• |
ide | kryesore

Lubonja: Kamikazja Arta Marku në shërbim të çiftit Rama-Lu

Kryesore, Lajme

Fatos Lubonja nuk ka nguruar ta etiketojë prokuroren e përkohëshme Arta Marku si një kamakize që po i shërben interesave të çiftit Edi Rama Donald Lu. Sipass tij ajo po bën gati të hedhë në det rrjetën që do të kapë “Peshqit e mëdhenj” që do të justifikojnë objektivat e shpalluar nga kryeministri dhe ambasadori amerikan. Sipas shkrimit të Lubonjës në Panorama (lexoje poshte shkrimin te plote), Rama interesohet për “suksesin” e reformës në drejtësi për ta përdorur atë si justifikim se gjërat që nuk kanë ecur deri më tani i kanë penguar të liqtë e infiltruar në sistemin e drejtësisë.


Ndërsa për ambasadorin amerikan që analisti e shikon si një diplomat të lidhur me lobet pro Ramës në amerikë dhe me ndonjë hall me drejtësinë shqiptare si në rastin e “Bankers Petrolium”, ai mendon se bën pjesë në aradhën e madhe të një grupi ndërkombëtarësh të cilët duan të justifikojnë fondet e shpenzuara në një vend si Shqipëria duke thënë: ja më në fund e kryem reformën në drejtësi në këtë vend të vështirë.


Dhe me një figurë imagjinare Lubonja e ka përshkruar tepër ironikisht fundin e kësaj fabule. Rrjeta e hedhur nga Arta Marku do të kapë më në fund dy peshq të mëdhenj, ata do të fotografohen dhe në fund e gjithë bota perendimore do të thërrasë: “bravo Shqipëria, bravo Rama, Bravo Lu”. Dhe pastaj të gjithë do tw harrojnë çështë diskutuar deri më tani: “Do të thoni ju, po dosja Rama – Tahiri e kthimit të vendit në narkoshtet, po drejtorët e Policisë trafikantë droge të arratisur, po koncesionet kriminale të Ramës, po kullat si pastrim i parave të
drogës, po votat e blera me para të pista, po shqiptarët që ikin me vrap nga vendi. Harrojini sa më shpejt këto, historinë e bëjnë fitimtarët. Tani s’na ka mbetur, veçse të themi: e gëzofshim reformën “ramalu”!

©Lapsi.al

15 Comments

 1. Me thoni, ke ka lene ky mender analisti pa etikete!?
  Rreth viteve 70, 80 ne qytetin e Korces qarkullonte nje debil qe i kishin vene nofken “Peci Kondra”, mbasi ne cdo bisede ku merte pjese ai, Peci, pozicionohej kundra bashkebiseduesit.
  Tashme sa here qe me cfaqet Tosi mua me kujton Pecin dhe une nuk e lexoj me kurre.

 2. me mire ne sherbim te SHBA qe nakane perkrahur gjithmone se se sherbim te SERBISE sic je ti plehre dhe sali serbi
  ptuuu race e keqe serbe

 3. O Lubonja… kaq poshte ke rene ne analizat e tua ? kur lexoj konkluzionet e tua ( te bazuara asgjekund) me duket sikur degjoj nje fallxhore qe lexon filxhanin pasi ka lexuar te gjitha lajmet ne gazetat e sotme, me lajme te verteta, te rreme dhe plot thashetheme.
  Shume mediokre dhe shume ‘BALLKANIKE ‘ si analiza .. ku prapa gjithckaje qendorn nje komolot, nje skenar, dikushi ose ne me te miren e resteve ‘ nuk eshte ashtu sic duket’ ose ‘po e ben kete gje per te fshehur nje gje tjeter’.. Me duket se cdo here e humb thelbin e ceshtjes dhe merresh me gjera dytesore , kryesisht te karakterit personal.
  Ka vite qe ndihem e zhgenjyer kur lexoj analizat e tua.

 4. Une do ta quaja me fat Shqipetaret ne qofte se Kryeprokurorja ka vendosur te beje harakirin e kamikazit! Zoti e bekofte!

  1. ne ate krah fli o astrit, nuk mund te beje gjera te moralshme nje person qe eshte zgjedhur ne menyre te pamoraleshme

 5. nese ,vihet ne diskutim se kujt eshte me mire ti sherbejme nenshtrohemi apo lillemi apo falnerojme ,per mendimin tim falnderimi me te drejte e meriton vetem i malli zot,per cdo te mire qe na ka llene dhe vetem ati meriton ti nenshtrohemi sepse ai eshte i gjithfuqishmi dhe gjithpushteteshmi dhe me ate eshte me e vlefeshme qe te lillemi permes ullzimit te tije ,dhe permes ullzimit tije te drejtes hakut vlerave ,meshires mirkuptimit tolerances marrveshjeve te jemi te hapur per te gjith ,kjo eshte rruge e provuar suksesi ,kurse ,reflektimi per tu bashkuar me kedo konkurues ne bote te fuqishem kjo konkurence e pandereshme sot ben fitues nje neser zbret ai dhe hipen nje tjerer ,keshtu qe me njerzit kurr nuk jemi ne poziten e merituar kurse permes zotit po,keshtu mendoj un ,rregullatori eshte vetem e drejta haku

 6. Eshte kush eshte z, LUBONJA mua per koherate disfatat, dehtimet politike ne SHQIPERI i ka komentuare sqaruar seriozisht e me fakte . Eshte per tu admiruar ,, e jo per ta sulmuar sepse si pjesetar i ketij populli e analist gjithmone ne opozite ka ndihmuar, e ndihmon demokracine.Sot po thote nje te vertete per drejtesine e qendrimet e dipllomateve me peshe ne SHQIPERI. mbasi c;do kush me dy fije mend e aresyetim e ka pare qendrimin e tyre, e kjo eshte ne kurriz te popullit e demokracise per te ardhemen e vendit tone.RAMISTET, SORRISTET kane bere ligjin. sundimin ne politiken shqiptare.A do te jemi edhe ne si EUROPA? Pa tjeter, me korigjime ,permiresime ligjore demokratike EUROPIANE,,dhe te mos hedhim poshte kritiketrealistete situates.Sot kush ka mend e sy e aresyetim e ka te qarte se me RAMEN nuk dokemi ecurine e deshiruar, pasi e ka mbushur kupen e pa besise popullore, andaj duhet ta shporrim sa ma pare ligesine KOMBETARE.

 7. Gjeja me e rendesishme eshte qe SHBA nuk pjerdh as per ruset as per kinezet as per korrupsionin e dhjere te elitave te pjerdhura politike,mediatike dhe qesharake te shqiperise.Pikerisht kjo ide ,qe amerika nuk pjerdh per kundershtaret e kombit shqiptar , sjell mbeshtetjen e shqiptareve te ndershem per SHBA dhe zotin LU.

 8. Lubonja ka frike si Alfred Peza!
  Keta gazetare te korruptuar paguhen me para drore dhe korrupsioni!
  Sot Lubonja sulmon Raman , kur dihet se po Lubonja ishte ai qe ka bere propogande qe te votohej Rama .
  Tani po sulmon Ameriken ,per te ruajtur sistemin e korruptuar dhe vete Ramen. Ky analist po bene balerin, dhe fallxhore!
  Merrcenar i dalur boje!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu