• |
ide | kryesore

Patozi dhe Bode nisin lëvizjen e re politike

Kryesore


Astrit Patozi dhe Ridvan Bode, dy prej themeltarëve të Lëvizjes për Ringritjen e PD-së kanë nisur një komunikim të ri me bazën e djathtë. Takimin e tyre të parë ata e kanë mbajtur në Juglindje të vendit, Korçë, Pogradec e Devoll, zona ku Bode ka marrë disa herë mandatin e deputetit. Në një status në faqen e tij në Facebook pas këtyre takimeve Patozi shkruan se Lulzim Basha nuk mund të pritet më, pasi ai e hodhi poshtë platformën politike që iu propozua.

STATUSI I PATOZIT:

NUK KEMI Ç’I PRESIM MË LULZIM BASHËS

(Pas takimeve me demokratët e Korçës, Pogradecit dhe Devollit)

Fati i Partisë Demokratike dhe e ardhmja e opozitës në përgjithësi, në kushtet e një qeverisje të korruptuar dhe arrogante, ishin në qendër të takimeve me përfaqësues të spikatur në vite të demokratëve të Korçës, Pogradecit dhe Devollit gjatë kësaj fundjave. Ky tur shënon nisjen e një komunikimi të ri të Lëvizjes për Ringritjen e Partisë Demokratike, pasi platforma politike e paraqitur disa muaj më parë prej saj nuk u vlerësua te merrej në konsideratë nga kryetari Lulzim Basha dhe lidershipi i tij.

Në takimet, ku mora pjesë së bashku me zotin Ridvan Bode dhe firmëtarë të tjerë të plaformës politike, kam ngelur i impresionuar nga kthjelltësia dhe motimi i shumë prej figurave me kontribute të veçanta në vite të atyre degëve të Partisë Demokratike. Ka një bindje të konsoliduar tek të gjithë që Partia Demokratike po humbet dita ditës terren për shkak te drejtimit te gabuar dhe nuk ka asnjë sinjal pozitiv që ky trend rrënues do të ndalet.

Sipas tyre, nuk po bëhet as përpjekja minimale për ta bashkuar partinë, dhe ky është një fenomen, që fillon në Tiranë dhe mbaron në fshatin më të largët të Shqipërisë. Nga ana tjetër Partia Demokratike gjendet në një krizë të fortë përfaqësimi dhe idesh, e cila shprehet në të gjithë performancën negative të saj, sidomos në vitin e fundit. Në këto rrethana, e vetmja rrugë është aktivizimi i të gjitha kapaciteteve të Partisë Demokratike, në funksion të një reformimi të thellë të saj.

Në të gjitha takimet u theksua nevoja që Lëvizja për Ringritjen e PD nuk ka më asnjë arsye pse të presë “zgjimin” e Lulzim Bashës dhe se demokratët në gjithë vendin duhet ta marrin vetë në dorë fatin e tyre. Sipas tyre, zoti Basha, sa nga dashakeqësia aq edhe nga paaftësia, nuk ka ndërmend të marrë ndonjë hap për ta ndryshuar gjendjen, ndaj është e domosdoshme nisja e një aksioni të ri politik që do t’i kthejë të djathtës shpresën dhe besimin.


19 Comments

 1. E ka provuar edhe Pollo para jush, edhe Ceka me Pashkon….. Asgje e re! Gjeni nje emer te bukur tani… tip “Partia Taze Demokratike”

 2. Eshte shume e thjeshte! Merni Andi Bushatin edhe A. Bejtjen,Tosin,Yllin,Zhejin,Arjan dhe Artur bythqiret, Qimin,Gjakmarkaj,qosen Lela,Eni Vasilin dhe jane edhe shume medioker mercenare te tjere dhe mos harroni Kastriot kokelopen! Keta nga media! Nga politikanet keni Gjanen, Josin ose ‘gruan e hekurt” dhe te gjithe injorantet berishiane! Dhe patjeter suksesi eshte i sigurt! Plehra largohuni njehere e mire nga politika! Merni edhe Sale kriminelin dhe lulushe hajdutin! Te roni vete se PD eshte ne varreza!

  1. Dmth ti thua qe edhe tani qe eshte ne opozite totale, problemi i vendit eshte opozita dhe jo ai qe merr vendimet?!!

  2. andi ti fallsi-ik se rama dhjer fare ish,shko mos u vono se po ju skuq bytha te jep m.t negjmije pastaj e jo lesh .i iken gjysem toni kokain dhe 5 ton kanabis tash lloji shullaz frrok e ndok do e vrasin jo me me ngjal por me hunj

 3. Ata qe krijuan mos besimin e PDse , qe e cuan aty ku keta te majmur ne politike ne partine demokratike krijuan eliten e te pa zevendesuareve, ata qe ne opinion ufolte per vjedhje, e oligarki, sot duan te biejn te reja nga ndryshku i tyre.Mos i besoni shume, , me shume punojne per qeverine, e jane opozitar te opozites, Jane deshtake si dhe te tjeret. Demokracia nuk ecen me inate e shtremberime, demokratet rezistente nga te mefshtet, interesaxhinjte, e sabotatoret e blere nga rilindja, nuk do mund te thyejne demokratet e ti bejne cope, cope. Dy mendime per komentuesin e siperm me pseudonimin qe nuk i pershtatet, sepse e tregon veten ne koment si sigurims, kopil i komunizmit ne demokraci. Keta si ky tip jane sot kodoshet e demokracise. Le ti sherbeje qelbesirave, sa pa udale era e nami e nishani qe ka marre dhene.

 4. Ata qe krijuan mos besimin e PDse , qe e cuan aty ku keta te majmur ne politike ne partine demokratike krijuan eliten e te pa zevendesuareve, ata qe ne opinion ufolte per vjedhje, e oligarki, sot duan te biejn te reja nga ndryshku i tyre.Mos i besoni shume, , me shume punojne per qeverine, e jane opozitar te opozites, Jane deshtake si dhe te tjeret. Demokracia nuk ecen me inate e shtremberime, demokratet rezistente nga te mefshtet, interesaxhinjte, e sabotatoret e blere nga rilindja, nuk do mund te thyejne demokratet e ti bejne cope, cope. Dy mendime per komentuesin e siperm me pseudonimin qe nuk i pershtatet, sepse e tregon veten ne koment si sigurims, kopil i komunizmit ne demokraci. Keta si ky tip jane sot kodoshet e demokracise. Le ti sherbeje qelbesirave, sa pa udale era e nami e nishani qe ka marre dhene.

 5. Ridvan Bode duhet te ishte ne burg por dava shtet kurve e bythqir. Eshte turp del nje katunar kokshpulle si Ridvan Bole dhe behet milioner ne euro duke vjedh e tani del e ben moral ne vend te mbylli gojen

 6. Eshte koha e fundit neqoftese kane ndermend te shpetojne PD-ne.Jane edhe te vetmit te cilet e kane kete mundesi sepse njeriu tek i cili kane shpresuar dhe te cilin e kane prite,(ndoshta edhe ju kane friguar)Sali Berisha sot eshte pothuajse i pafuqishem te mos themi i ngordhur fare.Basha tashme e ka hedhur si limon te shtrydhur madje pa te drejte morale as te ankohet. Thene shkurt Basha nuk e tha nje fjale te vetme as ne mbrojtje te kryetarit historik ne sulmet dhe kercnimet direkte si qe po i behen Berishes dhe femijeve te tij nga gazetare e eksponente politik.Jane vertete kerto signale se Berisha do te kaloje ma keq se Nano me Ramen.Kur kemi parasysh jkercnimet per kapjen e peshkut te madh,atehere kush ka nje fije mend ne koke e din fare mire se peshku i pare dhe me i madhi eshte Sali Berisha per te cilin FBI-a,CIA dhe vete Prokuroria e Shqiperise ka materiale,fakte dhe prova te bolleshme per ta hedhe pas hekurave.SI dfuke Basha e ka llogarite fare mire dhe per kete arsye me heshtje ka dhene signalin se ai dhe PD nuk do bejne zhurme ne momentin kur i ngulet grepi peshkut te madh.Kjo do i sillte Bashes pushtetin apsolut ne PD por edhe bonitete tek nderkombetaret.Ndryshe si te kuptohet fakti se vetem i biri i doli ne mbrojtje Berishes gjate sulmeve te fundit agresive qe ju bene.Kjo para pak kohesh do te ishte e paimagjinuar.Dukert se Basha ka filluar te kuptoje politiken.

 7. O zot se çfarë gjymtimi të madh të trurit i ka bërë propoganda enveriste një pjese jo të vogël të shqiptarëve.
  Nuk ka shqiptar të mos ta dijë që Basha ishte një emër i përzgjedhur nga Berisha si lider i ardhshëm i PD e nuk ishte as Patozi një politikan tërësisht anemik, apo Bode me të cilin ka pasur shpesh përplasje.
  Ky demokrati “i deshpruar” e i tredhur nga trutë, na qenka në hall të madh se pse Basha nuk bëkërka avokatin e Shkëlzenit apo të Berishës ?????
  Jo më Berisha që njihet për qëndrimet e tij energjike, por as Shkëlzeni nuk kanë nevojën që ti mbrojë as Basha e askush. Është përballur Shkëlzeni me gjithë Gëlbazat e Tualetet mbështetës të krimit e kanabizimit të Shqipërisë, e i ka dalë zot vetes para drejtësisë edhe pa ndihmën e të atit e jo më të Bashës.

 8. Mjere ju te vetequajtuarit demokrate ea ne fakt jeni vetem rrogetare te Bashes po si nuk ju shohin syte se ne cilin nivel ka rene sot PD.Qe nga themelimi kurre nuk ka rene me poshte,pa ideologji,pa partime,pa alternative,pa ide pa fryme krijuese madje ajo qe kesaj partije nuk i ka ndodhe kurre renje morali ne nivelin e lavireve qe nuk permbahen te vazhdojne shfryrjen e epsheve seksuale edhe brenda seances se kuvendit mes deputeteve.Ore eshte per te uluritur sercili demokrate dhe duhet sa me pare ti bashkohemi Patosit,Bodes,Jozefines,Bregut dhe atyre burrave e grave te cilet u investuan me decenie per PD-ne me tere qenjen e tyre,ballelarte e moralisht e ideoligjikisht te paster si loti.Ore a ju kane plase syte dhe nuk po shihni se kush e perfaqeson sot PD-ne ne Parlament.Hic Berishern me dy tre deputet ,me te tjeret PS vetem tallet.I vetmi shpetim i PD-seeshte largimi sa me pare i Lulzim Bashes nga posti i kryetarit dhe i gjithe ketyre pseudovlerave qe solli ne PD bashke me keta injorant e perverse te listes se tij.Berisha ti bashkohet vlerave burimore ose te fundoset me viqin qe vete e polli ne PD.

 9. Bode kaq vjet Sek. i Pergjithshem i PD dhe Patozi kaq vjet N/Kryetar i PD, nuk kane bere gjate atyre viteve asnje mbledhje te vetme gjekundi me demokratet. ASNJE! Kane qene dy humbaraqe qe Saliu i mbante ngrohte ne Parlament si ajo kllocka mban zogjte. Kur erdhi Basha kryetar, keta zogj pulash u ndien ngushte. Ishin mesuar ne bythe te Kllockes!
  Dilni tani more zogj te Kllockes, rrezojeni ju Ramen se der sot ju paska penguar Lulzim Basha! Merrni dhe “Pulitikanen’ Jozi se mund t’ju mbaje ajo si Saliu dikur, poshte bythes…

 10. Basha e ka dermua PD-ne ne themele duke i rrexuar se pari bazamentin kryesor ideologjine dhe moralin dhe vlerrat me te cilat krenoheshin demokratet e ndershem ,njerezit e rendomte .Pa shikoni tani grupin parlamentar te PD-se dhe kjo u jep pasqyren reale te gjendjes se mjeruar te saje. Injorante, zhurmagjinje,perverze seksual qe nuk mund ti kontrollojne epshet as brenda mbledhjes se Parlamentit ne vend qe te bejne punen e tyre per te cilen jane zgjedhe.Tani na thuaj ti mbrojtesi i Bashes pse nuk merr masa ai si lider ndaj perverzitetit te Dumes e Salianjit qe eshte turpi i PD-se.Pyete nese nuk e din sepse edhe ai hyne nder ata qe shkruan Salianji”Q.u me me te bukurit qe qi.” PO si mund te mund Ramen nje kesi PD-je me nje lider te tille? Prandaj duhet vepruar sa me pare qe PD tu khehet vlerave themelore historike ndryshe ju garantoj se do te zhbehet.

 11. Na myti llymi i Saliut! Disa komentues injorante nuk e kuptojne kur PD,ish partia ime ka vdekur! E vdiq Saliu qe ne 1991! Kur s’keni tru ta kuptoni dhe pastaj komentoni tregon se ku ka arritur kjo PD e sotme e Berishes dhe Bashes me Saliamin dhe Griden! Te rroni dhe ta kijtoni ju ish sigurimsa!

 12. Ca komentues pseudo-demokrate sforcohen duke u shtirur sikur i qajne hallin PD. Jane vertet qesharake dhe kuptohen menjehere se nuk jane tjeter vecse ca Rilindjote te punesuar nga qeveria e Rames. Keta e shohin perdite qe qeveria e Rames eshte e dhjere kok e kembe ne te gjithe aspektet. Ne Ekonomi deshtimi eshte i plote, kudo ka varferi te shtuar. Ne Shendetesi deshtimi eshte ne aspektin me elementar, nuk ka ilace neper spitale (hajdeni e provoni te shtroheni e do ta shihni). Pra perkunder ketij deshtimi total ne qeverisje te ketij Ed Rames, keta Rilindjote sulmojne opoziten duke kujtuar si struci qe po fute koken ne rere, je fshehur. Por deshtimi i qeverisjes 5 vjecare Rama ne mund te fshihet as me Bashen, as me PD. Ky deshtim ka nje emer e nje mbiemer : Edi Rama, nje cope piktor deshtak qe nga Ekonomia nuk merr vesh me teper se sa nje kerric nga muzika.

 13. Komentuesipseudodemokrat, ashtu sic ka pseudonimim, po ashtu mundohet qe te diziluzionoi demokratete demokracine. Sot nuk folet per parti, por per popull.. Ate qe i ka bere ky pushtet ketij populli. as pushtuesit nuk ia kane bere.Eshte populli se do jete ai qe edheme demokratet, e opozitaret e vertete te kesaj shtypjeje, do dine qe ti tregojne vendin pushtetit mafioz komunist,,qe poe roberon e shkaterron ardhmerine e zhvillimin e jetesne familje.Partite bien edhe ngrihen, po ashtu edhe pushtetet, mos te kujtojne keta shpirtezinjte rilindas se pushteti do mbahet me mashtrime, me genjeshtra. fallcifikime, e me droge e mafioze.Makineria e tyre propogandistike,,do deshtoi sepse si fashizmit, edhe ketyre doi vije fundi.

 14. Per SEDU. Te jesh demokrat nuk don te thote te hash sapunin per djathe ore i mjere.Vetem krahaso Astrit Patosin ,Arben Imamin,Genc Rulin,Ridvan Boden me Salianjin ,A. Shehun,Klevis Balliun.Krahaso Jozefina Topallin e Mailinda Bregun me Grida Dumen.Krahaso aftesite,perkushtimin,moralin dhe dinjitetin e te pareve me te dytet.Si duket si hoxha ashtu xhemati thote populli, pra per te gjitha madje edhe per dinjuitet,zgjuarsi e moral te paret me Berishen ne krye jane si ari me thengjillin me Bashen e horat e horajkat e tija.Ju kisha lute vetem te behi objektiv sepse ketu nuk eshte fjala per kundershtaret por per njerezit brenda nje partie.Besoj se qellimi i gjithe atyre qe duan PD-ne eshte te rrexohet kjo qeveri dhe te kthehet PD ne qeverisje.

 15. thua se pak ka ruqi e spartal braho bytjlepirsa si andi jo bushati e disa tjer dhe ngeli edhe per patozin,bregun e imamin.keta si mao LUU CE DUNI E VLLAHITIN NUK E SHIFNIN E SHOFIN KOKAININ,E KANABISIN se trut mbush mut komunistesh i kan.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *