• |
ide | kryesore

Eurodeputeti Kukan: I meritoni negociatat, por duhet të bindni Këshillin Europian

Lajme, Të fundit
kukan_1487167942-4260018.jpg

Gjatë takimit të sotëm të Këshillit të Stabilizim Asocimit ku u diskutuan rekomandimet e OSBE-ODIHR për çështje të ndryshme që prekin vendin. I pranishëm ishte dhe eurodeputeti Eduart Kukan ku bëri vërejtjet e tij për politikën shqiptare për çështjen e negociatave.


Sipas Kukan, Shqipëria është e vonuar dhe duhet të jetë më e unifikuar në qëndrimet e partive politike. Ai u bëri thirrje partive politike në Shqipëri që të lënë pas ndasitë dhe të bëhen bashkë për hapjen e negociatave.


Në Shqipëri të gjitha partitë e duan hapjen e negociatave. Kjo është diçka e mirë për vendin, kjo kërkon punë më të madhe nga ana juaj, qëndrime më të unifikuar për të ardhmen për procesin e zgjerimit. Ata që luftojnë për ju, mund të kenë argumenet të prekshme, shumë herë themi se shpresojmë për Shqipërinë, ju e meritoni, është me vonesë madje, duhet të kishit filluar me këto negociata. Ju duhen persona të kualifikuar për të bërë një ekip të fuqishëm të përgatitur. Është e domosdoshme për të qenë gati për të treguar se e meritoni,”  – tha Kukan.

 

1 Comment

  1. i nderuari , z, kukan ,per te mesuar thyeni rekord ,por fatkeqesishte te bindeni apo binden tjeret ndaj jush kjo mbetet analize ne menyre te ndersjellet ,analizome te paren ,qe te na bindeni juve ne ,duhet qe per vete te jeni shembull i mire ndaj nesh modeli qe prollod dobi sepse dobin e deshirojne te gjith,,sepse jane baza e ekzistences ,vall cili eshte modeli juaj sa i efektshem eshte dhe mbi cbaza mbeshtesni efektin ,interesit ,dhunes ,mashtrimit korrupsionit detyrimit apo te drejtes hakutnese modeli juaj ndaj nesh qe prej nje shekulli do te ishte adekuat sot shqiptaret zdo ishin kombi i coptuar ne pes shtete grabitur dhe llunuar por do ishte populli me i pasur dhe zhvilluar i evropes sepse pasurit tona dhe burimet njerzore bashke me orientimin hyjnore ky do ishte kombi me pa probleme ne evrope qe femijet tuaj te vini nder ne jon ne te vinim tek ju nese po vizita turistike per te pare dhe argetuar,kurse tani na shkatrruat shqelmunat frenuat dhe po na terhiqeni zvarre si nje kufome e ne gjendje kome ,neve jemi gjymtuar shu pasuri me lejen dhe mbeshtetjen tuaj na u grabiten shom orientime nga ju erdhen dhe gjitha bashke bejne ket ralitet qe shikoni viktimat tuaja ,nder ne prendimi sheh veten ne pasqyre,,,vall tani cili eshte qendrimi juaj ndaj gabimeve tuaja qe jane burimi per gjendjen qe ne kemi ,kete jam korioz nese eshte e mundur qe ju ta thoni me sinqeritet ,dhe cfar ju na detyroheni per gjith kete ekstrem ,ju sikur te na merrni jo me ne evrope por pasojat demet eksremiteti mbi 15 milion shqiptare ne nje shekull ju nuk i paguani dhe sikur pa punuar fare ti mbani kombin shqiptare ne pes shtete,,, e pakta per ju eshte ti bashkoni shqiptaret ne natyralitetin e vet sic ishin ,pa llogaritur demet humbjet lumturin begatine paqen,, tashme se si duhet tu bindin kombi shqiptare dhe per cfar mund ti bindeni shqiptaret koha do plotesojne kuptimet ,qe paqa eshte domosdoshmeri ,drejtesia haku eshte rrug unitetit dhe uniteti eshte burimi prej ku vine gjitha dobit sepse njerezit behen ndihmes dhe plotesues ne dobi ,vlerat jane frymarrja e konkurences dhe suksesit ju si evropian vet koha do tu sjellin ne kujtese vlersimin bindjen pranimin dhe perkrahjes se domosdoshmerive si domosdoshmeri burimore e dobive ,ku domosdoshmerisht do rivlersoni qendrim dhe perballe shqiptareve do ta kuptoni qe kokulur duhet kerkuar ndjese perkrahur dhe dhene te drejtat dhe ndihmuar se shum u keni hyre ne hak dhe haku eshte aq i mall saqe ju perpara zotit nuk mund te shlyhet me asgje sepse ka hallalle ndjese e do te gjeni shume qe kan humbur padrejtesisht dhe nuk u falin nuk ua bejne hallalle ky eshte proces zhvillimi i jetes dhe nuk ecen gjithnje me te njejtin vrull ,apo favore per te gjith cdo veprim ka kohen e vet ,e nese veprimeve te dobisheme u kalon rralla problemet behen kosto ku mbi dike bien ne jemi te gjith pasagjer ne levizje ne nje tren qe quhet jete ,por pavarsisht nga e kaluara tashmja ,por dijeni se cdo gje po zhvillohet me interese dhe ndoshta vet shqiptareve do tu ike interesi per ju dhe lillen me dike tjeter ,sepse konkurence eshte popullin se detyroni populli ka fuqi burimore ,nuk eshte si shteti nese deri tani sollet ligje sisteme perkrahet politikan por demin na sollet me te mall se dobine ,mos u cudisni kur ky popull te cmontojne nga ky vend cdo gje qe ju montuat dhe te bejne zgjelljen e vet,,keshtu nuk duron toleron dhe as pranon askush asken qe edhe duke i bere keq ta ndjekin pas ,dhunon dhe akuzon ,mashtron deri ne nje pike por ne finale te keqen nga e mira din ta dallojne edhe femija ,sapuni nuk hahet per djathe sepse e zbulon shija ,besoj eshte mjaftueshem qe kushdo te kuptojne bindet se si mund ti bindim dhe si mund te na bindin tjeres dhe ku dhe si bashkohna ne dobi ,permes vlerave me drejtesi hak ne unitet per dobi reciprocitet sipas vleres meriten ,ky eshte mendimi im permes fjales se lire pa kufizim si pjese populli pa interesa por pastert drejte thjeshte kuptueshem ne menyren me te bukur pranueshme pelqyeshme dhe pershtateshme ,qe dobia vjen vetem me drejtesi hak duke deshiruar per tjetrin ate cfar deshironi per veten e vet sejcili me rrespekt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu