• |
ide | kryesore

Sot dhe nesër vendi përfshihet nga reshjet, në rrezik pjesa e Nën Shkodrës dhe Vlora

Lajme, Të fundit
reshje-shiu.jpg

Duket se marsi do të jetë një muaj i dominuar nga reshjet e shumta të shiut. Kështu, duke filluar nga pasditja e sotme dhe përgjatë gjithë ditës së nesërme, vendi do të përfshihet nga reshje shiu. Në shumicën e qarqeve ato do të jenë mesatare, lokalisht deri intensive, ndërsa në qarkun e Vlorës pritet të jenë intensive, lokalisht deri shumë intensive.

Në disa qarqe do të ketë edhe shtrëngata. Pjesa kryesore e reshjeve pritet të bjerë sonte natën dhe nesër në mëngjes. Ndërsa në zonat malore priten edhe reshje në formë dëbore, që në Veri do të zbresin deri në 300 m, ndërsa në Jug deri në 600 m mbi nivelin e detit. Nga llogaritjet hidrologjike të IGJEUM-it, rezulton se në lumenjtë Drin, Buna dhe Liqenin e Shkodrës të shtunën (24 mars 2018) do të ketë rënie të prurjeve.


Nivelet në pjesën e Ultësirës së Nën Shkodrës do të jenë të larta, por do fillojnë të ulen në fundin e ditës së nesërme. Parashikimet e IGJEUM tregojnë ulje të niveleve dhe prurjeve në datat 24, 25, 26 dhe 27 mars 2018. Pritet akoma rrezik i lartë nga përmbytjet në pjesën e Nën Shkodrës dhe në zonat periferike të qytetit të Shkodrës në afërsi të Liqenit në datat 22 dhe 23 mars 2018.

Përgjatë ditës së sotme dhe nesër pritet të kalojë piku i prurjeve dhe pasnesër do të kemi ulje të rrezikut, thotë IGJEUM. Për arsye të rrezikut nga përmbytja, është vendosur të mbahet shenja e paralajmërimit nga përmbytja për qarkun e Shkodrës. Në pjesën tjetër të territorit parashikohen prurje të larta në pjesët fushore të lumenjve.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu