• |
ide | kryesore

President i përbashkët Shqipëri-Kosovë? Komisioni Europian kundër Edi Ramës

Lajme, Të fundit

Një ditë pas deklaratës së Edi Ramës për një president të përbashkët Shqipëri-Kosovë, ka reaguar Komisioni Europian.


“Kundër deklaratave që mund të interpretohen si ndërhyrje. Deklarata e Ramës nuk ndihmon për një fqinjësi të mirë. Nxisim vendet që të punojnë për përmbushjen e reformave” tha thënë zëdhënësja e Komisionit Europian Catherine Ray.


Propozimi i Edi Ramës u bë në takimin e politikanëve shqiptarë në Kuvendin e Kosovës me rastin e 10 vjetorit të Pavarësisë dhe nuk gjeti mbështetje as nga shumë zëra të opinionit public të Kosovës.

“Kosova dhe Shqipëria do të kenë një politikë të jashtme e jo veç ambasada dhe përfaqësi diplomatike të njëjta, por pse jo, një president, simbol të unitetit kombëtar dhe një politikë kombëtare të sigurisë” ishte formulimi i deklaratës së kryeministrit shqiptar në parlamentin e Kosovës”.

2 Comments

  1. evropes i ra demokracia ,kur nuk pranon vullnetin e lire te nje populli mendimin e lire , ju e late gjermanit te bashkohet dhe nuk kati asnje pasoje me pasoja pati coptimi saje padrejtesia po ashtu dhe me shqiptare ,u be padrejtesi coptimi ne pes shtete ,kostor e saje mbi shqiptaret dhe vete evropen jane pa llogari pse ndolle eshte e vertetuar si fetarisht si shkancerisht si praktikish qe padrejtesia nuk eshte dobi por dem dhe si te tille bata ka pranuar ligje per ndeshkimin e padrejtesise bartesve te saje ne pergjegjsi dhe vecanti,per krimin korrupsionin e me rralle ,dhe urdherojne dhe orientojne dhe flasin ne emer te drejtes , nese drejtesia si kapitull dhe detaje do te kishte ndaluar i malli zot,do te ishte shprehur ne ligjet nderkombetare ,dhe e kishin zbatuar te gjithe ,valle cfar po ben evropa po lufton te drejtat dhe mbron padrejtesine,kujt i friksohet drejtesise drejtesia ka rendiment dobin ,korrupsioni fillon ne portat e evropes por ne shqiptaret nuk duhet te lekundemi dhe lejojme te bejme marrveshje per te drejtat tona sepse ato nuk paragjykohen sepse i krijoj dhe percaktoj i gjithfuqishmi e pranuan te gjith qe te respektohen te drejtat njerzore keshtu qe nuk duhet lejojme dhe pranojme pazare por te ushtrojme te drejtat tona qe vet zoti na i lla ,ne nuk kerkojme me shum se sejcili per veten e tije te drejten hakun qe i takon eshte per te ardhur keq qe evropa demokratike ben leksione per te drejtat duke perbuzur te drejtat njerzore ,kjo eshte fatale ,me tregues regresi per vet evropen

    1. ik o pirdhu rama flet ne emer te vuqiq qe te merr nje pjes torte.kosova duhet te jet shtet ne okb pastaj flasim per te drejten e bashkimit.sa her rama flet kosoves e shqiperis i iken nga nji pjes.
      rama esh i fundit qe flet.pse nuk e thot bashkim kombetar por vetem president,me siguri president te jet vet e kryeminister zahon.se paku kurti e thot qe 20 vite nje shtet nje flamur ,rugova etj,rama vetem han mut qe serbia te perfitoj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu