• |
ide | kryesore

Debati/ A po i shesin shqiptarët mësuesit gylenistë tek vëllai Erdogan?

Arkiva

Media turke “Hurriyet”, shkruan se gashtë shtetasit turq, banorë të Kosovës, të identifikuar si përkrahës të Gylenit, janë deportuar për në Turqi, të enjten, pak orë pas arrestimit të tyre nga Policia e Kosovës. Qeveria e  Kosovës në bashkëpunim me Agjencinë Inteligjente në Turqi, kanë realizuar këtë operacion arrestimesh duke vënë në pranga
Cihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya ve Yusuf Karabina, drejtues të institucioneve shkollore turke në Kosovë, dhe njëri prej tyre me profesion mjek  Ata kanë qenë të pajisur me leje qëndrimi në Kosovë por atyre u janë pezulluar ato.

Ministria e Punëve të Brendshme të Kosovës, përkatësisht Departamenti për Shtetësi, Azil dhe Migracion, bëri të ditur se në bazë të mandatit të saj për zbatimin e ligjit për të huajt, ka revokuar lejet e qëndrimit për shtetasit turq.


Megjithëatë mediat kosovare po aludojnë hapur se arrestimi dhe dëbimi i mësuesve të kolegjit Mehmet Akif është një marëveshje okulte mes presidentit turk Erdogan dhe atij Kosovar Hashim Thaçi. Shumë vende perendimore nuk kanë pranuar ti ekstradojnë gylenistët e cilësuar nga Erdogani si terroristë dhe bashkëpuntorë në hrushtin e shtetit, për shkak të drejtësisë së diktuar politikisht, klimës së terrorit dhe mugesës të së drejtave të njeriut që mbizotëron në Turqi. Por pushteti në Prishtinë ka dalë kundër kësaj rryme duke përzgjedhur përpara aleatëve perendimorë vëllain Erdogan. Shumë zëra influentë publikë kanë dalë hapur kundër kësaj politike të qeverisë së Kosovës.

Reagimet:

Veton Surroi

Kosova u çlirua dhe u pavarësua si një prej projekteve më të mëdha ndërkombëtare për të mbrojtur të drejtat e njeriut. Gati njëzet vjet pas çlirimit, shteti i Kosovës në vend se të mbrojë ua rrezikon të drejtat e njeriut pesë shtetasve të Turqisë duke i dorëzuar autoriteteve të cilat janë larg standardeve të drejtësisë.
Një rënie e përditshme morale.

Shkëlzen Maliqi
Shpresoj se dorezimi i drejtorave te shkollave “Mehmet Akif” Turqise eshte lajm i rrejshem! Aktiviteti i tyre ne Kosove ka qene legal ne shkollat qe jane regjistrur sipas ligjeve tona dhe nese ne Kosove nuk kane qene nen hetime se jane duke zhvilluar veprimtari te rrezikshme per shtetin tone, e as Turqia nuk ka derguar deshmi tjera te bindshem se ata jane “terrorista” pos se jane “gylenista”, nuk ka pse te deportohen! Perkundrazi, duhet t’i ofrohet azili ose mundesia qe te zgjedhin ne cilin shtet duan te jetojne. Nuk e paragjykoj aspak se kush jane dhe cfare kane bere keta qe po thuhet se do te deportohen, por duke e ditur se me cfare histerie regjimi i Erdoganit largoi nga puna dhe i burgosi dhjetera mija “gyleniste” dyshoj se kjo eshte pjese e ndjekjes se turpshme te shtigave, nje fushate masive qe po e mbron pushtetin dhe tiranine e Erdoganit dhe jo aspak kontribut ne luften kunder terrorizmit.

Enver Robelli
Ekstradimi i shtetasve turq me leje te rregullta qendrimi ne Kosov quhet, perndryshe, krim shteteror. Keshtu Kosova nuk sillet me ndryshe se nje „ »republike bananesh“. Kete vendim te tmerrshem e marrin njerez qe edhe vete dikur kane qene te perndjekur nga nje regjim represiv dhe kane qene shume te lumtur qe shtetet perendimore u ofruan strehim. Ish-refugjatet Thaci dhe Haradinaj shnderrohen ne ekstradues dhe sherbetore te nje regjimi qe drejtesine e ka shnderruar ne instrument terrori.

Astrit Gashi

Ramush, Hashim e Kadri kah po e qoni keshtu Kosoven! Dikur thojshit kah BE e SHBA, sot e dje kah Turqia e Erdoganit e Rusia!

10 Comments

 1. Pushteti i Erdoganit eshte kthyer ne nje bande te organizuar. Shkon ne shtetet qe i ka ne mes te shaleve rremben cfare do , hipen ne avion dhe pastaj i torturon ne Turqi.
  Shqiptaret duhet tu thone stop ketyre banditeve te Erdogan Ertugrulit

   1. Ju qifsha robot me Kosovo Maqedoni Bosnia e Albanistan Myslyman skeni turp mor grace e flliqun .
    Tan jeten te Poshtrum prej turkut e sot akoma vazhdoni ti shkoni mbrapa turko bythqimve Robt ku ti ken kush eshte e i shkon pas turkut.

 2. Kosova u gjysem pavarsua nga serbia,dhe direkte u ri-pushtuan nga armiku i vjeter turqia.
  se pari nje ish shtet pushtues qe kurre skemi ber trakte pajtimi si munde te hap shkolla raciste nacionamiste asimiluse per shqiptaret;ne nje shtet te huaj.
  a lejon serbis,greqia e mali i zi te hapen shkolla turke.
  pastaj.ndertimi ilegal i 700 xhamiave turke pa vullnet e deshiren e popullite te kosoves.
  pastaj.bota akuzon erdoganin me turqin si uno geneve suisse,se ka dhunuar 3000 her te drejtat e njeriut ne turqi,dhe 45000 viktima kurde ne 40 vite te fundit nga shteti turk.
  mos te shkoje me tutje,veq shteti nuk mbahet per feshira te naim ternaves e klikes turke ne kosove.
  se tek e fundit duhet qire piçken e nanes te gjithe hoxhollar e imam qe mohojn pishtimin 523 vjeqar ottoman dhe bejn kriminel gjyshrit tane ilir dhe skenderbeun.
  pra edhe nje her,hoxhollarve dhe imamve duhet dhjer gojat turke.

 3. Ngelet me Byth Lart more Sumqira Turku. O Gylena o Legena,
  Flliqesira, Plehrat e Arabis ..
  Ikni ne Turqi e Arabi ooo Naqima I rrace kurve QE MOHON PREJARDHJEN TENDE .QE MOHON HISTORIN TENDE
  QE MOHON HEROJNT E TU
  QE MOHON SHKEMBIN E VAJES NE QAFSHTAM TE KRUJES ,ATY KU 100 VAJZA E GRA U HODHEN NE HUMNERE VETEM MOS TU BENIN SHERBETORE E TE PERDHUNOHESHIN NGA KJO FARE A FLLIQUN TURKE.
  OOOO
  MOTERQIMA KOSOVE E NAQIMA QE E QUANI VETEN MAQEDONS
  NAQIMA MYSLYMANO SHQIPETAR QE E QUANI VETEN ILIRIAN A GJAK ARIAN ..OOO GJAK I PRISHUN QE JU VJEN ERA QELBSIN . PLEHRAAAA

  1. Or ti se sdi ca te tquaj se sme dukesh si shqiptar. E para ti dukesh nje analfabet i mirefillte,sikur ske pa shkolle as nga maja e malit e jo me ta kesh praktiku qofte dhe nje dite te vetme. Mjafton shiko ,ke ardh te komentosh per aktin qe ndodhi dje, dhe as nuke di ca ka ndodh. U arrestuan disa gyleniste, kurse ti shan gylenistet(hajde injorant hajde!) e dyta hiqe ate emer,se nuk meriton te mbaje emrin Gjergj Kastrioti nje antikombetar si ti.qe normal si anti shqiptar ,ske si ta duash Gjergj Kastriotin. e treta more injorant analfabet, Gylenistet u arrestuan me urdher te nje personi, jo te gjithe Kosoves, dhe ne anen tjeter,qe mua me ben krenar Kosova, cdo dite e me shume, perfshi dje, pati reagim te jashtezakonshem nga e gjitha Kosova: Populli, politikanet,te gjithe udheheqia,te gjtiha partite, shoqatat, media kunder ketij arrestimi,Treguam solidaritet, evropianizem,humanizem, u treguam “kryengrites” dhe protestues kur shkelet e drejta qofte edhe e nje jo-shiptari, pra me shume me ben krenar dita e djeshme se sa te turperohem nga fjalet e nje alabaki si puna jote. U shkarkua edhe ministri i Brendshem dhe shefi i inteligjences nga kya kt, Ca do me shume> ?Ca te bejme me shume? Ti shiko keto 100 te mira qe ndodhen dje, dhe mos u kap te nje e keqe o antikosovar analfabet. Bile merr shembull dhe turkun qe urren aq shume, kundershtoje me proteste paqesore europiane, dhe jo duke sha ketu ham ham si qen neper portale

 4. nuk jane kunder nje feje,etnie dhe shteti,se fatkesishte vet vij nga nje familije e asimiluar nga osmanet ne fe e kultara tyrke,por une nuk praktikoj fe tradita e zakone te pushtuseve.
  me nje fale nuk pranoj kurgju nga asnje pushtues turk dhe serbe,por kenaqem vetem me te gjjtha autoktone ,shqiptare evropiane.
  1.kush ju dha autorizim te hapen shkolla turke per mesime ekskuzive asimilim te femijve shqiotar ne turq.
  2. plani i vjeter ruso-serbe per trajtuar shqiotaret si mbeturina osmane ne ballkan,eshte qdoher aktive dhe shume dangereuse.
  3.hashim thaqi me etni etnike ? , si pronare kosove na ka shpalle lufte direkte neve shqiptarve,evropes dhe usa.
  per ta par me sy te juaj sesi erdogani me turqin furnizon me arme al kaeda,al nusra isis.
  shikoni videon e filmuar fshehtas nga vet nje gazetar turk.dhe per kete erdogani i burgos gazetaret turq e kurde.
  Video.
  un journal turc publie les image d’ armes livres par la turquie aux djihadiste en syrie.
  ne shqip.
  nje gazetar turk publikon pamjet e ushtris turke qe furnizon me arme gjihadiste e siris.
  pra erdogani tradhton usa ,evrope e nato dhe furnizin terroristat e isis qe kane bere ne siri e irak afro 300 mi viktima sidomos me premje koke me shehirat .
  video e par nga gjithe evropa e bota nga gazeta franceze le monde.
  pastaj,gjate vizites se erdoganit ne paris, ku gazetari tv france 2 i thote erdoganit ne prezencen e presidentit macron,se ju erdogan furnizoni e financoni al kaeden ne siri dhe avganistan.
  pastaj merkela vetem sa nuk i ka ra grushte erdoganit.
  pastaj trumpi..
  pra qdo lidhje me turqin erdogan eshte largim me evropen e usa dhe afrim me rusin e serbin.

 5. Kjo eshte veper e vellait te vogel te Erdoganit, Hashim Thacit, kryespiunit serbo-sllav…qe pasi eleminoi Jasharet, vodhi miliona nga lufta dhe sot e kesaj dite manipulon gjitcka nepermjet klanit Pronto…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu