• |
ide | kryesore

Opozita greke përshëndet vendimin për Janullatosin: Ishte minimalja që shteti shqiptar i detyrohej

Lajme, Të fundit

Nga Greqia vazhdon të ketë reagime për aktin e Ilir Metës për t’i dhënë shtetësinë shqqiptar kryepeshkopit Anastas Janullatos. Së fundi ka reaguar edhe opozita greke. Partia Demokracia e Re, përmes shefit të departamentit  të jashtëm, Jorgos Kumutsakos ka thënë:

“Dhënia e nënshtetësisë shqiptare kryepeshkopit Anastas përbën një njohje pozitive dhe minimale që shteti shqiptar i detyrohej një personaliteti unikal dhe me rrezatim ndërkombëtar të ortodoksisë. Fjala dhe vepra e tij kanë ndihmuar në mënyrë decizive në rimëkëmbjen e vendit fqinj”


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu