• |
ide | kryesore

“Nëse dëshiron Serbia mund ta pushtojë brenda 3 orësh Mitrovicën”

Lajme, Të fundit

“Nëse dikush në Prishtinë, Bruksel apo Uashington mendon që me forcë ta marrë pjesën veriore të Kosovës dhe të dëbojë serbët të cilët janë aty shumicë absolute, ata duhet të dinë se ushtria serbe për vetëm 3 orë, mund të arrijë në Mitrovicën e Veriut dhe të dalë në urën mbi lumin Ibër”, – thotë analisti ushtarak serb Miroslav Lazanski.


Ai shprehet se Prishtina padyshim ka ambicien me anë të aparatit represiv të saj të “pushtojë” veriun e Kosovës, duke theksuar se Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç e bëri të qartë se kjo nuk do të jetë e mundur.


“Ata janë të fiksuar që veriun e Kosovës ta fusin nën kontrollin e tyre. Kjo teori qëndron pasi donin të përdorin vrasjen e fundit për të dërguar ROSU-në atje”, – vlerëson Lazanski. Lazanski thotë se Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë serbe ka elaboruar plane për çdo rrezik potencial, madje edhe për një krizë të mundshme në Kosovë.


1 Comment

  1. e drejta dhe fuqia ,,sot bota po shkon drejt vlersimit te domosdoshmerive ,jo popmpimit te interesit sepse kjo e dyta po shkatrron gjithcka ,kurse nje nga domosdoshmerit eshte hapja e kutis se pandoroj dhe ,u mbyll 1 shekull me pare
    nga ku ju cicerues ballkanas perfituat ne kurrizin tone sapo ajo te hapet atehere do ta shihni dhe ju se sa ju vlen lekura ,por do ta shihni dhe sa serb do qendrojne ne trojet shqiptare ,se si do vine puna pastaj do ta shihni vet por gjith cfar ju keni bere shqiptareve ne 1 shekull ju keni per ta hek,ciceroni akoma se zerin e bukur e keni ,shisni mend por me te verteten fuqia ne padrejtesi nuk ka ndikim jo me shum se nje pike uje ne mes te oqeanit ,ne vend qe tu kerkoni ndjes shqiptareve per demet qe u keni shkaktuar ne 1 shekull te kthenit trojet dhe mbeteshim miq ,ju rrezikohet te mbeteni me koncesion tek shqiptaret ne vazhdimsi 1 shekull per te nxjerr demet qe u keni shkaktuar dhe kjo pritet te ndolle ne zhvillimet ne vijim ,ju po hiqeni lle trima ,dhe me mendjemallesi,por harroni ,mrekullit dhe suprizat qe krijuesi gjithesise sjell gjat zhvillimit te padrejtesise ne mbrojtje te vertetes historike duke u zbatuar fjala e zotit ligji tije mbi padrejtesin ndeshkimi ,ndeshkimit tije kur ai e percakton dikujt ska fuqi ta ndalojne askush si shpeton ,nuk eshte si ne ai eshte mbi cdo fuqi dhe teknologji kini frik zotin dhe largohuni nga padrejtesia mos u dashuroni shum me forcen pas saje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.