• |
ide | kryesore

Bandat shqiptare të drogës trefishojnë numrin e kriminelëve në burgjet britanikë

Lajme, Të fundit

Bandat e drogës nga Shqipëria kanë shkaktuar një trefishim të numrit të kriminelëve nga ky vend në burgjet britanike. Shifrat e Ministrisë së Drejtësisë tregojnë se 726 shkelës të ligjit nga shteti ballkanik përfunduan pas hekurave vitin e kaluar – nga 267 në vitin 2013.


Shumë prej tyre janë dënuar për vrasje, drogë, sulme seksuale, pastrim parash, kontrabandë të njerëzve dhe kërcënime me vdekje. Shqiptarët tani përbëjnë grupin e tretë më të madh të huajve të burgosur në Angli dhe Uells, pas kriminelëve irlandezë dhe polakë – me një kosto prej rreth 53 milionë paundë për tatimpaguesit.


Rreth 321 të burgosur janë brenda për drogë, shumë më shumë se grupi i ardhshëm në renditje i huaj, xhamjkanët (122) dhe polakët (85). Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) ka paralajmëruar se bandat e tregtarëve shqiptarë të drogës tani janë ‘një kërcënim i rëndësishëm’, duke përdorur taktika gjithnjë e më të pamëshirshme për të mbrojtur biznesin e tyre.

Grupet e krimit të organizuar nga Shqipëri, i cili ka një popullsi prej vetëm 2.9 milion, tani kanë ndikim të madh në furnizimin me kokainë rreth Mbretërisë së Bashkuar. Deputeti i Partisë së Laboriste David Hanson, anëtar i komitetit të zgjedhur të drejtësisë në dhomën e përfaqësuesve, tha se ishte një ‘masë suksesi’ që gangsterët shqiptarë po kapeshin dhe burgoheshin.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.