• |
ide | kryesore

Marrëveshja për detin/ Nesër vjen ministri i Jashtëm grek Kotzias në Tiranë

Lajme, Të fundit

Ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias do të vizitojë ditën e enjte Tiranën. Mësohet se Kotzias do të zhvillojë një takim me ministrin e Jashtëm Ditmri Bushati në kuadër të marrëveshjes së detit me Greqinë.


Lajmi për vizitën kryediplomatit grek konfirmohet nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme. Marrëveshja e detit me Greqinë shkaktoi një “furtunë” debatesh mes opozitës dhe mazhorancës.


Pas dy refuzimeve të njëpasnjëshme, Presidenti Ilir Meta në 19 Mars i dha autorizimin Ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati që të lëshojë plotfuqinë për grupin negociator për ndarjen e kufirit detar me Greqinë


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.