobi,me krijesat e zotit qe na japin dobit nga te cilat varet ekzistenca jone ,qe planifikojme jeten lumturine paqen ,me to,ne nuk mund ta mohojme ligjin e zotit kur ajo qe shkruhet ne liber vertetohet ne praktike ,ajo qe shkruhet ne liber eshte e unifikuar ne gjallerin e jetes,ajo qe shkruhet ne liber jemi te lillur organikisht ne tre shkallet e veprimit,ne si njerez,jan faktet ne trupin tone sejcili me veten e vet mund tia ktheje pergjigjen vetes pa nevoje debati,,kemi dy kapituj ne islame [islame do thot paqe dhe paqa eshte 1 ka drejtesine dhe gjitha elementet perberes ne detaje per gjith gjeresin e vet]eshte hallalli [ne cdo gjuhe do thot e lejuar dhe harami qe do thot e ndaluar,tek hallalli zoti mallerishem percaktoj drejtesine ligjet e tije te dobishmen per ne,dhe vepruesve te tije i caktoj shperblim ne dy botet,kurse harami zot mallerishem caktoj te ndaluaren ,dhe vepruesve te saje ju caktoj ndeshkim ne dy botet, ne esence njeriu mund ti veproje te dyja sepse jeta eshte sprove mes te mires dhe te keqes ,mes meshires dhe urrejtjes mes hakmarrjes dhe faljes mes urtesis dhe paditurise mes durimit dhe ngutjes mes gabimit dhe pendimit mes meshires dhe ,tolerances,,dhe gjitha keto ne peshore tek zoti jone maten,sipas meshires dhe drejtesise se tije,vazhdojme me emrat e dy kapitujve lilljet e tyre me gjymtyret tona,si mrekulli kuptimore gjuhesore fetare filozofike psikologjike ,ne tre shkallet e veprimit,ne te menduar njeriu cdo veper te ndaluar qe ne e quajm krim dhe feja e ndaluar por ne gjuhen e shpalljes haram njeriu eshte i stresuar,ne te folur per krimin tjeret e lene me goje mbyllur ,por ne te vepruar tjeret e urrejn dhe ndeshkojne por edhe ne fund te fjales haram goja ngelet mbyllur,vetem po te thuhet ne gjuhen e shpalljes sepse ne gjuhet tjera nuk ka kuptim preciz,e e ndaluar,nuk lillet organikisht me gjymtyret,e kunderta ndolle me hallallin te lejuaren ,keta dy fjale nuk i shpiku njeriu por krijuesi botnave perpara se te krijonte njeriun dhe ja mesoj njeriut dhe kemi fati pas kaq shekujsh vetem me dy fjale te kuptojme te verteten ne trupin tone pa deshmi as deshmitare,un shpjegove dy fjale dy kapituj emrat e tyre por temat qe rrjellin ne to gjeresin e diturise tyre ka tjere qe merren me to lle ua shpjegojne,ne detaje ku do bindeni lehte pastert ne mrekulli mbi mrekulli qe ekzistojne brenda,,dalim ne tre pika qellimin e krijimit ,tone me obligimet ,drejtesia padrejtesia ndikiminder njerez ,kundershtimet dhe mundesit,i malli zot ka paralajmruar se asgje se krijoj kot, dhe se krijimin tone bashke me exhin ,nuk e beri per tjeter vecse ate ta allurojme te pranojme ate per zot dhe muhamedin per te derguar,[shehadetin]2agjerimin ,3 zekatin 4 harxhin ,na urdheroj per dituri pune dhe vepra te mira,zoti gjithesise ,me pare ka sjellur dhe shpallje tjera njerzimit ,koh pas kohe si ullezim dhe meshire dhe gjitha fillojne me emrin e meshiruesit meshirberesit ,,te gjitha ishin ullzim dhe meshire per njerezit per nje grup njerezish nje popull dhe mbare njerzimin shpallja fundit ,nga fillimi jetes njerzimi duke u shtuar dhe shpalljet me voluminoze,nese grumbullohet gjitha shpalljet ne nje vend ,ashtu si zoti i shpalli njerzimi meson te verteten,,rendesia e shpalljeve sipas kohes dhe zhvillimit te jetes ,tregojne shum hadithe profetike mbi vlerat e shpalljes sipas kohes ne fillim te jetes,ne toke jete gjatesia njerzore ishte e malle disa fish me e malle se sa sot,pavarsisht se njerez ishin pak ,dhe zoti mallerishem ,ne diten e dhogarise ndjekesit e atyre shpalljeve ,quhen ymete,i shperblen punet e mira te tyre ne kete bote ne raport 1me 1,dhe keshtu erdhi njerzit duke u shtuar dhe shpajet duke u zgjeruar shperblimi per ne diten e dhogarise duke u rritur dhe jeta duke u zvogeluar,ku me kurane dhe synet i derguari i zotit i ftoj te gjith,ta pasonin ate ,nese thellohemi eshte vetem dobi per te gjith mbasi jeten ne kete bote e kemi te shkurter ,dhe kjo bote eshte mundesi per te fituar xhehnetin e zotit ,shperblimin e perjetesise,dhe zoti i mallerishem per te shpetuar te gji e ka llene mundesine qe te gjith njerzit e kesaje kohe ,per jeten e shkurter ,sipas ullcimit te zotit ,te fitojne xhehnetin e tije shperblimin e perjeteshem permes obligimeve veprave te mira ne kete bote,krijuesi jon i perbashket e tregoj meshiren e tije per krijesat e tije ,ai nuk mund te mohohet nuk mund te akuzohet por vecse te rrespektohet,sepse dobia eshte vetem dobi meshira vecse meshire ,cdo fjale qe e krijoj qe e flasim ,qe ai na e mesoj ,ka pasqyrimin preciz punen ne detaje ,dhe gjitha punet renditen ne te mira dhe te keqia ,dhe maten sipas drejtesise se tije ,cfar ndoll me njerzit ne pergjithesi ,te drejten miren e duan te gjith sepse u krijuam me te cilesit kur zhvillohet drejtesia ne zhvillim ajo qarteson gjalleron ka lillshmeri uniteti dobish zgjilljesh,padrejtesin e urrejne te gjith edhe ato qe padrejtesi u bejne tjereve,sepse ajo ne cdo detaj ,eshte shkaterruese ,ate e duan nje grup i vogel interesi,qe kostot ua sjellin tjereve,por qe padrejtesia ka ndeshkim ne dy botet,sot po shohim kosto kudo mbasi ndjekja dhe zhvillimi padrejtesise ka sjellur,prishjen e raporteve nder gjallesa nga ku varen dobit ekzistenca jone dhe ndernjerzore me grabitje te drejtash,arritem piken 100vjecare te plotesimit fakteve te vlersimit ralitetit ndarjes problemeve dhe pranimit zgjilljeve,1 nese marrim tek besimi ,universalen ,kemi gjith nje zot dhe jemi gjini njerzore,,ftohen te gjith ,drejt krijuesit vet shpetimit garancise qe zoti ka llene,,dhe po te zhvillohej kjo fe ,si cak ka perjetesine ,fitimin e xhehnetit [parajses] i cili fitohet ne kete bote sipas ullzimit zotit dhe shperblimit te veprave ,nese kete do ta shikonim ne kendveshtrim ekonomik njerzit me ndergjegje te pastert ,do viheshin ne rralle per te hulumtuar me sinqeritet te mall per te gjetur ndonje veper te mire ,per te fituar perjetesine shperblimin e zotit, ne cdo fushe dhe mundesi,vall mendoni se do mbetej problem pa zgjillje mbi siperfaqen e tokes ku vet zgjillja e problemit quhet veper shperblimi jo nuk do mbetej,keshtu ne cdo kendveshtrim islami eshte vetem dobi qe te tilla suksese zgjillje nuk ka fuqi mendore njerzore as fuqi ,trupore ti arrije as me disiplina as me teknologji se administratori i krijimit dhe suksesit eshte vet krijuesi eshte zot vetem ai dhe ne sna la gja ne dore ne jemi nje hic perpara tije urdheroj krijimin tone pa na pyetur mund te urdheroje vdekjen e sejcilit prej nesh po pa na pyetur ,urdheron ringjalljen dhe na merr ne pergjegjesi ,ky eshte zoti sukseseve dhe meshires i ullzimit dhe ndeshkimit,e verteta,po ka kundershtare qe su pelqen islami i pelqen sejcilit vetja,e verteta brezave ju tregohet moment pas momenti eshte pergjegjsi qe zoti na ngarkoj te gjitheve per tre shkallet e veprimit ne te menduar [diturin ] ne te folur dhe vepruar ,per te mirat qe na i ka llene demet dhe dobite ullzimin dhe te vepruarit me te,kjo eshte hak per cdo njeri qe vjen ne kete bot pastaj ,pasi e verteta i behet e qarte i takon zotit ceshtja e tije,don te ndjek fet tjera eshte ceshja tije por gjith sebashku te vendosur ne kete toke ekzistencen e mbajne gjalle pa u shkatrruar kjo mundesi dietaret ullheqesit e drejte lutjet e besimtareve ,dhe guximtaret kjo eshte balanca qe mban gjalle boten pa u shkatrrue te cilet orientone ullzimin lilljet me zotin ,marrveshjet shoqerore ,ndernjerzore ,mbasi permes ,ullzimit vlerave ,mirkuptimit tolerances faljes marrveshjeve bota ka ekzistuar deri tani dhe po kjo forme ,sipas zgjelljes ,njerzore dhe marrveshjeve bota mund te ekzistojne aq sa zoti mallerishem ta kete vendosur mbasi njerzit sollen kete gjendje dhe po njerezit perseri jan ato qe mund ta rregullojne ,permes te vertetes te drejtes hakut,zoti e lejon vepren e mire te behet perderi sa lejon fjalen e mire te flitet lejon dhe ndjeshmerin per te dhe keshtu shkall shkall vjen vlersimi ralitetit ndarja problemit dhe pranimi zgjilljeve ,askush nuk mund te percaktoje fillimi apo fundi botes ate e ka percaktuar vet zoti por ne te shohim cfar po percaktojme per veten tone per fundin tone kur te dalim perballe te mallit zot,kjo eshte esenca,kjo ishte ceshtja e padrejtesie ndaj nje kombi shumbesimesh ne nje bote shum besimeshme ,me nje vijim shpallje nga i njejti zot dhe si krijesa te njejta njerez,dalim perseri tek problematikat ne vend ,ketu shoh disa zhvillime ku per 100vite fillim dhe mbarim e filluan dhe dalin aktor mbylles po ato qe e filluan ,te fuqishmit nje politik me sistemet e jetes dhe organizimet ligjore qe na coptuan gjunjezuan shkaterruan ,ne cdo detaj edhe vetingu i sherben ketije qellimi i padrejte teresisht ,arsyeja na keni bere shtet etnishe ,qe respektohen te drejtat ,e tyre perse nuk respektohen te drejtat e shqiptareve ,perse nderkomtarisht mbrohen etnit dhe nuk mbrohen te drejtat shqiptare ne cameri e trojet shqiptare,te drejtat e grekerve duhet ti mbrojme ne shqiperi te krijojme dhe histori te paqena per 35mije greker qe erdhen ne shqiperi ,i ngihmuam se kerkuan ti vrisnin grekerit sic ndihmua dhe cifutet nga moszhdukja ,dhe tani i kerkojne per qytetare grek nderkoh qe mohojne te drejtat came,tani kerkojne tu japim dhe detin kjo eshte padrejtesi korrupsion perse bota hesht,dhe perse ndihmon tjeret kunder nesh,vazhdojme ,ne i respektuam minoritetet tjeret na detyrohen ,kemi pranuar mallesin ne perfaqesim ketu perfitojme kryeprokuroit i takon shqiptare kemi pranuar besimet respektimin e vlerave kulturave,nje kryeprokuror ,ne shqiperi organit drejtesise i takon te vlersohet besimi me i mall 75 perqin jan musliman ,kryeprokuror duhet te jete musliman ,por dhe me emer musliman ,kush meriton kur flasim per fjalen drejtesi drejtesin te verteten e krijoj vetem zoti nuk ka te vertet mbi te vertete e verteta eshte nje eshte e lillur me gjallerin e jetes e unifikuar tek cdo gjallese ,ka fakte dhe zhvillimi shoqerore ka plotesuar faktet dhe kuptimin shkencerisht filozofikisht psikologjikisht ne cdo detaj,perfaqesuesi drejtesise eshte perfaqesuesi zotit ne toke zoti urdheron drejtesi jo padrejtesi,i perket personit te drejtesise ,te jete me shkollen e doktoratures juridike te sheriadit,dhe doktoratures juridike bashkohore,sepse ky person ka te drejte te ndjek penalisht ,krimin dhe burimin e krimit ,se krimi ka burim ,sepse per 100vite burim krimi ishte politika ligjet ligjvenesit,jan kriminalizuar breza te tere padrejtesisht ky kryeprokoror ,i ndjek te gjitha duke mbetur dhe mbijetuar ligji qe sejcilit i jep te drejten hakun,ky eshte thelbi,kurse te ndeshkohen disa viktima pa u ndeshkuar shkaqet do te thot asgjesim te nje kombi ,ku e gjetet kete shpikje zoterinje ,po te ishte kaq i lehte pushtimi sundimi dhe asgjesimi bota do ishte asgjesuar me kohe dhe asnjeri prej nesh kesa kohe sdo ja kishte arritur,,kjo eshte persa i perket kryeprokurorit ,persa i perket klases politike ,ne cdo kendveshtrim fetar politik shkencore me trashgimi dhe formim keta jan tejkonsumuar,me kohe ,persa i perket momentit dhe themeleve te vazhdimsise,ky popull ky popull ka nevoje per te verteten zotin e vet ,mbasi per 100vite ky eshte formuar rritur dhe edukura jasht ralitetit artificialisht i orientuar ,ku mangesit , ne formim i kan ulur natyralitetin dhe imunitetin ,ne cdo pikpamje te vlerave dhe dobis duke i mbetur cdo negativitet dhe e keqe,keto jan ndikimet qe padrejtesia solli dhe populli eshtei pafuqishem te ndahet me te,por kushdo qe e therret i shkon pas dhe behet lehte viktim nga kushdo,,tani nese kerkohet drejtesia ,e verteta ate ta veme me vleren e vet nga perfaqesuesit e vertete te saje,ndryshe nuk do themi vendosem drejtesi,por padrejtesine e mbrojtem me padrejtesi,duke mbetur me kosto pas,nje ceshtje tjeter ,eshte domosdoshmeri nje pajtim i brendeshem kombetare, i pergjilleshem ,mbasi jan mesuar klasa politike per 100vite ,ishte ne pozite padrejtesie ne cdo pikpamje dhe pacmangeshem jan bere dhe shum breza te formuar ne koncepte apo dhe mesuar te veprojne padrejtesin duke marrur ate qe si takon sepse skishte ne formim ndergjegje as kulture as ndjenje kuptimi dhe u bene si te mellenj si te vegjel thuajse te barabarte sepse po te ekzistojne ,padrejtesia 100vite ,ne nje vend pergjegjes pacmangeshem jane te gjith behesh dhe me heshtjen ,ka hadith profetik qe eshte pyetur i derguari zotit nese dikush tenton te me grabis pasurin cfar te bej pergjigja ka qe kjo ,lufto me te ,eshte pyetur po nese me mbyt ,eshte pergjigjur nese te mbyt ti je per parajs [xhehnet] kurse nese e mbyt ai eshte per ne zjarr po cfar bem neve respektuam mbrojtjen e shtetit nderkohqe vet shteti ishte vet grabitesi,me heshtje ne u beme demtues te vetes me pranim dhe ndjekje pas ne i votuam vet duke ditur qe po na vjellin permes mashtrimit ,keta jan vecorit e nje haku hyjnore pajtimi ,eshte nje hap mirkuptimi perballe nje shkatrrimi dhe humbje totale mes nesh dhe rreth nesh zoti e ka lene deren e meshires hapur per te gjith ne cdo moment koh pas kohe ,ka treguar qe padrejtesin e ndeshkoj dhe drejtesine e shperblej por sikur te mos kishte lene pendimin dhe pajtimin meshiren tolerancen faljen mirkuptimin marrveshjen ne mes per te vazhduar me drejtesine dhe sipas marrveshjes bota do ishte shkatrruar kohe me pare ne sdo ja kishim arritur por qellimi i kesa tregohet qarte tek qellimi krijimit dhe jeten si sprove per te fituar apo humber perjetesine, ky eshte nje hak qe zoti ua la njerezve si mundesi perpara ndeshkimit te dhimbeshem,qe dikush tua thoje te verteten ,dhe tu tregojne se prej kujt duhet ruajtur ,ku per 100vite njerezve u eshte mohuar dhe jan mbajtur larg te vertetes ,dhe ate edukim kan marrur ,ku tani ju behet ftesa per pendim dhe largim nga padrejtesia ,duke ju treguar hakun ,ceshtja ku me shum preken interesat tek ajo qe quhet kapital kapitalizem duke zhvatur popullin ,dhe pendimi pajtimi me to me te kaluaren dhe te tashmen apo te ardhmen ,duke u nisur tek thelbesorja qe as kush nuk lind dhe as kush nuk ka deshire ti thuhet i keqkemi 100 vite padrejtesi ku brezat qe filluan padrejtesin nuk jan ne mezin tone jan tek zoti ,ne na duhet te dallojme me mase duke zgjellur gjithnje dobin ne arsye jo deshire dhe interese na jan marrur pronat nuk eshte vetem se na jan marr pronat ne 100vite por jemi dy here te denuar 1 pronat dhe njeher kostot ,mbasi prona nderi jeta jan te shejta keto u muaren me pronen njeriu ka cdo zgjillje te jetes se tije eshte burimi vital ,kjo nuk diskutohet te drejten e percaktoj vec zotit ne vecse duhet ta respektojme ,kurse kostot dhe demet eshte ceshtje shpirterore dhe humanizmi njerzore dhe bindjes vlerave te tije qe edhe falen per moshakmarrje ,kjo i sherben pendimit pajtimit kurse keto qe kan vjellur pasurine si shenj pajtimi mirkuptimi paqe ,mund tu falin peshen e kostove te historise ,por keto duhet ti kthejne popullit peshen dhe mundesine e vazhdimesise ku ajo pasuri i perket keti populli per administrim nga nje klase tjeter politike qe asnjehere nuk ka pasur lillje me to kto duhet te zberthehen deri me nje per gjith pasurin qe kan ku e kan cuar dhe ta vene ne dispozicion te keti populli njekohesisht te tregojne deri me nje cdo marrveshje te fshehte kunder interesave te popullit sepse quhet korrupsion dhe gjykohet e zhbehet si i tille ,,jemi rreth 15 milion shqiptare dhe klasa re politike duhet perfaqesuar nga zeri rreth 15 milion shqiptareve ,kush jeni ju nje grusht 10 ,15 vetash qe mizorisht dor me dore mashtroni nje komb pasi ky pajtim arrihet jan strategjit ,ne jemi kombi qe kemi vuajtur padrejtesine me shum se asnje komb tjeter ne bote ,dhe jemi kombi hapur per te gjith ,sepse te gjith kan nje qender ne shpirte drejtesine ,per vete e ndiejne te gjith sepse u krijuam me te ,me te funksionon gjithcka dhe sipas saje urdherohemi te veprojme ,,por ne nuk kemi faj ne kete proces zhvillimi ,te jetes dikush gabon ben grupen ne thellimin e gabimeve ti vihemi pas pastaj pendohet mehet miq me ati qe i beri padrejtesi dhe ne te mbetemi ne armiqesi ,ne padrejtesi padrejtesia ka ,shkalle zhvillimi imponon konkurence ,dhe ven njerzit ne rralle per te konkuruar me fuqi duke shkatrruar njeri tjetrin ,por ne nuk duhet ta kemi nje konkurence qe asnjehere nuk fitojme ne duhet te konkurojme me urtesi vlera dobi paqe tolerance mirkuptim bindje mundesi ,ishte rusija aleate umorem teorit e tyre ,u prishem ,u beme me kinezet u prishem ,dhe tani me te gjith por me asnje po perse nuk kemi vlera konkuruese ,qe te kemi peshen e vlersimi dhe qasjes tjereve ndaj nesh ne kemi vetem nje interes qe kan tjeret ndaj nesh ,kjo vjen nga niveli i ulet i kuptimit dhe vlersimit tyre kjo eshte pozicioni jone strategjik,,ku nese ne bashkohemi me rusin kinen apo turqin dobesohet pozicioni gjeostrategjik i evropes dhe amerikes dhe nese bashkohemi me ameriken ndoll e kunderta interesave ,qe do te thot konfliktet e interesave ne per pak kohe na kthen ne nje shesh shkatrrimtare lufte,kesaje po i sherben ky veting ,qe te krijojne nje mundesi kapje frenimi dhe sundimi ,bota ka nevoje per dicka tjeter per nje pakt dhe marrveshje mirkuptimit 1 te ndalimit te zhvillimit te padrejtesise ne toke e cila pasohet ne gjitha detajet qe fuqizojne dhe mbajne padrejtesine , ne kembe duke lene zhvillimin e drejtesise vlerave paqes mirkuptimit marrveshjes tolerances faljes vetem kjo jetes i jep gjalleri dhe shpreses njerzore vazhdim ,vete m,kesaje nese i sherbejme te gjith nuk kemi nevoje te ngushtohemi frikesohemi apo urrejme dhe luftojme njeri tjetrin askush por te gjith mundesojme dhe i zbusim dhe zbukurojme jeten njeri tjetrit sepse ndalimi shpenzimeve per luften ne kthim investim per paqe paqa mundesohet sepse si paqen si luften jan njerzit qe e zhvillojne por matemi ne kete zhvillim praktikish me ligjet e se vertetes te cilat na mundesojne arritjet me drejtesi dhe sjellin kostot shkatrrimin dhe zhdukjen me padrejtesi, duke vlersuar ralitetin pare me te verteten hap pas hapi holla keto mendime permes fjales se lire ,ku permirsimin verefikimin dhe vlersimin e kuptimit te plote te vleres pelqimit dhe dobise merren vetem mbasi te kontrollohen permirsohen dhe verefikohen ,nga dietaret islam pergjegjesit e transpetimit komentimit dhe dhenies se fetvase ,ky eshte theshte koment ,mendim i lire nuk eshte per nxitje urrejtje as hakmarrje por tjeshte mendime personale mbi ngjarjet qe kan ndollur ne 100vite ,me ne ,por pacmangshem kushdo per te paraqitur nje mendim rreth dickaje nuk mund te kuptohet pa paraqitur elementet perberes negativ apo pozitiv ,ndikues por jo ne pozicionin e gjykuesit sepse gjykimi i takon vetem zotit as ne pozicionin e akuzuesit mbasi faktet e tregojne vet jan zhvillim por as ne pozicionin e thacethemit as fitnes ,mbasi i perket qellimit permirsimit ,or as ne pozicionin e urrdherdhenesit ,mbasi un nuk kam te drejt por eshte skem zhvillimi permes mendimeve ne hulumtim e cila vjen per permirsim ne rritje nga plotesues pergjegjes,e pergjilleshmja eshte dobi duke mos dashur as te shoh lider irritues ne grabitje te drejtave te tjereve,por dhe as njerez vetmohues ,ne vetmbrojtje te te drejtave te tyre ,por pale ne paqe harmoni ,permes se drejtes hakut vlerave ,mundesise per sa ndollet ne doren njerzore me ndergjegje te pastert,i eshte organizim mendimesh qe japin shprese qe gjejne mbeshtetje ne ligjet garantuese te zotit ,ju lutem ato qe din me shum ku shohin gabime ti ndreqin dhe ku ka nevoje te bejne permirsime sipas te vertetes ,sepse ligjet e zotit perfeshijne gjitha zhvillimet kurse un paraqita zhvillimet nen driten e fakteve ku njohesit ligjore te drejtesise islame e thone me ligjet e zotit me gjere me bukur gjat qarte prere ,per cdo problem qe ekziston apo si kur ta quajm kete koment e shkruajta ne nje gjuhe te huaj dhe dietaret e ligjeve te kuranit e perkethyen ne gjuhen e kuranit thene sipas ligjeve ,por qe perkthimi don urtesi kujdes detaje jo gabime un ne te konceptuar dhe shkruajtur mund te keme shum gabime por ne perkethim ato i rregullojne per bukuri duke ju paraqitur gjitheve ne menyren me te bukur ,pershtateshem pelqyeshme dhe pranueshme ,ku me te verteten drejtesin i kan te hapura mundesit te gjith perfituar dhe shpetuar me respekt per te gjith dhe ju kerkoj ndjese per keqkuptimet gjeja me e lehte eshte fshirja komentit por gjeja me e mire eshte urtesia menaxhimit ne moshumbjen e dobive pranimin e tije

 5. eshte ky raliteti koha dhe te urtit bejn plotesimet dhe sjellin vlersim perkrahje dobi thotë:

  mendim unik ,e drejta verteta nese zhvillohet ka cdo zgjillje cdo garanci lle dobi ,kurse pretendomet per fshehje dhe zhdukjen e te vertetes ,nuk mund te arrihen kurre sepse e drejta dhe e verteta eshte e lillur organikisht me cdo gjallese ku do te thot me fjale flet si te duash dhe ligje por me veprime shkatrron gjithcka dobit zbrazen prej nesh nga ku varet ekzistenca njerzore ,e verteta dhe zhvillimi saje jane unike me ekzistencen tone ,ne pretendojme ta zhdukim por jo veten por ne fakt me te paverteten po asgjesojme veten nderkohe qe veten ne e duam shum mos vall kemi nevoje per nje vlersim raliteti dhe bindje ndarje problemi dhe pranim zgjilljesh,e te kemi dobit a nuk eshte me mire thellimi dhe zgjilljet domosdoshmerite

 6. kisha kohe qe nuk e hapja kete plehre portal, jo pse aty shkruajne disa gazetaruc qe kane deshtuar ne te gjitha parashikimet e tyre ogurzeza,por se ketu komentojne njerez te paguar te PD se qe niveli i tyre shkon sa te permjerat e maces kur e ka zene e ftohta se cfare jane disa c ara dhe debila mentale qe jo vetem te vjen per te vjelle por edhe ndien keqardhje per keta laro se jane njerez dhe turperojne racen tone njerzore,EDI RAMA do te mbreteroj gjate sepse ka perballe keta debila

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu