• |
ide | kryesore

Ndalen shkarkimet në Fierzë dhe Koman, por zona e Nënshkodrës akoma nën ujë

Lajme, Të fundit
Ura-pasarela-Hec-Fierze-10-1024x683.jpg

Reshjet e shiut kanë filluar përsëri në pjesën veriore të vendit, por nga hidrocanetralet shkarkimet janë ndaluar. Sipas raportimit më të fundit mëngjesin e sotëm Fierza ndodhet në kapacaitetin 195 m e po punon me kapacitet të plotë, por shkarkimet janë zero.


Edhe në Koman  të gjitha nuk ka shkarkime dhe po prodhohet energji me kapacitet të plotë. Kurse në Vaun e Dejës megjithë po punohet me kapacitet të plotë, shkarkimet vazhdojnë në masën 200 m kub në sekondë.


Ndërkohë në zonën e Nënshkrodres niveli i ujit është ulur, por banorët vazhdojnë të jenë të kufizuar. Më i dëmtuar është fshati Obot, aty ku janë dëmtuar kultura të tëra bujqësore dhe uji mban të rrethuar për disa ditë shumë shtëpi.


1 Comment

  1. Akoma nuk zun mend keta te obotit dhe te ulsies nenshkoder, kann 20 e kusur vite qe permbyten dhe aty cdo vit mbushet akoma e me shume me ndertime. Dhe per ca injorante qe kam pare qe po i ndertojne shpia nga themeli per ti bere 2 kateshe, nuk eshte zgjidhje se i bere 2 kateshe e do jetosh vete ne kat te dyte, zgjidhje eshte te shkosh e ta ndertosh shpine ne koder sic behej dikur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *