• |
ide | kryesore

(FOTO) Gjirokastra, në prag të rrënimit si një qytet pas lufte

Lajme, Të fundit

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu deklaroi se Gjirokastra është në prag të rrënimit.


Sehu publikon disa foto ku shihen banes, ura e monumente kulture gjysëm të shkatërruara.


Sipas tij, kjo situatë vjen si pasojë e mungesës së fondeve të nevojshme për restaurimin e qytetit.

POSTIMI I PLOTE: 
Gjirokastra, ky margaritar sot si nje “qytet mbas lufte” dhe ne prag te renimit!
Po publikoj disa foto shkuese nga Gjrokastra e pereth saj, te cilat flasin vete per degradimin e thelle qe po peson ai qytet si pasoje e diskriminimit mbi ate.
Ne kater vite “Rilindje” fondet restauruese per ate qytet ishin vetem 4 milion leke te vjetra dhe kjo me realizim 60%.
Ne qeverisjen Berisha ishin 3,5 milion $, (perfshi ketu dhe ato per shtepine Kadare qe perfundoi me vone), por dhe keto te pa mjaftueshme.
Ura e Hoshteves sic duket edhe ne fotot u zhduk ne nje nate, ura e Kordhoces po shkon drejt po atij fundi.
Ministria Kumbaro deklaron se terreni i Kalase ka rreshkitje tektonike, por nuk thote asgje se cfare po behet per ta ndaluar kete dhe nuk dislokohet asnje fond. Sot kur nuk ka asgje te pa rregullueshme, duhet bere gjithcka per te mbrojtur ate Kala, krenari e historise e e kombit tone, pavaresisht nga shpenzimet.
Per te mos folur ketu edhe per “deshmine” e abuzimit e korrupsionit ekstrem te ndodhur aty, per rreshqitjet ne Kodren e Shtufit ku rrezikohet zona dhe jeta e qytetareve, nqs nuk realizohen urgjentisht punime te gjera e komplekse.
Nderkaq asnje investim zhvillues ne infrastrukture, energji, bujqesi, blektori etj, ne te gjithe ate Qark.
Eshte e kote te kerkosh politika zhvilluese nga Rilindja, mjafton te shikosh fotot e meposhte te Gjirokastres qe te kujtojne Sirine e luftes per tu bindur.
Keshtu Gjirokastra po kthehet ne nje Qytet ne Zhdukje!
Gjirokastra, ky margaritar sot si nje “qytet mbas lufte” dhe ne prag te renimit!
Po publikoj disa foto shkuese nga Gjrokastra e pereth saj, te cilat flasin vete per degradimin e thelle qe po peson ai qytet si pasoje e diskriminimit mbi ate.
Ne kater vite “Rilindje” fondet restauruese per ate qytet ishin vetem 4 milion leke te vjetra dhe kjo me realizim 60%.
Ne qeverisjen Berisha ishin 3,5 milion $, (perfshi ketu dhe ato per shtepine Kadare qe perfundoi me vone), por dhe keto te pa mjaftueshme.
Ura e Hoshteves sic duket edhe ne fotot u zhduk ne nje nate, ura e Kordhoces po shkon drejt po atij fundi.
Ministria Kumbaro deklaron se terreni i Kalase ka rreshkitje tektonike, por nuk thote asgje se cfare po behet per ta ndaluar kete dhe nuk dislokohet asnje fond. Sot kur nuk ka asgje te pa rregullueshme, duhet bere gjithcka per te mbrojtur ate Kala, krenari e historise e e kombit tone, pavaresisht nga shpenzimet.
Per te mos folur ketu edhe per “deshmine” e abuzimit e korrupsionit ekstrem te ndodhur aty, per rreshqitjet ne Kodren e Shtufit ku rrezikohet zona dhe jeta e qytetareve, nqs nuk realizohen urgjentisht punime te gjera e komplekse.
Nderkaq asnje investim zhvillues ne infrastrukture, energji, bujqesi, blektori etj, ne te gjithe ate Qark.
Eshte e kote te kerkosh politika zhvilluese nga Rilindja, mjafton te shikosh fotot e meposhte te Gjirokastres qe te kujtojne Sirine e luftes per tu bindur.
Keshtu Gjirokastra po kthehet ne nje Qytet ne Zhdukje!

 1 Comment

  1. rama parat i ben kokain,kanabis,tritol per te paguar vrases,trafikant,perdhunues e njerz pis,siq esht vet kryepis.ky nuk dallon se bashku me krymbat pis erionka,roshi etj as barkun e nji nene me femij nga ai me nji jastek griselde.e si te dallojn kur grat e tyre i kan marr sa per sy e faqe kurse babat e tyre si kristaqi makoqin jua nderzejn.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *