• |
ide | kryesore

Kotzias: Nuk ka ‘çështje çame’ dhe nuk është temë e diskutimit me Shqipërinë

Lajme, Të fundit

“Nuk ka asnjë çështje çame dhe sigurisht që nuk është temë diskutimi mes dy palëve”. Kështu ka thënë ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, në në një letër drejtuar deputetëve të opozitës greke, pas interesimit të tyre për bisedimet me Shqipërinë, nëse ka qenë apo jo cështja came pjesë e diskutimeve. 
Kotzias thotë se bisedimet “janë fokusuar në çështjet dypalëshe në të cilën ka pasur mosmarrëveshje apo ishin të lëna në harresë 70 vitet e fundit” dhe beson se ka pasur “progres substancial drejt gjetjes së zgjidhjeve të qëndrueshme për këto çështje, për të mirën e përbashkët të të dy vendeve dhe e qytetarëve të tyre dhe në përputhje me rregullat dhe vlerat evropiane”.

Në të njëjtën kohë ka një “përmirësim të madh të klimës në marrëdhëniet greko-shqiptare”, e cila është “një rezultat i dialogut të hapur mes dy palëve” dhe “tani certifikuar edhe me akte konkrete”


Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet ka akuzuar qeverinë shqiptare se nuk e ka marrë në konsideratë cështjen came gjatë negociatave me Greqinë. 

1 Comment

  1. shiko cfar transparence ka kotzaqis me popullin dhe parlamentin grek ,keta kan vene per diskutim ceshtje progresi vetem qe me to fiton terren greqia ,nese behet fjal per nje ligj lufte sa per te trembur shqiptare per te shdukur ceshtjen came dhe per te perparuar me ceshtjen imagjinare te ashtuquajturen vorio epir ,tani ate e fituan dhe ligji i luftes eshte i panevojshem se e fituan pa lufte,,kurse marrveshjen per heqen e ligjit te luftes me greqine qeveritaret shqiptare e quajn sukses ,kujt po mendojne se ja hellin 15 milion shqiptareve ,te bejne kontrata per detin tua japin ekonomin tjereve per shfrytezim ,dhe popullin ta lene pa pune dhe pa buk te kthejne vendin ne varreza grekerish pas pak i kerkojne per territore ,tu japin tjereve me koncesion cdo pasuri kombetare deri tek administrimi ujrave ,ku uji dhe pak kohe merr vleren si nafta a e dini zoterinje qeveritare qe cdo milimeter tok shqiptare eshte e shenjte ,eshte pasuri kombetare ,qe administrimi duhet ti takojne shtetit ,ne bashkpunim me fuqin e kapitalit vendas ku i gjith fitimi i mbetet shqiptareve per te permirsuar cilesin e jetes ne vend ,a nuk e shikoni zoterinje se si po ju perqasen investitore nga italia apo gjetke te percaktuar me hegjemoni shkatrrimi ,sic u perqas italia ne luften e dyte ku mbretin zog e zhyti ne borxhe me pas e beri te leshojne vendin shikoni se si kompanit te ndryshme investuese italiane apo tjera ,ju fusin ne arbitrazhe ,dhe arrin ti fitojne ato duke ju lene qindra milona evro borxhe apo permes kredive dhe orientimeve politikave dhe trysnive ku po ju bejne te falimentoni si shtet,vall keshtu ju po na sherbeni ,po na punesoni ktheni pronat mundesin pavarsin bashkimin kombetare zhvillimin vlerat ,vall kan nevoje shqiptaret per padrejtesi mashtrim grabitje dhun ,nenshtrim ,beni keto pyetje vetes dhe ktheni pergjigjen ,dhe beni veprimin e zgjuar qe te justifikoni pergjegjsit me transparence ,se kombi shqiptare po zgjohet me shpejtesi uroj qe zgjimi te jete i zgjuar jo i trishtueshem se llogari do jen te mella ,komenti behet kujtes per politikanet tane ,mbasi duke matur ralitetin me te verteten dhe duke u bindur ne cilesit ,efektet qe padrejtesia sjell gjat zhvillimit te vet po ashtu procesin e zgjimit masiv kombetare si ndjeshmeri vlersimi domosdoshmerie te drejtes hakut un ketu shoh ne vijimsi kosto dhe cmim qe padrejtesia sjell ,dhe i godet te gjith autor dhe kator nese nuk mbahet rivlersim qendrimi per ndryshim me kahje dobin ,ne unitet mendimi dhe veprimi me drejtesi hak ndaj popullit dhe me popullin tuaj ,me transparence te plote ,komenti behet ende ne kohe me mundesi rivlersimi dhe ndryshimi ,sepse ky popull eshte shqiptare dhe jo grek dhe grekerit si kemi vllezer nga nena te ndajme pasurin me to sepse askush spo ndan pasurin me ne por dhe juve ,ju kemi vene ne si popull dhe ju kemi vene per te na mbrojtur perfaqesuar me ndere dhe dinjitet jo per te na trelltuar dhe grabitur ,se keshtu skemi nevoje per ju dijeni qe si popull komb i ka kapacitetet pa nevojen tuaj tu largojne juve dhe vene ato qe na sherbejne me drejtesi dhe dinjitet,me vjen keq ta bej nje koment te tille ,mbasi ne kete moment nuk duhej te diskutoheshin dyshime rreth menyres se qeverisjes por diskutohej zhvillimi begatia dhe permirsimi cilesise se jetes te cdo shqiptari perderi sa zoti ,mallerishem e garantoj me nje nentoke dhe mbitoke te pasur kurse ju ua jepni tjereve ,pasurit tona ,ky eshte kulmi ,komenti eshte i merituar popull zgjohu mos lejo qe i pandershmi te grabis te shklas me kembe te drejtat te poshterojne dhe terheq zvarre dhe nje shekull tjeter si skllav i bindur i te padrejteve sikur keta po na shpetojnekjo tashme nuk durohet tolerohet dhe as pranohet per asnje shqiptare sepse te drejten sta fal kush ,e mbron me cdo cmim cdo banore i tokes sepse tek te drejtat sejcili ka cdo mundesi te zgjilljes te jetes e drejta eshte vet ekzistenca jone ,ne po na villen te drejtat po na mohohet ekzistenca po zvoglohet frymarrja zgjilljeve po asimilohemi si popull dhe komb diten per djelle hapur ne medja me veprime brenda lle jashte me pazare ,te tilla qe asnje komb sdo ti pranonte ate qe vet ato qe i kerkojne keto pazare po tu thuhet per veten e tyre se pranojne urdheroni mohon ceshtjen came thot nuk ekziston ai pranon marrveshje qe perfiton territor kerkon varrezat kerkon emra rrugesh greqisht ne ato zona kerkon tu jape pasaporte greke ti kerkojne per qytetare grek kerkon detin kerkon shkolla greke kerkon te pershkallezojne histori te rreme duke mohuar te verteten dhe keshtu nje dit thot cfar don ketu kjo eshte tok greke ,kurse ne prnojme te nenshkruajm cfar ato na kerkojne dhuke shkatrruar veten jo zoterinje qeveritare nese jeni te pa afte leshojani vendin atyre qe kan aftesi ,e nese jeni kunder populli ,do beni qe dhe populli te vihet kunder jush me heqen e te drejtes per ta qeverisur ,tani pas 1shekulli klase politike cdo shqiptare e ka te lehte per ta kuptuar te verteten ,ky koment vlen per tu analizuar nga te gjith dhe mbjatur qendrim dinjitoj ne cdo pikpamje qe padrejtesia ne mezin tone si e brendeshme si e jashteme te mos qendrojne me por gjitha palet ceshtjen shqiptare ta pranojne me te vertetat e saje dhe ta ndajne me drejtesi dhe marrveshjet te ndertohen te dobisheme me drejtesi hak transparence dhe elemente sigurie qe ngjall mirbesim ne popull perkrahje dhe dobi,keto jan pikpamjet e mia per shekullin qe lam pas dhe kete fillim shekulli qe e ardhmja te jete me e drejte se e shkuara me vizion te pastert ,me plan te qarte veprimi i cili i bind te gjith qe liderit shqiptare dhe ballkanas nuk po grabisin ekonomin shqiptare por po ndertojne marrdhenie qe mbyllin te shkuaren me venien e te drejtave historike ne vend ,dhe ndertojne te ardhmen baze vleres dhe merites , me reciprocitet transparene ku perfitojne te gjith shkurt mardheni si gjith bota cilivizuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu