• |
ide | kryesore

Ministrja e Arsimit Nikolla paralajmëron shkarkimin e rektorit të Universitetit të Tiranës

Lajme, Të fundit

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla gjatë emisionit ‘Tonight Ilva Tare’ ka deklaruar se nuk e përjashton si mundësi shkarkimin e rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Konit, pas përplasjes që ky i fundit ka pasur me dekanët e 4 fakulteteve.
Nikolla është shprehur se nuk do ishte herezi nëse do të shkarkonte Konin, ndërsa ka shtuar se më parë ka kërkuar edhe shkarkimin e rektorëve.

Tare: Do të kërkoni shkarkimin e rektorit?


Nikolla: Nuk është herezi të zbatosh pikën 7.

Tare: Do ta zbatoni?

Nikolla: Sigurisht që po. Nuk është kjo prirja në këtë moment. Unë jam ministrja e Arsimit që kam kërkuar shkarkimin e dy rektorëve mandatin e shkuar. Një është shkarkuar, tjetri është refuzuar nga Presidenti. Edhe kur rektori refuzonte, kam respektuar gjithë të drejtën e tij për t’u mbrojtur.

Prej disa muajsh në Universitetin e Tiranës ka pasur përplasjes mes rektorit dhe dekanëve të fakulteteve, ku ata i kanë kërkuar shkarkimin e Konit ministres së arsimit.

8 Comments

   1. meta ju jep pall, ari ju jep kar,qelbesirat rama nuk ngihemn me te lalzit ngjal.
    ju ka roshi derra ju ka rama thi,
    dit e nat o nenat o duke ju qi,
    ju ka frroku gica edhe doshi dhi
    dit e nat te miturit o duke ju nderzy

    ju ka ruqi mut,
    ju ka xhafa kak
    ju ka olsi dele
    e tahiri krymba
    dit e nat o motrat
    ju qijn neper zyra.

    ridhjeres rilindje.kerkuat bllokun e hajnit meta me ze dhe figur,morret pallen e ngjalen dy metra ne lalez si me qen ushkur,bastard e kokpalar juve ai ju ka e bet president se ne dor ju ka.

 1. Po lerini o të uruar shqiptarë këto “komente” primitive thashethemesh të ndyra të stilit të Mero Gëlbazes..
  Meruni me thelbin e gjërave.
  A nuk ishin ca mafiozë që sot janë në burg që e kërcënuan me jetën e tij e të familjes rektorin Mynir Koni, që të mos kandidonte për këtë post ?
  Ministresha po bën ate që nuk e realizoi dot me Shullazin.
  Po kërcënon rektorin se më njëfarë ligji Nr7 që vetë e sajuan e miratuan, do ta shkarkojë ate nga detyra.
  Përse nuk shqetësohen këta komentues, që ndonjë nga “dekanët” që i janë vënë kundër rektorit, ështe verifikuar si ish spiun i sigurimit ?

 2. Rektori, po ashtu dhe dekanet, tarafe-tarafe jane ose ate pune me mik ekane marre, kush e ka merituar ate post ??

  Ministrja e arsimit e ka shume mire, keto indivite duhen spastruar, ashtu sic duhet bere ne te gjithe administraten shqiptare.
  Nuk hecen unibersiteti/ shqiperia perpara po nuk u spastruan keto kokat qe e kane marre ate vend pune me parti, servilizem apo miqesi.
  ( ate gje beri dhe komunismi, postet e larta i merrnin miqte, partia dhe servilat e komunistevet)

 3. #komentuesit te fundit, Po ti e kupton kush po te gjykon dhe kercenon? A mos mendon se Nikolla e ka me merite dhe pa tarafe pozicionin??? Nje nga ministret me te paafta???

 4. Pas tij e ka rradhen ai i shkodres. Aty i ke gjithe abuzimet e tij, zj. ministre. Shpetojeni arsimin e larte, se neser do jeni nje qytetare e thjeshte dhe do jeni perballe njerezve dhe mund t’ju skuqet fytyra.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu