• |
ide | kryesore

Marrëveshja për detin, ministri i Jashtëm grek Kotzias sot në Tiranë, takon Bushatin

Lajme, Të fundit

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, do të zhvillojë sot një vizitë të shkurtër në Tiranë.


Kryediplomati grek do të takohet me Ministrin Bushati rreth mesditës në Ministrinë e Jashtme.


Në fokus të takimit të tyre mendohet të jenë bisedimet në lidhje me ecurinë e negociatave pas marrjes së autorizimit për plotfuqishmërinë.

Vonesa me dhënien e autorizimit nga Meta shtyu dhe vizitën e kryeministrit grek, Alexis Tsipras në Tiranë, e cila ishte parashikuar brenda prillit.

Pas vizitës në Tiranë, Kotzias do të fluturojë drejt Vienës, ku të premten do të takohet me homologun maqedonas Nikolla Dimitrov dhe negociatorin e OKB-së për çështjen e emrit, Matzhew Nimetz.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.