• |
ide | kryesore

Gjenerali britanik: Ushtria ruse do sulmojë shpejt dhe Perëndimi do humbasë  

Planet

Drejtuesi i Ushtrisë britanike, gjenerali Sir Nikolas Karter, e përshkroi Rusinë si kërcënimin më të madh për Britaninë e Madhe, që nga lufta e ftohtë. Ai paralajmëroi se sulmi rus mund të fillojë shumë më shpejt sesa e mendon Britania.

Në një nga fjalimet më të ashpra të një shefi ushtarak të lartë në vitet e fundit, Karter tha se konflikti me Rusinë mund të fillojë në një mënyrë të paparashikueshme dhe se ky vend nuk është mijëra kilometra larg, por në portat e Europës.


Ai i kushtoi pothuajse të gjithë fjalimin e tij 40-minutësh kërcënimit që paraqitet, sipas tij, nga Rusia.

“Ushtria ruse do të ngrihet mbi ne dhe aftësia jonë për të vepruar do të jetë mjaft e kufizuar. Ne do të jemi humbësit.”

Karter tha se armët në këtë luftë të re nuk do përfshijnë ato të zjarrit, por mund të përfshijnë shfrytëzimin e energjisë, ryshfetet, praktikat e korruptuara të biznesit, sulmet kibernetike, vrasjet, lajmet e rreme, propagandë dhe kërcënime ushtarake.

Për këtë arsye, sipas tij, Europa Perëndimore është e papërgatitur.

2 Comments

  1. evropa ,ra ne kurthin e vet,sepse nuk e studioj politiken zhkencerisht dhe nuk beri zhvillimin politik te gjithaneshem mbi baza shkencore,te zhvillonte mendimin permes vlerave ,tlirit dhe te drejtat te ishin baza ,por perendimi zhvilloj dy standarte ,mir per vete duke i shkaterruar te gjith ,mendoj se do ta kthente njeriun rrobot ,dhe do ti nenshtrohej kthente ne budallenj dhe ti mashtronte ,sundonte ,i coptoj shum shtete te mbante konflikte te ndezura krijoj sisteme jete varesie dhe sundimi mbi tjeret ,dhe u mboll rrit dhe zhvillua vetem antivlera ne bote kudo qe kishte ndikim prendimi,,cfar ndolli tani ,ju izoluat te verteten dobishemen dhe zhvilluat demin ,por nga egersia zhvillimeve dhe rrezistenca mbijeteses linden fuqi te tjera ju imponuat mbar njerzimit format e mbrojtjes dhe rezistences egersin dhe antivleren ku nje teknologji e tille jo me token por shkatrron gjith planetet ,ky eshte rendimenti qe prendimi i dha botes me politikat e saje ,ku edhe vet ai rrukulliset per tu ruajtur njeri kerkon te dale nga evropa dhe tjeri evropian kerkon te gjeje aleat jashte saje por qe vet evropa konsiderohet e shkatrruar sepse mbizotron ajo cfar u mboll padrejtesia zhvillimi saje por qe gjeresia dhe zhvillimi ne gjallesa sjell rragime dhe cilesit e tyre jane urrejtja ,padituria injoranca pashpirtesia hakmarrja perplasjet shkatrrimi zbrazja dobive nga toka ,ku varet dhe vet ekzistenca njerzore e jetes ne toke,kete sna e beri zoti kete e bene njerzit e mbollen vet dhe tani kemi rendimentin kush eshte me i forti ben ligjin por ne kushtet qe ajo cfar na duhet nuk na vjen sipas menyres qe ne e kerkojme ta zhvillojme ,permes padrejtesise korrupsionit ,fuqis shkatrrimit por na vjen sipas asaje qe quhet krijim dhe rregullat e sjelljes me te qe te marresh gjitha dobite dhe te keshe paqe ,ekujliber normalitet ,e kjo arrihet vetem permes ullzimit zotit ,duke zhvilluar mendimin permes vlerave ,te drejtes hakut sipas vleres meriten ,vetem keshtu bota ecen ,e qet sejcili jep dobin per te cilen u krijua ,askush nuk ndjehet i tepert as i pavlere ,por sejcilit i jepet nje mundesi sepse me pare ja ka llene krijuesi tije qe e ka krijuar dhe i ka garantuar rriskun ne duhet tia mundesojme qe ta gezojne sejcili rriskun e vet jo tia grabisim ,ju grabitet rrisqet e tjereve per 1 shekull tani tjeret do tua grabisin pacmangeshem juve keto jane ligje ,a nese su pelqen ,ndryshoni kurs pranoni te verteten konfirmoni ulleheqesit e drejte ,duke i kthyer ulleheqesit nga menaxhues interesi dhe biznesi ne menaxhues ligji,vini baze drejtesine hakun ate qe deshironi per vete duajeni dhe per tjeret ,dhe keshtu fitoni besimin ndaj tjereve fitoni gjeresi komunikimi ,bashkpunimi dhe dobie ,me te gjith ,nga ky ngushtim dhe kufizim ne rritje gjithnje e me shum ku juve keni rene,,binduni se drejtesia vlerat jane e verteta e shpirtit qe ne duam per vete sepse me drejtesi u krijuam me te zhvillohet cdo dobi dhe po me te urdherohemi prej zotit botnave qe te punojme zoti madherishem ngaqe nuk mendoj asgje te keqe per ne krijoj cdo te mire per ne dhe na orientoj nga ajo dhe na urdheroj qe nese duam te na shtohen ato te adhurojme zotin dhe tjetrin ta duam dhe shohim si veten tone,mbasi armik kemi vetem nje djallin e mallkuar ,zoti i mallerishem nuk i la njerzit pa mundesi ,sepse mes se mires dhe te keqes la pendimin tone dhe meshiren e tije ndaj nesh ,ne kete koment ,bera nje qartesi mbi zhvillimet e kaluara dhe tasheme qe jane fakte qe kan ndollur por nuk jan akuza dhe nuk duhen te merren si te tilla ,por keta jan nje organizim mendimi si kujtese per dobi per sejcilin per tu bindur qe nga padrejtesia ska dobi dhe nga drejtesia ka cdo sukses zgjillje dobi shpetim drejtesia eshte ilaci sherues per shprirtin dhe trupin njerzore ajo nuk mbyte me te perfitojne te gjithmire,keto nuk jane gjera jo te paditura thena analizuara prej te gjitheve mbasi problemet dhe zgjilljet ne bote sot me shum se kurre analizohen ne cdo moment,ne kete ecuri dhe proces zhvillimi te jetes edhe un kam nderhyre disa here me mendimet e mia duke i menduar si te dobisheme per jeten dhe njerzit ,por per te trajtuar ceshtje te mella eshte e veshtire se futen gjith elementet pozitiv dhe negativ ku perfshine dhe interesa ,por duke pare qe finalja mendimit tim ishte dobi dhe shpetuese per te gjith,,mora guximin disa here duke momentuar me mendimin ndooshta mund te me urrejne dikush ne fillim nga mosdija por kur te analizojne thellesin qe arsyet japin gjalleri shprese se garanci qe jep drejtesia si krijim i zotit ,qendron me lart se egoja jone per pushtet dhe para ne zhvillimin dhe dobit qe jep ne krahasim me padrejtesin ,ne veten time triumfonte mendimi qe njerezve u duhet bere e mundur qe vazhdimisht tu kujtohet mendime fjale dhe vepra te mira rreth te drejtes dhe vertetes ,qe te triumfojne e mira mbi te keqen brenda vetes se tyre me analize fetare shkencore filozofike psikologjike dhe praktike ,qe ato te behen te dobishem per vete dhe tjeret sepse nga dobia kemi ,dobi te gjith ,dhe po keshtu mes me shpres qe jovetem anglezet por mbare prendimi te vlersojne ralitetin ,ndajn problemet dhe pranojne orientimin ,ate cfar ndjejne per vete ta duan dhe per tjeret drejtesine hakun , si me e dobishmja me e mira me qartesuesja dhe ajo qe zgjill cdo problem nese dikush me keqkupton i kerkoj ndjese ,nese dikush sheh ndonje gabim le ta qortoje dhe permirsojne dhe nese dikush di diska me mire le te behet ndihmes dhe plotesues ne dobi ,gjeja me e lehte eshte fshirja e komentit por gjeja me e rendesishme eshte vendosja mbi tavolinen e atyre qe jane te interesuar ne kerkimin e zgjilljeve dobive paqes ne bote,me respekt per te gjith un nuk jam i angazhuar per politik as karrier por ky ishte kontribut ne dobin njerzore

  2. komentet e mia ishin pasqyrim ,si,nje pasqyre qe dikujt qe ja don te miren ia ve perpara dhe i thot shikoje veten dukesh i ndotur ,dhe nuk figuron mire ,keshtu nuk ke suksese un ju dua tu shoh te sukseseshem ,keshtu qe dashurin qe kam per ju e ndava me ju ,kete e ben cdo njeri i sinqerte qe sinqerisht i don dhe repekton njerezit te miren atyre eshte njerzore domosdoshmeri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.