• |
ide | kryesore

SHBA prish planet e Llallës për t’i shpëtuar Vetingut, i heq vizën atij dhe familjes

Arkiva, Lajme

Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi se ish Prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llallës dhe familjes së tij iu ndalua hyrja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në vendim përmenden me emra edhe bashkëshortja e Adriatik Llallës, Ardjana, vajza e tij, Eni dhe fëmija tjetër i mitur.

Vendimi u mor me firmën e Sekretarit të Shtetit, Rex Tillerson dhe njoftimi u shpërnda në adresën në Tëitter të Departamentit Amerikan të Shtetit. Adriatik Llalla është zyrtari i parë shqiptar që merr një vëmëndje të tillë negative nga shteti amerikan.

Nëse lexon mes rreshtave, të ligjit amerikan për zyrtarët e huaj që i ndalohet hyrja në SHBA thuhet se vendimi merret nëse ka “informacione të besueshme se zyrtarë të huaj përfshihen në raste madhore korrupsioni”, atëherë këtyre individëve dhe familjes së tyre të afërt, u ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara.

Zyrtarisht ndaj Adriatik Llallës nuk ka asnjë akuzë për korrupsion, asnjë dosje dhe asnjë çështje nën hetim. Por pak ditë më parë, Llalla refuzoi detyrën që iu ofrua nga sistemi gjyqësor me shpresën që do t’i shpëtojë vetingut.

Ky vendim i Departamentit Amerikan të Shtetit, ku pranohet se për Adriatik Llallën “ka informacione të besueshme për raste madhore korrupsioni”, nuk lë shumë hapësira për Organet e Vetingut. Pas këtij pohimi, të firmosur nga Sekretari i Shtetit është e qartë se Llalla do të futet në veting, ku do të kalojnë në sitë edhe informacionet e ambasadës amerikane.

Në të shkuarën, Adriatik Llalla ka bërë disa akuza të forta kundër ambasadorit amerikan Donald Lu. E akuzoi ambasadorin amerikan për shantazh, e quajti sorosian dhe i përmendi çështjen e Bankers Petrolium, për të cilën ambasadori kishte ndërhyrë personalisht në mbylljen e hetimeve. Po ashtu, sipas ish prokurorit të përgjithshëm, Donald Lu i kishte kërkuar arrestimin e politikanëve të caktuar.

Këto ambasadorë kanë përfituar nga fakti të imunitetit nga statusi të cilin ata kanë. Nëse këto ambasadorë nuk do të kishin imunitetin që kanë për shkak të statusit, ata sot do të ishin para përgjegjësisë. Në zyrën time ambasadorë të tillë kanë ardhur duke kërkuar të imponohen në mënyrë të tillë për arrestimin e zyrtarëve të lartë në vend” ka thënë Llalla.

Që nga ky moment, ndaj tij dhe Donald Lu konflikti ka qenë i hapur. Ambasadori amerikan e përshëndeti largimin e “prokurorit që nuk dënoi asnjë politikan”, ndërsa pak ditë më parë paralajmëroi ndjekje penale për të.

“Tërheqja nuk i shfajëson këta ish-zyrtarë nga përgjegjësitë e mundshme penale për korrupsion apo shpërdorim detyre. Ata që kanë frikë nga vetting-u, duhet të kenë frikë edhe nga hetimet e pashmangshme penale” ishte reagimi i ambasadës.

Pavarësisht të gjithave, akuzat ndaj Llallës mbeten ende retorikë, pasi në tryezën e Arta Markut nuk ka ende asnjë dosje për korrupsion për paraardhësin e saj. ©Lapsi.al

33 Comments

 1. Ku di gje Rex Tillerson se kush eshte Adriatik Llalla. Kjo eshte komplet veper e kinezit vocerr, Lu. Ai dihet qe nuk e donte Llallen. Kjo eshte vertet nje menyre per te bekuar ate Markun si kryeprokurore.
  Drejtesia ketu eshte kjo qe eshte sepse eshte 100% ne dore te ciftit guvernator Lu-Vlautin. Nje situate absurdi ku te gjithe e shohin qarte se Drejtesi nuk ka (biles po degjeneron perdite), por dallimi eshte se disa e pranojne kete realitet, kurse te tjeret qe i mbajne bishtin ciftit guvernator, flasin per Vetting, Reforma etj, etj si dikur kur thuhej se “Do shkojme ne socializem” dhe nuk e pame gjekundi…Lu-Vlautin nuk duan Reforme ne Drejtesi, se po te kete vertet nje te tille, atehere atyre i duhet te mbyllen brenda Ambasadave e te shohin punen e tyre. Gje qe nuk e konceptojne dot ne kete republike bananesh qe ato vete bejne c’mos ta mbajne te tille.

   1. o ari -sa ma ben per ram pallen e lalzit aq ma ben per llall dhallen e qenefit negjmije.se paku llalla duhet burgosur vetem pse nuk burgosi ramen,olsin,ruqin,xhafen,frrok,ndok,balila e habila.

    1. Po vetem keta?Po Saliun , bashen, Rulin, Boden e pijaneca te tjerre?

     Apo jane burra te mire?
     Ik laj koridoret e shqupit bisha e meso Diferencen midis C dhe Q o shoku Analfabet

  1. Donald Lu eshte perfaqesuesi i besuar shtetit amerikan dhe c’far thot ai e ka thene presidenti dhe sekretari i shtetit amerikan . Ta gezoje Llalla” dekoraten ” e SHBA-as qe u mbrojte aq shume nga PD-errat dhe Sali krimineli !

 2. e kuptoni ku eshte niveli i opozites????eshte te qytetari ,eshte te namyti mero llumi…eshte te grida eshte salianji te basha me sal and co…dmth niveli i alternatives se shqiperise eshte o analfabet,o femijeri o korrupsion e palargepamesi…dhe po merni me qafe nje popull te tere.nuk i behet opozite rames duke lehur e duke ber llogje kot,duke nxjerr lloj lloj fytyrash te diskretituara e te konsumuara.i behet duke vajt a shume fjal e duke i treguar ky nen e ai nen,duke i denoncuar atje ku duhet dhe jo deklaratave idoteve ne tv..duke punuar e duke nxjerr njerez me moral te paster pune ,duke larguar nga skena e pare gjithe garden e vjeter.behet opozite pa opinga dhe retorika boshe,pa bojkote idiote e thirrje lufte..behet pa shar enverin ramen unin e pa mburrur e pa mbrojtur salen,berishen e gjithe te pa prekshmit e kesaj bote…deri sa opozite te jete opinga cizmja genjeshtra pafytyrshmeria,ta gezojm edin se ia keni shtruartapetin e kuq e u mban si kone nga pas se i duheni ne repertor..ju qe mereni me kinezin e vocerr vashdoni e beni luften e proletariatit..nuk e ka fajin pushteti,e ka fajin qe ska alternativ.kuptojeni nje here e mire.sado keq te punojne ata po paten keta palla perball skane per ti zbrit kalit ndonjeher.suksese ne jete

 3. bir selman i nenes ke te qaj me par eshte opozita..ti ke ke ofruar si me te mire se ata..ata i ke ne pushtet..ti do ti heqesh..me ke,me thuaj me ke???fol..me kinezerirat amerikane???!!!ata e kane voten,e blejne voten,e vjedhin voten..ti qe do voten time me ca do e maresh?me gd me salianji me kercenimet apokaliptike te bashes e sales .e pastaj me tavolinat pa kamera me ramen e bishtin nder shale..apo cizmet e zonjes se pare..ska gje se arsyetoheni me..tanta sfiga tanta figa..ska gje se e kuptoni me kohen se ne cfare llumi jeni

 4. Qeverite krahasohen ne ate qe eshte me thelbesorja per mbare popullsine, ne Ekonomi.
  Ne 2013 borxhi publik ishte 62%. Rama dhe miu Brace nga pas, perdite ulerinin se kur te vinin ne pushtet do ta benin me ligj qe ky Borxh te ishte jo me teper se 60%…
  Sot pas 5 vitesh qeverisje rilindjote, Borxhi publik ka vajtur 74%
  (Rama dhe miu Brace qe drejton Komisionin e Ekonomise nuk ndihen me per ate ligjin qe do benin)
  Sot jane shtuar bizneset e mbyllura, eshte shtuar pra dhe papunesia. Sepse kjo qeveri rilindjote ka prishur rregullin baze te Ekonomise tregur, Konkurencen. Ekonomia eshte bere monopol i koncesioneve.
  Qeveria e meparshme e demokrateve mund te kritikohet per shume gjera, ama Konkurencen nuk e prishi dhe atehere bente kushdo tregeti. Sot me biznes merresh vetem po pate miq pushtetare.
  Sot rilindjotet kane Minister Ekonomie nje dhaskal te gjuhes angleze qe nuk ka haber fare nga Ekonomia. Sot Shqiperia ka Kryeminister qe nga Ekonomia nuk merr vesh me shume se gomari nga muzika.
  Sot ne Shqiperi Ekonomia eshte ne kolaps. Varferia eshte shtuar, kushdo e sheh, por jo kushdo e pranon.
  Kjo qeveri pra ka deshtuar ne Ekonomi. Bla bla bla-te me emra politikanesh apo retorikat e kota politike midis militanteve nuk kane vlere. Ekonomia sot eshte ne krize dhe kjo mjafton per te thene me plot goje se kjo qeveri ka deshtuar plotesisht.
  Alibite per ta mbajtur kete qeveri se opozita nuk ben, jane qesharake. Kjo qeveri nuk mund te shtyhet me alibi te tilla. Te deshtuarit ne Ekonomi, hapin krahun. Ndryshe, perseriten skenaret e deklaratave te dikurshme “Kemi vetem 6 dite buke”…

 5. ku e di tillersoni se cili eshte “llalla” “boza” apo ;” kosi hahet apo pihet ” ej etj. jane bere disa veprime burokratike, ka shkuar tek zyra perkatese ne state department , eshte miratuar dhe vuala ( voila) llalla paskerkash: “informacione të besueshme se zyrtarë të huaj përfshihen në raste madhore korrupsioni”

  keta kryeminstrat tane duhej te dergoheshin ne Alcatraz me Kaponen :DDD

  po ik o lu se je bere me keq se zyra e shtypit e kryeministrit. me siguri dhe per kanabisin e ka faji eduard halimi me enkelejd alibeajn , per arsmini e ka fajin valentina duka me, per shendetesine e ka fajin me siguri dash shehi se pi Raki e ha grosh….
  dhe sigurisht ne fund fare Fajin e Ka Saliu , per te gjitha!

  ambasador patetik

 6. Namyti Mero Llumi (dikur pa Meron),
  dhe gjithe bajgave te tjera komentuese mender opozitare me ne krye ari-n.
  A e dini se kur shteti Amerikan mer nje vendim ndaj kujtdo personi ne kete bote me pare ka bere nje verifikim super serioz (tashme fale dhe tnologjise) perpara se t’a denoje ose shperbleje?
  Por ju ashtu si edhe derrat jeni te denuar te jetoni ne llumin e nje politike postkomuniste te dirugjuar nga Sali krimineli qe nese nje dite mund te rezultoje edhe agjent nuk do te perbente cudi.

  1. i pa emer por me pall mete ne goj si rama,nuk u ka faj saliu se meta ny byth ju qiu,i kerkuat bllok morret ngjal lalzi e pall momike,madje e bet president.ik pastro qebef negjmije.

 7. Ju smerret vesh keni qejf Llallen apo keni inat Lu-ne. Nuk jane gjera personale qe i vendos Lu, ka nje staf te gjere ne ambasade dhe me lart saj qe merret me raste te tilla. Shkurt Llalla i ka shkel ne kallo SHBA jo Lu-se

  1. Sigurisht qe nuk kemi perzemer Llallen apo Kosin.
   Burokracia e njejte eshte qe ne kohe te romes. Abuzime ka dhe do kete . Atje ne United States psh Sally Yates refuzoi te kryente detyren. Nivel me i larte se LU. Ndaj ambasadore si Lu shkojne e vijne. nuk eshte i virgjer.

   Keto lojra bastarde inacore jane pjese e propagandes se zyres se Kryeministrit. dhe skane lidhje as me Vetting ,as me Drejtesine.
   Me standardin e LU duheshin burg, tahiri beqja me rradhe deri tek Edi Rama.
   Nuk di qe ti jete mohuar apo bere dicka e ngjashme nga Lu.
   Perkundrazi dilte ne krah te tahirt me parullen Policia qe Duam. Nderkohe Hashashi permbytte shqiperine.

   Me nje fjale Lu po thote qe bej si te me doje trapi. Fatkeqesisht ai nuk pergjijget para shqiptareve e as zgjidhet apo emerohet prej nesh , ashtu cope cope sic dime ti bejme ne. Por nga ana tjeter tregohet i anshem plotesisht
   NDAJ NUK ESHTE I BESUESHEM por thjeshte pjese e zyres se kryeministrit.

 8. Ju kometatoret e gazetes Tema, qe here jeni “paemer”, here me emra te sajuar aty per aty qe s’perseriten më te nesermen, jeni me fat sepse te gazeta mëmë zhapalliteni duke komentuat shkrimet e xhaxhi Meros, kurse kur dikush(perfshi mua) tenton te kundershtoje Meron te Tema, se per fyerje nuk behet fjale, atij menjehere i behet censure. KURSE JU LEGENA MUND TA SHANI, FJALA VJEN ANDIN, SA HERE TE DONI TE KY PORTAL.
  t’fala meros! dhe ne pidh te motres thuaji, prej meje!

 9. si ishte?? si quhej? prroi psiqik the??po ti nxire dufin direkt me meron kush po ta mbron..te mbaruan idet e kalove nga libri i shtepise?!e kuptove ku eshte opozita..suksese ne jete maestro e shfryhu me meron

 10. Shoh keta komunistet qe po kenaqen pa mase se Reksi, Dy Donaldet dhe ndoshta edhe vete OKB-ja po i prishka planet Llalles….TE SHKRETET – NUK SHOHIN AMA SE SI PO UA RRAS NE GOJE RAMA DHE SE SI PO I PERZE NGA SHQIPERIA!!!!

 11. …..ky eshte vetem fillimi , shikoni si jane deformuar Rama,Basha,Berisha,Meta.

  Shikoni hajdudat me batalionet e tyre , se si po shkojne drejt burgut si derrat!

 12. Per ndonje qe sheh enderra ne diell me arrestime politikanesh, i them te zgjohen nga gjumi. Asgje nuk ka per te ndodhur.
  Rasti i Saimir Tahirit perfundimisht ka ligjeruar pandeshkushmerine per te gjithe.
  Per kete kujdeset vete Lu lu-ja, pavaresisht se here-here leshon ndonje fjale andej-ketej si ato per cantat e oret e dores se gjygjtareve, per Shullazin, per 40 familje mafioze etj, etj, por ne fund ky realitet pandeshkushmerie i pelqen atij se pari. Ky realitet eshte 100% produkt i tij, ai e ka ushqyer se prej tij eshte kthyer ne Guvernator qe nga mengjezi ne darke kendon si gjeli maj plehut dhe mjer kush nuk i thote Amin. I hiqet mundesia e vajtjes ne USA.

 13. Lum si ne per analistet dhe opinionistet qe kemi,i bejne gjemen edhe Departamentit te Shtetit Amerikan.Bshati ,Shkullaku me sherbimin e tyre sekret kane kontrolluar edhe informacionet e CIA dhe te sherbimit te Sekretarit te shtetit dhe kane zbuluar keta pelivana se Llalla na qenka i paster vetem eshte faji i ambasadori Lu i cili ka dezinformua Sekretarin.O Zot ,hapu toke deri ku arrine marrezia e Shkullakeve.Keta “te menqur ” ose i konsiderojne shqiptaret dele ose kane humbur rrugen ne oborr. Kur degjoj Shkullakun,Bushatin,Lubonjen,Artan Hoxhen e disa te ashtuquajtur gazetare investikativ me rrotullohet lukthi.Bejne si thellohen ne mendime e me grimanca e behen serioz si maqqorrat kur dhjehen e pastaj ..po..po.. i dine te gjitha qfare eshte thene e qfare nuk eshte thene .Qfare behet qfare do te behet.Shikoni ketu e dine gjithe informacionet qe kane sherbimet Amerikane ,madje edhe arsyet e motivet perse marrin veprime.Marrezia nuk ka kufi .Shesin keshtu pordhe neper portale duke qelbur dynjane.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu