• |
ide | kryesore

Rekordi në shifra/ Asnjë i vdekur nga udhëtimi me avion në 2017

Kryesore

Të udhëtosh me avion është gjithnjë e më e sigurtë. Viti që sapo lamë pas është viti i një rekordi të rallë: Asnjë i vdekur nga aksidentet ajrore për pasagjerat që kanë udhëtuar me linjat e rregullta të transportit ajror. Sipas nje raporti të lexuar nga Lapsi.al nga ’Aviation Safety Netëork (ASN), një organizëm i specializuar në aksidentet e avionëve, 2017 do të mbahet mend si viti i sigurisë maksimale, ku megjithë numrin e tejshtuar të pasagjerëve, është ulur ndjeshëm numri i viktimave. Që nga viti 1970 numri i udhëtarëve të ajrit është demokratizuar ndjeshëm duke kaluar nga 300 milion në 3 miliardë udhëtarë në vit.
Me gjithë frikërat dhe ankthin që vazhdon të ngjallë transporti ajror, gjë që i atrubuohet pamjeve televizive të katastrofave të mëdha, udhëtimi me avion mbetet më i sigurti. Gjatë vitit 2017 kanë vdekur gjithsej 44 vetë, por asnjëri prej tyre nuk ka qenë pasagjer i një linje të regullt ajrore. Ata kanë mbetur të vdekur nga përdorimi i çarterave apo avionëve privatë. Ky është një kapërcim i madh në krahasim me vitin 2016 kur në gjithë botën humbën jetën 303 persona në 16 katastrofa të ndryshme ajrore.
Numri i vdekjeve me avion është shumë më i papërfillshëm se ai me makinë. Sipas organizatës botërore të shëndetësisë, në rrugët automobilistike vdesin 1,24 milionë vetë çdo vit. Pas atij me avion udhëtimi më i sigurtë renditet ai me tren ndërsa më i rrezikshmi ai me motor.
Aksidentet ajorore kane ardhur duke u reduktuar gjithnjë e më shumë pot ë mendosh se në vitin 1970 numri i atyre që humbën jetën nga udhëtimet në ajër ishte 2250 persona.
©Lapsi.alGrafiku: me të kuqe numri i njerzve qe kane humbur jeten sipas viteve

me blu numri i pasagjereve te transportuar ne miliona

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu