• |
ide | kryesore

Tronditet futbolli italian/ Vdekja e futbollistit të Fiorentinës shtyn Serinë A

Sport


Futbolli italian është tronditur ditën e sotme nga vdekja e Davide Astorit, futbollist i Fiorentinës në serinë A. Davide Astori, u gjet i pajetë në dhomën e hotelit ku ishte grumbulluar skuadra, ndërkohë dyshohet se shkak është bere një atak kardiak qe i ka marre jetën ne gjumë.

Futbollisti i kombëtares italiane, me 14 prezenca në seleksionin e “axurrëve”, u gjet pa jetë në hotelin La Di More’, në qytetin e Udines, aty ku ishte grumbulluar së bashku me skuadrën për të luajtur në stadiumin “Dacia Arena”. Ndeshja mes Udinezes dhe Fiorentinës u shty për shkak të tragjedisë, e po kështu edhe Xhenova-Kaljari.

Pas shtyrjes së këtyre ndeshjeve, është vendosur nga komisioni i Ligës së Serisë A që të mos luhet asnjë nga ndeshjet e kategorisë së parë italiane.

Futbollistët e Fiorentinës u shokuan kur morën vesh lajmin se kapiteni i ekipit u gjet pa jetë pak orë para ndeshjes. Do të jetë autopsia ajo që do të zbulojë shkaqet e tragjedisë, por mësohet jo zyrtarisht se vdekja erdhi për shkak të një infarkti kardiak.

Davide Astori, baba i një vajze 2-vjeçare, u rrit në skuadrat e moshave të Milanit, por në karrierën e tij ka luajtur për 6 vjet me Kaljarin dhe një sezon me Romën.

Astori, i cili filloi karrierën e tij në AC Milan, ku gëzoi një karrierë 12-vjeçare në Serie A. Më pas ai kaloi gjashtë vjet me Cagliari, duke bërë 174 paraqitje për Sardenjët gjatë një magji gjashtë-vjeçare.

Në vitin 2014 ai u bashkua me Romën, përpara se të bashkohej me Fiorentinën vitin e ardhshëm. Ai u bë kapiteni i La Viola nga Stefano Pioli më parë këtë sezon dhe kishte bërë 27 paraqitje gjatë fushatës aktuale, duke shënuar një herë. Astori kishte qenë kohët e fundit në bisedime me klubin mbi një kontratë të re.

Në total bëri 262 paraqitje në Serinë A, duke shënuar gjashtë gola. Ai bëri debutimin e tij të Italisë kundër Ukrainës në mars 2011, duke u dëbuar në Kiev, por do të fitonte 14 kapele për azzurët, duke shënuar një herë, kundër Uruguajit në Kupën e Konfederatave.

Astori lë pas partnerin e tij, Francesca Fioretti, dhe një vajzë dyvjeçare, Vittoria.

 

 

 

 


2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *