• |
ide | kryesore

VIDEO/ Hervin Çulit për “zhvendosjen” e Teatrit Kombëtar tek Turbina: Janë spekullime!

Lajme, Të fundit

Frika e artistëve se Teatri Kombëtar do të zhvendoset tek “Turbina”, objekti që me tallje e kanë pagëzuar si “hidrocentrali” ka provokuar një seri sulmesh dhe akuzash kundër Ministrisë së Kulturës. Zërat për ngritjen e një kulle tek Teatri Kombëtar amplifikohen nga mungesa e transparencës për projektet e Bashkisë në qendër të Tiranës dhe nga mungesa e dialogut mes artistëve dhe Ministrisë së Kulturës. për artistët, zhvendosja tek Turbina, është prologu i një historie të ngjashme me ish stadiumin “Qemal Stafa”, ndaj refuzimi është kategorik.


Por drejtori i Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli gjatë një ndërhyrjeje në emisionin Thurje në Digitalb sqaroi se “zhvendosja” e Teatrit Kombëtar tek Turbina është spekullim. Sipas Çulit, ajo që ka ndodhur është thjesht shtimi i Teatrit Kombëtar me dy sallat e Turbinës.Shikoni videon më poshtë:

https://www.youtube.com/watch?v=7NE_tSQUrQk&feature=youtu.be5 Comments

    1. normal, dhe ky eshte biri asaj komunistes Culi qe ndihmoi ne vrasjen e poeteve te rinj..bijte e komunisteve, fara me e ndyre qe prape jane ne pushtet..

  1. Kjo qe tha Cili,alla gjysmakshe,per t’i hedhur hi syve qtyre qe shikojne mire,me konkretisht thuhet keshtu ne shqip:Teatri nuk do levize,(nuk thote per sa kohe),por aktoret do luajne edhe ne dy salla qe i shtohen “teatrit”,tek turbinat,per sa kohe te behet gati projekti i ri (nuk e thote se c’permban ky projekt,por qartasi kuptohet,projekti i kullave,ku nje spacio do t’i lihet edhe teatrit.Ndryshimi qe ky karafili i Zyhras,i beri letres se Mirelkes,drejtuar Bertit,eshste qe levizja,qenka shtyre,pra jo menjehere,por deri sa projekti Rama-Olsi te behet gati per zbatim.Shkurt,ky Cili,kerkon te luaje thijatro,por me ke? Me Bertin, apo me Asqeriun me shoke? Cili,mund te beje te tilla lojra-fjalesh,vetem tek zona e lire,ku mblidhen ne shumicen e rasteve,edhe karafile te tjere si Cani.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *