• |
ide | kryesore

Gjermania, Holanda dhe Belgjika të pambrojtura nga rreziku bërthamor

Planet

Gjermani, Holanda dhe Belgjika nuk janë të përgatitura në rast të ndonjë incidenti në një prej impianteve bërthamore pranë kufirit të përbashkët mes këtyre vendeve.

“Vendet duhet të koordinohen më mirë në rast të ndonjë katastrofe bërthamore” – thekson raporti i një komiteti hetimor të ngritur për sigurinë e impianteve bërthamore.


“Tre vendet përdorin metoda të ndryshme për të mbrojtur qytetarët nga radioaktiviteti” – thuhet në këtë raport.

Ky studim u realizua për shkak të boshllëqeve serioze të sigurisë të zbuluara në dy impiante bërthamore belge.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu