• |
ide | kryesore

Ish-ministri grek: Turk i mirë, turku i vdekur!

Lajme, Të fundit

Pas përplasjes së dy anijeve të rojeve bregdetare greke turke në Detin Egje, vjen deklarata e ish-ministrit të Jashtëm, Theodhoros Pangalos, se një “turk i mirë është vetëm turku i vdekur”. 


Gjatë një interviste, Pangalos, ku foli për marrëdhëniet greko-turke tha se: “E besoj këtë gjë sepse nuk kam njohur në jetën time asnjë turk të mirë. Iu mungojnë konceptet elementare dhe koncepti i së drejtës”. 


 

INCIDENTI
Pak para mesnatës së djeshme në ishujt e kontestuar, një anije patrullimi turke ka goditur anijen greke që ishte e ndaluar në det.
Anija greke pa pësuar vetëm dëme materiale në pjesën e pasmes të saj, ndërkohë që incidenti nuk është raportuar në median turke. Ky është incidenti i parë serioz mes dy vendeve gjatë muajve të fundit pas fërkimeve të shumta në këtë zonë, një mosmarrëveshje që zgjat prej dekadash mes Turqisë dhe Greqisë, mbi ishujt e pabanuar në Egje. Konflikt ky që i vendosi të dy vendet në prag të një konflikti të armatosur në 1996 kur Ankaraja dhe Athina dërguan forcat detare në dy ishuj fqinj si shenjë e një konfrontimi të pritshëm. Më pas, të dyja vendet i tërhoqën trupat pas presionit diplomatik të Shteteve të Bashkuara.


4 Comments

    1. shko lepij bythen janatullos si rama.grek i mir grek i coft.po ku ka greko te gjitj jan gabel turq,qe u zun shtepit shqiptarve.

  1. TI MOR BURR LEGEN QE JE DHE SHQIPTAR KE PASUR AQ PUSHTET QE TE ISHE TREGUAR I DREJTE ME SHQIPTARET POR SKE FOLUR ASNJE FJALE PER CAMET DHE AS POSHTERSITE GREKE MBI EMIGRANTET SHQIPTARE
    ARVANITAS TRADHETAR SHERBETOR BYTHQIRESH GREKE
    TURKU DUHET TE MARRE HAK EDHE PER SHQIPTARET

  2. nje shprehje te tille nuk duhet ta perdorin nje njeri i thjeshte ndaj askujt mbasi primare eshte respektimi dinjitetit njerzore jo me nje ullheqes shteti ne situata kritike ,popullt presin qe njerzit ndikues kudo te flasin shprehin dhe veprojne ate cfar ndiejn fjasin dhe duan per veten e tyre ta deshirojne dhe per tjeret, sepse ajo qe mbillet korret,,por ju rkujtoj te gjetheve nese sejcili deshiron ta dije se cfar e pret e pret shperblimi ose ndeshkimi i asaje qe mendon flet dhe vepron nese trija i ka te mira ,dhe i dorzohet te mallit zot mbasi ai na krijoj dhe ati do ti kthehemi , dhe dhogaritemi,,duke i kujtuar qe parajsa dhe ferri per njerezit dhe xhinet u krijuan ,duke i ftuar sejcilin ne ate qe deshiron per vetete paqen qetesine ,dhe perjetesine ne te ,qe te dine se kujt po i sherben sot gjate jetes ne kete bote mbasi padrejtesia nuk ka shperblim paqen e zotit por ndeshkimin e tije ferrin ne perjetesi ,qe te bindemi te gjith ne fakt se cfar po kerkojme bejme dhe ku po shkojme, le te mendojme sejcili vetem per vete ne perjetesi duke dashur per tjeret ate cfar duam per vete ne kete bote, zoti ju ullzofte,me meshiren e tije

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *