• |
ide | kryesore

Pse po e sulmojnë Arta Markun, “pashallarët e komanduar” te Llallës

Lajme, Të fundit

Sipas gazetarit Artan Hoxha, kryeprokurorja e përkohshme, Arta Marku po sulmohet gabimisht për lëvizjet e fundit që po bën në prokurori. Sipas tij është e gabuar ideja se ajo po i bën lëvizjet për shkak të dosjeve të rëndësishme që ata kanë në duar. Këtë të martë Marku vendoi të ndërpresë komandimin e disa prokurorëve në rrethe. Hoxha thotë se kryeprokurorja e re po vendos “në shina” organin e akuzës per shkak te shkeljeve ligjore që kishte bërë paraardhësi i saj Adriatik Llalla.


“Për të marrë nën kontroll të plotë prokurorinë dhe hetimin në gjithë territorin, Llalla komandoi në krye të prokurorive kryesore prokurorë të bësuar të tij nga Tirana. Praktikisht për më shumë se dy vite, prokuroritë kryesore janë drejtuar nga shefa te komanduar nga Llalla, por që njëkohësisht ishin të emëruar pranë prokurorise se pergjithshme. Ky grup “komando” prokuroresh te besuar te Llalles, ishin syri dhe veshi i deleguar i tij, në Durrës, Elbasan, Shkodër, Vlorë, Fier, etj.


Por çfarë parashikon ligji për organizimin e prokurorisë i ndryshuar se fundi per shkak te reformës ne drejtësi? Sipas nenit 25 te ketij ligji, ne kapitullin Komandimi, shkruhet qarte se prokurori i përgjithshëm mund te komandoje nje prokuror rrethi:
a)-jo me shume se 4 muaj ne vit,….
Ky afat mund te zgjatet deri ne 8 muaj, nëse prokurori i komanduar jep pëlqimin”.

Sipas Hoxhës, Llalla duke përdorur këtë dispozitë të ligjit vendosi të komandojë në krye të prokurorive kryesore njerëzit e besuar të tij, duke shmangur këshillin e prokurorisë dhe i mbajti ata te komanduar pa afat ne shkelje te ligjit me vite të tëra. Për këtë shkak prokuroritë kryesore të vendit kanë me vite që drejtohen nga prokurorë të komanduar, kur ata mund të qëndronin vetëm 8 muaj në vit në një pozicion të tillë.

“Prokurorja e re, Marku, ka vendosur ta ndaloje këtë paligjshmëri “drejtuesish te komanduar”, duke i kthyer te besuarit e Llalles, aty ku kane emërimin zyrtar, pranë prokurorisë se përgjithshme. Asnjë prej prokuroreve te komanduar nuk është shkarkuar nga detyra, ata thjeshte janë larguar nga “komandimi” dhe janë kthyer ne detyre aty ku kane emërimin…

Nuk e njoh kryeprokuroren Marku, as e kam takuar kurrë me pare, por padyshim gjykoj se duhet mbështetur ne atë qe po bën. Llalla e kishte thartuar shume prokurorine, aq sa diten qe u largua, ne deklaratën zyrtare te ambasadës amerikane thuhej qarte:”U largua prokurori qe nuk hetonte politikanet…” – shkruan Hoxha në Facebook.


6 Comments

  1. filloi dhe ky hogja ri kaj bythen rames pasi meta me ngjal ja beri pis.njeri me perverz se ky tan hogja e anila basha nuk rgziston.ben te pavarurin e i vjerret per zhele ruqit,xhafes etj.o derr prokurorja u zgjodh kunderligjshem.

  2. I PAEMER, jo Ari, por Ariu. Ti e sheh qe nuk din te shkruaje dhe nga ato qe thote as te lexoje. Mos u habit qe harron te shtoje u-ne te emri. I shkreti nuk e di qe trajta e shquar merr u ne fund. Ne fund te fundit me ata mesues dhe edukatore kopshi qe te godasin fort ne koke qysh kur je femije nuk i ve dot faj. Ariu eshte perfaqesuesi tipik dhe me autentik i popullit Shqiptar. Cdo injorant ne Shqiperi merret me “analize” te politikes se madhe sigurisht pasi konsumon nje gote alkol metilik. Ai i shkrete alkoli eshte nga ai lloj qe kur e pi eshte sikur te ta shtregojne koken me dare, te jep siklet e dhimbsa, ndaj do ta nxjerresh diku. Vazhdo Ariu se une vetem per komentet e tua shoh ketu.

  3. I PAEMER, jo Ari, por Ariu. Ti e sheh qe nuk din te shkruaje dhe nga ato qe thote as te lexoje. Mos u habit qe harron te shtoje u-ne te emri. I shkreti nuk e di qe trajta e shquar merr u ne fund. Ne fund te fundit me ata mesues dhe edukatore kopshi qe te godasin fort ne koke qysh kur je femije nuk i ve dot faj. Ariu eshte perfaqesuesi tipik dhe me autentik i popullit Shqiptar. Cdo injorant ne Shqiperi merret me “analize” te politikes se madhe sigurisht pasi konsumon nje gote alkol metilik. Ai i shkrete alkoli eshte nga ai lloj qe kur e pi eshte sikur te ta shtregojne koken me dare, te jep siklet e dhimbsa, ndaj do ta nxjerresh diku. Vazhdo Ariu se une vetem per kome

  4. Arbër !
    Nuk çuditem kur thua se e lexon Lapsin, vetëm për “komentet” e Ari-t. Largoje për një moment vëmendjen nga gjuha e sakatuar me të cilën shkruan ai, qe jo gjithmonë mund të konsiderohet si faj i personave të një shtrese të persekutuar. Në zhargonin e rrugës me të cilin shkruan ai, mundohu të gjesh të vertetat e të pa vërtetat. Fakt shtë se në “komentet” e tij, ndihet kjartë urrejtja që ka ai për komunizmin e komunistët qe nuk ju ndanë Shqipërisë, edhe 26 vite pas shembjes së diktaturës. Pak a shumë, me po këtë gjuhë primitive, ndesh në mediat shqiptare si Tema e Bazes, të shkruajnë enveristë të hapur fanatikë, që në të njejtën kohë, mbështesin socialistët e sotshëm.
    Kush përbën rrezik më të madh për shoqerinë shqiptare, ky gjysem analfabeti Ari që urren komunizmin, apo qindra e qindra gjysëm analfabetë enveristë që mbushin me dacibao mediat shqiptare ?

  5. SHQIPTAR. Injoranca eshte e rrezikshme ne cdo forme, e plote apo gjysem. Injoranca nuk ndahet ne kumuniste e antikomuniste. Injoranca eshte rrenja dhe burimi i gjithe ligesise – ka thene Platoni. Kurse Gete thote – Nuk ka shfaqje me te shemtuar sesa injoranca ne veprim. Ai nuk flet me zhargon, as Shqipe primitive, por nje Shqipe te sakatuar plot gabime, qe nuk merret vesh. Nuk mjafton vetem ti urresh komunistet per te brockullitur capra shapra.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.