• |
ide | kryesore

Leo Dicaprio, miliona dollarë për ishullin e paprekur

Paparazzi, Slider

Aktori i njohur ka financuar këtë marrëveshje e cila mbron bukuritë natyre të Seychelles dhe që ishujt e saj kapin përmasat e Britanisë.


Në këtë zonë do të ndalohen të gjitha përdormiet nxjerrëse prej tij, si peshkimi apo eksplorimi i naftës.


Marrëveshja me kreditorët e vendit u ndërmjetësua nga The Nature Conservancy dhe përfshinte një grant prej 1 milionë dollarësh nga Fondacioni Leonardo DiCaprio.

Seychelles ka njoftuar planin pionier për ruajtjen detare të mbështetur nga Leonardo DiCaprio, duke synuar sigurimin e jetëgjatësisë së biodiversitetit të saj.

Kjo lloj marrëveshjeje është e para e këtij lloji.115 ishujt e arqipelagut janë izoluar nga masat tokësore kontinentale për miliona vjet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu