• |
ide | kryesore

Si frenohet shoferi Edi Rama ?

1, 2, Ide

Kohët e fundit në kampin opozitar janë shtuar akuzat ndaj atyre, që deklarojnë nëpër media se “janë të gjithë njëlloj”. “Si mund të jemi ne njëlloj me këta, që futën kriminelët në Parlament, që kanabizuan krejt Shqipërinë!” – formulohet me dy fjalë kritika. “Ju jeni antiopozitarë, të shitur, punoni për Edi Ramën.” – shtojnë të tjerë, edhe më agresivë. Meqë së fundi këto akuza i dëgjova direkt nga Lulzim Basha në emisionin “Studio e hapur”, ndiej përgjegjësinë publike t’i jap përgjigje edhe me të shkruar, për faktin se më duket një çështje tejet e rëndësishme (lexo shkrimet poshte Lapsi.al). Së pari, po bëj një konstatim: edhe Edi Rama me taborin e tij u ka drejtuar, fjalë për fjalë, të njëjtat akuza kur ishte në opozitë atyre që shpreheshin se “janë njëlloj”. Kjo akuzë, fatkeqësisht, thjesht provon atë që them: njëllojtësinë. Sepse te të dyja palët gjen mendësinë e vjetër enveriste, sipas së cilës “kush nuk është me mua, është kundër meje,” që çon pastaj në një politikë lufte llogoresh, që duhet të përfundojë me asgjësimin e tjetrit. Veçanërisht kur u drejtohet gazetarëve, që duhet t’i njohin e respektojnë si pushtet i pavarur, kjo akuzë bëhet edhe më problematike.


Thënë kjo nuk i shpëtojmë, megjithatë, nevojës për t’iu përgjigjur një pyetjeje themelore, që shtrojnë këta kritikë. “Ti thua se, meqë këta janë të gjithë njëlloj, duhet ngritur një forcë e tretë. Mirëpo, meqë edhe ti e pranon se kjo situatë që po përjetojmë me Edi Ramën dhe rilindasit është më e keqe se ajo më parë, dhe, duke e parë se parti si Libra e Blushit nuk patën sukses, përkundrazi, po vdesin, a nuk mendon se e vetmja mundë- si është të mbështetësh këtë opozitë, pavarësisht rezervave ndaj saj? Përndryshe, a nuk rezulton se duke thënë “janë të gjithë njëlloj” frenohet çdo proces politik, ndihmohet statukuoja d.m.th. pushteti i Edi Ramës? Përndryshe, si e mendon ti procesin, që mund të na nxjerrë nga kjo rrugë drejt humnerës”.


Përgjigjen po e jap duke iu referuar një deklarimi që bënte së fundi për Trumpin, regjisori amerikan Michael Moore, – por duke e ftuar lexuesin të ketë gjithmonë parasysh dallimet midis SHBA dhe Shqipërisë. Moore shkruante: “Ai nuk është mirë; ai është një narçizist malinj dhe një sociopat aktiv. Dhe, duke qenë se zotëron kodet e lëshimit të armëve bërthamore, ai është një rrezik i veçantë për njerëzimin”. “Por – vazhdon më poshtë Moore – problemi ynë shkon shumë përtej një presidenti sociopat […] misioni dhe puna jonë është që të rrëzojmë sistemin e mashtrimit që ka prodhuar Trumpin.” Bashkohem me opozitën lidhur me rrezikshmërinë e veçantë të sociopatit aktiv Edi Rama (ndonëse, shyqyr Zotit, ai nuk ka në dorë të rrezikojë botën, por vetëm Shqipërinë). Por ndahem me të, për sa i përket pikërisht procesit politik, që ajo ka vënë në jetë për të rrëzuar Ramën, proces që, sipas meje, duhet të lidhet medoemos me rrëzimin e “sistemit të mashtrimit”. Sipas gjykimit tim, në kushtet aktuale “sociopati” me “rrezikshmëri të veçantë” nuk duhet parë kurrsesi i ndarë nga pika kulminante e rrezikshmërisë që ka arritur sistemi ynë i mashtrimit. Madje, gjykoj se ai sot – ndryshe nga Trumpi në SHBA – as nuk mund të rrëzohet si politikan sociopat, pa u goditur ai sistem mashtrimi.

Le ta shtjelloj idenë time.

Gjykoj se, që të nxjerrë diagnozën e saktë dhe terapinë e saktë, opozita duhet jo vetëm të shtrojë pyetjen: si ka mundësi që ne kemi në krye të vendit një mashtrues të tillë politik, por të shkojë më tej në pyetjen: si ka mundësi që edhe paraardhësit e tij kanë qenë mashtrues? Me një fjalë, ajo duhet të zbresë te rrënjët e Ramës, sistemi i mashtrimit ekonomik, i ndërtuar qysh herët – edhe me kontributin e saj të madh – që sot me Ramën në krye ka kaluar në një fazë edhe më kriminale, me pastrimin e parave të drogës dhe jo ta ndalë akuzën për drogën deri te blerja e votës me paratë që ka grumbulluar Saimir Tahiri me policinë dhe sensibilizimin e ndërkombëtarëve për këtë. Le ta ilustroj idenë time me skandalin e fundit që ka shpërthyer, Armon. Ai flet për dy biznesmenë, të cilët kanë ndërtuar skema mashtrimi për të rrjepur shqiptarët. Sot flitet për një shifër mbi 700 milionë euro borxhe dhe taksa të papaguara, – pa llogaritur fitimet e nxjerra me shitjen e naftës së përzierë. Këtë shifër e kanë krahasuar me paratë që humbën shqiptarët në krizën e piramidave mashtruese, por krahasimi duhet të shkonte edhe më tej: se këto skema nuk janë gjë tjetër, veçse forma më të sofistikuara mashtrimi të skemave piramidale të viteve ‘90. Te skema Armo, që është vetëm një molekulë e sistemit tonë ekonomik të mashtrimit, nuk mund të mos të të bien në sy disa elementë të përbashkët me molekulat e tjera: se kryeministrat janë bërë palë me këta mashtrues; se institucionet bankare çuditërisht i kanë nxjerrë paratë (e qytetarëve) pa bërë asnjë hetim se kujt po ia jepnin borxh ato; se të dy kanë qenë edhe pronarë mediash; se na prezantohen sikur kanë prapa investitorë të huaj që dalin pastaj se janë ata vetë. Por, vini re, ka edhe një element të rëndësishëm të përbashkët. Mashtruesi i parë i skemës Armo, që shahet sot nga Rama, i ka filluar “bizneset” në kohën e PS-së, madje cilësohej nga Berisha, asokohe opozitar, si “Kontrabandisti më i madh i karburanteve.”; e megjithatë, kur Berisha erdhi në pushtet, e ndihmoi në privatizimin e Armos. Edhe i dyti ka një histori të ngjashme bashkëpunimi të vjetër me të dy palët.

Shkurt, nuk është vështirë të konkludosh se ne kemi të bëjmë me një sistem mashtrimi ekonomik që ka, si anë tjetër të medaljes, mashtrimin politik. Nuk është vështirë të deduktohet se një sistem i tillë nuk e ka për gjë të përdorë edhe krime të tjera sipas logjikës “krimi ndjell krimin”. Ja pse kemi arritur te futja galopante e trafikantëve të drogës në ekonomi – për rrjedhojë edhe në politikë – e te rreziqet që na kanosen në të ardhmen nga ky sistem kriminal. Terrori urban që po ushtrohet nëpërmjet projekteve të kullave në Tiranë si dhe nëpërmjet lejeve të panumërta që jep Erjon Veliaj – mashtrim ky i hapur pasi votën e morën me “zero ndërtime” – nuk është thjesht tekë e një sociopati dhe mashtruesi, as thjesht etje për t’u pasuruar personalisht nëpërmjet korrupsionit Rama e Veliaj. Ai është edhe e vetmja rrugë, që i ka mbetur këtij sistemi kriminal për të qëndruar në pushtet.

Sociopatia e Ramës sot shfaqet si papërgjegjshmëri ekstreme, që u përgjigjet nevojave ekstreme që ka sistemi.

Ka opozitarë që më thonë se ai është i vetmi, që mund ta marrë përsipër poshtërsi të tilla si kriminalizimi total i policisë, kapja totale e drejtësisë, dhënia e lejeve të tilla monstruoze – gjëra që s’i ka bërë Berisha e Basha, të paktën jo në këtë shkallë.

Personalisht mendoj se papërgjegjshmëria e Ramës si shofer është problem i madh sigurisht, por mendoj gjithashtu, se ai do të frenohej menjëherë sikur të mos ishte papërgjegjshmëria e oligarkëve dhe kriminelëve, që po e furnizojnë makinën me karburant. Problemi është se opozita bën sikur nuk e sheh këtë realitet dhe e përqendron tërë betejën me sociopatinë e Edi Ramës. Kjo ndodh më së shumti pasi është e komprometuar edhe vetë nga sistemi i mashtrimit, dhe pjesërisht pasi as nuk arrin të mendojë se mund të vijë në pushtet pa oligarkët e tij (lexo shkrimin poshte/ lapsi.al). Por ajo nuk ka arritur të kuptojë se nëpërmjet çimentos së kullave, koncesioneve dhjetëravjeçare, lejeve për hidrocentrale etj., sot, Rama po çimentohet si shofer i vetëm i sistemit; se ky sistem, që deri dje mbante edhe opozitën si shofer rezervë, (kur njëra kokë kontrollonte Tiranën tjetra Shqipërinë) sot është i tëri nën kontrollin e tij. Në këto kushte, opozitës i mbetet ose të bëjë fasadën se gjoja kemi demokraci, derisa sistemi me shoferin e çimentuar në timon të na çojë të gjithëve në humnerë, ose të transformohet realisht dhe thellësisht në vetvete dhe aksione, për ti bërë balle këtij rreziku.

Panorama

26 Comments

 1. je nji mut negjmije o fatos,nuk te mjaftoi qe ta futi stalini por kerkon te ta fut edhe edvini.fatos o kazan rama te la pa pun te mbylli dhe tv ku punoje por ti prap besnik o qeneg krymb negjmije si rama.

  1. nuk eshte e veshtire qe thjeshte te gjith te binden dhe me i padituri qe gjith jeni nje lloj dhe nga nje lloj politike qe quhet padrejtesi po te doni e vertetojme fetarisht shkencerisht ,filozofikish qe psikologjikish dhe praktikisht,skeni ku fshiheni faktet jan ne shesh ,ja fillojme fetarisht femija edukohet ne barkun e nenes 20 vite perpara se te linde[hadithe profetik]po ashtu keshillojini grate tuaja shtatzana te lexojne kurane ,dhe keshilloni te bejne vepra te mira,shkencerisht ,eshte vertetuar qe femia ne barkun e nenes ne moshen 4,,5 javesh bashkvepron me mendimet dhe veprimet e semes,psikologjikisht dhe praktikisht dhe filozofikisht kjo perputhet me fjalen profetike ne lillje me edukimin qe fillon 20 vinde perpara se te linde,por ky hulumtim ka gjeresi me te malle hulumtimi deri tek kodi gjenetik,ne barkun e semes po edukohet shkalla e pare e diturise moralit ndjenja ,per mire , po ne si po e zhvillojme edukimin apo si eshte zhvilluar per 1 shekull ,morali edukimi ,kjo ka munguar plotesish sepse nuk eshte edukuar njeriu ne natyralitetin ,hyjnore per tiu pergjigjur mencurise ,dhe kujdesit ne vlersim shvillim dhe cilesi te cdo gjeje me rendiment dobin por ,u zhvillua nje artificialitet ne kete komb interesi i percaktuar i dikujt tjeter ndaj nesh ,per xhenerata te tera brezash ,ku per shkak te ketije keqformimi dhe keqinformimi ,ne cdo pikpamje u edukua nje antiralitetthuajse ne nje shekull ,ku qellimi ishte padrejtesi ndaj shqiptareve sepse qendronin interesat e dikujte dhe ligje te forta dhe lufte e eger ndaj kundershtareve me eleminim te menjehereshem ,ky ralitet erdhi deri ne demokraci ,por edhe me demokraci erdhen me dy standarte edhe perse pranuan lirin e besimit ,ato besimin e izoluan dhe luftuan ne rang global rajonal dhe te brendeshem me emra te ndryshem terrorizem injorance etj etj nga me te ndryshemet,flasim brenda vendit kuadro te dalura nga komunizmi ullhoqen demokracine,po cili ishte formimi tyre ,padrejtesia ,keta zotin nuk e kan njohur ,sepse ne komunizem po ti kishe permendur emrin zot do te kishin pushkatuar ,duke e quajtur agjitacion dhe propagande,po ne demokraci cdo te pritej nga kuadro ,pa vlera ,apo gjenerata pa njohur ,asgje rreth te vertetes,te zhvilluar nen ndikimin e te pavertetes por me hapjen e demokracise filluan pak por kohformimi i nje njeriut per te mesuar kuptuar edukuar dhe dhene rendiment pozitiv fillon ne barkun e nenes 20vite perpara se te lide dhe sipas domosdoshmerive i duhet nenshtruar nje sistemi adekuat formimi morali dhe zhvillimi permes vlerave,qe kjo as qe nuk ka ndollur u leju feja por u zhvleftesua roli saje me mosperfaqsimin e ullheqesve shpirterore ne ligje dhe qeverisje ,qe populli te bindej dhe ndryshonte per dobi te tije gradualisht , me shpejtesi pozitive ,por filloj nje mizerabel ligjesh ndaj prones dhe cdo fushe ,ku corientoj cdo shqiptare duke u kthyer burim krimi ne rritje galopante,dhe padrejtesishe te papara ne historine njerzore ndaj keti kombi,me ligje dhe veprime te padrejta ,te ulleheqes ndaj popullit te vet ,te sapodalur nga komunizmi ,nga nje bela e malle ne nje tjeter me te malle ,nga nje ulleheqes mizor nje nje klase politike mizore, nga nje njeri te padrejte ne nje grupi njerzore te padrejte ndaj gjith kombit vet ,analizojme ,nese ishin nje pjese te drejte mire sic pretendohet dhe nje pjese te padrejte,,pjesa e drejte kurrsesi sdo kishte pranuar te behej pale ne padrejtesi po ose do kishte informuar populli ndrejte cfar po ndolle ose nuk ,do kishishte qenmdruar dhe behej pale me to shihni ligjin e pronave u miratua nga gith klasa politike u bene te gjith pale ne krim ku keni mijra njerz te vrare dhe mijra ne burgje vetem kjo ja ven kapakun qe ju jeni njelloj pa hyre me gjere shikoni njera eshte opozit dhe tjetra ne pushtet ajo qe eshte opozite vecse shane kurse ajo ne pushtet kruen veprime te tilla duke lene shkas vetem per sharje po astu kur vine zgjelljet mashtrojne populli kurse pala qe me pare ishte ne pushtet del ne opozit fillon te shaje tjetren dhe ky avaz vazhdon pafundesisht ato duke u share njeri me tjetrin duke perfituar gjithnje dhe populli duke u shkatrruar gjithnje ,kjo ja ven kapokun qe te gjith jeni njelloj perderi sa demi ja kalon dobis qe si kosto bie mbi popull ku ju sundoni bashkarisht ,analizojme te verteten ,drejten qe zoti krijoj dhe percaktoj perpara se ta krijoj ,si cilesi te saje te dukeshme ne zhvillimin e vet jane qartesia ,qarteson gjithcka ,2 gjalleria kur ajo zbatohet gjithcka gjalleron ,zgjillje ,sukses pade harmoni unitet meshire tolerance mirkuptim ,falje angazhim virtyt moral e ka cdo gje dobi sic ka emrin ne pergjithesi dhe cdo detaj ne vecanti,kurse padrejtesia ka te kunderten e saje ne cdo detaj padrejtesin e urrejne te gjith ,sepse ajo zbeh perplase dhe shkaterron gjithcka ,ka cdo te keqe pa asnje dobi edhe nese duket e tille ,e mira nga e keqa ndryshon si nata me diten ,e shikon dhe femija ,nese ne rrenje politike ligje dhe ligjvenes nuk ndryshohet te crrenjoset padrejtesia dhe vendoset e verteta ,ne kete vend cfar mund te pritet nga njerez te paditur por qe u behet padrejtesi ,pacmangeshem rreagime te pakontrolluara te pa thelluara pa matura sepse ato reflektojne ralitetin dhe te drejten bashke qe perfundon me dem dhe pakuptim ku sejcili akuzon tjetrin duke degjeneruar ne cdo te keqe,,zoterinje drejtues , eshte koha per nje vlersim te thelle ,un nuk mund ta di se kujt i sherbeni por di qe ju nuk jeni te drejte dhe ajo qe juve shisni per drejtesi eshte padrejtesi unike ndaj cdo shqiptari,pastaj emrin sejcili ja jep vetes se vet dhe gjith ne vecanti jo sipas fjales qe flet por sipas sipas vepres qe ben , juve flisni shum bukur por veproni shum keq ,ju dhe kushdo merr emrin e veprimit ,fjala eshte zhgenjim ,mund te kete qe flasin ashper por veprimin e kan te drejte,njerzit veprojne interesin flisni cte doni sikur ter diten tu thuani njerezve vrisni njeri tjetrin ato se vrasin pse ndolle sepse nuk kan interes jan te bindur dhe percaktuar se eshte dem munt tu thuash gjith diten duajeni njeri tjetrin perseri nuk e duan perse
   ndolle skan formim ceshtja eshte si deshironi tia vini emrin 1 shekulli totalisht padrejtesi ndaj kombit tuaj se ne bashkveprim me te huajt ato qe ju mbeshtesin apo nga vetja eshte ceshtja juaj,jeni kthyer ne burim krimin ne vend ne cdo pikpamje doni te ndaleni me ligje politike dhe zbatime dhe do pranoni te verteten drejten hakun per sejcilin dhe vendosni sistem jete ne vend te drejten , dhe te shikoni duke u vene njerezit ne rralle per dobi duke pasur perballe nesh cdo zgjillje dobi gjalleri shprese sepse keto cilesi ka drejtesia nese zhvillohet ne gjersin e vet apo deshironi te mbani interesin tuaj duke i bere padrejtesi bashkombasve tuaj ,ne cdo pikpamje ,ku ju me ato ligje vetingu dhe marketingu nuk beni asgje vecse jan modeli i llunes shtypjes me force te kundershtarit perderisa kushtetuta me ligjet baze ,nuk jane te drejta por i sherbejne interesit tuaj duke shkatrruar popullin tuaj,,por cfar ben kjo forme kriminaliteti behet gjithnje dhe me i mall i gjithaneshem si nje lufte pa fron qe nuk shuhet vecse kriminalizon gjithnje e ne menyre galopante xheneratat e reja dhe te pafajeshme te shqiptareve , sepse burimi eshte i hapur ligji dhe politika , tani kush ,mund te quhet krim dhe kriminel ligji i padrejte qe sjell krimin apo ai qe behet viktime ne kundershtim dhe behet pasoje ,,un nuk desha te vije ne kete pike por e verteta e zhvillimit duhet qartesuar ne detaj ku me pas i ven palet ne arsye jo per te gjykuar dhe ndeshkuar por per tiu sjellur ne vemendje domosdoshmerit ,qe kjo situat duhet ndryshuar sepse padrejtesine se dreshiron askush edhe ato qe u bejne te tjereve po tu behet nuk e pranojne ,kurse tjereve u bejne keshtu qe ,niveli i kuptimit mbar kombetare dhe boterore vjen gjithnje ne zgjim qe sejcili kerkon te drejten e vet duke kufizuar keshtu kostot e padrejta qe i vine prej tjereve , kjo eshte thelbi ne kuptim , largimi nga padrejtesia ,menjehere si nje kosto e tejzgjatur ,per kombin shqiptare ,por gjitha keto kosto evolim qe kandollur , eshte nje sprove e malle e mbartur me shum enigma dhe pergjesi ,ketu neve na intereson mbasi deri tani kemi demin me te mall se dobin mbi ne kurse tani na intereson te kemi dobin me te mall se demin nderne ,te kunderten e saje ,por qe kjo seshte e lehte sepse mbane paragjykime akuza ,urrejtje hakmarrje interesa , dhe kjo pjese eshte sa e veshtire ne evolim aq e thjeshte , ne tejkalim,pa deme por dobi,me kusht ,qe baza e ecurise se preceptimit te orientimit ne kete proces tejkalimi te jene e drejta haku ,meshira mirkuptimi toleranca brenda nesh ku urrejtjen duhet te bindemi qe eshte domosdoshmeri ta thejme ne dashuri ,dhe hakmarrjen ne tolerance mirkuptim harmoni angazhim ndihmese paqe ku gjith shoqerine ,ku nje pjese jane armiqesuar nga padrejtesia njeri me tjetrin problemet ti orientojme me zgjillje,,duke sjellur nder ne cdo gje te mire qe kemi humbur gjallerin shpresen qe sejcilit ti jepet mundesia e bindjes dhe kuptimit se padrejtesia nuk eshte dobia sepse tjereve u ka shkaktuar kosto dhe atyre qe kishin te drejte ,te marrin ate cfare meritojne dhe gjith se bazhku te zhvillojne te drejten dobit duke i dhene jetes gjalleri dhe endrres njerezve shprese vetem keshtu un shoh drite ne fund te tunelit qe ,pavarsisht cfar ka ndollur nder me dhe me ne ,jemi po ne ato qe ne unitet mendimi dhe veprimi permes te drejtes hakut duke u bere ndihmes dhe plotesues ne dobi neve vendosim ndryshimin,dhe arrim dobit ato per te cilat neve kemi shum nevoje te gjith mua nuk me pelqen analiza sharja dhe as paragjykimi i askujt sepse nga keto nuk ka dobi por sponcorizimi mendimit per urtesi durim vlera besim ne unitet mendimi dhe veprimi me kahje dobin , mendoj se ka vend per te gjith ku sejcili si pjestare i keti kombi ti bejne nje analiz vetes se me cfare pajtohet ne shpirtin e tije rreth te drejtes se tije qe e deshiron dhe domosdoshmerive te ecurise se jetes qetesin sigurine ,ta nderojne respektojne duan pranojne ,te te mos i bejne tjeter padrejtesi ,duhet ta kuptojne se eshte domoshmeri qe edhe ndaj tjereve te kerkojne deshirojne dhe sillet si me veten e vet,,dhe keshtu lindin zhvillohen dhe lulzon ne mezin tone gjithcfar deshirojme te gjith dhe te gjith sebashku formojme kuroren e fuqise se zhvillimit mbrojtjes dhe perparimit , te mire apo keqi te gjith keshtu jemi ,por qe asnjeri nuk lindi i tille por sejcili u rrit dhe zhvillua ne ate qe u paraqit ne formim dhe zhvillim por ,qe nuk eshte e pamundur qe sejcili dhe gjith sebashku te behemi te mire duke filluar sejcili i pari nga vetja duke u pare ne pasqyren e te vertetes ,dhe duke pastruar veten ne raport me te sejcili i pari dhe gjith sebashku te mirkuptohemi dhe behemi te dobishem po sipas saje sepse e drejta verteta na bashkon ne dobi ,interesi padrejtesia ndaj njeri tjetrit na lagron perplas shkatrron duke na lene vetem ne dem ndersa demin vetes sja deshiron askush vall nuk duhet te tregohemi te zgjuar per veten familjen tone duke vepruar dobin ate qe duam per vete dhe per tjeret perderi sa eshte dobi , jam korioz te di nese un shpreh mendimin ,e lire permes fjales se lire ,me qellim dobin ,kjo ishte analize e brendeshme duke pare zhvillimet ndikimet dhe domosdoshmerit ,kurse ne me boten dhe zhvillimi dinamikes nderkombetare , ndikimet ,tek ne te keti zhillimi , shihet nje konkurence e papare ne histori e fuqise mbrojtese dhe sulmuese ,kurse ne planin e zhvillimit shihen vetem marrveshje interesi aty ku kan interese ,fjala drejtesi vlera nuk permendet fjala gabim dhe zgjillje jo ,marrim te paren interesi nje pale per dicka behet padrejtesi per palet tjera ,, kjo nuk prollon gjeresi komunikimi dhe zhvillim ekonomi por kjo prollon vetem kufizim kurse zhvillimi fuqise mbrojtese dhe sulmuese ,,kjo eshte humbje ne shpenzim dhe shkatrrim permbysje interresash ,sepse armatimi nuk eshte fabrik ushqimi qe mbush barkun ,normalizon ekujlibrat e zhvillimit por i shkatrron te gjitha,pra du drejtimet qe duken ne zhvillim jan pershpejtim ne shkatrrimin njerzore , po tu vesh perballe te dyjave menyren si funksionon cdo gjallese ,mbajtja ne ekujlibra ballace dhe ripertritjen e dobive ,prej faktorit njeri,,e gjith ,ky planifikim , dhe zhvillim erdhen ,nga pa aftesia e pales njerzore me bindje dhe virtyt te drejte ,te bindenin pjesen tjeter ne zhvillimin permes drejtesise dhe padrejtesise duke i bindur ne cdo detaj qe padrejtesia interesi i largon njerzit shkatrron ato i fut ne akuza te ndersjellta perplasje nuk ka asnje dobi kurse drejtesia ka cdo dobi me fjale dhe fakte detaj per detaj ,por qe ja ku arritem piken qe don durim meshire vlera mirkuptim tolertance paqe per te gjith si domosdoshmeri ne cdo pikpamje ku mesazhi paqes mirkuptimit marrveshjeve te dobisheme njerzimit nuk duhet ti mungojne per asnje moment dhe ato qe njohin rruget e paqes mundesit te drejtat sot o kurre duhet te ndikojne ne dobine e pergjilleshme ,paqen mbasi per vete paqen drejtesin dobine e ndiejme dhe duam te gjith por eshte domosdoshmeri uniteti dhe burim dobishe qe gjith cfar duam per vete ta duam dhe per tjeret , me drejtesi hak qe hepsirat e komunikimit bashkjeteses marrveshjeve marrdhenieve dobive te jen ne menyre te ndersjkellte per te gjith ku sejcilit ti jepet mundesia te marre ne kete jete sprove ate cfar i takon haku dhe ti jape ate cfar i detyrohet te gjitheve po haku dobia jo demi ,ky eshte mendimi im ne vecanti dhe pergjithesi mbasi dinamika zhvillimit i perfshin te gjith jo disa i lutem kushdo qe din me shum le te behet ndihmes dhe plotesues ne dobi dhe kush sheh ndonje gabim le ta korigjojne mbasi i gjith qellimi eshte dobi jo dem me respekt per te gjithe

   1. shpresoj qe ne kete vend te etik ligjore qe ajo qe flitet zbatohet ,shpresoj qe te drejtat ligjet dhe zhvillimi te behen mbi baza shkencore , sic jan mbi baza shkencor vet zgjilljet ne cdo fushe shkencore ,ku studiuesit ,e gjejne suksesin vetem mbi bazen e drejtesie hahut ligjeve te drejta mases ,,bejeni prove fantazin tuaj per te bere dicka te dobishme funksionale ,pa rregull por qe keni interese a mund ta arrini kurrsesi , sepse funksioni arrihet me ligje rregull drejtesi ,po si mendoni paqen qetsin sigurin ,pa rregull por me deshire force[interesi ] funksionon kurrsesi,,sepse po te kishte funksionuar do ja kishit arritur ne 1 shekull por tregoj qe padrejtesia interresi tregon te reflektuar kostot dhe pamundesit duke e vazhdimit dhe ndryshimin per dobi, duke sjellur ne vetdijen njerzore rruget,qe fillojne ne etik padrejtesit demet dhe drejtesin dobit,mundesit per tu kuptuar dhe ndare me te keqen dhe demet e saje sejcili duke filluar nga vetja e tije,shpresoj qe nder ne te largohen akuzat thacethemi fitneja mbasi keta nuk prollojne dobi vecse dem shpresoj te rritet virtyti morali mirkuptimi dhe gjithcka e mire qe kemi humbur ne mezin tone, komentet nuk i bera per ti thene dikujt un jam me i miri dhe ti me i keqi po te gjith lidem te mire dhe mund te behemi dhe mbetemi te mire me kuptim nxitje ndergjegjsim dhe angazhim sejcili ne drejtesi hak dhe dobi ,qe dobit meshira dhe miresia te zbres mbi ne ,ky eshte thelbi

  2. shqiptareve ju duhet nje kushtetut e drejte ,jo interesash te disave ,qe plus tjerave tre ligje qe kufizon te drejtat, e klasae politike ,mbi te drejtat njerzore te paragjykojne apo bejne pazare te drejtat individuale dhe kolektive ,pa marrveshje dhe referendum me individin ose popullin e vet ligj qe detyron te veprohet me etike ajo qe shprehet jo ndryshe flitet dhe ndryshe dhe ndryshe veprohet me dy standarte,,duhet diliplin ligjore vepruese ,ndaj shkelesve ,dhe nje ligje antikorrupsion ,qe verefikon cdo ligj dhe veprim korruptiv i cili grupin e punes per zbatimin e tije e ven ne levizje ,per te zbuluar cdo cdo krim qe behet deri tek burimi qe eshte mungesa ligjit ose ligji si burim krimi,duke propozuar heqen e tije dhe zevendesimin me ligje te drejte qe nuk behet burim dhe as shkak krimi ,,keto tre ligje duhet nxitur dhe kerkuar nga cdo shqiptare kudo qe te jene si votbesim i shtetit ndaj keti shteti qe akoma shtet nuk eshte me dinjitetin dhe drejtesin qe duhet ndaj dhe me popullin e vet,ky eshte mendimi im per zhvillimet ku cdo ngjarje duhet te na jape mesim te gjitheve qe ne cdo menyre me te fuqishem te dalim sesa hyjme ne te permes analizes dhe domosdoshmerive si hapi minimal kufizimi ligjore me kushtetut,pastaj le te bejne padrejtesi po te duan sepse populli ka hapa te tjere ne rradhe populli vendos vet per fatin e vet dhe nuk mund te jene disa agjentura minoritwete apo kushdo qe vendos mbi fatin e 15 milion banoreve me te drejtat dhe pasurit e tyre ato qe pretendojne qe ecin me drejtesi ,te drejten ta veme dhe respektojme sic duhet ,jo sipas interesit te njerit apo tjetrit ,tek e drejta ska vend interesi as paragjykohet as nuk falet as grabitet ajo respektohet,sepse eshte e shejte ,kush ven dore tek e drejta tjetrit eshte njelloj sikur te vere doren ne zjarr te ndezur fort i cili pacmangeshem e djeg ky eshte mendimi im rreth zhvillimeve kur shteti hesht dhe padrejtesia lundron ne shesh populli ka te drejte ne unanimitet te vetmbrohet me urtesi unitet mendimi dhe veprimi ky popull ka pasur periulla historike dhe pa shtet dhe kan dit ti dalin vetes perzot perseri jemi akoma me keq kemi shtet po per nje shekull na nxiu jeten te gjitheve kurse tani po grabiten pasurit kombetare dhe individuale ,ku eshte shteti ketu cili eshte roli tije kur pdrejtesia krimi pazaret ne kurriz te shqiptareve behen nga cdo ane,ku eshte mbrojtja jone ,tani si popull duhet te mendojme njelloj si ne periullat qe nuk kishim shtet ndaj te huajve mbasi shteti i padrejte eshte i huaj per nje popull qe nuk don padrejtesin shqiptar zgjohuni jemi te pushtuar nga padrejtesia prej 1 shekulli zgjohuni dhe bashkohuni ne unitet mendimi dhe veprimi per te konfirmuar identitetin dhe te drejtat tona si popull lle komb prej 15 milion banoresh qe jemi me territoret tona etnike te paracoptimit tone etnik ose te pranojme asimilimin zhdukjen nga popujt e pamshirshem ballkanas me perkrahjen evropiane un keshtu nuk shoh asnje prespektive asnje zhvillim asnje dobi keshtu ne po shkatrrohemi ku merren pronat grabiten pasurit kombetare zhytemi ne borxhe frenohet zhvillimi ikin investitoret rriten taksat ulen te ardhurat shtohet krimi zbrazen dobit ,u arrit demi me i mall se dobia nga drejtuesit tane ne nje shekull keshtu llogaria nuk del,keshtu u zhgenjyem totalisht kete se pranon askush toleron duron dhe pranon padrejtesin , dhe as perballon ,edhe ne duam te jetojme ,edhe ne kemi te drejtat tona edhe ne duam te na rrespektojne sic i rrespektojme tjeret,arritem piken e pakalushmerise se durimit tolerimit dhe pranimit sepse keshtu do shpreheshin te gjith po te ishin ne pozicionin tone sepse te drejten e deshirojne gjith te paprekur ,un shpreha nje mendim qe do ta shprehte cdo banore i tokes ne lillje me te drejten mbrojtjen e saje ndalimin e korrupsionit padrejtesise

 2. Komentusi qe perfaqeson te gjithe te djathtet , ari , ka bere pershkrim shume realist te anal istit shqupist dhe kundershtar i se majtes , ljubja. Patjeter qe e djathta do humbase edhe ne 2019 dhe 2021 derisa ka ngelur ne dore te ketyre lloj perfaqesuesish.

  1. O ti anus -imus, nuk ke te drejte te thuash, qe ky apo ai perfeqeson te djathjtet apo te majtet: Ky or muzhik eshte koncepti yt komunist! E djathta nuk e ka per tradite te pefaqesohat nga dikush siç e ka e majta e shkedhyer e ytja, perveç rasteve kur ky eshte zgjedhur si i tille nga te djathtet…

 3. Por mor Fatos! Ishim me mire kur ishte Berisha ne krye! Pasi na rrahu e vodhi,na morri parate ne firmat, pasi i vuri flaken Jugut dhe futi vendin ne vallavrasje,beri Gerdecin, 21 janarin apo dhe CEZ tani na duhet share Rama qe te shpetoje Sala dhe Zeni! Te dy edhe Meta me Monen edhe Bashe dhe Zeni te dalin para drejtesise! Te gjithe qe kane vjedhur por kam frike qe edhe ti Tos je nje nga ata qe do te dalesh para drejtesise! Sa si ke bere para me Blendin dhe Bechettin, me Yllin etj poshtersira! Shpejt Tosi shume shpejt!

 4. Lubonja citon Michael Moore, nje nga figurat me te diskretituara ne SHBA, nje ekstremist i majte qe gjithe veprimtarine e tij ja ka dedikuar sulmeve ndaj kapitalizmit dhe demokracise dhe ngritjes ne qiell te socializmit dhe komunizmit, vecanerisht atij kubanez. Por ndersa Michael Moore e ben kete me nje hipokrizi te hapur per tu pasuruar sa me shume(ai eshte milioner si rezultat i mundesive te kapitalizmit), Lubonja e ben sepse eshte nje marksist i thekur edhe pse hidhet perpjete kur i thone “marksist”.

 5. Bravo Lubonja! Nje analize shume e sakte! Fatkeqesia me e madhe nuk eshte as sistemi i mashtrimit ekonomik, as ai politik, as Sociopati Rama por eshte ky popull kaq idiot e njorant sa nuk arrij dot te dalloje te miren nga e keqja. Kur shikon komentet te lapsi bindesh perfundimisht. Ne vend te hapin syte e mendjen kur lexojne nje analize te tille, por lehin si zagare. Yttttt rrace e keqe!! Ju meritoni qe te gjithe Berisha, Rama, Veliaj, Mona, Basha tju ……q….. nenat nga mengjesi ne darke!!

 6. Or albanian , or kokeloqe province , nuk ofendohet vetja dmth populli yt per nje shkrim te nje anal isti ,qe luan nje rol te caktuar ne skenen e media politikes se pjerdhur shqiptare .

 7. 8.2.2018
  Qe nga koha e kumunizmit e deri sot politika dhe mediat tona skandaloze jane marre me politiken e madhe Amerikane dhe Europiane,( shiko Ramen me deklaratat kunder Trump , kujtoni Berishen kunder administrates Klinton, kunder ambasadoreve Amerikan,dhe deri sulmet e turpshme kunder Zotit Lu e Vlahutin, shikoni Lubonjen sot me sulmet ndaj ambasadorit Lu dhe Presidentit Trump,por dhe ndaj ambasadores Vlahutin e rreformes Amerikane te drejtesise ndermarrè nga administrata Obama.)
  Dikur, babai i Lubonjes , i Rames, Metes,D.Bushatit edhe nga Sali Berisha, SHBA quheshin imperializmi Amerikan ,armiku i betuar i Shqiperise socialiste .
  Sot, ata te djeshmit dhe trashigimtaret e tyre perpiqen ta perdorin Ameriken per interresa personale, qe nga fotografit me pages, deri te citatet e regjizoreve ekstremist te se majtes.Por kur vjen puna per te ndjekur shembullin praktik te demokracise numer nje ne bote ,aty bishtohet puna !
  Qeveria Rama votoj kunder Amerikes ne OKB ,kjo tregon shume gjera negative !
  Me keto politika te jashtme dhe te brendeshme ,ata te djeshmit, dhe keta te sotmit ja kane bere gjemen Shqiptareve, si dje ne diktatur ku Amerika ishte armiku numer nje i PPSH; Por edhe sot kur u cenohet interresi i tyre , Amerika sulmohet nga Rama,Basha, Berisha , Meta ,Lubonja,Bushati,Kryemadhi , Xhafaj, dhe deri ketu Lubonja eshte i palosur me kasten!
  Ne te dy rastet puna ka lidhje , dje Amerika ishte kunder komunizmit,qe e shkaterroj; Sot Amerika po punon intensivisht pro popullit shqiptare ,dhe kunder kleptokracise ish-komuniste, qe po e lufton.
  Dhe tani te dalin nje person si Fatos Lubonja dhe te krahasoj Presidentin Trump me djalin e nje krimineli komunist , nje hajdud te droguar si Edi Rama, kjo te lene me goje hapur ;Por Lubonja shtyhet edhe me shume,duke i qare “hallin” popullit Amerikan ne zgjedhjen e Tije demokratike, kjo eshte kulmi. Pastaj mundet te ofendohet kur te tjeret qe e njohin demokracin Amerikane , ta quajne gazetarin ;Dhi e zgjebosur dhe bishtin perpjetè!
  Gjithesesi duke respektuar psikologjin e Lubonjes, por duke qendruar ne ekuiliber me te verteten, statistikat Amerikane flasin keshtu per vitin e pare te Presidentit Trump ne Shtepin e Bardhè: Jane hapur 2 milion e 400 mijè vende pune te reja , eshte rritè siguria e Amerikaneve, eshte firmos ligji per uljene taksave per 1500 miliard dollar ,ekonomia rritet ne menyre progresive duke u bere lokomotiv edhe per Europen,etj,etj! I them z.Lubonja te rri shume i qete ,dhe t’mos prokupohet per fatet e Amerikaneve!
  Por le te rikthehemi ne Shqiperi, ku rrena e mashtrimi behen te verteta sepse pothuajse te gjithe ne korè mashtrojnè pa nderprerje nga mengjesi deri ne darkè!
  Diferenca e nje qytetari Amerikan dhe nje qytetari Shqiptare qe jeton ne shtetin tone mafioz , eshte se Amerikanin, me shume,shume veshtiresi munden ta genjejnè vetem nje here , ndersa Shqiptarin munden ta genjejnè 30 here, dhe meqenese ky fenomen funksionon tash 27 vjet nga te njejtet persona ne politik, ateher insistohet me te gjitha format e forcat per te mashtruar viktimen e lodhur, i cili i ka kuptuar rrenen me kohe, por deri sot ne situata jo te favorshme i ka duruar mashtruesat e dhunshem.
  Mirpo keta jane njerez te tille qe insistojne mbi te keqen,edhe pse Amerika -Europa kane sy e veshè, dhe po i suportojnè rrenat e mashtrimet e ish-komunistave tash 27 vjet !
  Lubonja eshte njeri nga keta persona qe po ben pikrisht kete pune te qelbur. Dhe po e argumenton: Meqenese Shqiptarin e kemi genjyer 30 here , tani le te behen 31 , pasi pikrisht sot kemi nevojen apsolute nga te mashtruarit, per ti perdorur kunder rreformes ! Pra nuk jane ngope qe kete popull nje here e kane vrare e torturuar, pastaj vjedhur e droguar, dhe tani po i kerkojnè “nderen “ e fundit , te luftojne kunder vetvetes (rreformes se drejtesise) per te shpetuar nga burgu hajdudat Berisha,Rama,Basha,Meta!
  Dhe ka akoma si Lubonja qe besojne t’ja hedhin Shqiptareve me kete nderrmarrje!

  Z. Lubonja dhe “opozita” po iskenojnè nje gjendje jasht rrealitetit politik shqiptare, dhe kjo po behet duke mashtruar me argumenta te djegur : Siç jane: droga ,blerja e votave, dhe pushteti apsolut i Rames. Ne “demokracin tone”te gjithe kryeministrat shqiptare kane patur pushtet apsolut , biles Berisha ka vra dhe zhduk njerez nga faqja e dheut!

  Ne rastin e votave , te gjithe Ne kujtojmè deklaraten e Bashes pas marrèveshjes me Ramen , se “zgjidhjet” jane te garantuara, te pastra dhe te ndershme. Ne funksion te kesaj marrèveshje PD u bè pjese e qeverise Rama!
  Dhe mè shume akoma ,pasi proçesi i votave shkoj i “qete”, nuk u be asnje denoncim zyrtare ne OSBE nga PD,LSI; Edhe pse pati probleme shume te renda , edhe pse pati dhune ,plagosje e vrasje si ai polici ne Korrçe , edhe pse u shtynè votimet nje ore ,deri sa i mbushen kutiat si deshten vete!Por PD, LSI nuk e hapen gojen . Pra ishin dakord per te gjitha ,edhe per te mbushur kutiat ,( kjo u bè nga renja e pjese-marrjes ne votime!) “Rregullsin” e zgjidhjeve e firmosi PD,LSI neper komisione ! Pra Basha -Kryemadhi ishin shume dakord me “zgjedhjet”. Z.Lubonja ku qendron problemi i Bashes ketu me votat?
  Paktin e 18 majit e beri vete Basha me Ramen, qe askush deri sot nuk di gje ,por me ç’po shohim eshte ky pakti; Lufte kunder rreformes ne drejtesi!
  Ndersa 13.5 milion per vjehrrin i mori vetè Basha, por edhe ketu Lubonja ka qep gojen.

  Pra droga ,vjedhjet e votave , korrupsioni, jane vetem justifikimet e PD,LSI dhe te z.Lubonja me kompani!
  Dhe aq me shume kur te njejtat poshtersira i kane bere vet Basha-Berisha-Meta -Kryemadhi , dhe nuk jane prishe kurre ne pazar me Edi Ramen tash 20 vjet per keto trafiqe .Pra kontrollojnè e bashkpunojnè ne korrupsion, kunder interresave e lirive te Shqiptareve.
  C’ka e ka demostruar i korruptuari Adriatik Llalla ,qe nuk hetoj njeri as nga e majta,dhe as nga e djathta!
  Shihet neto se z.Lubojna eshte nje aktor ne teatrin e politikes te kalbur , dhe po perpiqet per te perdor popullin kunder Rames,por qellimi ne fakt eshte sabotimi i rreformes ne drejtesi ,per kete “pune” eshte shume dakord edhe vete Edi Rama ,pamvarsisht se nuk del komplet hapur ne publik!
  Kur Lubonja thote se Rama eshte me i rrezikshem se Berisha -Basha-Meta !
  Une them se ata punojne bashke kunder rreformes ,dhe te bashkuar jane rreziku numer nje i Shqiptareve!
  Ja disa prova qe kane vepruar e veprojne se bashku ne fshehtesi :*** Maj 2017 ,”çadra e lirise”; U ba modifikimi i ligjit 449 nga PS,LSI ,firmosur nga B.Nishani .Qellimi ;per t’mos hetuar korrupsionet e tyre.Kjo ngjarje ka kaluar ne heshtje totale edhe nga z. Lubonja !
  ***Mos ngritja e organeve te reja te drejtesisè,( KLGJ,KLP) ,dhe mos aprovimin e bazes ligjore per funksionimin e tyre .
  ***Sot PD-LSI kane depozituar nje projektligje kushtetues per shkarkimin e zonjes Marku!
  ***Ne te njejten kohe Rama po pergatite nje tjeter ligje qe bene te pamundur arrestimin e kriminelave deputet si Tahiri,etj .
  Keto jane disa nga faktet z.Lubonja qe demostrojne se ata punojne bashkè,por Ju ne kete pike po luani rrolin e qorrit dhe te shurdhit, sepse jeni pale si me Bashen-Berishen-Meten, dhe me Edi Ramen !
  Ja pse kush mbron Bashen -Kryemadhin ne publik , ne fakt po mbron Edi Ramen dhe sistemin e kalbur!
  Atehere ku qendron problemi? Pse po krijohet nje skenar ? “Qeveri anti-mafie”;”Protesta per te rrezuar Noriegen. “
  Kjo pergjigje nuk don as mend as kalem , halli i kastes qendron tek sabotimi i rreformes se drejtesisè Amerikano -Shqiptare!
  Ata shahen e kercenojne njeri-tjetrin , por kete rreforme e duan fallso , vetem ne leter , pa asnje kriminel politik ne burg;Besojnè akoma te bejne nje Katavice te dytè!
  Ky eshte problem i poblemeve per te gjithe te korruptuarit, perfshire edhe vete Edi Ramen:
  Sot “opozita”sulmon Ramen por ne fakt nenkuptohen :Rreforma e drejtesisè , ambasadoret Lu , Vlahutin, prokurorja Marku, gjykatesit e ndershem.
  Kesaj maskarade i eshte bashkuar edhe Lubonja ,me argumentin qesharak, se Blushi miku i tyre 20 vjeçar ne politike ,falimentoj , atehere duhet mbeshtetur PD dhe LSI se jane mè pak te korruptuar se PS.( A nuk u justifikua edhe Basha keshtu per pazarin me Ramen ne “studio te hapur”. ) Pra Lubonja mbeshtet kriminelat me te “mire”se Rama .
  Une nuk e dijè kushe eshte me i poshter nga keta ;Por di disa ngjarje qe kane shkaterruar jeten e Shqiptareve,si : Lazarati, Piramidat, 21 janari, Pushkatimi i 4 oficerave te antidroges,CES,ARMO, Rruga e Kombit;Shitja e Detit;“Rapiscanit” , Zhdukja e Remzi Hoxhes, Gradeci , dhe kur them Hysen Shoshori nenkuptoj te persekutuarit e diktatures ,tashmè te persekutuar per te dyten here nga bijte dhe spiunet e komunizmit, kjo “pune” vazhdon me Tahir -Hashashi , korrupsioni masiv ne koncensione,etj.
  Pra eshte veshtire te kuptohet se cili eshte me i renduar me krime! Por si persona fizike sipas informacioneve; Sali Berisha ka vjedhur 1 miliard dollar, Edi Rama 200 milion dollar vetem si kryetar bashkie , per 5 vjet qeverisje ka vjedhur shume,por nuk ka shifra te sigurta; Meta ka vjedh 100 milion euro, Basha akuzohet per 230 milion euro,plus te tjera korrupsione si kryetar Bashkie ne Tirane!

  Z.Lubonja keto jane krime mostruoze te pa denuara deri sot, kriminelèt politik jane ne PD,LSI dhe PS ,PR.Por ju argumentoni se duhet te mbeshtesni po ata te PD,PR dhe LSI. Kjo eshte e drejta juaj legjitime, por une them se Ai qe mbron keto krime,dhe liderin e korruptuar eshte 10 here me i poshter se ideatoret dhe ekzekutoret!

  Shqiptaret e ndershem pa shikuar bindjet politike duhet ti thone stop korrupsionit politik !
  Njerezit duhet behen pjese e hitorise se re Shqiptaro-Amerikane, te gatshem per te marre drejtimin e vendit, kriminelat miliarder te politikes dhe medias duhen t’ju drejtohen avokateve !
  Dhe duhen vetem 6 muaj qe Shqiperia te behet nder vendet me te sigurta ne Europe, duke filluar me arrestimin e kryemafiozave Edi Rama,Sali Berisha ,Lulzim Basha,Ilir Meta!

 8. Dëmi më i madh që i ka sjellë shoqerisë shqiptare “marksisti” i pandreqshëm Fatos Lubonja, është propganda këmbëngulese se janë njëlloj si ata që përmbysën diktaturën enveriste, edhe ata që e risollën duke ndruar vetëm emrin në “parti socialiste”.
  Pa na thuaj o LJUBA ?
  Cili nga drejtuesit e opozitëse se djathte demokratike ka qene ministër i sigurimit si Gramoz Ruçi, hetuesi i sigurimit si Fatnir Xhafaj, bij funksionarësh të larte të PPSH si Edi Rama, Ditmir Bushati e dhjetra të tjerë ?
  Të vërtetat historike për diktaturën enveriste i di njqind herë më mirë nje nxenës shqiptar i shkollës së mesme se sa një MOORR komunist i SHBA.
  Pikërisht me subjektivizmin e fantazitë e tua të sëmura për ta pare të keqen njëlloj tek gjithë të tjerët veçvetes, ke ndikuar tek disa injorantë si ky HOOK.
  Ti e Bushatët ja keni bërë këtij të gjorit mendjen pordhë, që krahason kanabisin e një fshati, me kanabizimin e gjithë Shqiperisë. Që flet për njëfarë “Gradeci”, “Rruge të Kombit”, “Shoshori”, “Remzi Hoxhe” e marrezira të tjera, për të cilat vec gënjeshtrave të Mero Gëlbazes e Tualet Ballës, spurdhjakut Braçe e të droguarit Rama, nuk ka asgjë konkrete e as prova e fakte.
  I ka vënë çelësin trurit ky farë HOOKU, e nisur nga mendësia tënde komuniste, po na del sikur na qenka Aranit Çela për të futur në burg të gjithë politikanët shqiptarë të post diktaturës.
  Ju siguroj se ky hale që fshihet pas emrit HOOK, nuk është vecse një ish spiun i sigurimit e një batakçi ordiner që nuk ka bërë asnjë ditë pune legale në jetën e tij, por është mare vec me punë të pista.
  Ju a siguroj gjithashtu, se ky injorant që shitet si pro amerikan, e pro politikës së z.Trump, e ka të ndaluar hyrjen në SHBA, jo vetëm për veprimtari mafioze, por edhe si një taleban armik i SHBA.
  Jam i sigurte se të tillë batakçij ish spiunë, nuk do të jete e largët dita që do të demaskohen plotësisht se çfarë përfaqesojnë.

 9. “Shoferi” Rama nuk ka sesi të frenohet e mos ta çojë autobuzin e Shqipërisë në greminë, kur Lubonjët e Bushatët i mbajnë ison se kështu si ai kanë qene edhe Berisha e Basha.
  Kjo dredhi e marifet i propogandave majtiste i kanë ardhur Ramës si oksigjen, për të përlarë gjithë tepsinë e pushtetit e ta mbajë vetë timonin e autobuzit.
  Do ta përgëzoja Lubonjën që pasi ka dërmuar gjithë armiqte e mbrendshëm e të jashtëm të socializmit (Edhe tek Rama, Lubonja gjithë merakun e ka se mos tradhëton idealet marksiste), do të na jepte alternativën e tij për një “sistem të ri”. Por derisa ai nuk heq dorë kursesi nga idetë marksiste të “luftës së të varfërve kundër të pasurve”, nuk po na sjell as alternativë të re e as sistem të ri.
  E kam dëgjuar Lubonjën të flasë e denojë me pasion diktatorin Enver Hoxha e ta cilësojë ate si kriminel, por nuk e kam degjuar që të bëjë një analizë të plotë të së ashtuquajturës diktaturë të proletariatit, apo qoftë sistemit socialist në tërësi.
  Lubonja si shumë persona që me apo pa të drejtë i kapi grepi i sistemit diktatorial komunist, e personalizon të keqen e atij sistemi, vetëm tek Enver Hoxha. Si Lubonja, ashtu edhe Spartak Ngjela rreken të na mbushin mendjen se nëse në vend të Enverit Shqiperia socialiste do të kishte pasur Todin apo Kiçon, historia do të kishte qenë krejtë ndryshe. Një mender me thënë do të ishte, cilido punist që do të kishte gjitha pushtetet..
  Nuk po shkoj tek e fundit tek prindërit e tyre, se pak kemi pasur rastin ti njohim se cfarë kishin në mendje. Ama si Fatosi, ashtu edhe Spartaku, kur i dëgjon të flasin publikisht duke tundur gishtin kërcënues, të bëjne të tmerohesh sikur keta të dy të kishin në dorë fatet e gjithë popullit shqiptar. Që të dy ja kalojnë edhe Edi Ramës nga arroganca e dashakeqësia për ata që mendojnë ndryshe apo siç abuzohet me fjalët “kundërshtar politik”

 10. Kam nje ankese per te bere dhe nuk dija kujt t’i shkruaja perveç jush. Jam nje banoore ne qytetin Kelcyre dhe çdo dite ndeshemi me padrejtesine e shkaktuar nga bashkia Kelcyre qe drejtohet nga zoti Klement Ndoni dhe ka marre ne pune ne bashki gjithe militantet e PS-se. Dua t’ju jap nje shembull per t’ju treguar se punesimet e tij jane te pandershme. Per pozicionin e zjarrfikesit ka nje kufi moshe rreth 30 vjeç dhe duhet nje trajnim profesional, por ai ka punesuar dike rreth 50 vjeç, pa diplomen perkatese dhe qe ka nje profesion shume te ndryshem prej atij te zjarrfikesit. Ky eshte thjesht nje shembuull sepse ka plot te tjere ku shquhet nje nepotizem qe eshte ne format me agresive.Te preferuarit e kryetarit te bashkise kane futur ne pune bashkeshortet e tyre dhe nuk jane bazuar ne CV. Do te isha e lumtur nese do te me drejtonit dhe do te me ndihmonit se ne cilat organe duhet te ankohem edhe pse dyshoj se qeveria do beje diçka pasi i shkruajta edhe organeve te tjera. Ju lutem ndajeni ne faqen tuaj qe njerezit ta mesojne se ç’behet ne Kelcyre. Edhe ura kryesore qe kemi ne qytet nuk eshte rregulluar akoma. Ku shkojne keto fonde valle???
  Me respekte,
  Nje qytetare e deshperuar nga ky sistem.

  1. Është ku e ku më i kjartë e konkret ky shkrim i një “te panjohure” nga Këlcyra, sesa fluturimet e fantazitë marksiste të “analistit” Lubonja, se “të gjithë janë njëlloj”.
   Mblidhni mendjen njëherë e mirë ju “mohikanët” e fundit të marksizmit shqiptar.
   Jo vetëm në qeniet e gjalla, por edhe në materien që përbën gjithësine, nuk mund të gjesh dy objekte tërësisht “të njëllojta”.
   Me aq pak sa kam pasur rastin të njoh babain e Fatosit apo babain e Edit, ju siguroj se ndonëse atë e bir, ndryshojnë shumë me njeri tjetrin.
   Tashmë është e vërtetuar shkencërisht, se ndryshimi tek qenjet e gjalla, fillon që nga zinxhiri i ADN.
   Ndonëse atesia mund të vërtetohet deri diku me anë te testit të ADN, përsëri ngjasimi nuk është tërësisht i plotë.
   Pra mjafton kjo e vërtetë shkencore e provuar, për të hedhur poshtë marrëzinë “fillozofike” të Lubonjës se të gjithë janë njëlloj..
   Ka vërtetë njerëz që fatkeqesisht janë të verbër, e kjo mangësi i pengon që të shohin ndryshimet.
   Ka edhe njerëz qe nuk i dallojnë ngjyrat, e botën e shohin vetëm bardhë e zi. Por kjo nuk përben normalen e të përgjithshmen. Për këta njerëz fatkeqë duhet të na vijë keq e mjekësia përpiqet që të gjejë rrugët e shërimit.
   Për të shkuar më tej tek marrëzia e përgjithësimit të Lubonjës, që rreket të na bindë se qenka njëlloj sistemi diktatorial komunist njëpartiak, me sistemin qofte edhe problematik kapitalist demokratik pluralist alla shqiptar.
   Ka pasur vërtete sistemi demokratik që perqafoi Shqipëria në fillim vitet 90-të, probleme të shumta me gabime në qeverisje, ka pasur korrupsion e krim të organizuar.Por ajo që haron Lubonja ta thotë, ështe fakti se qoftë Lubonja e qoftë edhe gjysëm analfabetët, në sistemin demokratik e kanë pasur me pashë lejen që të shfaqin në publik pa frikë mendimin e tyre ndryshe.
   Ka pasur gjatë 47 viteve të diktaturës enveriste në Shqipëri, jo vetëm “gabime” në qeverisje, por edhe faje të rënda kriminale duke ja ndaluar qytetarëve të shfaqin lirshëm mendimin e tyre e që ndëshkoheshin deri edhe me vrasje për mendimin ndryshe.
   Vetë Lubonja ështe një nga viktimat e këtij krimi antinjerëzor.
   Ndërkaq, çuditërisht e marrëzisht, Lubonja, ndonëse e ka pasur me pashë lejen që të sulmojë këdo edhe padrejtësisht, akuzon se “edhe këta” që i sollën këto liri, janë njëlloj si krerët e diktaturës komuniste, apo këlyshet e tyre.
   Krimi e korrupsioni në sistemin diktatorial komunist, ka qenë shumëfish më i madh se ne këtë sistem të brishtë demokratik që ka sot Shqipëria e të cilin Lubonja e sulmon egërsisht.
   Por ja që ka një ndryshim të madh që “i verbëri” Lubonja, nuk e sheh dot e vazhdon me avazin e tij të marrëzishëm se të gjithë janë njëlloj.
   Nese krimet deri makabre të diktaturës enveriste, nuk guxonte asnjë qytetar, asnjë gazetar, asnjë politikan, asnjë media që ti denonconte, sepse e paguanin me kokën e tyre, sot është kaluar në ekstremin tjetër. Del një Mero Gëlbaze dhe gënjen e mashtron paturpësisht publikun sic i vjen në mëndje, e nuk i hyn asnjë ferrë në këmbë.
   Dalin ca palo gazetare të tjerë që nxitën tragjedinë e 97-tës, që solli aq viktima sëbashku me rikthimin e ish PPSH në pushtet, e sulmojne paturpërisht protestat tërërsisht paqesore të opozitës aktuale.
   Jo. jo dhe jo o Fatos Lubonja !
   Nuk janë kursesi as shqiptaret e as një komb në botë njëlloj kriminelë e banditë, sic të është fiksuar në kokën tënde.
   I denuar me të padrejtë nga diktatura enveriste ishe ti e babai tënd, por që të dy nuk ishit njëlloj me bie fjala at Zef Pllumin, që në njëfarë mënyre u burgos edhe me kontributin tuaj të ideollogjisë së luftës së kllasave e ndëshkimit të religjioneve.
   Beja pyetjen o zotëri vetes !
   Nesë sipas teje paskeshin qenë “njëlloj” si sistemi demokratik kapitalist pluralist perëndimor, me sistemin tënd socialist diktatorial, përse ishin vendet e sistemit socialist që dështuan tërësisht në të gjitha fushat me perëndimin, dhe braktisën ate sistem për t’ju bashkuar sistemit perëndimor ?
   Edhe më optimistët e kësaj bote, nuk kanë mundur të gjejnë të përsosurën.
   Por kjo nuk ka sepse të na çojë në marrëzinë nihiliste se “të gjithë janë njëlloj banditë”. Edhe midis dy vëllezërve mafioze, mund të gjesh dallime. Njeri ka prirje kriminale të theksuara si vrasës, tjetri është i dhënë vetëm pas vjedhjes.
   Nuk mund të gjesh edhe ndërmjet gjenive kollosë të evolucionit të shoqerisë njerëzore, dy të tillë “të njëllojtë” sic pretendon ti, sic nuk mund të gjesh edhe dy diktatorë kriminelë të njëllojtë.
   E pra po ta përsëris edhe njëherë se ADN e çdo njeriu ndryshon nga ADN e tjetrit, e ky ndryshim nuk shfaqet vetëm në pamjen e jashtëme fizike, por edhe në cilësinë e qelizave të trurit.
   Kurrë një budalla apo i marrë, nuk mund të bëhet gjeni.
   Asnjë puntor injorant e qoftë mediokër, nuk mund të japë një produkt optimal shoqeror sa një shkëncëtar.
   Asnjë kalemxhi që i duket vetja “analist”, nuk mund të krahasohet e të bëjë karshillëk me gjeninë e një shkrimtari të madh të cilin e lexojnë me miliona njerëz në botë.
   Diversiteti është një e vërtetë e provuar në mijra vjet.
   Njëllojshmëria është një fantazi marksiste, që u provua me fakte se është një utopi e marrëzishme.

 11. Ceshtje e mbaruar; drejtohu Kopukut dmth Hukut, ai i drejtohet Lu-s Lu-ja qeverise ty te bejne hise ne cep te tepsise.

 12. Qe Edi Rama si cdo njeri tjeter ne kete Bote ka do gabime ne punen e tij, sidomos me njerzit qe ka ne krye te disa Ministrive, por nuk eshte kriminel hajdut e vrases si paraardhesit e tij Berisha e Meta. Reforma ne Drejtesi sapo ka filluar dhe pritet ne 3 muajt e ardhshem te jete shume shume here me e fuqishme ne goditje dhe nivele, ku padyshim dhe Perendimoret e dine se nga 100%, 85% te kriminalizuar jane ne krahun e Opozites PD+LSI dhe 15% ne krahun e Maxhorances PS. Shqiperia ka nevoje per pastrim On General pa kurrefare meshire per kedo, edhe pse PD dhe LSI kane me shume paramilitare ne radhet e tyre, sepse kane vjedhur e vrare aq shume sa rreth tyre s’ka se si te mos kete me shume kriminele, qe kane marre % te vogla per sherbimet qe i kane bere familjeve Berisha dhe Meta, por gjithsesi te majme per nivelin e tyre sepse kane bere do biznese te vogla e te mesme dhe jetojne jo “keq”. Pra; krimi (paramilitaret) ka gjetur streh ne dy Parti simotra ne formesim dhe llogjike, qe te dyja qe nga 2009 ne “Koalicion” bese me njera tjetren edhe pse LSI ndejti ne Pushtet nga 2013-2017 me PS, ka bere lojen e plote te Sali Berishes me familje biologjike e politike, ka bere kontrabedalin ndaj PS dhe Edi Rames vecanarisht. Kesisoj kjo dyshe kriminale e bere njeshe ne Opozite ka frike jashtezakonisht nga Reforma ne Drejtesi e inicuar dhe e mbeshtetur 100% nga PS e Edi Rama dhe e finalizuar nga Nderkombetaret SHBA+BE, te cilet arriten me te gjitha format (sic dine Ata…) te marrin 140-Vota me 22-Korrik-2016, prandaj po bejne gjithcka per ti shpetuar Reformes, gjithcka te shemtuar dhe anti-Shtet dhe anti-Demokraci. Hajdutet PD-BLU dhe LSI-KUQ si dhe vrases njekohesisht, mashtrues e shkaterrues te prones-private qe nga 1991 per interesin e familjeve Berisha e Meta, duke sjell e pushtuar prona-private ne qytetet kryesore me maloket e tyre, qe i perdorin per paramilitare dhe protestues qe nga 1992. Babezia e familjeve Berisha dhe Meta eshte krimi me i madh qe i eshte bere Shqiperise pas renies se rregjimit Komunist, prandaj Reforma ne Drejtesi duhet dhe do te jete e pameshirshme ndaj tyre dhe kujtdo qe kane perfituar prej ketij cifti super-kriminal. Fundin me siguri do ta kene shume te hidhur, sepse Amerikanet dhe Gjermanet (BE) nuk i kane hyre kesaj “Loje” per te deshtuar me shqiptaret, por per te mos lene me ne Shqiperi e “gjetke” fqinje, familje te tilla kriminale te gllaberojne e shkaterrojne nje vend e nje popull. -MAFIA ESHTE EDHE ME E KEQE SE BOLSHEVIZMI NE SHUME DREJTIME, NDAJ DUHET QE POPUJT TE MOS KENE MESHIRE ASPAK PER KEDO QE ESHTE PJESE E MAFIAS-. (nga nje i penduar i Mafias Siciliane perpara Gjykates ne Palermo 1995)

  1. Ma së pari o shoku Ferid, po të kujtoj se kur bashkohet bollshevizmi me mafien, është ku e ku më keq se kur ke të bësh vetëm me njerën nga të dyja.
   E pra kur ike “me ambasadat” në Itali, paske haruar se bollshevizmin e përqafonte PPSH nga e cila doli PSSH që drejton sot Edi Rama.
   Së dyti, cilësimet që ja bën Berishes, si “kriminel, hajdut e vrasës”, i ke me të dëgjuar apo me fakte juridikë ?
   Nëse Berishën e krahason me Metën si “hajdut, kriminel e vrasës”, pa vrite kaplloqen tënde e na e shpjego se pse Rama “u përqafua” me Metën e bashkëqeverisi me të katër vjet e më keq akoma na e bëri këtë president ?
   Është antimafia italiane që ka dhënë njoftime herë pas here, se trafiku prej qindra tonësh të kanabisit nga Shqipëria në Itali, është dhjetëfishuar pikërisht në kohën kur si kryeministër ka qenë Edi Rama që të pëlqen ty.
   Është përsëri Rama si kryeministër që Tahirin e quante ministrin e tij më të suksesshëm, e antimafia italiane zbuloi me fakte qe sëpaku të themi, eshtë shpërblyer me miliona euro nga mafia shqiptare e drogës.
   Ja po e quajmë gabim apo paaftësi të Ramës, që pat përzgjedhur e vlerësonte Tahirin si ministër.
   Por përse po bën çmos që ta shpëtoje ate nga ndëshkimi i drejtësisë ?
   E quan Berishën “kriminel”.
   Përse ?
   Apo pse e pastroi Shqipërinë nga bandat kriminale e që është Rama që sapo erdhi në pushtet, filloi ti mxirrte kapobandat si kontigjent të sigurimit të votave ?
   Na qenka sipas teje Berisha hajdut.
   Me ç’fakte e vërteton këtë akuzë ?
   Cilido që ka sytë në ballë, mund të shohë vetë pa ja vënë në dukje mediat, kaosin urban që i bëri Rama Tiranës, me lejet e ndërtimit që ju dha biznesmenëve të ndërtimit, njëkohësisht edhe pronarë të mediave më të mëdha.
   Nëse do të nisesha nga mëndja jote paragjykuese, do të kisha shumë më tepër arsye të pranoja dyshimin e njohur se për çdo leje ndertimi abuziv, Rama ka marë nën dorë nga ndërtuesit. 20% të vlerës së ndërtimit. Ndonëse pallatet e ndërtuara në mënyre kaotike pa asnjë plan urbanistik, bëjnë muuuu se janë ndërtuar në rrugë korruptive, nuk ja jap të drejtën vetes ta quaj Ramën “hajdut”, pasi nuk ka mundur drejtësia t’ja vërtetoje me fakte këtë abuzim.
   Përse ?
   Sepse hajdutit nuk ja mban që të denoncojë veten.
   Duke parë që ti more zotëri po na e quan “të ndershëm” Edi Ramën, ndonëse ështe e faktuar me emra e ngjarje që ai ka përzgjedhur në ekipin e tij qeverisës apo partiak, mafiozë të dënuar nga gjyqet e Italise e vendeve të tjera europiane, mund të më lind dyshimi se edhe ti je nga kontigjenti i mafies shqiptare të përzjerë me mafien italiane, por ama nuk ja jap të drejtën vetes që të të akuzoj i mafioz.
   E cilëson më tej Berishën si “vrasës”.
   Mbaj mend se me cilësinë e presidentit, kur akoma nuk ishte hequr dënimi me vdekje, ai e dekretoi varjen e një grupi kriminelësh që kishin masakruar një familje të tërë në Fier. Për disa vjet pas kësaj, ra numuri i krimeve në Shqipëri nga frika e ndëshkimit.
   Ndërkaq, i preferuari tënd për “ndershmëri” Rama, deklaron publikisht se ështe “krenar” për babain e tij, që me cilësine e antarit të presidencës se Ramiz Alisë, nënshkroi dënimin me varje të një poeti që kishte bërër “krimin e madh”, duke deklaruar publikisht mendimin e tij për “bollshevikët”

 13. djema e rendesishme nga te gjitha gjith cfar ka ndollur ne nje shekull me shqiptaret ,rendesi primare duhet te kete ,pas gjith keti maskaralleku te pashpirt te ndollur ne mezin tone nga vet shqiptaret eshte ,te kemi nje kushtetute qe njeh te drejtat dhe shqiptareve u kthen te drejtat,qe u kangrabitur gjith bashke,nje kushtetut me ligje te drejta dhe ulleheqes te drejte jo menaxhues interesi por menaxhues ligji duke i kthyer keti populli gjithcka kemi humbur nga vlerat dobia uniteti ,nje shtet qe pasurit kombetare i zhvillon ne dobin e mirqenies kombetare jo ne disa duar,dhe nje zhvillim brezash me baze vlerat ,nje prientim me nje dinamik gjallerie shprese ,jo falimentimi dhe boshatisje te vendit ,tani se si arrihen dobit ndryshimi mirkuptimi uniteti vlerat dobit tejkalimi i mosbesimit dhe cthurjet te gjith i kan mundesite sepse si dobit si demi ne doren njerzore ndollet nuk po zbret nga qelli por ne po jemi autore dhe aktor te mire dhe keqi ,ne tok jemi ,ne duhet qe ne qender te vendosim dobin por se kush e meriton qe me drejtesi te organizoje jeten shoqerore ne vend ne cdo pikpamje ,me dinjitet dhe pasterti me politik ligje dhe veprime ne jemi 15 milion shqipfoles ,dhe pacmangeshem 15 milion shqiptare e kan ne mezin e tyre nje njeri apo disa njerez te drejte qe te ullheqin shqiptaret ,dhe te mbyllet gjith ky dem gjith kjo amulli gjith ky zullun 1 shekullore nder shqiptare ,e rendesishme eshte te kerkojme drejtesi dinjitet vlera dhe te mos qasim padrejtesin dhe te padrejtit se koha dhe njeriu i pershtateshem e afron koha vet

 14. Ed Rama nuk ka patente drejtimi per makinen qeveri. Nuk ka asnje haber ne Ekonomi. Dhe si ndalet nje qe eshte pa patente drejtimi? Nuk ndalet ndryshe pervec se kur gremiset…, bashke me makinen qeveri dhe me pasagjeret popull qe ka brenda. Dhe qe meritojne gremisjen se i kane ofruar vendin e shoferit nje debili.

 15. dikur nje drejtues ,shteti ,therret o pupull mistrec i beratit,,,,,,,/te dashur bashkombas,mos u ndani ne mercenare per te mbrojtur partit,per interesat ,nga mosnjohja por le te behemi gjith kembengules ne te drejten hakun dhe arim unitet,mendimi dhe veprimi sepse keshtu menjanojme te keqen padrejtesit dhe arrim gjith cfar meritojme duke mbetur gjith te kenaqur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu