• |
ide | kryesore

Ambasadorja e Kosovës në Itali: Vatikani do ta njohë Kosovën!

Lajme, Të fundit

donëse është një shtet i vogël, Selia e Shenjte ka rendesi dhe influence të madhe dhe  njohja e mundëshme e shtetit të Kosovës  mund të luaj një rol të rëndësishëm për shtetin tonë. Mirëpo, a mund të ndodhë një gjë e tillë, këtë e shpjegon diplomatja kosovare në Romë, Alma Lama.


Në një intervistë për “Indeksonline”, ajo ka treguar se në Parlamentin Italian kanë arritur ta kenë një Grup Parlamentar te miqësisë, e po kështu sapo është krijuar edhe Dhoma e Tregtisë Itali Kosovë , e cila pritet të sjellë investitorë të shumtë  nga Italia në Kosovë.


Poashtu, Lama ka folur edhe për çështjen e Vatikanit rreth asaj se a ka mundësi ta njohë Kosovën? Sipas saj, ka shumë arsye që kjo njohje të vijë sa më pare dhe shpreson për diçka të tillë. Ajo thotë se Kosova dhe shqiptarët e kanë ruajtur gjithnjë tolerancën fetare, me këtë rast, njohja nga Vatikani është më se e merituar.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *