• |
ide | kryesore

Rrezik lufte me Rusinë? BE përgatit rrugët e transportimit të tankeve

Planet

Komisioni Europian prezantoi sot një plan veprimi për të përmirësuar lëvizshmërinë e trupave dhe të pajisjeve ushtarake në kontinentin europian, në kuadrin e tensioneve në rritje me Rusinë.


Objektivi i Brukselit është që të heqë përgjithnjë pengesat ligjore që pengojnë lëvizjet ushtarake ndërkufitare dhe për të përshtatur infrastrukturat rrugore dhe hekurudhore për transportimin e mjeteve si tanket.


 

Kjo iniciativë hyn në strategjinë e krijimit të një Europe të Mbrojtjes, një sektor në të cilin shumica e vendeve e ruajnë me xhelozi sovranitetin kombëtar.

Para se të fillojnë projektet konkrete, që do të vijnë më vonë, ekzekutivi europian filloi të mërkurën një testim të situatës aktuale për lëvizshmërinë ushtarake dhe ka përcaktuar një kalendar për muajt e ardhshëm.


1 Comment

  1. nese e studiojme fetarisht shkencerisht dhe praktikisht ,lufta dhe paqa ,jane rendimenti i punes qe njeriu i sherben ,ne tre shkallet e veprimit,ne te menduar folur dhe vepruar ,ku drejtesia e verteta eshte porta paqes dhe padrejtesia eshte porta e luftes ,drejtesia ka gjallerin qartesin zgjilljet vlerat meshiren shpresen ,sukseset fitoret ,por mbi gjitha ka cak rregull mas,ne cdo pikpamje mendimi fjale dhe veprimi,kurse padrejtesia ka shthurje urrejtje shperqendrim gare pasiguri depresion ,zbehje perplasje konflikte luftra shkatrrim padrejtesia nuk ka meshire gjat zhvillimit te vet te padrejtit jane te pamshirshem pabese, ka cdo te keqe ka antivleren ,,keta dhe shum si keto elemente tregues si shenje dallues i ka padrejtesia kur ajo zhvillohet dhe keto karaktere marrin njerzit qe e veprojne e kundert eshte drejtesia,ceshtja e luftes kur padrejtesia zhvillohet dhe njerzit i sherbejne duke e kthyer ne sistem jete eshte e pacmangeshme dhogaria matet ne kohe ,dhe temprature politike egon njerzore mospajtimet,,keta e kthejne kohen ,duke e shkurtuar nga muaj ne jave dhe dit ,sepse gjerat kan tre shkalle zhvillimi e para mendimi mendimin e keq ndaj njeritjetrit per pregatitur per lufte ,kjo faze eshte tejkaluar si natyralitet ne padrejtesi, kurse per tu shprehur ,po shprehen cdo dite ,jemi ne shkallen e pare te veprimit te shprehjes per te vepruar ,qe jan pregatitjet ne rreshtim ,por kur shigjeta del nga harku thot nje hadith profetik ,nuk kthehet me pas ,ka dhe hadithe tjera qe thone ,fjala eshte si shigjeta,,keshtu qe jemi ne moment jo me po shkojme ne lufte ,apo po fillon lufta por ,ketu ,ne ndergjegjen e fshehte te sejcilit ceshtja eshte se kush shtyp butonin i pari fiton luften ,,momentalisht gjitha palet jan jasht kontrollit dhe menaxhimit te vlersimit ralitetit fetarisht shkencerisht dhe praktikisht per deri sa nuk ka thirrje per debat te hapur per te terhequr pretendimet vlersuar dhe mirkuptuar njeri tjetrin ,ndar problemet dhe pranuar zhgjilljet me mirkuptim ,nje analize te thelle sejcili vetes vet se cfar ne fakt deshiron dhe si mund te garantohet se ja arrinembasi per gjalleri dobi paqe zgjillje siguri shprese vlera virtyt ,u paracaktua si ligje perpara se te krijohej gjithcka vetem drejtesia e verteta ,jo padrejtesia,padrejtesia nuk ka rendiment fryt ,ajo ja ven kazmen gjithckaje te mire,ne fakt sejcili prej nesh ,te drejtem miren paqen e deshiron per veten e tije,dhe padrejtesin apo kosto ti cojne dikush nuk e pranon e urren por tjereve padrejtesi u ben ,po te shohim sejcili veten ne natyralitetin e vet vetem ne paqe drejtesi gjen prehje qetesi ,sepse eshte natyralitet krijimi rregulli ,qartesi ,dhe tek padrejtesia kurrsesi nuk gjen qetsi vec vlerave cilsive shenjave te saje stresin depresionin ,atehere kur jemi te njejte si krijesa ne nje natyralitet perse te mos pranojme,paqen qe na qeteson qarteson gjalleron ka zgjillje ka shprese dhe suksese,garanci dhe me te ,na ruhet krenarija gjitheve,kurse padrejtesia nuk ka garanci krenarije per asken ,vec deshtimit turpit zhgenjimit sepse u krijua e tille,,vall a dudet ti flasim njeritjetrit per dobit se me pare ti bejme demin nderkohe demin te na ndolle se deshiron askush dhe dobin e duam te gjith,,anuk eshte me mire te zhvillojme dobin ate cfar duam dhe ndalojme ate cfare urrejme drejt me shpirt te pastert si per vete dhe per tjeret,gjith keto shpenzime qe shpenzojme nga urrejtja per te shkatrruar njeri tjetrin ti shpenzonin per te rritur dashurin mes njeri tjetrit vallahi zoti na siguron se nuk do mbetej problem pa zgjillje ne mezin tone ,un mendoj te kemi arsyen perpara fjales dhe debatin perpara forces permes gjithperfshirjes dhe permes te drejtes hakut perderisa jemi qenie njerzore me arsye arsyeja eshte kryefjala suksesit per veprimet tona nuk e di nese dhe ju ndani te njejtin qendrm me mua me respekt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *