• |
ide | kryesore

Gina Haspel, e para grua që merr drejtimin e CIA-s

Planet

Për herë të parë, drejtimin e CIA-s do ta marrë një femër. Ajo është Gina Haspel dhe ka punuar tek CIA-s që prej vitit 1985.


Gina Haspel ishtë zëvendës drejtoreshë e CIA-s nën drejtimin e Mike Pompeos. Por, me vendimin e Trump ditën e sotme, për të shkarkuar Rex Tillerson si sekretar shteti dhe për t’a zëvendësuar me Mike Pompeon, Gina Haspel merr drejtimin e Agjencisë Qëndrore të Inteligjencës.


“Mike Pompeo, drejtor i CIA-s, do të zgjidhet Sekretar i ri i Shtetit. Do bëjë një punë fantastike. Faleminderit Rex Tillerson për shërbimin. Gina Haspel do të zërë vendin e drejtimit të CIA-s, gruaja e parë e zgjedhur në këtë post, përgëzime të gjithëve,” – shkroi Trump në Twitter.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.