• |
ide | kryesore

100 ditë qeverisje/ PS mban nesër Asamblenë kombëtare, kush janë sekretarët që pritet të largohen

Lajme, Të fundit
asambleja_0.jpg

Kryeministri Rama do të bëjë analizën e qeverisës së 100 ditëve të para në Asamblenë Kombëtare, që do të mblidhet ditën e shtunë. Axhenda e asamblesë kombëtare parashikon një analizë së qeverisjes në 100 ditët e para, por dhe prioritetet e saj për vitin 2018. Kjo është analiza e parë që qeveria bën për qeverisjen e saj e vetme, pa aleatë, në tremujorin e parë të saj, ndërsa peshën ia ka vënë dhe bashkëqeverisjes me qytetarët.


Tre muaj më parë, ministrat e qeverisë “Rama 2”, në mbledhjen e asamblesë së 7 tetorit, prezantuan objektivat e 100 ditëve të para të qeverisjes, ndërsa të shtunën ata do bëjnë bilancin e realizimit të tyre. Se si ka ecur bashkëqeverisja me qytetarët, do të ketë një raportim të Koordinatores Kombëtare për Bashkëqeverisje, Elisa Spiropali, e cila zëvendësoi Saimir Tahirin në këtë detyrë. Por duket se ky prezantim pritet të jetë më shumë një reklamim i mbushur me pompozitet se sa një raport real i kësaj qeverisjeje.


Në mbledhjen e së shtunës, sekretariati ekzekutiv mësohet se do të pësojë ndryshime. Pritet të ketë emërtime të reja të sekretarëve, duke ndryshuar dhe funksionin e tyre, ndërsa nuk priten ndryshime të emrave aktualë. Mësohet se numri i sekretarëve ekzekutivë të jetë shtatë.

Aktualisht, Bashkim Fino mban postin e Sekretarit për Organizimin Administrativ, Alfred Peza, postin e sekretarit për Organizimin Dixhital, Musa Ulqini atë të Sekretarit për Organizimin e Burimeve Njerëzore dhe Marrëdhëniet me Koalicionin, Elisa Spiropali, Sekretare për Rininë, Stefan Çipa, Sekretar për Reformën Strukturore dhe Emigracionin, Blerina Gjylameti, Sekretare për Koordinimin Elektoral, ndërsa Ilir Beqja është Koordinator Kombëtar për Programin.

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *