• |
ide | kryesore

Topalli për 22 mars: Demokracia në rrezik, dilini zot familjeve dhe vendit

Lajme, Të fundit
jozefina-topalli-sakte-ulur.jpg

Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli uroi 22 marsin si ditën e triumfit të demokracisë, ndërsa theksoi se sot, pas 26 vitesh, vendi ndodhet sërish një fazë kritike, pa qeverisje dhe pa opozitë.

Sipas Topallit, vendimet e pushtetin nuk e marrin partitë, por vetëm 4 ose 5 titullarë.


Lulzim Bashën, ajo e bën përgjegjës për shkatërrimin e demokracisë së PD-së, dhe bën thirrje që demokratët të ngrihen dhe t’i dalin zot familjes, fëmijëve, partisë dhe vendit të tyre.

POSTIMI I JOZEFINA TOPALLIT: 
Gezuar 22 Marsin, diten e triumfit te demokracise.

26 vite me pare Partia Demokratike fitoi mbi regjimin me te eger diktatorial te EH.
26 vjet me pare , shqiptaret vendosen te nisin udhetimin e tyre drejt lirise,shpreses dhe integrimit te tyre me perendimin.
Ata ia dolen te liberalizojne vizat, te behen anetare te Natos, te CoE, te OSBE si dhe te behen anetare kandidat te BE.
Por pas 26 vitesh vendi ndodhet serish ne nje faze kritike : pa qeverisje dhe pa opozite.
Pas 26 vitesh shqiptaret po largohen nga shtepite e tyre sepse ata nuk shohin drite ne fund te tunelit; As ne kohet e pushtimeve, shqiptaret nuk kane ikur ne keta permasa si sot;
Pas 26 vitesh vendi yne permendet me shume per drogen dhe hashashin se sa per bukurine e natyres se saj apo per studentet dhe artistet shqiptare qe shkelqejne kudo;
Pas 26 vjetesh ne rreshtohemi si vendi me popullsine me te pa lumtur, gje qe nuk ka ndodh as ne ditet me te veshtira; rreshtohemi si vend shume i korruptuar, por mbi te gjitha si vend ku varferia e mjerimi jane shumefishuar dhe rinia eshte pa te ardhme; si vendi ku pasuria eshte perqendruar ne pak duar dhe ku vendimet politike nuk i marrin forcat politike , por vetem 4-5 titullare.
Sikur te gjitha keta te mos mjaftonin , ne vendin tone demokracia eshte ne rrezik.
Brenda PD, forces politike qe solli voten e lire, sot nuk ka me zgjedhje, nuk ka me forume, nuk ka me statut, nuk ka me debat.. te gjitha jane farse!
Dhe kjo eshte vetem njera ane. Pas 26 vitesh Lulzim Basha ka zhdukur jo vetem te djathten , por opoziten si garancine kryesore te qytetareve per t’i dale zot lirive si dhe te drejtave te tyre ekonomike, politike e sociale.
Pas 26 vitesh Lulzim Basha kerkoi shfuqizimin e 20 Shkurtit, dates se rrezimit te shtatores se diktatorit;
Pas reagimeve te forta Projetligji u terhoq ,me justifikime tamam si dikur; ku njeri bente autokritike te thelle( si dikur ne plenume), ndersa LB si gjithmone nuk dinte asgje , dhe i habitur per cfare po degjonte ,tamam si Pal Vata kur thoshte:”Pasha t’madhin zot, unë e Enveri s’dimë gja, ne pastë ba Mehmeti, me krye të vet!”
Sot me shume se kurre shqiptaret duhet te bejne nje reforme te thelle te forcave politike qe ata te mos mbeten si prone e titullarit ; Sot me shume se kurre interesi publik kerkon qe LB te beje transparence per burimet, kanalet e parave te lobimit;
Demokratet duhet te ngrihen per t’ i dale zot femijeve te tyre, familjes se tyre , partise se tyre, vendit te tyre;

6 Comments

 1. Kena kujtu see po hedhim E.H. ne toke e po na vjen liria.Hic liri nuk erdhi,erdhi hajnia dhe pasunia.Por historia perseritet prap e ne kena me jut hjedh edhe Ju qe na prut skllaverin dhe mjerimin.Vonon por nuk harron.

  1. per 1 shekull nga te gjith ju nuk mbeti fjal e bukur dhe drejte pa u thene por nuk meti poshtersi qe i dihet emri pa u vepru nder shqiptare ,tashme te gjith din te dallojne drejtesin nga p[adrejtesia te miren nga e keqa,njerzit vlersoje punen dhe jo fjalen ,dhe ne 1 shekull mbi ne rendoj me shum e keqa se e mria keshtu qe kushdo qe drejtoj ket vend nuk mbarte emer te mire vetem ligji padrejte atikombetare i pronave jqe keni miratuar gjith bashke pa pasur marrveshje transparente juridike ligjore me ishpronaret,ju rrenon te gjitheve sepse sipas fatmir mehdiut jan vrare mbi tet mije shqiptare vetem per pronat dhe historia vazhdon ,politika ligjet u ben burim krimi,so cdo dite akuzohen zurtar te gjitha niveleve per grabitje pronash kombetare dhurim territoresh tjereve korrrupsion droge dhe nga gjitha krimet qe u eshte degjuar emri po populli cfar ben ,kur ju sheh juve si qeveritar ,klasa politike ne 27 vite dhe nje shekull total kriminalizoj popillin e vet,me llun kjo nuk eshte pa qellim autor dhe aktor sepse nese thellohemi ne histori,ne na kan coptuar kan instaluar sisteme ligje dhe deri rekomanduar ulleheqes per te vene apo lle ne detaje keto po i shohim cdo dit ,nje komb po perfundon me gisht ne goje nje grusht njerzish po pasurohen por duke pare politikat globale gjeostrategjike ,keti kombi po i grabitet gjithcka ,por po shihet qe kudo sejcili kerkon te drejten e vet dhe askush nuk pranon kosto prej kujt nen kete dinamike levizjesh ka zgjill dhe tek shqiptaret ,por ne na del perpara dinamika e botkuptimit shkencore te perparuar qe te mendojme per veten dhe jo tjeret beteje e fitojme tek uniteti uniteti arrihet me pajtim te brendeshem drejtesi hak dhe sejcili sipas aftesise dhe nivelit te zere poziten shoqerore ullheqesi drejte qe njeh te verteten tek populli bashke me dietaret doktori tek i semuri dhe shkencetari tek shkenca sejcili punen e vet ne vendin qe i takon duke dhene keshtu rendimentin dobin per te cilen qe u krijua duke zhvilluar mendimin dhe arritur cdo zgjillje brenda te drejtes hakut ,vetem keshtu shqiptaret arrin atje ku duhet dhe rregullojme cdo hallk te prishur ne mezin tone dhe escim drejte dobive duke qen te dobishem per vete dhe ne raport me tjeret shqiptaret kan nevoje per zotin e tyre te verteten sepse vetem me te verteten e keqa hesht dhe e mira perhapet,ky eshte mendimi im per zhvillimet ne vend te kaluaren te tashmen dhe vizionin per te qen nje komb i lire unik pavarur dhe i dobishem per te zgjillur problemet tona vet ne saje te administrimit nga vet populli te pasurive nentoksore dhe mbitoksore ne dobin e populli me drejtesi hak ku mendim ju vlen atyre qe kerkojne zgjillje te dobisheme largpamese

 2. Ore jozi, po mjaft se na mallengjeve.. po ti je nga ato qe e ke fundos PD me breg, patoz e kompani. Pa lere pasurine qe ke kriju, sigurisht me rrogen e parlamentares.. leri denglat se nje m…. jeni.

 3. Me temen e fillimit te komentit te zonjes jam dakordsi koncept, por ajo dote ndodhte, sepse ai rregjim(mbase edhe si ky i tashmi i qelbesirave) duhej dhe u permbys, por me defekte e me mbeturinat komuniste qe u ingranun e u lane te kapin pjese te pushtetevee partiake, pa u hyre gjemb ne kembe. Kjo qe trumbeton ti zonjethuhet per sisteminqe duhej te ishte, por jo me demokracinee ropatur, te deformuar me ose pa qellim edhe nga ju, Dhe ja ku jemi sot, ne kete zllamohi qe na cuat ju me pa luften kunder komunisteve e bijeve te tyre ,qe sot po ishihni ku jane e c;karshillek qe te bejne, e na bejne. Mos e kerko shume tek BASHAkete qyrk pushteti qe e late edhe ju me metodat tuaja, ne fjale, se ne veprim ke qene ndryshe. Per kerkesat e tjera dukesh qe je ma shume tendencioze, e lexuese e mire e kerkesave te RAMES. RRI MIR ATJE KU JE,,,,,,A TE MUNGON BUKA?

 4. 22 Marsi feste e Sulltan Novruzit
  Se demokraci nuk erdhi kurre erdhi hajdutlliku maskaralliku u
  Ngriten komuniste spiune e ne krye u vune
  Po’ Ca te mire priste ky populli budalla nga keta lloj krimbash.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu