• |
ide | kryesore

Skandali në Fier/ Policia rreh protestuesit për të mbrojtur grabitësit

Kryesore, Lajme

Disa pamje dhunë të egër policore janë shpërndarë sot nga “Nisma Thurje” ku shikohen banorët e fashatit Vërri në Fier të keqtrajtuar nga forcat e rendit. Ata ishin ngritur për të protestuar kundër ndërtimit të një impianti të djegjes së plehrave që sipas shumë specilistëve e dëmton rëndë mjedisninë zonën e tyre dhe shpërndan në ajër element kancerogjenë.

Shqetësimi i banorëve të kësaj zone bëhet edhe më i mprehtë kur vetë autoritete shqiptare e kanë pranuar se shteti nuk disponon resurset e nevojshme për kontrollin e dëmeve që inceneratorët që do të ngrihen shkaktojnë në mjedis. Madje edhe në kontratën e investitiorëve të Integrated Technology Waste Treatment me qeverinë shqiptare parashikohet që të jetë firma koncesionare ajo që do të kontrrollojë dëmet që do të shkaktojë në natyrë.
E gjithë kjo situatë që tashmë ka futur në lojë edhe policinë si një shkop gome që në vend që të mbrojë qytetarët mbrron grabitësit me anë të koncesioneve përbën një skandal të vërtetë.


Tashmë nga disa media dhe nga opozita janë hedhur dyshime të forta se inceneratori i Fierit është një histori e pastë korrupsioni. Për të qeveria i ka akorduar plot 28 milion euro, një grupi klientësh të saj që fshihen pas emrit të Klodian Zotos (lexo profilin poshte/Lapsi.al). Kompania e tij i ka fituar këto para pa një tender të hapur ndërkombëtar, pa garë dhe çuditërish ajo ka “dalë fituese” edhe për të ndërtuar incerenatorin e Elbasanit dhe Tiranës. Prej kohësh në mediat e pa blera nga arkitetkëtët e kësaj afere ( Dy televizionet më të mëdhenjë në vend i kanë kushtuar kronika të gjatë pozitive këtij rasti) është denoncuar fabula flagrante e administratës shqiptare që ka marrë 9 vendime brenda një dite për ti shërbyer ndarjes së parave të inceneratorëve. Por skandali nuk ka mbaruar me kaq.

Ndërkohë që kompania Technology Waste Treatment ende nuk ka marrë lejen e ndërtimit asaj i janë disbursuar 6 milionë Euro nga taksat tona me sa duket për t’i ndarë si rryshfet sipas pretendimeve të opozitës (lexo poshte akuzat). Pra, pasi i ka dhënë një klienti të saj rreth 170 milionë euro pa garë dhe pa tender ndërkombëtar siç e parashikon ligji, pasi i ka dhënë atij paratë për Fierin ende pa filluar punë, pasi i i ka lënë dorë të lirë të jetë i pakontrollueshëm për efektin që do të ketë djegja e plehrave në mjedis, Sot qeveria Rama ka vënë edhe policinë të rahë dhe të keqtrajtojë banorët e Vërrisë, që kanë guxuar të ngrenë zërin kundër këtij skandali. Duke e përdorur policinë si mjetin e një shteti që pasi të vjedh tenton të të mbyllë gojën edhe nëse guxon të ngresh zërin ndaj kësaj.©Lapsi.al

 

Banoret e Verrise po rrihen sepse refuzojne helmimin e tokave te tyre nga mafia e plehrave. Media hesht, opozita hesht!

Publié par Nisma #Thurje sur lundi 22 Janvier 2018

1 Comment

  1. o qijuni nenen gramoz,edvin e xhafa ,me zi se enveri bejuani,do ta shifni do ju votojn me 99 perqind .krymba qenefi keni ne administrim jo njerz,lop,derra,kazan,dele.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu