• |
ide | kryesore

Mediat britanike japin alarmin: Rusia, gati për Luftën e Tretë Botërore! (FOTO)

Planet, Të fundit

Mijëra ushtarë së bashku me tanket, avionët dhe raketat janë venë në gatishmëri në kufirin perëndimor të Rusisë me Evropën. Kjo lëvizje ka ardhur si pasojë e tensioneve të larta të ditëve të fundit me Perëndimin.


Rusia pretendohet se po i pozicionon ushtritë e saj në një mënyrë për të siguruar një fitore të shpejtë vendimtare mbi NATO-në.


Frika për konflikt të armatosur shikohet nga të dyja palët, ku secila fajëson tjetrin për dështimin e marrëdhënieve mes Britanisë dhe Rusisë mbi helmimin e ish-agjenti rus, Sergei Skripal.
fh
Ekspertët e mbrojtjes në Këshillin Atlantik, shkruan Daily Star, tani kanë paraqitur ‘kërcënimin e mundshëm’ nga Rusia në skaj të Evropës. Mësohet se frika ekziston që forcat perëndimore të stacionuara në Evropë aktualisht nuk e kanë ‘fuqinë e zjarrit’ të nevojshme për të mundur Rusinë. Kjo tregon se sfida e paraqitur nga Rusia ka nevojë për një përgjigje ‘kritike’ nga NATO, e cila duhet të dërgojë më shumë forca në Baltik.
sgsg
Forcat ruse janë në kufijtë e Finlandës, Estonisë, Letonisë, Bjellorusisë dhe Ukrainës, si dhe kanë një forcë të madhe në enklavën e Kaliningradit, e cila është e vendosur mes Lituanisë dhe Polonisë. Kjo situatë tregon se Rusia ka një doktrinë të ‘sulmit të hapjes’ të orkestruar dhe menduar mirë për të ‘fituar përparësi të menjëhershme në një luftë të shkurtër’.

Ushtria e 48 dhe 59 e Rusisë është e vendosur në gadishullin e Krimesë, dhe pak më tej në veri në buzë të Ukrainës është ushtria e 8-të. Ndërkohë, ushtria e 20-të është gjithashtu në buzë të Ukrainës, ndërsa ushtria e gjashtë është në skaj të Finlandës dhe Estonisë.

NATO ka gjithashtu forca të shumta në anën tjetër të kufirit rus, me 800 trupa në Estoni, 1 200 trupa në Letoni, 1 200 trupa në Lituani dhe 4 000 trupa në Poloni.

Ndërsa “Daily Mail” raporton se një ish-agjent i MI5 (Shërbimi Sekret i Britanisë) ka deklaruar sot se “Vladimir Putin është dhjetë hapa përpara Perëndimit dhe nuk do të lejojë që rrjeti i tij spiuneve të shpërbëhet, pasi më shumë se 100 zyrtare u dëbuan mbrapsht në Moskë”. 
gsg
Ai është shprehur se “Putin, si një ish oficer i KGB-së, do të jetë gati dhe do të dëshirojë t’i dënojë ata që janë përgjegjës, pasi Rusia përgatitet për një Luftë të Ftohtë të re”. 


3 Comments

  1. jeta nuk perfundon ketu ,ne u krijuam per te ardhur ketu si kalimtare ne kete bote,dhe po kalojme neper gjitha etapat ,e zhvillimit te jetes te paracaktuara prej zotit botnave nga zoti drejt zotit,,ku gjith ky proces zhvimi deri ne kthim tek zoti imallerishem ishte paracaktuar prej krijuesit tone ne kete jete sprove per te humbur apo fituar ne perjetesi ,fatkeqesi per ne qe nuk pyesim zhpirtin tone sejcili shpirtin e vet qe ka ulltimin ne perjetesi dhe ta shpetojme por pyesim deshirat qe burojne nga egoja ,e pushtetit dhe parase dhe stomakun qe nuk ngapemi kurre qe i perkasin vetem jetes se kesaj bote qe po ta llogarisim si kohe te qendrimit tone ne dynja me perjetesine nuk llogaritet as me sekonda kaq e gjate pafundesisht eshjte jeta e botes tjeter ne krahasim me jeten e kesaje bote ,ne jemi aq te zgjuar dhe aq shum e duam veten saqe po shkaterrojme kete bote dhe te ardhmen ne boten tjeter per pak gje te kesaj bote qe as ate kur te vdesim nuk do ta marrim me vete,tani po futemi ne vetvrasje te vetdisheme ky eshte kulmi ,kur egoja jone triumfon ,mbi natyralitetin ,arsyen dhogjiken ,dhe mbi gjithcka te dobishmen tonen ,mir arritem perballjen perball konfliktit shkatrrimtare ,ceshtja eshte a eshte e mundeshme ta dim te gjith si po ja veme emrin ,perse ne po vrasim veten gjith bashke nga padituria apo pamundesia pamundesia ,nese themi padituria ,i malli zot na ka plotesuar meshiren e tije mbi ne me shpallje krijim dhe krijesa perse ne nuk bindemi dhe nuk menaxhojme si duhet nuk zbatojme domosdoshmerit zoti nuk na ka faj, cdo gje qe zoti ka percaktuar per ne eshte e mundeshme te arrihet sipas ligjit tije ,,a duhet ta pranojme te gjith jemi per nje analize te thelle ,qe te vlersojme ralitetin ndajm problemet dhe pranojme zgjilljet ,permes te drejtes hakut perderi sa jeten dhe te drejten sejcili e don per veten e tije dhe padrejtesi nuk pranon ti behet nga askush,le te afrohemi se afrimin na mundeson e verteta dhe largimin perplasjen shkatrrimin na e sjell padrejtesia ,tani kemi ne dore te zgjellim jeten apo vdekjen sipas deshires ,te zgjellim paqen apo luften askush sna ndalon e kemi ne dore ne sjellim paqe dhe ne sjellim lufte si qenie njerzore ne sjellim permirsim ne sjellim shkatrrim ,i kemi portat e hapta por pas sejcilit prej zotit botnave do ti vijne pas shperblimi per paqen apo ndeshhkimi per luften ,,kemi nevoje te analizojme dhe bindemi cfar kerkojme dhe si po e kerkojme ku na con ,ndoshta brenda nesh triumfon e mira mbi te keqen ndryshojme per hajr dhe shpetojme me meshiren e zotit permes drejtesise se tije, a duhet te mendojme qe te ruajm veten te drejten mire dhe arrim suksesin ,vertet sejcili e deshiron por me padrejtesi kjo nuk arrihet vertet po zhgenjehemi duke percaktuar armikun duke qene vete sejcili armiku i vetes vet me egon e vet duke i grabitur te drejten dhe dhunuar tjetrin ,,mendoj ka vend per te gjith ne te marrim veten ne llogari perpara se te na marrin i malli zot perderi sa ne esence pervete duam te miren derkohe qe tjetrin e shqelmojme me te keqe dhe mendojme se vetes po i bejme dobi jo keshtu nuk funsionon plani fetarisht shkencerisht as praktikisht sepse gjithcka se krijuam vet por e krijoj i gjithfuqishmi gjithpushteteshmi dhe ne jemi nen pushtetin e tije nuk jemi krijues zgjilljesh sejcili per veten e vet por nevojat zgjilljet jane te nderthurura ne unitet lillje me krijuesin krijesat dhe njeritjetrin me rregull drejtesi hak ,ky eshte mendimi im nese dikujt i vlen per te kuptuar ndonje dobi ne dobin njerzore

  2. cfar duhet te kuptojme nese ne mezin njerzore fillon lufta ,,do thot qe ne mezin tone nuk ekziston me meshira toleranca mirkuptimi falja ,virtyti vlerat,,dhe ne i sherbyem luftes mbollom padrejtesi dhe po prekim fundin dhe cmimin e saje ku lufta nuk eshte paqe dhe dobi por shkatrrim dhe ndeshkim ,po vertetohen ligjet e zotit ,si precize dhe te verteta se padrejtesia ne pergjithesi dhe detaje ne vecanti si ka emrin ka veprimin zoti na lehtesoj ne maksimum kuptimin sepse i beri te qarta shenjat e saje e kundert eshte drejtesia me mrekulline bukurin dhe larmin e vet portat e saje jane te hapura ende per te gjith ,vlen per te kuptuar se zoti mallerishem cfar i kerkum na dha kerkuam padrejtesin na lla padrejtesin nese kerkojme drejtesine po perseri drejtesin na jep ,kjo fillon me njohjen e zotit dhe ligjeve te tije ,ligjet e zotit nuk funksionojne sipas deshirave te zotit ,percaktimit tije ,ne cfar zgjellim dhe i bejme sherbimin ate pacmangeshem do arrijme ,po cfar ndolle nese sejcili prej nesh i thot vetes un nuk dua te jemi ai celesi i se keqes per boten dhe largohet nga padrejtesia normalisht qe boshllek nuk qendron vendin te padrejtesise e ze drejtesia dobia ,,un kam shprese se akoma ka kjo bote qe orientojne rrjellen e ngjarjeve duke zevendesuar luften me paqe dhe problemet me zgjillje urrejtjen me dashuri dhe frenimin e jetes njerzore me gjalleri shpres perderi sa zoti mallerishem lejon fjalen e mire te flitet dhe veprimin e mire te behet mendjen te logjikojne dhe ullzimin e tije e kemi prezent shpresoj se mundesit e paqes dhe normalitetit akoma i kemi prezent

  3. qortim gabimi rreshti 8 nga poshte lart duhet ligjet e zotit nuk funksionojne sipas deshires njerzore por sipas percaktimit te zotit me respekt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.