• |
ide | kryesore

Vrasja e Ivanoviç, reagon edhe Pandeli Majko

Lajme, Të fundit


Pandeli Majko shprehet se vrasja e politikanit serb sot në Mitrovicë, Oliver Ivanoviç, favorizon ata që duan që marrëdhënia shqiptaro-serbe të jetë në krizë të thellë, për të mos favorizuar interesat e përbashkëta europiane.

Ministri shqiptar për Diasporën i ka bërë apel shtetit të Kosovës që ta nderojë Ivanoviçin njëlloj sikur ai të ishte shtetasi i tyre.

Postimi i Pandeli Majkos:

Vrasja e Oliver Ivanovicit, një prej zërave të fortë të serbëve të Kosovës është një ngjarje e rëndë. Ajo vjen në favor të atyre të cilët duan që mardhënia shqiptaro – serbe të jetë një krizë favorizuese e intresave joeuropiane.

Vrasja e Ivanovicit është një akt kundër shtetit të Kosovës dhe po aq antishqiptar. Shpresoj, që Kosova të nderoj Ivanovicin si humbjen e një shtetasi të vet. Kjo është përgjigja më e mirë ndaj atyre që presin të kundërtën.


4 Comments

  1. vrasjen e kan kry,majko,thaqi,rama,ramushi,baton hagjiu,kurti me porosi te vuqiq putin vetem qe shqiptaret te paraqiten vrases.

  2. a duhet te respektojme ne shqiptaret oliver ivanovic nje lider lerb i cili u vra ne token shqiptare ,ne shpin tone ,nje njeri qe akuzohet per krime kunder shqiptareve ,nje lider dhe nje popull kolon ne kosove migrant te pakonfirmuar ,si migran ekonomik ,sic levizin ne mbar boten ,per te mbijetuar,si pushtues ,si popull ,apo si ushtri me gjeneral ivanovicin ,me shum keta serbia i paraqiti si ushtri pushtuese ,per shkak se kan kryer gjenocid nder shqiptare dhe ka pasur dhe kan qellim te aneksojne mitrovicen ,minieren e arit pasurin me te madhe ne kosov ,serbet kombit shqiptare i kan sjellur nje kaos pafund ne 100vite ,dhe asnjeher nuk kan kerkuar ndjese ,dhe nga kjo shqiptaret e thene pastert vrasesit tane nuk mund ti nderojne ,juve zotni majko ,nuk jeni per minister diaspore ,por per ndonje profesion sa per te jetuar ti me shum te tjere po perpiqeni te gjunjezoni shqiptaret ,pa te drejte te bejne veprime qe askush ne bot nuk mund ti bejne eshte logjike dhe e drejte reflektimi i matur ,urte dhe dinjitoz ,serbet apo ruset sic u akuzuan per tentativ atentati ne malin e zi tani per te ralizuar qellimet e tyre mund te vrasin cdo lider serb ne kosove ,vete te ngarkojne shqiptaret dhe te arrine cfar te deshiorojne ,por per keto shqiptaret nuk mbajn pergjegjegjsi,ne si komb nuk kemi deshiruar te vetcoptohemi por dhunshem na coptuan ,nuk kemi dashur te vin serb ne trojet tona por dhunshem i sollen ,por neve nuk lejome qe dikush te tadhet me te drejtat tona dhe serbet nese nuk ndjehen mire ne kosove apo shqiperi trojet shqiptare askush nuk i solli me force por erdhen vet dhe ashtu sic erdhen mund te shkojne rrugen e kan te hapur ,nese duan te rrin te rrin si njerez me te drejta aq sa kan shqiptaret ne serbi ,nuk do lejohen te bejne trimin dhe ngrejne koken ne shtepine tone ,por nga te drejtat njerzore sic respektohen kudo ne bote do gezojne dhe keto edhe pse nuk i meritojne sepse askush nuk i nenshtrohet nje kombi barbare,sejcili ka dinjitetin e vet,sot bashkjetesa mes kombeve zhvillohet me respektim te ndersjellte te dinjitetit drejtave vlerave kulturave ,jo me pazare interesa korrupsion barbari por baz vleres meriten kjo eshte disiplina e vijimit me nje komb me problematike shekullore ,tani topi mbetet ne deren e fuqive te mella qe coptuan shqiptaret ,per te hapur kutin e pandoros dhe treguar se ku jan kufijt shqiptare serbeve dhe ruseve duke dhen perfundimisht hakun shqiptareve dhe ndare njehere e pergjithmon kete padrejtesi historike ,e cila nese kete moment nuk shqurtohet ,atehere do u impononi shqiptareve te bejne zgjelljen duke ndjekur interesat e tyre dhe eshte aq e holle aq e bukur zgjellja vijimsise saqe te gjitheve vijimi do ju cojne nga nje llurate koston e angazhimit ne padrejtesi cmimin e saje ,sepse nese dukemi te varfer shkaterruar shthurur dhe gjendje kome tani nese jeni te zgjuar koptoni qe kur i njeriu eshte duke u mbytur eshte me i rrezikeshem se njeriu normal merr dhe tjer me vete ,por mos harroni se zoti gjithsise eshte me te drejten hakun mos harroni se mbar njerzimi dhe cdo gjalles te drejten e ndien don dhe perkrahe sepse u krijuam me te e don sejcili per veten e tije por jo per tjeret ,mos harroni se me drejtesi rregull funksionon cdo sukses mos harroni se me drejtesi hak zoti botnave na urdheron te punojme ,mos harroni se me drejtesi ndjehen gjith mire ,edhe palet ne konflikt ku nje pale merr te drejten qe i takon dhe pala tjeter clirohet nga krimi duke mbetur dy palet me mundesi paqe nga armiq ne miq sepse shqiptaret mund tu falin demet dhe kostot por jo token sepse ne toke zhvillohet jeta te drejtat si fal kush sepse tek e drejta eshte zhvillimi zgjilljeve dhe begatia njerzore,mos ,harroni se e drejta dhe zbatimi saje eshte domosdoshmeri paqe normaliteti balance ndalim kostosh ,dhe nisme zhvillimi begatie dobish sepse e drejta ka cdo natyrshmeri pozitive zgjilljesh ne natyrshmerin e zhvillimit vet ,mos harroni se padrejtesia nuk ka siguri nuk ka paqe nuk ka asgje pozitive ajo te mbane ne stres depresion te frenon perplas shkatrron zhduk ,mos harroni ,se po te behet nje dhogari ,ne planet njerzore te veprimtarive te deshirave nese beni dhogarin mes vijimit te arritjes me drejtesi apo padrejtesi ta dini se arritjen e deshirave me padrejtesi do keni nje humbje te pallogariteshme edhe nese ju duket sikur fitoni kurse me drejtesi do ta keni me te lehte drejtesia eshte me e lire dhe me e mire ,pse ndoll keshtu sepse zoti mallerishem keshtu i krijoj ,ku padrejtesis i caktoj ndeshkim hombje kurse drejtesise fitore sukses shperblim ,keta jane ligjet e te mallerisheme ,qe jane te unifikuar tek cdo gjallese ne vete gjallerin e jetes ,nese i zbatoni do keni dobi nga cdo ane nese nuk i zbatoni drejtesin rregullin hakun ,sipas ullzimit zotit do shikoni shijoni dhe prekni cdo te keqe nga cdo ane ,mbi ligjet e gjithemeshirshmit askush ska fuqi,as ti tjetersojne as manipulojne dhe as zhdukin sepse me zhdukjen e ligjeve zhduken gjallesat zhduket jeta ,ne toke ,un ceshtje shqiptare e trajtova ne konteksin e zhvillimeve te pergjilleshme ne bote matur me ligjet e te vertetes dhe me garancit qe zoti ka llene ,per moszhdukjen e tyre deri ne paracaktimin e tije ,un ju kujtoj bashkekombasve te mije te ecin me dinamiken e urtesise se kuptimit hyjnore ,ne zhvillimin e jetes ne toke ne pergjithesi dhe vecanti ,duke dhene mesazhin kuptimplote hyjnore shkencore filozofik psikologjik te verefikushem dhe pranueshem per te gjith ,mbi veprimet tona me baze hyjnore apo shkencore filozofike apo psikologjike ,qe problematikat shtohen baz deshirave egos per pushtet dhe para por zgjillen baz ligjeve rregullave drejtesie hakut rruga qe ndan te keqen nga e mira ku e keqa hesht dhe i mira perhapet,duke dhene mesazhin qartesues dhe duke kembengulur ne te drejten hakun ne shqiptaret gjejme perkrahje mbar botnore ,ndalojme korrupsionin manipul;imin dhe gjithnje me prane kemi te drejten qe na takon ,ndonse serbet kerkuan dhe kerkojne te na vishtiresojne bashke me ruset bullgaret greket maqedonet evropianet apo gjith sebashku me lloj lloj kurthash presionesh trysnishe ,por nepo i qetesojme te kuptojne qe nuk jemi ne ato qe humbim mbasi ato qe kan te drejte nuk humbin vecse fitojne por ne po ju japim nje mundesi te kuptoni thelloheni dhe bindeni dhe ju qe rruga juaj eshte humbje pa kthim ne cdo moment pikpamje rrethan fushe ne cdo moment ,,dhe te vlersoni ralitetin ndani problemet dhe pranoni zgjilljet orientimin te drejten hakun te vertyeten shpetuesen qartesuesen gjalleruesen ekujlibruesen zgjillesen ,drejtesin ku gjitha bashke quhen domosdoshmeri ekzistence te suksesit,ju sikur gjith serbet ne trojet shqiptare ,ti vrisni kjo nuk ndihmon planet tuaja kunder shqiptareve ,por i shkatrron ato ju ftoj shikoni gjerat me baze hyjnore shklencore ,psikologjike filozofike ,mos shpikni kot sepse e verteta flet vet ,ju vertet keni fuqi per te shkaterruar token disa here por dhe me veten tuaj brenda sepse ne te njejtin planet ndollemi te gjith kur ju nuk deshironi tu jepni pasurin tjereve si mendoni se tjeret do ndajn pasurin me ju ,ku i gjetet keto shpikje mendut se po korruptoni shqiptaret ndonse jua leshuan litarin pak per te pare qellimin por kur kuptohet qellimi litari terhiqet duke mbetur ju ne kurthin e veprimit tuaj ,kur mungon drejtesia ndaj nesh mbetet urtesia veprimit tone me tjeret,dhe gjithcka rrotullohet rreth pretendimit e drejte hak,ky duhet te jete qendra rreth se ciles qendron suksesi ,dhe vine zgjilljet tashme mbaruan teorit ,njerzit nuk han teori vecese me te drejten sepse e drejta eshte burimi miresive zgjilljeve ,,shqiptaret nuk u kan boxh askujt perse te tjeret jane te padrejte ndaj nesh ,ne nuk i detyrohemi kujt perkundrazi tjeret na detyrohen ,mbasi jane rreth 15 milion shqiptare qe kerkojne atdhe dhe u mohohet e drejta identiteti,pacmangeshem kjo vrasje do te qartesohet ne mos e befshin njerzit do ta qartesojne zoti sepse padrejtesia ka mallkim nga zoti mallerishem bartesit e saje dhe cdo gjallese dhe mallkimi n zoti mallerishem mund ta kthejne ne nje ndeshkim qe nuk ka ndeshkuar asnje popull me pare per te padrejtit ,cdo veprimi zoti mallerishem i ka caktuar shenjin dallues qe te kuptohet lehte ,keshtu qe gjitha njgarjet e padrejtesive qe luhen kan shenjin dallues qe nuk zhduket len gjurm e ato qe jan pergjegjkes te fushave perkatese lehtesishte do ti grumbullojne bashkojne dhe do ju bejne te njohur por padrejtesia nuk len krenar asken por ne finale i mban te deshtuar kokulur dhe ne ndeshkim , ,keshtu i ftoj te padrejtit mos mendoni as per te miren e shqiptareve as te kujdo tjeter ne veprimet e jetes suaj tete perditeshme dhe vijimsi por mendoni vetem te bindeni se ne fakt cfar po beni ,mateni veten veprimet tuaja me te verteten sepse ne esence per vete deshironi cdo te mire per vetet tuaja familjen tuaj shoqerin tuaj garancine dhe sigurin e saje por me padrejtesi ju po shkatrroni shpirtin tuaj dhe do shikoni prekeni shijoni cilesit qe ka padrejtesia ,thjesht ju bera kete kontras qe te mos zhgenjeheni ,te pakten permes zgjuarsise ashtu sic i ndjeni deshironi per vetet tuaj pse jo ti arrini deshirat ne kete jete te mrekullueshme sprove ku njehere e ka fatin sejcili ta shijojne ,por te keni siguri dhe begati rrespekt nga tjeret dhe nderime keto i arrini vetem permes rruges qe i garanton drejtesia haku ,ullzimi zotit,perse po humbisni pa nevoje ky koment eshte i pa aneshem dhe i dobishem per te gjith ,thellohumi mos humbisni kohe fuqi miq pa nevoje me padrejtesi intrig nderkohe qe keni mundesin ti shtoni ato ne kohe me drejtesi hak vlera mirkuptim me respekt per gjitha palet i lutem zotit te zbrese meshiren e tije nder ne qe te na ndihmojne qe urrejtjen ta zevendesojme me dashuri luften me paqe ,problemet me zgjillje dhe humbjet me kompesim te shpetuar te gjith ,ju lutem qe kete koment postojeni ta lexojne cdo banore i tokes sepse kemi nevoje te behemi ndihmes dhe plotesues njerzore ne dobi ,mbasi askush nuk mund te zgjill problemet i vetem por me ndihmesen e gjitheve sepse keshtu u krijua universi unitet per dobi

  3. Pandeli nuk nderohet nje i dushuar per krime lufte. Ai te nderohet nga te afermit dhe miqte e tij, ndersa detyra e instutucione shteterore kosovare duhet te zbradh çeshtjen per te nderuar veten! Te tjerat jane budallalleqe dhe ndjesi frike!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *