• |
ide | kryesore

Faktet / Ku manipulon Rama për marrëveshjen e re me Greqinë

Kryesore, Lajme

Edi Rama ka hedhur në treg një teori të re. Sipas tij të gjitha tensionet me Athinën, prishja e kishës greke të Dhërmiut, provokimet me Akropolin, përmendja e ndryshimit të emrave me dhunë, nuk kanë qenë shpërthime të kontrolluara, por një strategji e menduar me kujses. Ajo që është përpjekur ai të argumentojë në emisionin e Baton Haxhiut « Zona e debatit » konsiston në shprehjen e Mao Ce Dunit : Turbullo që të qetësohet.


Rama sipas rrëfimit të tanishëm i ka ngritur vetë tensionet, për t’i detyruar grekët të ulen në tryezë.


Historia sipas Ramës, ka nisur me vendimin e Greqisë për të kërkuar naftë në zonën detare mes dy vendeve, aty nga viti 2015.
“Pasi pala greke ka hapur një procedurë tenderimi dhe lidhje kontrate me dy kompani për shpime në zonën naftëmbatjëse, ne kemi kërkuar me një notë verbale të Ministrisë së Jashtme pezullimin e menjëhershëm të këtij procesi, bazuar në të drejtën ndërkombëtare që për sa kohë ka një kontest për ujra detare mes dy vendeve, asnjëra palë nuk ka të drejtë të eksplorojë për llogari të veta. Dhe ky ka qenë momenti, mendojmë ne, ku pala greke ka filluar të reflektojë mbi faktin se nuk mundte dot të impononte në mënyrë të njëanshme, ekzistencën e një marrëveshjeje që për ne ishte dhe është nul. Atëherë, çfarë ne kemi bërë ka qenë një proces i vështirë; ne kemi ngritur tensionin me palën greke, jo se kemi dashur të ngrejmë tensionin, por sepse nuk kemi pranuar të mbyllim sytë apo të heshtim, qoftë përballë këtij problemi serioz që ka të bëjë me integritetin territorial të Republikës së Shqipërisë, qoftë përballë problemit që lidhet me çështjen çame dhe të drejtat e shqiptarëve që i takojnë atij komuniteti, qoftë me çështjen e ligjit të luftës që është një problem serioz që prej shumë vitesh ka implikime të drejtpërdrejta në drejtat e pronës e kështu më radhë…”, deklaroi ai.

Pra po t’i besosh rrëfimit të Ramës, Tirana ka zgjedhur një strategji që po e nxjerr fituese dhe po mbyll një marëdhënie në fund të të cilës do të dali e fituar.

Por për të besuar këtë version duhen kapërcyer disa pengesa që logjika i rrok me vështirësi.

Pse edhe marveshja e sotme, ashtu ajo që Berisha nënshkroi në kushte të disfavorshme me Karamanlisin, nënshkruhen në vigjilje të votimeve për avancimin e Shqipërisë drejt BE. Për marëveshjen e Berishës kabllogramet e Ëikileaks shkruanin se Athina e kishte kërcënnuar Tiranën me veto. Edhe sot autoritetet greke njoftuan se ata do të votonin pro hapjes së negociatave me Brukselin vetëm pasi ishin njohur me qëndrimete Shqipërisë ndaj tyre. Pra fakti se ne ulemi të negociojmë me grekës sa herë kemi mbi qafë si shpatë demokleu, intergrimin europian, nuk është një rrethanë e favorshme për ne.

Pika e dytë që ngre dyshime është: Po pse Grekët do të pranonin sot një ujdi më të keqe për ta sesa ajo që i kishte dhënë qeveria paraardhëse e Shqipërisë. Dhe pasi të pranonin të tërhiqeshin nga ajo që kishin arritur ti jepinin bonus Tiranës dhe anullimin përfundimtar të ligjit të luftës.

Dhe së treti, pse Tsiprras e urdhëroi menjëherë në fund të javës çeljen e fazës së fundit për shportën e çështjeve të pazgjidhura mes Greqisë dhe Shqipërisë. Mos vallë nga qefi se mori më pak sesa kishte fillimisht në tryezë?

Të gjitha këto pikpyetje janë në fakt vetëm supozime. Sepse asgje nuk dihet ende konkretisht se çfarë kanë arritur bisedimet. Por ato janë të mjafta për të pohuar se teoria e Ramës se rriti fillimisht tensionin, për të dalë më pas i fituar është sa fëmijënore, po aq edhe ilogjike. Sipas të gjitha gjasave ajo është thjeshtë një manipulim.

©Lapsi.al


29 Comments

 1. rama u dergoi grekve gruan makoqin se bashku me vellaun gregorin qe greket ti perdhunojn e lere detin.vlla gregorin e beri te bir vetem kur mbusji 18 vjeq dhe at vetem per tu ber kryetra i ps.

  1. IK O TE QIFSHA MOTREN SE U BERE I PESHTIRE LEGEN MASHKULL, SA KARA JENI JU TE LAPSIT MORE AMAN, JEPINI HAKUN SE PO BEJME NEGOCIATA ME TRASPARENT KU NJE MINISTER I JEP PRESIDENTIT TE SHIKOJE EDHE TI JAPE PLOTFUQINE SE NA U BETE TE GJITHE SPECIALISTA E KARIT, VETEM UREJTJE SHPREH KUNDER CDO VEPRIMI TE QEVERISE, MBAJE ATE UREJTJE PER VETEN TUAJ SE NUK JU SJELLE ASNJE TE MIRE

   1. Bravo gone kështu si ti i do rilindja shqiptarët, nuk kanë asnjë keqardhje për qeverinë që është duke u këputur për të mirën e tyre.

    1. Sipas mediave Greke (qe jane terbuar), Shqiperia do te marri mbrapa 3/4 e territorit te detit qe dha Berisha…….. eshte lajm prej ditesh ne disa media ne Greqi………. Gjithashtu heqja e ligjit te luftes i hap te drejte shqiptareve te kerkojne pronat e tyre te sekuestruara nga qeveria greke……….. Do firmoset per percaktimin e kufirit tokesor dhe ketu mbyllen dhe pretendimet teritoriale nga te dyja palet, si ne per camerine, dhe greqia per vorio leshin (epirin)…….. aq sa mund te marre serbia kosoven, aq mund ta marrim dhe ne camerine ………cameria eshte ceshtje e mbyllur….. dhe nga politikanet tane shfrytezohet thjesht si tymnaje per fushata nacionaliste, se disa si Idrizi me shoke nga kjo kauze po hane buke si deputet kaq vjet, kur ne realitet nuk kane bere asgje per camerine………..Nuk jam as i Rilindjes dhe as i PD, thjesht nje njeri i zakonshem qe bej nje vleresim ashtu sikurse e mendoj……E mira do te qe te mos humbisnim fare territor, por dhe te marrim 3/4 te asaj qe dha Berisha perseri, kjo eshte e keqja me e vogel………Ne qofte se Edin do ta quajme tradhetar se humbi 1/4 e territorit qe fali Berisha, atehere Berisha i bie te jete SUPER TRADHETAR qe dha gjithe ate territor……….. Dhe sa per Camerine lufta do kellqe, dhe ne si komb pa mbeshtetjen e Amerikes nuk mund te bejme asgje, dhe Kosova u fitua nga Amerika jo nga lufta jone, te mos e harrojme……….Ne qofte se Amerika do te jete me ty nje dite qe te marresh Camerine, atehere mund ta marresh, por tani cfaredo qe bejne politikanet tane jane thjesht loje fjalesh e tallen me popullin…….. se dhe po u be nje dite lufte , ne njerezit e thjeshte do te luftojme se politikanet do i nisin femijet e tyre sa me larg …………

     1. nje njeri i zakonshem
      hudhi një sy këtij artikulli:”“Rama takon Cipras për Pashkë në Korçë, autorizohen negociatat finale””-dhe pastaj rifol për 3/4 apo për nivelin e tradhëtisë!!
      nuk jemi në farmaci për të peshuar nivelin e tradhëtisë!!
      jo lali,nëse saliu ka bërë 4/4 tradhëti!?
      1/4 e edvinit nuk është se e pakson tradhëtinë e shton vëllajo,e shton !!se nga një tradhëtar që kishim më parë,tashti kemi dy!!
      që kufiri duhet të ndahet me gërkun këtë e dimë të gjithë,por që përse po bëhet në një fshehtësi kaq të madhe!?
      këtë nuk po e kuptojmë!!
      para ndonjë muaji pash në një intervistë ministrin e jashtëm zvicerian!!
      diskutohet për marrveshje me BE!!
      tha dy fjalë pa i rënë rrotull globit:kemi dy alternativa:
      1-të lëmë pak nga sovraniteti dhe të mbajmë dhe shtojmë mirqënjen
      2-të mbajmë sovranitetin dh etë ulim mirqënjen!
      një nga këto duhet të zgjedhim,tha!!
      as gërri as vërri,as fshehje as nxirje!!
      as i tha njeri tradhëtar,as i tha ai kujt idiot a gomar!!
      këta flasin për gjithë botën por jo për ato që duhet të thonë!!
      prandaj një proces i hapur,me informacion të plotë,një proces i ngadalshëm dhe aspak kështu shpejt e shpejt,një proces me oponent,kundërshtarë,mendime të kundërta do të bënte që të kishte një zgjidhje të drejtë të çështjeve me shtet fqinjë!
      zgjidhje e drejtë do të thotë si fillim heqjen e ligjit të luftës,pa kërkuar asnjë lloj shkëmbimi!sepse,për budallallëkun e tyre,thanë vet se është një budallallë!gjë që e kemi thënë ne prej kohësh!!reciprocitetin në lidhje me minoritetet,pra atë shqiptar në greqi,që nuk ka të bëjë me emigrantët,ata janë diasporë,por me shqiptarët vëndas!të paktën ata të kenë të njëjtat të drejta që kanë minoritarët grekë në shqipëri!pra si në anën shpirtërore dhe në atë ekonomike!!tërheqjen e trupave të ushtarëve të tyre, të rënë në luftën italo greke,në tokën mëmë,si i themi ne!
      për ndarjen kufitare toksore a detare të zbatohen rregullat ndërkombëtare dhe në fund ku jemi parë!
      dy fqinj të mirë dhe pa hatërmbetje!!
      nëse të dy palët ndajnë me drejtësi,në fund nuk do të ket hatër mbetje!!
      por nuk ndodh kështu!!
      po bëhet presion i hapur dhe i fshehtë!!kjo po shihet tek errësira që krijon qeveria jonë për këto marrveshje!!po të kishiminjë qeveri patriote,nuk do të kishte nevojë tia fshehte popullit të saj!sepse ai popull do ta mbështeste!kjo qeveri ia fsheh që populli të mos e hedhë në plehëra!!
      bëri gjithçka për të sabotuar demostratën sensibilizuese,bile u ndihmua dhe nga salë tradhëtari 4/4.duke e para qitur sikur ishte një demostratë e organizuar prej tij për të marr pushtetin!!sikur pushtetin ta kishte marrë me tapi nga kristaqi!!
      kështu mor njeri i thjeshtë!!apo i zakonshëm!!
      pjesmarrja në atë protestë ishte një turp për shqiptarët!!
      në një kohë kur grekët mblidheshin 1 milionë kundër emrit maqedoni,shqiptarët me zorr u bënë 100,për të mbrojtur shtetin e tyre!!
      jemi për të ardhur keq!!nuk e di sa sa fat kemi që nuk jemi zhdukur!!
      po si i thonë!?
      greku nuk ka vdekur akoma!!
      ka rrezik që të zhdukemi më vonë!!rrugën e kemi marrë!!

   2. Nuk dua te mbroj aspak lapsin,as qe kam deshiren me te vogel, por k… je ti agron qe edhe asyetimi me i thjeshte dhe bindes,te duket sulm ndaj kesaj te ashtuquajture qeveri e shqiptareve

    1. ik ore palle se te ka lene mendja tek rilindja ju qifsha RILINDJEN EDHE LSI EDHE PD kerkoni per jeten tuaj por nga te keqiat deri me e keqia Rama eshte 100 here me i mire se keta fundirinat qe kane qene deri tani e mos me cani karin e me komentoni se edini edhe vete sa mjerim dhANE ATO PARTI ME PERPARA

     1. KY idjoti E R ka akuzu baben e vet see i ka qi grun,ka Mohu djalin e vet see sipas mjekeve ai nuk bente femije.Pyet Morr Baze se te sqaron me mire per keté.Bota nuk njeh idiot te Tille e jo me kryeminister te Tille.

    2. ceshte ky lloj gjykimi zoterinje ju te gjith bashke grabitet cdo sovranitet ne 1 shekull kombit shqiptare perse asnjehere nuk puyetet kombi shqiptare por disa qe populli as si ka vendosur as si njeh dhe as nuk e pyesin fare popullin vendosin fatet e tije ne kundershtim me te drejtat qe i ka si popull , nuk perfaqesojne dhe zgjillin problemet e brendeshme as te jashteme te kombit shqiptare vecse klaneve tyre,keshtu keni vene ne pikpyetje veten si shtet klas politike dhe si kushtetut por dhe partneret tuaj mbasi populli nuk vlerson fjalet por veprat e veprat tuaja ne nje shekull me shum kan sjell dem se dobi kombit shqiptare populli din te mase dallojne dhe ndajne ,luani si te duani nese kombi shqiptare voton me referendum ai lloj sovraniteti qe grabitet popullit shqiptare ju lle ballkanasit do shperbehej por gjithsesi ,ne pak vite perseri keta 15 milion banore pacmangeshem do gezojne sovraniotetin e vet duke i len pas te gjith tralltaret agjenturat te korruptuarit tek pergjegjsia, po si mendoni ja hillini njerezve por jo krijuesit gjithesise,ku ligjet e tije jane precize,dhe per gjith cfar ka krijuar dhe shpallur ka llene garanci ,vetem ai e din se si i rrotullon gjerat ,por padrejtesise askush te mos i gezohet sikur nje ferr tia marrin tjetrit nga ara zoti nuk e len pa pergjegjsi ndeshkim ,por ai vec se po na sprovon

 2. Nqse Rama shkon ne kryeministri,hypen mbi tavoline dhe do te zgjatet fort e fort , e shumta qe mund te arrije jane topet e Sali Berishes!

 3. Lum per ne qe kemi kete Bushatin e lapsit qe i gjen te gjitha ‘ MANIPULIMET’ e rames , se po mos te ishte ky patrioti i madh ne do te na kishte marre lumi.

  Keta te lapsit i gjejne te gjitha , ‘ MANIPULIMET’ , ‘ MASHTRIMET’ , ‘ LOJEN E ‘ , ‘ PRAPASKENAT E ‘ , ‘ BLLOFIN E .. ‘ dhe e vertetojne me ‘ DOLI FAKTI’ , ‘ ZBULOHET DOKUMENTI’ , ‘ SIPAS BURIMEVE SHUME TE SIGURTA’ , ‘ U VERTETUA SE ‘ , dhe pastaj vijne reflektimet, analizat psikologjike , politike, gjeopolitike etj etj etj

  Ky bushati sikur te vetmin qellim te vetes se tij ka denigrimin e Rames dhe Veliajt

  1. Nuk ja del moj “ajo” që të mbrosh Ramën e Veliajn nga “denigrimi” që i bëkërka Lapsi.
   Është njëlloj si t’ju bësh hyzmet dy kovave të ndryshkura gjithë vrima. Janë vetë që të dy që jo më e “denigrojnë” veten, por janë bërë lolo të publikut me gënjeshtrat e tyre bajate, e nëse ti përpiqesh të zësh dy vrima të kovave të tyre të gënjeshtrave, si njeri edhe tjetri kanë hapur edhe mbrenda ditës nja pesë vrima të tjera.
   Është në të drejrën tënde që të kesh simpati për këtë zdapin e gjatë dy metrosh, ndodhta se të kanë ngelur në mënd hallatet e tij jashtë të zbuluara.
   Po ju vë një kryq të madh, të gjitha skandaleve të Edi Ramës, përfshi edhe gënjeshtrat e fundit me marëveshjen e detit me Greqinë, por ta siguroj se ka hyrë në historinë e politikës si gënjeshtari më shakaxhi, kur ju tha shqiptarëve se avionët e drogës të ngecur në Divjakë, janë mushkonja.
   Si Edramën, ashtu edhe Lali Erin, nuk i zë gjumi pa këputur nja dy tre gënjeshtra në ditë, por po i “harojmë” ato.
   Pa shih se mos fëmijve që ke apo mund të kesh, kur sheh aviona në qiell, meqë Rama i quan mushkonja, do ti gënjesh edhe ti fëmijtë e tu e do t’ju a tregosh me gisht në qiell “mushkonjat” metalike me motor.

 4. majat e veprimit majat e mendimit ,po e fillojme nga fillimi ku filluan problematikat ,filluan me coptimin etnik shqiptare perpara 1 shekulli aty dhe per mbare njerzimin u instaluan politika dhe sisteme , marrveshje ndernjerzore dhe ligje qe tashme gjith njerzimi ka kete ralitet qe askujt si pelqen ,po cfar po ndolle krejt qarte sejcili mund te mase veten me ligjet e te vertetes dhe kuptojne ku ndollet ,si shpjegohet vazhdimsia ,ne dy rruge per te gjith ne pergjegjsi dhe vecanti ,ose vazhdim te zhvillimit te padrejtesise si ne shekullin e kaluar ku ullheqesit mbeshtesin njeri tjetrin dhe shtypin popujt por njekosishte shkatrrojne dhe njeri tjetrin bashke me popujt ,ose te ndjekin drejtesine te verteten dhe perfundojne sejcili me te drejten qe i takon dhe fillon llogaria nga fillimin ne lillje me korigjimin e gjithckaje te keqe qe popujt i ka demtuar,ajo cfar bejne rama apo kushdo individ ne bote sado keq te flasin dhe pa vepruar nuk ka ndikim sepse eshte si nje guralec i vogel pandikim sepse fjala analizohet eshte e keqe nuk perkrahet eshte e mir analizohen dobite,ceshtja eshte qe kapem majat kur padrejtesia fshehte po behet sistem veprimi i hapte ,ky eshte kulmi qe na zhveshe gjitheve nga te drejtat njerzore sepse po grabiten pushtetet dhe ekonomia ne menyre te planifikuar,,u mbyllen akuzat ,tani skan me vlere ,keshtu me shpejtesi po zhvleftesohet jeta njerzore,po kush ka efekt momentalisht lutjet drejtuar zotit , besimi dhe adhurimi zotit, mesazhet pozitive ,drejtuar te gjitheve per tu larguar nga padrejtesia duke ja qartesuar se ku e con ,kerkimi debatit mbi te drejtat ,brenda formave demokratike kerkim te referendumit mbar popullore mospajtimi me te keqen , mos pranimin dhe bashjeteses me te,njohjen nderkomtare me referendum qe nje komb 15 milionesh ne ballkan kerkon njohjen e te drejtave historike ne rrag global ,kjo forme ndihmon ne zhvleftesimin e gjithckaje qe nje ulleheqe ben pa pyetur 15 milion banore ,kjo eshte duhet te perballemi me padrejtesine si komb ne rrang nderkombetare dhe duhet te kerkojme dhe mbrojme te drejtat tona ,jemi komb qe shteti nuk na pyet ,dhe kur nuk na pyet jemi komb pa shtet ,jemi si ne kohen e ramjes se perandorise osmane,perderi sa pronat individuale dhe kolektive grabiten ,ne nuk na duhet gje evropa te grabitur nga cdo e drejte te hym ne te si mish per top, vall po ku po integrohet amerika arabia indonezia e gjith njerzimi ne evrope po anglia ne evrop ishte dhe po iken prej saje ,kjo eshte nje mashtrim i mall si ne komunizem po ndertojme komunizmin duke na shkaterruar totalisht gjinia njerzore ka dy rrug integrimi ne drejtesi hak e verteta ose ne padrejtesi dhe vetshkatrrim ,kete duhet te na qartesojne kjo klase politike si cila eshte etika e intergimit tyre drejtesia e verteta apo padrejtesia vetshkatrrimi [interesi personali nje grupi te caktuar dhe gjith i shkatrron],iken teorit sepse shemberturen e tyre kemi te zhvilluar faktet,qe ne padrim me ligje padrejtesine krimin korrupsionin me ligje dhe veprime nderkombtarisht i kemi pranuar te gjith dhe respektimin e te drejtave dhe lirive njerzore i kemi pranuar te gjith dhe flasim ne emrin e tyre cdo cast,hajdeni zoterinje ku eshte ajo qe flitet perse nuk veprohet dhe ky dem 1 shekullore ku e ka burimin se tashme u zgjuan te gjith ska kush cfar te akuzojne diken mbasi raliteti i mbane kokulur te gjith,ceshtja mbetet qe me shum durim tolerance te pranpojme te drejten hakun per sejcilin ,rregullojme historine veme te drejtat ne vend ,kostot mund te diskutohen si demshperblim ne varesi te mirkuptimit,,duke perfunduar dhe dashur per tjetrin gjith cfar duam pervete ,dhe ecim me mirkuptim,tolerance meshire marrveshje reciprociteti baze nevojave vleres dhe merites,tashme nje komb 15 milionesh ka ndjeshmeri qe ne unitet mendimi dhe veprimi ti dalim te drejtave tona perzot as me pak dhe as me shum por ate cfar zoti na lla dhe percaktoj per ne ky eshte mendimi im individual permes fjales se lire rrug pa kufizime dhe pengesa nese dikush eshte i interesuar te kuptojne dinamiken e zhvillimeve dhe kerkimin e zgjilljeve kombetare per zhvillimet ne te cilat ndollemi,nese dikush sheh ndonje gabim eshte i lutur ta korigjojne dhe nese dikush din me shum le te behet kontribues ,nedebi si ndihmes dhe plotesues me respekt per te gjith

  1. qortim gabimi ku fillon iken teorit mbasi kan shembelltyren faktet,kostot,per keto binden te gjith dhe se padrejtesin kemi pranuar te gjithe ta luftojme me politika veprime dhe ligje sikurse drejtesine ,[ka kete lillje mes dy pjeseve per te qene kuptim plote]

 5. Te dy, edhe mjeku edhe piktori basketbollist, jane zbythur perpara kercenimit me veto te Greqise!!!! KAQ! Nje antishembull eshte Erdogan, i culi bazohet te fuqite e veta dhe nuk zbythet kaq lehte…

 6. Nuk po hyj ne vertetesine e analistit te madh Andi loqja. Por ky, Koqe analist, di, per cudi, gjithcka dhe vetem disa gjera per veten nuk na i sqaron! Cfare te beri berishian? ish gruaja jote ? Thone qe ,edhe une analistin po luaj,je impotent dhe te pelqejne meshkujt! Eshte e vertete? Thone qe gruaja e pare te zuri ne shtrat me nje burre! A eshte e vertete? Thone qe per divorcin more nga parate e pallatit te Lulit ne Vlore! Eshte e vertete? Thone se u ndave nga Tosi se e zure nga organet gjinitale! A eshte e vertete! Thone se te pelqn Ylli si mashkull! A eshte e vertete? Jep pergjigje ketyre pyetjeve ka dhe te tjera,pastaj bej analiza per Shqiperine! Nje analist si puna tende duhet te kete te drejte morale me pare!

 7. Keta karagjozet e Meros qe komentojne te Tema, ketu jane te lire te shkruajne gjithcka pervecse temes se artikullit, po sidomos kundra Bushatit
  Ndersa nese dikush do te shkruaje dicka kundra Mero Llumit te Tema online, nuk ia publikojne, se jeta aty eshte e bukur me Ramen dhe Veliajn…

 8. Se katerti, z. Bushati, prishja e kishës greke të Dhërmiut, provokimet me Akropolin, përmendja e ndryshimit të emrave me dhunë paskan qene te paligjshme dhe abuzive – duket qe ka pranuar KM. Dmth ata njerez qe jane prekur ta kuptojne qe KM nuk i llogarit fare, i ka miza

 9. rama është i paaftë të bëjë një kombinacion të tillë me gërkun!!e para nuk ka këllqe e dyta nuk ka mënd!
  por rama e di fare mirë se çnivel ka shqiptari sot!!
  ai fare pa pikë truri në kokë,në rastin më të mirë,tha në kosov딓…….por pse jo një President simbol të unitetit kombëtar dhe një politikë kombëtare të sigurisë.”,gjë që e bën të fitojë pikë tek masa patriotike folklorike!tek ajo masë që fluturojnë me preshin e bashkimit kombëtare dhe në të njëjtën kohë,blejnë mallra sërbe e gërke,marrin pasaporta sërbe,e nuk ju ha palla se po bëhet një marrveshje e re tradhëtare me gërkun!!
  por dhe kjo nismë e tij,që nesër do të “acarojë”shtypin dhe politikën sërbe,do ta nxjerrë muzikën e saj më vonë!!kur harshim mavria dhe ramush “lopa bën muuuuuuu” për viza o nuk e di se çfarë (ata personalisht për pasuri,por preteksi do jetë ndonjë gjë e lidhur me BE)do të japin mitrovicën o më shumë!!
  dh epopulli folklorik do të jetë i kënaquar para se ti hyjë!do të ulërasë pak,por prapë me një gotë ujë do ta kapërcejë,ka rrezik që me kohë ti pëlqejë!!
  nëse nuk i pëlqen fajin e ka gjithnjë europa kurvë!!

 10. Gjysma e dyte e shkrimit, eshte nje analize brilante. Edhe une ate frike kam. Qe do jete nje marreveshje e keqe per ne.Qofsha i gabuar

 11. Edo i ke te fituara zgjedhjet e 2019+2021 ,prandaj jane terbuar anal istet qadriste qe i lepijne bolet shqupit. Shqiptaret e ndershem dhe patriote jane kunder marreveshjes se 2009 me dora kurva bakojanis dhe karimanlisin.

  1. këtu ketë drejtë o anonim!!
   fitoi tërë tepsinë,shiti shqipërinë!
   do fitojë dhe kazanin,do ta shesë tërë kombin!!
   eh mor qorra të pjerdhur në tru!!
   nuk keni asnjë ndryshim me idiotët e Qadrës!!
   vetëm se jeni ju këtë radhë, ata që mbështesin tradhëtinë!!
   u bë si ajo kënga “në ato maja rripa rripa”
   njëherë e mbëstesin salistët,tjetrën ramistët!!
   dhe ndeshja përfundon me shqipërinë e shkërdhyer para e pas!!
   gjithnjë e më e vogël!!

 12. Ku i fundit komentues-anonymus; pezeveng.sherbetor, e bythe lepires i psikopatitKM, cinikut te pa bese i SHQIPTAREVE, e vella e motra me greke e turq. Faqja e zeze, per ty anonymus e per ata qe tregohesh optimist me kalbesirat e trurit tende te atyre qe po e vdesin kete popull ,, e ti si maskara, servil, lypesar ndaj politikes. na dergo thirrje idiotesh.. Hajde se ne prapanice do te ngele llapa. IDIOT.

 13. Greket po “humbasin” per inat te turqve…neser pasneser do i krekosen atyre me marreveshjen tone dhe duan te krijojne precedent,,dhe me sa duket ne kete forme atyre kane me shume interesa.Megjithate asgje sdime thjesht hamendesojme, te shohim kur te na vi ciprasi ne korce.

  1. gomari shpresonte të ishte në ëndër kur po e çant ujku,POR ti qënke dh emë keq!!
   ti po ëndërron se po e çan ti ujkun!!
   unë them se po mbështetet tradhëtia,por po e kuptoj se nuk mbështetet!
   shqiptari është aq budalla sa nuk e di se çpo bën!!

 14. Sipas mediave Greke, Shqiperia do te marri mbrapa 3/4 e territorit qe dha Berisha…….. eshte lajm prej ditesh ne disa media ne Greqi………. Gjithashtu heqja e ligjit te luftes i hap te drejte shqiptareve te kerkojne pronat e tyre te sekuestruara nga qeveria greke……….. Do firmoset per percaktimin e kufirit tokesor dhe ketu mbyllen dhe pretendimet teritoriale nga te dyja palet, si ne per camerine, dhe greqia per vorio leshin (epirin)…….. aq sa mund te marre serbia kosoven, aq mund ta marrim dhe ne camerine ………cameria eshte ceshtje e mbyllur….. dhe nga politikanet tane shfrytezohet thjesht si tymnaje per fushata nacionaliste, se disa si Idrizi me shoke nga kjo kauze po hane buke si deputet kaq vjet, kur ne realitet nuk kane bere asgje per camerine………..

  1. lali hudhi një sy këtij shkrimi po në këtë gazetë”-“Rama takon Cipras për Pashkë në Korçë, autorizohen negociatat finale”dhe apstaj rishkruaje dhe një herë komnetin tënd!!

 15. Zotnia 25642654? Ca do ktu ti mer legen matrniteti? Prit dhe pak sa te cbllokohet WC-ja e Dites dhe shko e hudhu prap me koke

  1. po ti çpate mi zemra??
   nuk është se të kam hyrëëëëë nëë먅!!lali nuk jemi në doganë dhe duhet të marrim vizë!!lali është gazetë online dhe të gjithë mund të shkruajmë!!
   pastaj nga PS e di që unë jam te dita??apo ti mund të shkërdhehesh para e pas kurse ne të tjerët duhet të të shohim??
   ne çna mbyti pornografija e idiotëve!!
   ps:si e ke pseudonimin te dita!!të poaktën atë ditorin,të sotmin,se me sa duket alchajmeri të ka pjerdhur trurin!apo thejsht propaganda e ramës??

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.