• |
ide | kryesore

Rusia: Deklaratat e Ramës mund të shkaktojnë konflikte të reja etnike në Ballkan

Lajme, Të fundit

Deklaratat e fundit të kryeministrit Edi Rama për Serbinë, në kontekstin e Kosovës dhe Maqedonisë, janë diçka që mund të shkaktojnë konflikte të reja etnike në Ballkan. Kështu thuhet në kumtesën e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, sipas së cilës deklaratat e Ramës janë ‘diçka që rrezikojnë integritetin territorial të më shumë shteteve në rajon’.


Kemi përcjell deklaratën e kryeministrit shqiptar Edi Rama më 14 janar, që kanë të bëjnë me përfshirjen e Partisë së tij Socialiste në procesin e krijimit të UÇK-së dhe luftës për Kosovës, si dhe kontributin e kësaj partie në procesin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve në Maqedoni, me të cilin gjuha shqipe mori statusin e gjuhës së dytë zyrtare”, thuhet në kumtesën e MPJ-së ruse.


Moska zyrtare thekson se retorika e Ramës tregon se ‘po punohet në avancimin e platformës së Tiranës, në krijimin e së cilës, siç thuhet, ishte përfshirë edhe ai vetë personalisht’.


2 Comments

  1. asnje njeri ne bote kushdo te jete nuk ka te drejte ti mohojne,te dretjen askujt ,edi rama eshte ,ulleheqes shteti dhe ka te drejten te perfaqesojne dhe mbrojne te drejten e cdo shqipfolsi kudo qe te jetes sepse eshte shdiptare ,shqipfoles dhe ka te drejten ne vet, qe nderkombetarisht jan pranuar ,ketu nuk mund te pranohet folja degjimi nenshtrimi sipa interesit dhe fuqis por folja sipas te vertetes dhe te drejtes kush flet drejte popujt e perkrahin kush flet padrejtesisht popujt e urrejn ,te drejtat i krijoj dhe percaktoj vec zoti ,ajo eshte e shejte ,neve na mbetet vecse ta respektojme,dhe pranojme ,te nderuar zoterinje kuptoni ralitetin ndani problemet dhe pranoni orientimin me baze te drejten hakun ,ju nuk jeni ato qe mun te transformoni ralitetin zhdukni te drejten historine te verteten ,sepse e drejta e verteta eshte e lillur me ekzistencen e jetes se gjallesave ne toke ,mos shpenzoni force dhe kohe kot duke konkuruar ne plane te padrejta ,se padrejtesia perpara drejtesise ska vlere me shum se nje pike uje ne mes te oqeanit ,sikur padrejtesia te ishte rrug dobie suksesi ,vet krijuesi saje ullheqesi botnave do te na kishte keshilluar ta ndjekim dhe ne cdo fushe shkencore do kishim pasur sukses ne deshirat tona krijuesi botnave gjitheve do te na kishte lene mundesine qe se jcili per problemet e veta zgjilljen ta krijonte vet por nuk na e la ,keshtu qe ne me deshirat tona me padrejtesi nuk arrime asnje zigjillje bejeni prove me deshiren tuaj me fuqin tuaj e beni gomarin te fluturojne jo e beni maqinen te ndizet paceles pa ushqim jo kjo eshte urtesia kuptimit qe padrejtesia nuk eshte dobi nuk ka sukses nuk ka fitore nuk ka dobi vec cilesive te trishtueshme te saje perplasjesh shkatrrimit urrejtjes cdo gje negative,keto cilesi ja lla ai qe ie krijoj i unifikoj tek cdo gjalles beni prova berthamore ju dini shperthimin por nuk ndalni dot demin ku eshte suksesi se arritet shperthimin nje gje te malle shkatrruese po demet mund ti rregulloni jo po po ti shpertheni te gjitha ju shkatrroni token disa here por dhe me veten brenda iku koha frikes presionit dhe trysnis mbasi dihet qe lindem dhe pacmangeshem vdesim e deri sa kjo nuk cmanget ,njerzit e ndershem nuk tremben sepse e dine se tek zoti gjejne shpetim ceshtja eshte ku do shkijne ato qe bejne padrejtesi tjereve ,mbasi zoti madherishem padrejtesi i ka caktuar ndeshkim kjo mbetet per ta kuptuar sejcili ju ftoj te gjitheve te vlersoni te drejten hakun per sejcilin ashtu sic e deshironi per vetet tuaja sepse per kete ka kergjegjsi te malle tek zoti juaj ku pacmangeshem nje dit te gjith do ti kthehemi ftoheni ne drejtesi hak me njeri tjetrin ,permes meshires mirkuptimit ndjeses ,bashkpunimit ,za me shum ta njihni respektoni dinjitetin njerzor dhe gjitha gjallesat me te vertetat drejten hakun e tyre ashtu sic urdheron i malli zot aq me shum dobi ta te keni dhe ndjeheni te qet ,zoti na krijoj te gjitheve ,nenat na linen te lire,ju perse deshironi ti roberoni tjeret ku e gjete kete te drejte perderi sa njerzit kan gjuhen kulturen besimin e tyre dhe me te drejte i nenshtrohen dhe falnderojne degjojne dhe i binden vetem ati qe i krijoj qe ka cdo pushtet ,cfar roli keni juve ne mes zotit dhe te drejtave njerzore ato njerzimit ia tregoj i gjithpushteteshmi dhe njerzit i njohin eshte e drejta tyre te ushtrojne te drejtat e tyre ju ftoj ne respekt bindje mirkuptim paqe

  2. i ftoj te gjith te kuptojne dy gjera ,per hater te zotit dhe dobis se tyre ne dy bote si krijim te shprehur ,ne teresin e shpalljeve hyjnore ,si kuptim i pergjilleshem qe padrejtesia kur zhvillohet ka cdo te keqe ,dhe krijuesi gjithesise e ka ndaluar dhe per te ka caktuar ndeshkim ,ne dy botet ,por padrejtesine ,mbar njerzimi me ligje e ka b pranuar nderkombetarisht qe te luftohet dhe e luftojme te gjith sepse behet burim krimi kurse drejtesin te verteten zoti botnave ka urdheruar ta zbatojme ,gjith njerzimi ne politikat e tije flet per te drejten ,e drejta e verteta nuk eshte dem kjo eshte vertetuar dhe shkancerisht ,praktikish qe mbi bazen e ligjeve te vertetes ekziston cdo zgjillje cdo dobi ,ne cdo fushe te jetes kjo eshte e vertetuar tashme,,e nese liderit boterore ,duan te flasin drejte dhe veprojne shtrember atehere vlersimi opinjoni nuk vjen sipas asaj cfar flet por sipas asaje cfar vepron eshte e drejte e cdo banori te tokes te mendojne mire flasin mire dhe veprojne mire kudo te keshillojne per mire dhe ndalojne nga e keqa , ju ftoj te gjitheve ne respektimin e te drejtes tjetrit sic kerkoni te drejten tuaj ,qe edhe tjetri tu rrespektojne te drejtat tuaja ,ju ftoj te meditoni , ne shpalljet hyjnore dhe bindeni qe balancat ne bote kurr nuk arrihen me force me padrejtesi sepse krijimin se bem ne qe zgjilljet te na vin sic i kerkojme ne ,krijimin e gjithckaje e beri krijuesi gjithsis dhe normaliteti gjithckaje nuk ecen sipas fuqis dhe deshirave tona por sipas percaktimit te tije,dhe duke qene qe sejcili per vete deshiron cdo te mire qe kjo ti behet rralitet nuk arrihet permes fuqise dhe padrejtesise ,por sipas rregullit qe i malli zot e ka cilesuar te arrihet ligjit te tije ,urdheroni shkencetaret mund te shpikin sipas deshires duke i urdheruar dikush me force e dua keshtu sesbe jo kurrsesi ,pa formul ligje ,edhe te mirat tona materiale zoterinje vlerat dhe cfar duam nga tjeret kundrejt nesh ne menyre te ndersjellte nuk arrihen pa formule ligje dhe keto i ka drejtesia e verteta e verteta u krijua si burim miresishe ,zgjilljesh shpetimi ,dhe e verteta nuk eshte dem por dobi qe perfitojne te gjith,nese ne pranojme ti themi dobis dem dhe demit dobi mund te bejme cte duam sna ndalon asgje ,por me pare duhet te priremi se far kerkojme dhe a arrihet si e kerkojme ,cila eshte mundesia aftesia cfar sjell ku na con cfar zberthehet a dim gjithcka qe te administrojm gjithcka perderi sa duam kontroll mbi gjithcka qe ne e quajm suksesse ne dim qe te zhvillohemi pa kufi por renkojme kur vin permbytje termete vullkane semundje thatesire konflikte urrejtje luftra shkatrrime thatesira semundje zhdukje gjallesash zbrazje dobish, vall keta a mund ti ndalim jo po kur si ndalim keto qe i sjellim vet a duhet te kuptojme qe te mos behemi shkaktare te metejshem ndaj vetes tone me padrejtesi me te mella ndaj vetes sone se kur i kemi bere padrejtesi dikujt ja kemi bere vetes sone sejcili dhe kur deshiron per tjetrin cfar deshiron per veten tende ke dashur veten tende, njerzimi ka nevoje per nje analize te thelle ,per pranim standarti rregullues jo shkatrrues ,permes debatit arsyen perpara fjales dhe debatin perpara forces me drejtesi hak ,vetem keshtu mendoj se gjith do perfitonin dhe ndjeheshin te qete duke u bere ndihmes dhe plotesues ne dobi,mjafton ajo cfar ndolli perpara nje shekulli qe bota te kuptojne qe bota me padrejtesi nuk arriti gjekundi un nuk deshta te behem paragjykues me komentet e migja ndaj askujt as nxites ne urrejtje ,por dhjeshte duke vlersuar thelle gjithcka nga llimbja lle meshira percolla modelin e keshillimit per mire dhe ndalimin nga e keqa qe eshte ne dobin e gjitheve duke ju kujtuar te verteten me gjith forcen e shpirtit nga dashuria per ju e ndava me ju ,po nese e verteta su pelqen bindja jo nese vertet se doni veten tuaj kush ju ndal qe boten ta ndani shkaterroni si te deshironi,eshte ceshtja juaj un nuk angazhohem me tej mbasi asnje profet asnje dietar as nje besimtare asnje njeri i drejte se ka kaluar cakun ne keshillim per mire dhe ndalim nga e keqa,tani ceshtja i takon krijuesit gjithesise vetem ai e din si i shperblen apo ndeshkon veprat tona e rendesishme eshte qe keti njerzimi per asnje moment si ka munguar ,as ullzimi as njerzit e pershtateshem dhe as mundesite qe paqa meshira mirsia e zotit te jene te plotesuara ne toke perse te gjitha jan keqmenaxhuar keq interpretuar keq kuptuar dhe keq vepruar botes zoti faj si ka po ashtu as dietaret po ashtu as njerzit e thjeshte ,i malli zot na don te miren dhe deshiron te na fale te gjitheve po ashtu dhe dietaret po ashtu dhe besimtaret po ashtu dhe njerzit e mire po ashtu dhe un ju dua sic dua veten time ,dhe askush nuk ka faj nga kjo kategori perse keqmenaxhohet keqinterpretohet dhe keqveprohet e drejta e mira dhe gjith perfundojme ne shkatrrim ,un gjithsesi me mundesit dhe diturin aq sa pata mundesi u mundova me mendim te mire ne dobine gjitheve ,dhe per cdo keqkuptim ju kerkoj ndjese njemilion her nese dikun ka gabim ne shprehje kush din me mire le ti korigjojne kush din me mire dhe me shum le te behet ndihmes dhe plotesues ne dobi per hater te zotit ,sepse nje fjale e mire behet celesi zgjilles i problemeve dhe nje fjale e keqe e fute boten ne shkaterrim ju ftoj ne durim meshire mirkuptim paqe permes te drejtes hakut ate cfar deshironi per veten edhe per tjeret sepse dhe tjeret do ta deshirojne per ju me respekt per te gjith

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.