• |
ide | kryesore

Gjermani/ Liderët optimistë për arritjen e koalicionit të madh

Planet

Liderët e partive kryesore politike në Gjermani shprehen optimistë për finalizimin e marrëveshjes për formimin e “koalicionit të madh”.

Përfaqësuesit e partisë Unioni Demokratik Kristian (CDU) të kancelares, Angela Merkel, pastaj të partisë Unioni Social Krisitan (SCU) dhe Social Demokratët e krahut të majtë (SPD), kanë planifikuar të takohet ndaras gjatë ditës së sotme, për tu përgatitur për raundin final gjatë fundjavës.


Partitë e kanë caktuar afatin deri më 4 shkurt për arritjen e marrëveshjes për koaliconin qeverisës, derisa Angela Merkel mbetet kancelare.

Andreas Scheuer nga SCU tha se është optimiste përkundër pengesave që ende duhet të kapërcehen.

1 Comment

  1. evropa e vonuar ,per te pasur avantazhe ,gjermania me mundesi por e pa afte pet te mobilizuar konkurencen dhe fuqin vitale te evropes se bashkuar ,arsyet ,ndryshuan ,rrethanat ku nje numer i mall shtetesh me kendveshtime te ndrysheme interesi ku interesi prollon mosmarrveshje problematika ,perballe,me prablematika dhe kosto nga e shkuara dhe e tjashmja ,perballe rusise kines indise si shtete te fuqisheme potenciale dhe mella ,jan krejtesisht ne renie ,dhe shperberje ,rruget e domosdoshmerive [besimit vlerave ]nuk jane te angazhuar si forca vitale ne barazbeshe dhe shumfish suksesi ne unitet mendimi dhe veprimi ,shum mundesi evropes ju zbrazen qe akoma se kuptojne sfidat qe jep padrejtesia ecen me dy standarte duke ndikuar ne shkatrrimin e shum shteteve ku tani te gjith e kuptuan dhe nje nga nje po terhiqen ky eshte disavantazhe politik ekonomik dhe kulturore ,evropa merr force dhe ecen krenare me drejtesi hak ndaj tjereve por qe kjo aftesi vjen me formim jo spontanisht keshtu qe kemi nje evrope ne renie te lire ,pershkak se kerkesat e tregut i plotesojne me lire dhe mire shtetet ne rritje dhe konkurenca po merr perqasje vlerash jo antivlerash me kushte sic i ka evropa ,keshtu un shoh evropen me dy standarte ,qe mendoj te perfitonte vetem vet ku renia besushmerise tjereve ndaj saje e fute ne izolim konkurence dhe perfitimi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu