• |
ide | kryesore

Çështja e detit/ Flet këshilltari i Bushatit: S’ka marrëveshje me Greqinë, 12 miljet nga Konventa

Lajme, Të fundit

Këshilltari i ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati, i ftuar bë emisionin Top Shoë është shprehur se nuk ka një marrëveshje për detin mes Greqisë dhe Shqipërisë. Ai tha se burimet për 12 miljet, burojnë nga konventa jo nga marrëveshja me sdy vendeve.


Kemi një dakordësi midis dy ministrave për të shkuar drejt një marrëveshje. Burimet për 12 miljet, buron nga konventa jo nga marrëveshja”, – u shpreh Glevin Dervishi, këshilltari i ministrit Bushati.


Ndërkohë, Shpëtim Idrizi u shpreh se Bushati duhet të përgënjeshtronte Kotzias për 12 miljet.

 


1 Comment

  1. Marreveshja e Detit FSHEH Jashtezakonisht shume mistere dhe te gjitha keto Mistere prej Qeverise Shqiptare! Ministri i Jashtem Grek jo vetem me Deklaraten e Fundit por dhe me pare kishte Deklaruar SE DO TI MARRIM 12 milje-Perse kjo Deklarate Nuk Shpjegohet nga Qeveria Shqiptare por thuhet se te gjitha shtetet kane te drejte qe te shtrihen deri ne 12 milje! Pra e Kuptoni Hilene! Eshte Tjeter te Shtrihen dhe Tjeter DO TI MARRIM! Kuptoj dhe Shikoj qe te gjithe Negociuesit te Qeverise Shqiptare JANE TE PAAFTE! Kete Dyshim e Hedh dhe Fakti se jo me kot Qeveria Greke ate Ligj False te Luftes e Heq me nje KEMBIM TE TILLE! Pra Fitimi per Qeverine dhe Shtetin Grek eshte Aq i Madh sa Sakrifikon nje Ligj Lufte per te cilin me ndergjegje e Pranojne dhe me Vrap ta Heqin Vetem e Vetem te Marrin ate Hapesire Ajrore-Detare me ate Pasuri Nentokesore te JASHTEZAKONSHME! Dhe Kjo eshte Arsyeja e Shtyrjes se Miljeve qellimisht te shtyje sa te Mundet per tu FUTUR NE LUMIN E PAFUND TE NAFTES QE MBARTIN ATO MILJE QE GREQIA KERKON!? Greqia PO MERR GJITHCKA-Kisha “Autoqefale” me Prifterinj te tyre, Varreza, Vorio-Epir te Fshehur por qe Ekziston ne Hartat e Tyre si Shteterore ashtu dhe Kishtare deri ne Himare!? Biznese, Firma dhe Cdo gje tjeter. POR NUK KA LESHUAR AS ME TE VOGLIN pe as per nje Lapidar ne Kujtim te Genocidit Cam por as ndaj DJEGJEVE te Fshatrave qe ka bere gjate Luftes! ABSOLUTISHT ASGJE!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.