• |
ide | kryesore

Pse Greqia kërkon t’i lërë eshtrat e ushtarëve të saj në Shqipëri?

Kryesore

Një shkrim i AFP-së për marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Greqisë për varrezat greke, nis me gëzimin e Nikos Kotzias për gërmimet dhe zhvarrosjen e ushtarëve grekë.

“Një moment historik, sapo është kryer zhvarrimi i eshtrave të dy ushtarëve grekë” ka lajmëruar ministri në në mesazh në rrjetet sociale.

“Sot ka filluar puna, në prezencë të një komiteti Shqiptaro-Grek, në një atmosferë emocionuese” ka shtuar ai në një mesazh të dytë.

AFP shpjegon se në fushatën e viteve 1940-1941, një sulm i fashistëve italianë u zmbraps nga ushtarët grekë pavarësisht se numrat nuk ishin në favor të tyre. Kjo fitore festohet çdo vit në Greqi dhe konsiderohet fitorja e parë e Aleatëve kundër fuqive të Boshtit.

Sipas agjensisë shtetërore greke ANA, besohet se 6 deri 8 mijë ushtarë grekë janë varrosur në jug të Shqipërisë. Ndërkohë në shkrimin e AFP bie në sy qëndrimi i ndryshëm mes Italisë dhe Greqisë. Ndërsa Italia i tërhoqi eshtrat e ushtarëve të saj për në varrezat e atdheut të tyre, Greqia i la në Shqipëri.

“Mes Shqipërisë dhe Italisë, marrëveshja ishte që eshtrat e mbi 6 mijë ushtarëve italianë të riatdhësohen. Por Greqia, që ka një minoritet të sajin në jug të Shqipërisë dhe në të shkuarën ka pasur qëllime aneksimi të këtij rajoni, gjithmonë ka insistuar që të rënët e saj të qëndrojnë në vendin fqinj. Trajtimi i minoritetit grek në Shqipëri ka qenë përherë burim i tensionit mes dy vendeve”, shkruan AFP.

Marrëveshja me Greqinë për rivarrosjen e ushtarëve grekë dhe kërkimet në disa qyteteve iu dha dora e fundit në takimet mes Ditmir Bushatit dhe Nikos Kotzias, por marrëveshja origjinale u përfundua në vitin 2009. Sipas marrëveshjes, eshtrat e ushtarëve grekë do të identifikohen dhe rivarrosen në dy varrezat në Bularat dhe Këlcyrë, aty ku prehen edhe qindra ushtarë të tjerë.

Nuk do të ketë varreza të tjera veç këtyre të dyjave ka sqaruar gjeneral Dedë Prenga, pak ditë më parë, që pranon se Greqia dhe Shqipëria kanë shifra kontradiktore për numrin e ushtarëve të varrosur.

“Ne e mbyllëm takimin për vitin 2017 në Athinë dhe takimi tjetër do të jetë në Tiranë këtë vti, nga fillimi i prillit. Siç është përcaktuar në marrëveshjen e 2009 nuk ka fuqi Këshilli i Ministrave apo ndonjë strukturë tjetër të bëjë ndryshime, pranuk ka rinegocim të marrëveshjes  dhe janë vetëm këto dy vendprehje që janë tashmë të përcaktuara” është shprehur Prenga, kryetar i Komisionit të Negociimit.

Në një listë të publikuar në media zbulohet se kërkimet e grekëve janë të bazuara në një hartë me të dhëna ekzakte, ku është mbajtur shënim edhe një varr i vetëm në fshatra. Lista e gërmimeve të varreve është publikuar nga tesheshi.com por nuk konfirmohet nga pala shqiptare. Eshtrat e ushtarëve grekë që do të zbulohen do të zhvendosen më pas në varrezat e Bularatit apo të Këlcyrës.

Më poshtë lista e plotë e inventarit të eshtrave që disponon Athina

Qarku Gjirokastër

Tepelene
Dragoti 674 varre
Qyteti Gjirokastër 2 varre.
Fshatin Derviçan 2 varre.
Fshatin Sopik 3 varre.
Fshati Vodhino 4 varre.
Fshati Jergucat 2 varre.
Fshati Dhuvjan 1 varr.
Fshati Kakavie 8 varre.
Fshati Drite 8 varre.
Fshati Kolonjë 10 varre.
Fshati Konçkë 1 varr.
Fshati Zhej 6 varre.
Fshati Labovë e Vogël 4 varre.
Fshati Çatistë 2 varre.
Fshati Glinë 11 varre.
Fshati Zervat 1 varr.
Fshati Labovë e Poshtme 1 varr.
Fshati Vanistë 2 varre.
Fshati Gjat 2 varre.
Fshati Grapsh 17 varre.
Fshati Bularat 47 varre.
Fshati Picar 1 varr.
Qyteti i Përmetit 802 varre.
Fshati Kutal 25 varre.
Qyteti Këlcyrë 56 varre.
Fshati Psar 2 varre
Fshati Komarak 3 varre

Qarku Berat

Fshati Kulmak-Ujanik 16 varre.
Qarku Korçë.
Fshati Sovjan 9 varre.
Fshati Dushar 3 varre.
Fshati Trebickë 1 varrë
Qyteti Korçë 1 varr.
Ersekë
Fshati Borovë 2 varre.
Fshati Kagjinas 2 varre.
Selenicë e Pishës 1 varr.
Furrat e Gëlqerës Borovë 2 varre.
Fshati Kaltanj 1 varr.
Selenicë e Pishës 1 varr.

Pogradec

Fshati Remej 17 varre.
Varret e Grekut ( Qafa e Lipovës) 41 varre.
Leshnicë 17 varre.
Dardhas 2 varre.
Guri i Velgovës 1 varr.
Osnat 3 varre.
Nicë 2 varre.
Qyteti i Pogradecit 10 varre.

Qarku Vlorë

Sarandë
Fshati Muzinë 1 varr.
Dhrovanjë 2 varre.
Qyteti Delvinë 38 varre.
Nivicë 3 varre.
Vlora
Fshati Kuç 2 varre
Himarë (fshat Vanova e Zamarit) 6 varre
Himarë ( fshat-Kumano) 1 varr
Himarë ( fshat-kisha e Shën Thanasit)1 varr
Himarë (qytet) 6 varre.
Himarë ( Llaman) 3 varre.
Vuno (Shëngjergj) 3 varre.
Vuno (gropa e kishës) 6 varre.
Kallarat 1 varr.
Vranisht 8 varre.
Mali i Skutaras 6 varre.
Bolenë 22 varre.

 

16 Comments

 1. Bravo AFP, DUARTROKITJE! Me pelqeu “qellime aneksimi”!!! Nuk ka permendur VRASJET E POPULLSISE ÇAME=SHQIPTARE) NGA GREKET E PO ATYRE VITEVE, NE 1944-45, po s’ka problem se ua kujtojme ne shqiptaret….. sa te leme pas nja dy ngjarje madhore kombetare si vrasja e dy katunareve nga zharresi, bicikeleten e lalierit…

 2. Eshte per te ardhur keq qe megjithese kane kaluar 3000 vite Greket vazhdojne te ruajne te njejen “filozofi” folklorike te Kalit Trojes. Qellimi eshte i qarte; ata luftuan per trojet e tyre.
  Pra duke varrosur ushtaret dhe ngritur monumente ne token tone sot, neser ajo do te kosiderohet Greqi.
  Kjo ide apo filozofi me kujton Ducen i cili simbolin fashist, tufen e druve dhe spaten e stamponte kudo, deri ne kapaket e pusetave te ujrave te zeza ne Shqiperi e gjetke neper vendet qe pushtonte, me idene se nje dite do ndodhe kataklizmo-ja dhe bota dote permbysej, dhe mbas mijrave vitesh kur te riperterihej bota dhe te beheshin germime arkeologjike do te zbulonin “perandorin gjeni” te fashizmit.
  Por a mund te funksionoje sot kjo ide, le te themi ne kohet moderne, fale edhe teknolgjise ku kozmopolitizmi po behet per dite edhe me i prekshem!
  He, si mendon ti Nallymi Muti,………..me fal Namyti Liumi?

 3. Kjo pune është sipas fjalës “shpif ,shpif se diçka do ngelet”.
  Para ca ditesh ishte nje artikull me parrullat nacionaliste nè Manastir.
  Nder te tjera thuhej se nje maqedonasi s’kishin ç’i duheshin parate para atdheut.Ne si popull me i vjeter se ata na(politikaneve jo patriote;ndoshta disa s’ka si te jene atdhetare,se ndoshta s’kane origjine te paster shqiptare!) duhen parate.Per te ardhur keq!

 4. Nuk e di o I paemer, nuk kam qene ndonjehere KOZMOPOLIT SI TY, dmth nuk jam qire ndonjehere ne bythe. Eshte bukur, na thuaj, o KOZMOBYTHIT!

 5. Nga njohurite dhe menyra se si argumenton je nje koqe kandari dhe djali i komentuesit ari o Mut Llumi dhe Llum Muti.

 6. cuhet cuar i tere populli dhe pasi tu behet verefikimi gjenetik ushtaret grek ti kthehen mbrapsht greqis ,,sepse ishin pushtues ,ne trojet tona dhe pushtuesit si nderojme ,njekohesisht per eshtrat te paraqitet cdo familjar grek pretendues ,dhe nuk mund te ket shtet qe del mbi vullnetin e popullit sepse shteti buran ga poipulli dhe kur populli e refuzon shteti o do behet pjes e popullit ose poulli e zhduk dhe ven perfaqesues te tjere qe perfaqesojne interesat dhe mbrojne te dretjatt kombetare nje force e re politike po lind ne shqiperi me nje zgjim te zgjuar te pa pare ne historin njerzore ,i cili do ja thyej hundet cdo dallge po te duan politikanet le te bejne pazare ne kurriz te shqiptareve apo heshtin por papritur do perballen me popullin i cili do tu nxjerre perhundesh te drejtat ature dhe mbeshtetesve te tyre ,kjo pritet te ndolle ne raport me zhvillimet me nje zgjuarsi dhe veprime te papara deri tani ,askush te mos habitet ate cfar mbjell korre kjo eshte analize e thelle permes zhvillimeve planeve te fshehta dhe te hapura qe behen ndaj shqiptareve ,duke e matur kete me te verteten ligjet e zotit ,por nuk e di si kohe ekzaktesisht ,sepse ai qe krijoj gjithcka eshte mbrojtesi final ,per cfar ka krijuar ,un nuk kam asgje personalisht me asken kam me te drejtat ashtu sic i kerkon dhe mbron sejcili banor i tokes me cdo cmim,zhvillimet ne ballkan po shpien fuqit e mella drejt hapjes kutise se pangoros ,per padrejtesit e coptimit etnik ose po fusin ballkanin ne lufte duke ju lidhur duar shqiptareve permes korrupsionit varferis detyrimit perqasjes dhe duke ju lene dore te lire ballkanasve kunder kombit ilir kombit me te vjeter ne evrope me te vlefshmin dhe me te dobishmin ,qe nuk eshte pushtues por shikon punen e vet ,ky eshte turp i mall qe po luhet ndaj nesh ,ku u ndesz lufta ne ballkan me coptimin etnik dhe nuk pushoj asnjemoment ,vecse ndryshuan format kurse tani pritet te jet frontale katastrofike mbasi askush sja jep te drejten e tije tjetrit sepse tek e drejta qendron ekzistenca ,shqiptaret ne ballkan eshte lufte per ekzistence ne trojet e tyre ,me te drejtat e tyre ju ftoj te gjitheve largohuni nga padrejtesia largohuni nga lufta largohuni nga grabitja e te drejtave shqiptare sepse padrejtesia nuk ka frut padrejtesia ,eshte treguesi me i keq ,per njerzit ajo nuk triumfon ,ajo mbart me vete cdo te keqe por zoti i ka caktuar cmim ndeshkim per bartesit ,kini frik zotin dhe largohuni padrejtesise qofte dhe me nje fjale qofte dhe me nje heshtje padrejtesia ka pergjegjsi te ashper perpara zotit botnave qe askush nuk mund ti shpetojne,,kenaquni me te drejten hakun qe zoti ua lla ,ai nuk gabon ,me te drejten hakun sejcilit i mjafton ,per cfar pretendon ne kete bote permes zhvillimit mendimit permes vlerave ullzimit zotit ,eshte rruga e cdo dobie ,mos kerkoni ne padrejtesi sepse padrejtesia eshte antivlere nuk ka vlera siguri ,ka vetem irritim dhe injorance ,tregojeni veten ne natyralitetin e pastert njerzore me vlera njerzore jo format njerzore te boshatisur nga vlerat

 7. ku thyhet nje forc e re politike po lind ne shqiperi ,,,shtoj ku eshte populli gjeneratat e reja diaspora intelektualet,me ket kuptim behet komenti duke vlersuar te drejtat ,dhe imunitetin njerzore qe reflekton sejcili per te kerkuar dhe mos leshuar te drejten e tije ,aftesit profesonale te xheneratave njohurit bindjet ,faktet e historise padrejtesit ,faktet shkencore mbi demet dhe deshirat paqen te drejtat ,matur me te verteten perball padrejtesise se trishtueshme reflektimet mbasi te gjith ,padrejtesin e vlerson si asimiluese e te drejtes por ne te drejten hun jeta me gjith komponentet e saje si individ popull dhe komb ,tashme bejne llogarin te gjith mbasi ndollemi ne zhgenjim dhe humbje

 8. erdhi koha qe politika ,te zhvillohet mbi baza shkencore te ligjeve qe rregullojne jeten mbajn te qendrueshme paqen ku sejcili gezon lirite dhe te drejtat njerzore qe burojne nga ne baze te marrveshjeve nderkombetare qe ndertahen me baze vlerat ,ku sejcilit e drejta e besimit vlerave nderit prones jeta i mbrohet me ligje dhe sejcili mbetet me te drejten e vet ne vendin e vet pa ju cenuar e drejta haku askujte dhe zhvillimi ecen mbi bazen e vleres dhe merites ,narmaliteti mbi bazen e kerkeses dhe nevojes me reciprocitet te ndersjellte kur eshte puna mer mardhenie nder njerzore ,jo ne kete forme qe cdo dite prollon nga nje shpikje ,per krime te reja ku politika behet burim krimi ,ku eshte pare ne historin njerzore veprime te tilla skandaloze sa qe te vdekurit ti bejne burim perfitimi,ky eshte turp dhe sfid njerzore,

 9. Namyti Llumi,
  me emerin qe ke zgjedhur te le te kuptosh se je midis llumit dhe po mbytesh prej tij.
  Si produkt i atij llumi qe perjeton eshte normale te uroj; Qifsh nenen tende.

 10. njerzit e drejte te kultures virtytit moralit ,kur dicka keqkuptojne pyesin dhe e ndajn me hak kur kuptojne drejte shtrin mirkuptimin dhe kur kan urrejtje ,mbyten ne te sepse cilesit e padrejtesi kan cdo te keqe nje ajet kuranore zoti mallerishem e shpreh akuzen e tjetrit ndaj dikujt ,si veprim te tije pozicion te tije i nderuar padrejtesia nga drejtesia ndryshon si nata me diten ,por ti hyre borxh dhe ne hak ne mos kete bote boten tjeter ndaj teje perpara te mallit zot kam hak per te marre un nuk jam si ti ,me nje moral te tille zoti te ullezofte mbasi nuk din se ne cfar stacioni mund te parkohesh,me respekt i nderuar uroj qe zoti te paise me meshire urtesi qe te behesh i dobishem per vete dhe per tjeret mbasi nga dobia kan gjith dobi

 11. Dikur shqiptaret kishin mbi 150.000 Km2 teritore kurse sot , sot dyshoje se gjitha teritoret shqiptare mund te kane 40.000 Km2 .Dikur Konstantinopoja, ( Stambolli ) ishte qytet Dardan ku flitej shqip ( ngushtica e sotme detare qe edhe sot quhet me toponim shqip Dardan Eli – ose, Dora e Dardanit ).Dikur serbet , malazezet, greket ose maqedonet ishin puntor krahu ose, ishin barij delesh te shqiptareve por , sot u zgjeruan e u zgjeruan ne dem te teritorit shqiptar.Dikur kishin nji kishe ortodokse shqiptare te ciles iu ndalua aktiviteti kurse shqiptaret u detyruan te frekuentonin kishat ortodokse greke , serbe, malazeze ose maqedone ku edhe , me ndikimin e fuqishem te ketyre kishave masovikishte filluan te asimilohen ne grek, serb , malazez ose maqedon . Ne Kroaci sot egziston nji ujedhesa me emrin Korculla ( ose ne shqip , Korceza ) qe tregon se alemerin asaje ujedhesa ia dhane shqiptaret e ardhur nga qyteti i Korces kurse dallmatet ishin shqiptar te ardhur ( te dale ) nga krahina e Matit ( Dal -Matet ) te cilet merreshin me blegetori ose , me kultivimin e deleve. ( Dalma – Delme -Dele )
  Po sot , sot ku jemi ne shqiptaret dhe cfare trashiguam nga te paret tone .?
  Sot Serbia me ngulm e kerkon Veriun e Kosoves dhe lufta behet per Liqenin e Ujmanit ngase serbet jane te vetedijshem se pase 30-40 vitesh lufta do te behet per uje dhe , jo per xehe.Greqia arrine marreveshje per detin shqiptar me Shqiperine sepse , qe te dy shtetet jane te vetedijshme se shqiptaret jane te etur per pushtet dhe per te qene dikushi ata falin teritore.Edhe Greqia edhe Serbia e dijne nga historia se na kane marre teritore dhe , nese gjeneratat e shkuara na grabiten teritore pse gjeneratat e sotme greke dhe serbe mose te provojne te njejten gje , cfare realizuan paraardhesit e tyre . Kjo pra edhte arsyeja e hapjes se varreve te ushtareve grek ne Shqiperi Ataturku, me 1925 , i ngarkoi kufomat e ushtareve grek ne anije dhe ne forme kontongjenti ia ktheu qeverise greke duke i hequr dilemat njiheri e mire se e kujte edhte selia e shenjte e Kishes Ortodokse botrore …!

 12. i nderuar ti qe po shkruan ,shum bukur drejt dhe prekeshem ,apo kushdo qe ka te drejte te ,qe me te drejte ,te zotit ka te drejte te mendojne flas dhe veprojne,,ai qe na krijoj na vendosi ne toke per nje kohe te caktuar ,ku ketu do vdesim prej ketej do nxirremi dhe gjykohemi ,per te humbur apo fitojme perjetesin ,per cfar zoti na krijoj ,qellimi krijimit eshte adhurimi krijuesit ,gjithesise zotit botnave,per te kryer obligimet ,urdherohemi per dituri pune dhe vepra te mira,nderi prona dhe jeta jan te shejta ,per keto ,ka sakrifica sublime ,,po ku jemi ne me ato cfare ,na duhet neve ullzimi drejtesia haku allurimi punet dhe veprat e mira ,vall meditojme gje nga ullzimi zotit falnderojme zotin per te mirat qe na ka llene bejme ndonje veper te mire per hater te zotit te respektojme ,nene baban vellain motren komshin shoqerine ,ndihmojme te varferin jetimin i lutemi zotit per me mire,perpiqemi te edukojme familjen me moral te larte ,cfar ndolle kur neve jepemi pas allurimit te zotit kryejm obligimet dhe meditojme ne ullzimin e tije dhe punojme sipas tije,,njerezit qe lillen me te mallin zot dhe me njeritjetrin mbesin vellezer permes ullzimit te tije,e kuptojne qarte qe duke kerkuar shpetimin e shpirtit perjetesine ,shperblimin e zotit njerzit vihen ne rralle per te hulumtuar per te gjetur ndonje veper te mire per ta kryer me sinqeritet ,ne dobin njerzore per te fituar perjetesine ,,por zoti zgjilljen e problemit e rregistron sevape dhe e shperblen ne dy botet ,keshtu vall do kishte mbetur problem pa u zgjillur ne mezin tojne kurrsesi,,kjo eshte fuqia e ullzimit zotit qe kur njerezit mbeshteten ne te ,e keqa hesht dhe e mira perhapet sepse ka lillje me zotin ,ka vlerat unitetin fuqin zgjilljet ,kjo eshte drejtesia e zotit e drejta e verteta,e cila qarteson gjalleron ka shpresen zgjilljet sukseset paqen zhvillimin ekujlibrat shpetimin e pazevendesueshme dhe patjetersueshme nuk zhduket sepse jan ligjet malleshtore te zotit ,te cilat jane te unifikuara ne cdo gjallese ne gjallerin e jetes jan aktive ku mbi bazen e tyre funksionon jeta ne toke fuksionon cdo sukses ne cdo fushe kerkimi shkencore,,e ndien cdo gjallese sepse u krijuam me te,kan vetem dobin ,padrejtesia eshte e kunderta kesaje ate e urrejne te gjith edhe ato qe padrejtesi u bejne tjereve,sepse padrejtesia ka cdo te keqe me cdo cilesi negative ,ajo nuk triumfon fundin e ka deshtim ndeshkim,,por zoti mallerishem e la nje kufi mes se keqes dhe se mires ,si mundesi shpetimi ,la pendimin tone ,duke vlersuar me meshiren dhe drejtesin dhe faljen e ti per ne me kusht qe ne ti kthehemi atije,,sikur te mos na kishte lene kete shteg ,hapur puna jone do ishte vishtiresuar duke na lene pa shprese por i gjithemeshirshmi gjitha portat i la hapur per ne,per te miren dhe dobin tone ,askush nuk lid i ditur por gjith te dobet dhe paditur,ku e kemi me borxh ta kerkojme diturine dhe kete tua shpjegojme brezave,sepse nga padituria njeriu bie ne injorace dhe gabime ,dhe kur te diturit i qartesojne gjerat njerezit orientohen drejt vlersimit bindjes ndryshimit per dobi,sepse askush nuk eshte i teper dhe as i pavlere ,por dhe as qe duhet te projektojme armikun ,mbasi armik te cilesuar kemi djallin qe ncit vecet tona per vepra te keqia kemi veten tone qe duhet te shohim veprat tona ne raport me ullzimin e zotit dhe mbetemi gjith vellezer,cdo veprim ka kohen e vet ,te zhvillimit e kur veprimeve te duhura ju kalon rralla problemet behen kosto qe i paguajn te gjithe sot populli shqiptare po paguan kostot e heshtjes perballe cdo padrejtesie dhe izolimit te vertetes ullzimit zotit ,,i cili ka cdo dobi miresi zgjillje ,ram ne kete kurthe dhe e paguam dhe po e paguajm shtrenje u beme demtues te vetes ,sepse nuk ka asnje rregull asnje disiplin njerzore asnje teori formimi psikologji as shkence qe e formon dhe pregatit njeriun per zgjilljet e problemeve sukseset dobin unitetin vlerat me mire sec e thot ullzimi zotit ,sepse jan ligje cfo fjale pasqyron dicka nje pune krijese sukses rregull ,,,,,,,,/kurse ne si njerez shpikim cdo dite nga nje fjale teori qe nuk kasqyron asnje dobi vec shkatrrimit,sepse paresore kemi vene interesin ku interesi nje pale per dicka ,ne zhvillimin pa rregulla kufizime mas i shlet te drejten dikujt tjerer ,duke u bere padrejtesi per tjeret,nderkohe padrejtesin ,me rregulla ligje e luftojme te gjith ,por keshtu nuk luftohet burimi krimit ai qe e shkakton me lpolitika dhe ligje ,por viktimat ato qe e kundershtojne ate kjo eshte zhvillimi sotem kush eshte i forte ben ligjin kurse per tjeret ka moto veri nje emer [terrorist,mashtrues korrupsion ]denoje ose vrite qenin ,kjo eshte vlera qe sot vlersohet i dobeti pafuqishmi ,pamundeshmi ,por ,nese padrejtesia na coptoj prishi unitetin besimin vlerat meshiren , shkatrroj pronen ,familjen shoqerine ekonomin dhe sefundemi po na kafshojne nga cdo ane si hienat ,ende nuk jemi vone qe njeritjetrin ta ftojme me urtesi durim tek me e mira dhe perjeteshmja tek besimi dhe adhurimi zotit per te fituar gjithcka kemi humbur ne mezin tone dhe perjetesine ,sepse nje ajet kuranore thot… ai qe kerkon allahun allahu i mjafton atije,,,,,/,kjo eshte urtesia malle ku individi dhe shoqeria gjen gjithcka qe ka nevoje,

 13. i nderuar feru komenti yt eshte i bukur dhe terheqes ,por duhet ta kuptojme qe nese dejshirojme ,suksese sukseset vine vetem permes zotit botnave ,sepse ai e ka cekur ,ne ligjet e tije ,qe deshirat [zgjellja]jan tonat kurse ralitetin e tyre ja ka lene vetes sepse e ka nderthurur suksesin tone permes lilljeve me te obligimeve ullzimit te tije me te vertete ai e krijoj token universin dhe cdo gjallese jo paqellim jo shkel e shko, ullezoj dhe percaktoj etapat e zhvillimit permes te cilave njerimi do te kalpojne ,si nese ndjek rrugen e drejte si nese ndjek deshirat dhe epshet,i derguari fundit i zotit muhamedi a,s ,permes kuranit dhe synetit ka paralajmeruar botet per gjithcka,permende diku ne koment ,qe serbet bejne lufte per te marre liqenin e ujmanit ,mbasi mendohet qe uji ne toke shterron dhe ne shqiptaret jemi me fat qe e kemi,por mos te harrojme qe i derguari i zotit na paralajmron ,per nje kohe me te veshtire per te gjith ku nuk mbetet asgje mbi toke vec njerezve ,dhe e kan pyetur si do jen puna kur ska asgje mbi toke me se do jetojne njerezit,,muhamedi a,s ,u eshte pergjigjur ,per besimtaret fjala la i lahe ilollah ua mbushe barkun ,per jo besimtaret vjen dexhali [me uje dhe buk iu thoj thuaj jam zoti juaj ,dhe kush i pranon per zoti u jep ,kjo eshte periulla e mesiut te rreme sprova me e malle qe kur u krijua bota e deri ne diten e llogarise ,i derguari zotit paralajmroj njerzimin per cdo ngjarje te malle per modelin e jetes allurimin dobit dhe boten tjeter sipaj asaj cfar zoti botnave e njoftoj permes engjullit te shpalljes xhibrilin ,,qe ne e quajm kuran dhe synet profetik,ceshtja eshte te ndjekim kryesoret allurimin ndaj zotit te zhvillojme mendimin permes vlerave te behemi te meshireshem te japim mesazhin e mire te paqes nder tjere vlerave kultures dhe mirkuptimit te drejtes hakut dhe te perpiqemi qe me jeten e kesaj bote te mund te arrime te perfitojme boten tjeter meshiren dhe shperbimin e zotit te behemi te meshireshem per tjeret si per veten tone ,vertete ne te kaluaren ,u bene padrejtesi ndaj nesh por ato breza jane prn meshires ze zotit ati i takon gjykimi tyre jo ne ,por nes si breza bashkohore duhet te perpiqemi qe permes ullzimit te zotit te arrime ,te drejtat paqen mirkuptimin marrveshjet ,me drejtesi hak duke mbetur ne vazhdimsi miq respektues te dinjitetit ndihmes dhe plotesues ne dobi,mbasi i malli zot punet dhe veprat e mira i shperblen pa mase,jemi ne nje jete sprove ,ku sprovohemi me cdo gje qe zoti na ka llene dhe nese veprojme sipas ullzimit tije ,zoti mallerishem furrnizon pa mase ,kemi rastn e mejremit nenes se isait aleselam ,kur i jati ,hyri ne llomen e saje e gjen plot ushqime dhe e pyet se kush ti solli ajo i tregon se i solli krijuesi gjithesise sepse ate qe e don e furrnizon pa mase ky eshte thenie rreth allurimit dhe shperblimit zotit ,gjindet ne kuran tek surja mejrem ,tregimi sakte un solla dicka shembull nga ai kuptim ,nenvizoj paresore per ne duhet te jene allurimi zotit dituria punet dhe veprat e mire ,dhe keto na formojne qe ne unitet mendimi dhe veprimi te kerkojme mbrojme ,marrim te drejten hakun qe na takon ne kete ulltim bashkohore qe na takon ,jo te futemi rruges pa krye ,me padituri pa vlera duke na manipuluar tjeret e kthehemi si mish per top te mbetemi te humber ne kete bote dhe te humbur ne boten tjeter,kjo eshte esenca,sepse duhet ta dim qe kemi te drejta por keto arrihem me rregulla te caktuara qe duhet ti mesojme zhvillojme ndjekim sepse ketu nuk jemi perjetesisht ketu jemi kalimtare ,ne kete bote kjo eshte esenca ky eshte mendimi im i pergjilleshem mi zhvillimet ,ne kete jete sprove qe sproves ti marrim dobin dietaret e qartesojne me mire ,un bera nje kujtese te vogel me respekt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu