• |
ide | kryesore

Arta Marku thirrje te Krimet e Rënda: Pavarësia e prokurorëve e pacenuar, por jo të kalohet në anarki

Lajme, Të fundit

Kryeprokurorja Arta Marku, pas analizës në disa qytete të vendit, ka kthyer vëmendjen nga Prokuroria e Krimeve të Rënda. Marku ka bërë sot analizën e punës në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Në këtë prokurori ajo dha udhëzimet e veta në lidhje me pavarësinë e prokurorëve duke bëri thirrje të mos kalohet në anarki.


“Prokuroria e Përgjithshme nxit dhe mbështet përshpejtimin e hetimeve të të gjitha çështjeve nga prokurorët e Krimeve të Rënda. Kjo, pa e cenuar aspak cilësinë e hetimeve, por për shkak të ndjeshmërisë së lartë publike që kanë çështjet që hetohen prej jush. Prandaj, kërkohet kjo shpejtësi në plotësimin dhe standardizimin e protokolleve hetimorë. Pavarësia e prokurorëve mbetet e pacenuar, si një e drejtë e njohur nga Kushtetuta dhe Kodi i Procedurës Penale. Por, kjo nuk do të thotë që të kalohet në anarki, përveçse kërkohet vëmendje dhe përkushtim maksimal në ushtrimin e ndjekjes penale dhe përfaqësimin e akuzës në gjykatë si dhe zbatimin rigoroz të rregullave procedurialë dhe rregullave të parashikuar në ligjin për organizimin e prokurorisë”, – u shpreh Marku.


 


3 Comments

  1. Shkurt, emrat qe vijne per ndjekje penale ne kete Prokurori, do kalojne me pare nga Prokuroria e Pergjitheshme e cila do vendose se si do procedohet… Rrofte reforma ne Drejtesi

  2. shkurt arta mut marku,si rama po kerkojn qe shoket e shoqet komuniste mos te preken qelbesirat edvin,gregor,linda e edvin rama,ruqi,agron e fatmir xhafa,vllezrit frroku,ndok,rosh,e dosh,habil e tahiri,balil e meta,balla e sadri abazi, edhe ne qoft se ter vendi ik nga shqiperia,
    arta mut marku urdher qe ter trafikantet e kokaines,kanabisit te mos preken,vetem ata qe lidhin dritat,ujin e qe nuk mund te paguajn te burgosen,ndiqen per te mbushur normen para be se gjoja kan kapur peshk por ne fakt as moorra bythe te negjmijes nuk kan kapur.

  3. arta marku me ze dhe figur lloj i frrok,ndok,artur bush,mark mark,nikoll lesi,artur bush,dosh,pjerdh e dhin ndreu,armando prenga,etj.at gjergj fishta po rrotullohet ne varr nga keto lugeter te shitur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.