• |
ide | kryesore

Putin: Asnjë vend i botës nuk i fshihet dot raketave të reja ruse

Planet

Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi se Rusia ka zhvilluar dhe testuar me sukses armë të reja bërthamore si dhe raketa balistike të afta për të depërtuar në çdo sistem anti-raketor.

Sipas tij, raketat janë fjala e fundit e teknologjisë ushtarake, dhe të pakrahasueshme me ato të një vendi tjetër. Putin u shpreh se këto raketa kanë marrë aprovimin për t’u prodhuar në masë. Këto armë nuk janë pjesë e trashigimisë sovjetike, por janë krijuar nga shkencëtarët rusë vitet e fundit.


2 Comments

  1. cdo te thot ,putin me kete shprehje qe,bota duhet ti nenshtrohet putinit,per shkak te fuqis, jo ,nese meriton dikush me te drejte ti nenshtrohemi eshte vetem i malli zot krijuesi gjithesise ,i cdo gjeje qe ne na rrethon perfshi lle ne,njerzit nuk jan krijues zgjilljesh ,jan te varur prej tyre, ne unitet,kush ishte me i fuqishem se firauni mbi siperfaqen e tokes me barbar,,por zoti mallerishem i coj nje musa qe ta mundete,ate cfar po ndoll sot ne toke eshte e pakonceptueshme ,se si njeriu i kesaj periulle duke pasur te mundeshme ,per ta ditur kuptuar vlersua ,te miren dhe te keqen ,per tu bindur ne demet dhe dobit e dyjave ,dhe per te zgjellur ate cfar njeriu ne natyralitetin e vet deshiron dobin per vete nderkohe qe tjereve perpiqet tu shkaktojne dem,por qe duke qene se per gjinin njerzore ekzistenca e burimit dobive ,dhe zgjilljeve varet ne domosdoshmeri,jo interesa,e kur ne thyejm domosdoshmerit [drejtesin hakun vlerat]atehere perfundojme gjith kunder njeri tjetrit ose e thene me shkurt kunder vetes,po ta vlersonim drejte mendimet fjalet veprat bindemi se cdo mendim fjale a veper te keqe qe e mendojme apo veprojme ndaj tjetrit eshte njelloj sikur ne po ja bejme vetes njelloj sikur armet e shkatrrimit ne mase rraketat plumbat bombat po ja hellim vetes,vall kaq te zellshem kembengules duhet te jemi per te shkatrruar veten,ky eshte fakti ,por e verteta qendron se ne veten e duam shum faimljen po ashtu shoqerine ,te afermit e me gjere,veten e duam dhe kunder vetes veprojme ,cilat jan shkaqet ,,1 egoja pushtetit dhe paras ,duke i ven perball mundesit,kjo behet si magneti ,qe gjithnje terheq duke grumbulluar fuqi,dhe shprese dhe jo duke menduar gjat por shkurt ,interes fuqi veprim ,kaq dim ne si njerez,dime vetem fuqin interes veprim,pastaj se cfar ndoll ,demet apo dobit ,se ne jemi ne gjendje per cdo te keqe dhe pafuqi per ndaljen e efekteve te demeshme ku perfshihemi te gjith,nuk ka asnje problem,nuk eshte puna per nje person nje shtet ,por kete gare tashme po e ndjekin te gjith kush ne nje forme dhe kush ne nje forme tjeter,cfar duam te testojme,,kur e mira dhe e keqa jane ligje te qarta zhvillimi,ku mbjell te miren e mira korret mbjell te keqen e keqa korret,te miren e duam ndersa te keqen urrejme flasim mire ndersa veprojme keq dhe mendojme se po bejme dhe do gjejme mire,,ky eshte zhgenjim i hapet,nese ne veprat tona i masim me te vertetat shkencore,bindemi qe jemi gabim,qe keshtu po humbim shum,mjofton per rrugen qe u ndoq ne nje shekull dhe cilat jane dobit e saje ,si mesim qe padrejtesise kur te mos i kthehemi me,,njerzit sollen padrejtesin i sherbyen ne nje shekull por perseri po njerzit mund te sjellin drejtesine hakun ,permes debatit konstruktiv mirkuptimit meshires tolerances faljes,mundesit ende ekzistojne dhe premtojne nese njerzit largohen nga padrejtesia dhe deshirojne per tjetrin ate cfare deshirojne per veten e vet,kjo eshte ne doren njerzore ,duke filluar sejcili i pari me shembull nga vetja,jemi ne nje periulle te procesit te zhvillimit te jetes ku veprimet tona nuk mund ti pershtaten per te pasur sukses anje modeli zhvillimi te meparshem ,nen trysnin e dinakerise presionit dhe fuqise sepse padrejtesia e plotesoj kuptimin ne cdo detaj,e tregojne gjith treguesit e zhvillimit dhe pasojat e zhvillimeve te padrejtesise fuqis saj shkatrruese ,elementet ules te gjallesise se krijesave imunitetin gjallerues ne dobesim te gjallesave ikja e dobive nga ku varet ekzistenca jetes ne toke,,padrejtesia nuk eshte dobi as sundim dhe as shpetim per asnje banore te tokes me,mbetet drejtesia qartesi gjalleri zgjillje sundim ,pasaporte per ne cdo zemer njerzore dhe gjallese ,bota sundohet vetem me drejtesi,vlera ,vetem keto e qetesojne cdo gjallese,,bota nuk sundohet me rraketa presion ,kjo nxit cdo te keqe qe pacmangeshem na perfeshin te gjitheve, kemi nevoje qe urrejtjen ta zevendesojme me dashuri luften me paqe dhe problemet me zgjillje,ky eshte mendimi im i thjeshte ,per zhvillimet e kohes ,mbi domosdoshmerin e vlersimit ralitetit ndarjes problemit dhe orientimit zgjidhjeve me baz te verteten te drejten hakun ,ky koment eshte i vlefshem per studiuesit e thelluar per zgjillje dhe orientim te dobishem efikas ku askush nuk ndjehet i tepert dhe as i pavlere por sejcili merr ate cfar meriton dhe jep ate cfar detyrohet duke u bere ndihmes dhe plotesues ne dobi,keshtu perfitoje te gjith,,i lutem dese dikush sheh ndonje gabim le ta korigjojne dhe kush din me mire le te behet plotesues ne dobi me respekt per te gjith

  2. sikur te gjith brezat e mepareshem te ishin te versulur te bejne gjithcka sipas deshires dhe fuqis vall cfar do te kishte ndollur ,e sigurt gjithcka do ishte shkatrruar kohe me pare dhe ne nuk do ja kishim arritur kete kohe,po sikur te mendonim per tjetrin cfar duam per vete cfar ndolle kunderta e keqes gjithnje me e mira ,le te shohim sukseset ne cdo fushe shkencore sukseset arrihen vetem me drejtesi harr rregull mas,mos valle kjo fusha e politikes funsionon sipas deshires interesit ,mund ta komandojme ne me deshire universin gjallesat jo,mund te ndezim me deshire ,nje maqin pa celes jo ,po si mund te komandosh dike sipas deshires tende ,kush qe ai qe qe kur u krijua bota padrejtesin e beri te triumfojne ,apo doli i pandeshkuar prej saje autoret e padrejte un nuk kam gjetur fakte askun qe padrejtesia eshte dobi ne pergjithesi dhe detaje ne vecanti ky eshte mendimi im rreth proceseve te zhvillimit me elemente zhvillimi padrejtesine apo drejtesin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu