• |
ide | kryesore

Stoltenberg: NATO nuk e sheh Rusinë si kërcënim për ndonjë anëtar të aleancës

Planet
NATO.jpg

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, deklaroi se NATO nuk e sheh Rusinë si një kërcënim për ndonjë anëtar të aleancës.


“Ne nuk shohim ndonjë kërcënim nga Rusia ndaj asnjë anëtari të NATO-s dhe prandaj jam shumë i kujdesshëm në lidhje me spekulimet e tepërta mbi situatat hipotetike”, tha ai.


 

Por sipas Stoltenberg, nëse do të ndodhte diçka e ngjashme me Krimenë apo Ukrainën, do të kishte reagimin e ashpër të aleancës.

“Sepse NATO është këtu për të mbrojtur aleatët e saj nga çdo kërcënim”, tha Stoltenberg.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.