• |
ide | kryesore

Cilët ishin proamerikanët e ekzekutuar nga regjimi komunist

Dossier

Historiani Kastriot Dervishi ka publikuar disa fakte të reja rreth disa ekzekutimeve në kohën e sistemit komunist.
Ai thotë se në vitet 1946-1948 në Shqipëri janë zhvilluar disa procese politike kundër disa intelektualëve që ishin pro-amerikanë (shtresa natyrale e të djathtëve të vendit) ose ishin pjesë e antifashistëve të cilët ushtria amerikane i liroi nga kampet e fashizmit në Itali në shtator-tetor 1948.

“Pas shumë vitesh kërkimi, kam mundur të evidentoj gjithë personat e përfshira në këto procese të egra politike. Gati të gjithë të arrestuarit u mbajtën 2 vjet të izoluar në hetuesi dhe u torturuan në mënyra çnjerëzore. Në 70-vjetorin e ekzekutimi të nëpunësve Sinan Gjoni e Spiro Ruços dhe gazetarit Kolë Berisha, por postoj fotografitë e hetuesisë së dy prej tyre (tjetri nuk ka foto hetuesie). Në foto Kolë Berisha (majtas) dhe Spiro Ruço (djathtas) pas gati 2 vjetësh izolim e tortura në hetuesinë komuniste” – shkruan Dervishi. ©LAPSI.al


7 Comments

 1. po pse, vetem pse ishin proamerikane u pushkatuan cudi…….jepeni dosjen ti shohim o dervishi. mos jep lajme gjysmake. nuk i ha njeri keto .

 2. Ti komenyuesi ‘ls’, por edhe shume te tjere, keni urgjentisht nevoje te lexoni(pervec K. Dervishit) librin me te ri mbi komunizmin ne Shqiperi dhe rajon, “RECETA PA KOMB”, te autorit shqiptar SAIMIR LOLJA, qe sapo ka dale ne treg. DO TE TRONDITENI!

 3. hap dosjet o zotni leri pallavrat. ato jane te besushme. cdo njeri shkruan sipas deshires. duhen zyrtare nga arkivat e huaja dhe te vendit.

 4. O!is o, hiç…… qe nuk kupton ose nuk di te lexosh! Personi qe shkruan ka qene derjtori i i Arshives, e eshte historian! Po ti je nga ata kelyshet e zene kanaleve te koperatives e nuk kupton gje ! Me mire mos flit kur nuk di asgje!

 5. qe te shkruash sipas arkivave,ka ca rregulla. jo cdo njeri mund te ket akses per te pare dokumenta sekrete te nje shteti, nuk funksionon keshtu. si kastriot dervishi drejtor i arkivit te M.P.B. qe nxjer dok. sipas interesit te tije personal te politizuar. kur shkruhet per nje person flitet nga fillimi deri ne fund, me te mirat dhe te keqiat. nuk eshte si mendoni ju bardh e zi……..vijon.

 6. Isa ka lindur qorr e ashtu do vdese, si duket bir sigurimsi a officer I, zbritur nga Mali ne 44, xhahileri qe gezonin si sulogradeci psh: une I ruajturi dhite, c’u beshe ne kete dite!
  Le pastaj kur qene edhe kriminele nga natyra,
  Lereni iset te bejne hije si qen Te zgjebur e bishtin perpjete!!
  Jep dosjen, thote. Akoma s’paska pa qindra dosje, fakte, deshmi nga mijra deshmitare, anti komunisteve komyniste, shoke te ehoxhes ne balle, qe nga liribelishova, bedrispahiu….deshmi ae te birit te jriminelit mehmetshehu etjetj., ky akoma llomotit: dua dosjen!!!
  E kur ja nxjerr dosjen… Mijra kane dale, thone: ashtu qe koha, po ehoxha eshte kollos….
  Kollos Kriminel, ATI mental I Shpellarit, Piktorit …..etj.
  Mjer o is, keq kur lind xhahil por tmerr kur ngordh xhahil kriminelo- komunist!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu