• |
ide | kryesore

Përgjaken sërish rrugët në vend, aksident me dy të vdekur e dy të plagosur në Malin e Robit

Lajme, Të fundit
aksident-trafiku-n-euml-rrug-euml-n-klin-euml-pej-euml-humb-jet-euml-n-nj-euml-person-hd-780x439.jpg

Një aksident i rëndë rrugor ka ndodhur orët e para të mëngjesit pranë zonës së njohur si Mali i Robit, ku dy persona kanë humbur jetën e dy të tjerë janë plagosur.


Nga raportimet paraprake dyshohet se një makinë ka goditur disa këmbësorë në anë të rrugës. Një fëmijë i plagosur është dërguar në Urgjencën e Spitalit të Durrësit.

Shkaqet e aksidentit janë ende të paqarta, por dyshohet se shpejtësia tej normave të lejuara dhe lagështia në rrugë mund të kenë ndikuar.Ndërkohë, në vendngjarje shkuan forca të shumta policie dhe mjete të emergjencave.

Deri më tani nuk dihen as identitetet e viktimave.1 Comment

 1. S’ke ç’farë fjale të gjesh për ngushëllim . Të gjithë shkojmë e bëjmë ngushëllime në raste vdekjesh , po kësaj , e sa e sa të tjerave që po hikin kot , bigari hak , tu qenë në rrugë e hall të vet , ç’farë emri ti vejsh .
  A ka ngushëllim për gjithë Velipojën , Shkoderën e krejt Shqipërinë për humbjen tragjike të tre engjëjve bashkë me të atin .
  A ka ngushëllim për familjet e tri vajzave njëzet e sa vjeçare të cilave , aty ku s’ta rrok mendja , në rrugën kombëtare në Sukth , komplet kundravajtje , u merr pa të keq jetën një deficent plotësisht i papërgjegjshëm , fatkeqësisht i mirënjohur prej policisë .
  A ka ngushëllim për prindërit e dhjetra e dhjetra fëmijëve e të rinjve kur humbet jeta prej neglizhencës deri në pa përgjegjshmëri për vendosjen e sinjalistikave e masave mbrojtëse në rrugët ku punohet , etj , etj .
  A ka ngushëllim , a ka ngushëllim . Deri kur do vazhdojmë me këto piskama nga fundi i zemrave e shpirtit .
  Rrugët e atdheut , po kthehen në varreza . Gjithandej shikon simbolet e vdekjes .
  O Zot , sa shumë na paske marrë mëni , që po na len n’dorë të t’pa përgjegjshmëve , e po sakatohemi përditë vet me vehti .
  Sa familje do shuhen e do rrënohen deri sa të dalin në krye të Policisë Rrugore , Policisë së Shtetit e Ministrisë së Brendshme persona plotësisht të përgjegjshëm , të aftë e patriotë që do ta kuptojnë , ndjejnë dhe luftojnë në maksimum edhe me jetë , për të shpëtu e ruajt jetën e shtetasve tanë .
  A , po , këta të pa përgjegjshëm , pa pikë turpi e vrarje ndërgjegje , guxojnë e dalin edhe në TV , jo për të kërkuar një grimë falje , por vetëm duke u justifiku , duke ja hedh fajin njeri tjetrit , dhe kulmi kur bëhet fajtor populli i pafajshëm që sakatohet .

  • Polici Rrugore .
  • A e keni konceptu detyrën që duhet të keni në kurriz , detyrën për të cilën paguheni nga taksat tona , detyrën të sanksionuara me ligje vendime , kode e rregullore . Detyra e parë për ju , si për gjithë policinë , jo vetëm këtu , por kudo në botë është ruajtja e garantimi maksimal i jetës së shtetasve . E dyta , është ruajtja dhe mos lejimi i dëmtimit e vjedhjes së pronës publike e private në asnjë rast dhe e treta , ruajtja e rendit dhe e qetësisë brenda për brenda krejt territorit të shtetit .
  Asnjë nga këto s’jeni duke realizu . Vini vërdallë gjithë ditën . Bëni demostrime spektakolare force , komplet pa kuptim e të pa nevojshme me të gjitha mjetet që keni në dispozicion . Pasi ndodhin ngjarjet e jashtzakonshme me pasoja edhe të rënda si aksidente , vrasje , vjedhje , rrahje , zënka , etj , jeni prezent jo katër po njëqind e njëzet e katër . Ç’farë duhen pas pilafit gjithë kjo prezencë . Kot fare , vetëm për show , vijnë vërdallë e as vetë s’dijnë ç’farë bëjnë . Pengojnë hetimin , pengojnë njeri tjetrin dhe jo rrallë herë pengojnë sa të munden lirinë e lëvizjes së njerëzve pa arësye dhe pa kuptim vetëm për tu duk , me tregu forcë nëpërmjet dhunës , dhe që kryhet në të gjitha rastet nga policë krejt pa nivel .
  Nuk dua të ofendoj njeri , e jo më gjithë trupën e përkushtuar të policisë , por drurët e shtrembër dëmtojnë renditjen ( kosovarët i thonë rendin ) dhe shkatërrojnë tërë turrën e druve , e mollët e kalbura dëmtojnë krejt shportën .
  Si ka mundësi të ketë guxim kushdo qoftë të drejtojë mjetin me shpejtësi 114 Km/orë nëpër Tiranë apo ç’do qytet e qendër tjetër të banuar ?
  Kanë , kanë guxim , sepse drejtuesit e policisë rrugore të shtetit tonë , e të qyteteve janë pordhanjosë vetëm për televizor , sepse këta drejtues janë vetëm me marrë rrogën dhe nuk ju dhimsen aspak jetët e njerëzve . Kur them nuk u dhimbsen aspak , e them me bindje të plotë .
  Kanë aq guxim sa po shtypin edhe policë e patrulla policie pa frikën dhe merakun ma të vogël .
  Kanë , kanë guxim , se e ushtrojnë këtë lloj sporti përnatë pranë policisë tek 21 Dhjetori me motora me sa shpejtësi e ulërima që të munden . Eshtë komplet e pa imagjinueshme të vriten nga mjetet njerëzit krejt të pafajshëm , duke qenë në punë e në hall të vet në mes të kryeqytetit e qyteteve të tjera dhe s’ka dalë një drejtues e të kërkojë falje publike e jo më të japi dorëheqje . Për ministrin as që bëhet fjalë , sepse ai ka punë të mëdha me të jashtmit , ani se e paguaj unë që më thahet shpirti , më mbyllet dera e më rrijnë fëmijët jetimë . Që këtu fillon konceptimi mbrapsht , tek mos pasja e asnjë reflektimi për përgjegjësinë që kanë për humbjen e këtyre jetëve . S’po flas për më mbrapa , sepse pastaj kanë punë organet e drejtësisë , por jo pak raste , ato që thashë që vijnë vërdallë kot mundohen me përfitu duke mshehur , zhdukur e deformuar edhe provat . Hajde gjeje të drejtën ti . Ç’farë halli të ka rënë , të duhet të shikosh vrasësin pas 6 muajsh a një viti duke bredh në majë të fuoristradës . Vrit edhe ti vehten , se policët janë rehat , as i bjen n’mend me ruajt jetë njerëzish .
  Janë të pa falshme dhe të patolerueshme më , neglizhencat për vlerësimin drejt , me përgjegjësi e në kohë të ankesave , denoncimeve , e denoncimeve për kanosje vrasjeje . Ç’farë pret ti polic , që nga mos veprimi dhe neglizhenca , frika dhe pa aftësia e jote lejon të vriten edhe nëna fëmijësh . Për mua je gati njësh me kriminelin .
  Eshtë e pa imagjinueshme , sot në këtë kohë , kur shpenzohen me miljona euro për infrastrukturë , të merren jetë njerëzish nga aksidentet nga më absurdet e të rëndomtat , madje mu në mes të qyteteve . Më vjen keq , por duhet ta pohoj se është një Papërgjegjshmëri Totale e Pafalshme e Drejtuesve .
  Kodin Rrugor e keni . Problemi është se nuk e njihni , por ama ja tundni të tjerëve dhe e shfrytëzoni vetëm me dënu e mbush xhepat , se po ta njihnit duhet ta zbatonit , por jeni out fare dhe fatkeqësisht me dashje . Po po, mos t’ju duket habi , me plot gojën me dashje .
  Kur të kam dhënë në dorë Ligje , Kodin Rrugor , pushtet , rrogë dhe me qindra trupa policore , e të mos zbatohen ato e të më vriten njerëzit si pulat rrugëve të Shqipërisë , ç’farë emri mund ti vesh vehtes . Më e pakta , i pa aftë . Largohu .
  Kur 1 metër , jo një kilometer rrugë , në mbarë vendin , nuk plotëson 100 % elementët e sigurisë së jetës për njerëzit dhe gjendja , vazhdon e vazhdon pa ndryshu , pa fundësisht , për ç’farë tjetër je aty , ç’farë emri mund ti vesh vehtes . Më e pakta , i pa aftë . Largohu .
  Ndërtohen e ristrukturohen rrugë pa element sigurie , kush e ka fajin e përgjegjësinë . Ndërtuesi i pa ndërgjegjshëm që futi paret e popullit në xhep , pushtetari që abuzoi me korrupsion , apo ti , dhe për mua vetëm ti , sepse ty ta kam ngarku me ligj me ruajt jetën time , ty ta kam dhënë në dorë forcën parandaluese të ligjit dhe ti paguhesh për këtë punë .
  Drejtoria e Policisë Rrugore të Tiranës . Rrugët e trotuaret e Tiranës ku qarkullojnë mjetet dhe njerëzit me ligj dhe sipas Kodit Rrugor të takojnë ty dhe vetëm ty ti administrosh e sistemosh me sinjalistikë dhe gjithë elementët e sigurisë të jetës së njerëzve , por edhe t’i kontrollosh vazhdimisht . Nuk e dij , me dashje , apo pa dashjen tuaj , ato po i dhunon e i përdor sipas qejfit Bashkia e Tiranës . Trotuaret , gjithnjë e më shumë po kthehen në kafene e pijetore , e nganjëherë deri në rrënxë , sa që njerëzit ecin në rrugë midis makinave . Stacionet e autobuzave , në gjithë botën , kanë e duhet të kenë hapësira të bollshme për t’ju ngjitur trotuareve , për me marrë edhe invalidët , paraplegjikët , pleq , plaka e nëna me fëmijë . Harroje . Gjithnjë e më shumë me leje e pa leje bashkie janë zaptuar e zaptohen nga taksitë me leje e pa leje e që s’i luan njeri , si dhe gjoja parkingje biznesesh me pagesë . Aty keni punë e kompetenca me ligj vetëm ju dhe vetëm ju , se nuk është punë paresh , por luhet jeta e njerëzve . Nuk ka Kryebashkiak e Kryeministër apo President , t’ju heqi kompetencën dhe detyrën që ju ka dhënë ligji . Ju jeni të pa aftë e të korruptuar , dhe normal të tjerët abuzojnë në kurriz të sigurisë dhe jetës së qytetarëve .
  Ministër i Brendshëm i Shqipërisë. Nuk je në SHBA , ku vriten edhe 17 vetë kotna si koti , sepse ligji ja lejon mbajtjen e armëve jo vetëm ushtarakëve por edhe ma psikopatëve . Puna e tyre !!.
  Ligji këtu , nuk të lejon e të dënon të mbash një gram dinamit , një cm fitil , një gëzhojë e jo më fishekë e armë . Atëhere pse i lejon , apo nuk e sheh se si po vriten , plagosen e sakatohen njerëzit deri nganjëherë dhe të pafajshëm .
  A e din more pseudo patriot ( patriot televizori ) se kujt i interesojnë gjithë kjo armë sheshit, gjithë këto vrasje , plagosje sakatosje dhe gjëndje pasigurie jete e frikë për shqiptarët . A e koncepton dot dëmin e madh që sjellin vrasjet e plagosjet , të cilat shumfishohen pastaj dhe nga fenomeni i gjakmarrjes . A e koncepton dëmin e madh kombëtar që vjen nga ngujimi , rrënimi ekonomik dhe frika për jetën e qindra e qindra familjeve deri fëmijëve të pafajshëm të djepit . Jo vetëm ato , që nuk kanë jetë më këtu e bëjnë ç’mos me u largu , por llogarit edhe influencën tejet negative që reflektohet në popull nga këto fenomene .
  Duhet ta dijsh shumë mire , që shovinistët serbë , grekë , etj kanë bërë luftra për me ç’faros e shpërngul shqiptarët nga trojet e veta . Për këto veprime , gjithmonë kanë marrë kundërveprimin e shqiptarëve , por edhe dënimin e historisë si gjaksorë , pushtues e shovinistë . Por kur ne vritemi ndër veti dhe largohemi nga vendlindja e trojet tona , i bëjmë një shërbim të pa llogaritshëm realizimit të qëllimeve të tyre antishqiptare . I shkon uji në mullirin e tyre dhe nuk gjakosen e akuzohen . Këtë shërbim që bëjmë nga pa aftësia , mëndjelehtësia dhe injoranca , në favor të armiqve ata e paguajnë me flori , por populli nuk e pranon aspak , e dënon dhe do t’ju dënojë .
  Nuk besoj , që në mos Ju , të tjerët rreth jush e më lart nuk e kuptojnë impaktin e madh negative politik e ekonomik që ka pasiguria e jetës . Gjithë ajo punë që bëhet nga shumë dikastere , organizma e sektorë për promovimin dhe ngritjen e zhvillimin e Turizmit , thithjen e investimeve , zhvillimin ekonomik deri në skajet më të largëta e më të larta të vendit tonë marrin goditje dhe me efekte mjaft negative , nga vrasjet , plagosjet , gjakmarrja , ngujimi , aksidentet , vjedhjet e pasiguria e jetës në përgjithësi .
  Ç’farë emri i veni kësaj z. minister ?
  Ky vend e ka shembullin jo ma larg se 30 vjet . Ky popull mund të mos dojë Enverin , por ama don shtet . Ky popull , nuk e honeps sistemin ekonomik të centralizuar e dështuar , por ama don shtet . Ky popull don me u bë e me hy në BE me dinjitet , e jo me vrasje , ngujime , gjakmarrje , pasiguri , por me shtet e dinjitet . Ky popull, nga më të zgjuarit , më të shkolluarit e arsimdashësit , më të ndershmit , më punëtorët e më miqësorët e gjithë rajonit e më tej nuk don e nuk pranon kurrsesi t’i lutet BE-së ta pranojë në gjirin e saj pa siguri e pa shtet .
  Apo je dhe ti me teorinë e lutjes ndaj kriminelëve për dorëzim vullnetar si para ardhësi jot Tahiri ?
  Jo , mor jo z.Ministër . A je me të vërtetë në lartësinë që të kërkon koha për detyrën që ke marrë përsipër . A je në gjendje të konceptosh se mangësitë e sipërpërmendura dhe ato që s’janë përmendur japin një pasqyrim e shembull tejet negative për vlerat e kombit tonë karshi shqiptarëve të Kosovës , Maqedonisë , Malit të Zi , Greqisë e kudo ndodhen , dhe miqve e partnerëve tanë që duan të na përkrahin e ndihmojnë .
  Këto gëzojnë vetëm armiqtë e tradhëtarët e kombit dhe atdheut tonë .
  Kur edhe një gjimnazist e din , jam i bindur që duhet ta kuptosh më mire se kushdo , se si zhvlerësohen bukuritë e natyrës dhe investimet në Vermosh , Tamarë , Leqet e Hotit , Bajzë , Theth , Bunë ,Liqenin e Shkodrës e Shkodrën vetë , shtojzavallen e Ballkanit , djepin e patriotizmit , kulturës , kangës , humorit e gjithçkaje , kur çdo javë ka vrasje plagosje dhe shtihet si pa të keq mu në pjacë , e ku për fat të keq kanë ndodhur dhe vrasje banale turistësh të rinj .
  A nuk ka ligje . Kërkoi , se s’ti ndalon dot kush .
  A nuk ke mjete . Kërkoi se s’ti mban dot kush .
  Show televiziv , përditë , a thu se i rregulluat të gjitha , e s’ka mbet gjë për të rregullu , nuk duam e nuk e honepsim dot më .
  “ I dijmë e i njohim nja 20-30 grupe e banda “ . Shkon dhe në Shkodër e Lezhë , ku ndodhin ¼ e gjithë vrasjeve në vend , e ku janë mbi 50 % e familjeve të ngujuara në shkallë vendi , ku janë vra me dhjetra policë e deri kryekomisarë , ku kanabisi ia kaloi jo vetëm Lazaratit , por edhe Vlorës , Tepelenës e gjysmës së Shqipërisë , etj , etj , e jep direktiva si nga maja e Olimpit : Goditni të fortët dhe e kreve detyrën . E pastrove vendin nga fenomenet negative , dhe o burra vrap mbrapsht për në Tiranë , se ke për të dale në televizor . Po ato njerëz që gjete , ato le . Po ato problem do gjejsh prap edhe pas 2 muajsh . Puna nuk bëhet e zgjidhet maja maja , por ule prapanicën e mos luaj vendit deri sa Shkodra , Lezha e krejt malsia e Mirditës , Pukës , Dukagjinit , Tropojës e Kukësit të mos kenë më asnjë problem shqetësues e fenomen negative .
  Detyra jote nuk është televizori , por frymëzim e mobilizimi i të gjithë trupës së policisë së shtetit nga i pari deri tek i fundit , për të kryer pa hezitim deri në pikën e fundit të gjakut detyrën e saj që ja ka ngarkuar ligji dhe në zbatim vetëm të ligjeve e rregulloreve , pa guxuar t’i neglizhojnë apo më keq t’i shkelin ato as edhe një cantim .
  Detyra jote nuk është televizori , por si kreu i organit që e ka me ligj , detyrë të vetme , mbrojtjen e jetës së njerëzve , të jesh në krye të saj natë e ditë duke marrë masa , ndëshkuar të pa aftët dhe abuzuesit dhe duke kërkuar nga shteti ç’farë do gjëje që të nevoitet për këtë qëllim ( ligje , vendime , udhëzime , mjete , etj ) . Nuk ka më as vend as kohë për justifikim e pendesë .
  Mjaft më . Shqiptarët nuk janë kavie .

  Spartak VERDHA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *