• |
ide | kryesore

(VIDEO+18) Ushtria izraelite vret me snajper në kokë 18-vjeçarin palestinez

Planet

Videoja më poshtë tregon momentin kur një djalosh palestinez 18 vjeç qëllohet me snajper nga ushtria izraelite, gjatë protestave në Rripin e Gazës.

Pas disa sekondash vrapimi në tentim për të ikur nga plumbat, Abdel Fattah Abd al-Nabi, u qëllua me snajper mbrapa kokës dhe vdiq në vend.


Ushtria e Izraelit u mundua të arsyetojë këtë që ndodhi duke thënë që viktima i përkiste organizatës terroriste palestineze Hamas, pretendim që u hodh poshtë nga familja e viktimës.

“Ai nuk kishte armë as Molotov, vetëm një gomë. A u bën kjo dëm izraelitëve, një gomë?! Ai nuk po shkonte drejt tyre, por po ikte” – tha vëllai i adoleshentit të vrarë.

Izraelitët thanë që videoja e shpërndarë nëpër rrjetet sociale është e edituar nga Hamasi për propagandë dhe nuk tregon momentet kur sipas tyre, viktima është treguar i dhunshëm ndaj ushtarëve.

Kjo vrasje e çon në 19 numrin e viktimave gjatë kësaj vale protestash në kufirin mes Izraelit dhe Gazës.

3 Comments

  1. Edhe per keyo vrasje,te ushtrise israelite dikush duhet te flase, e duhet te mendojne se populljane edhe ata. Ka hije qe thone se dikush e perkrah kete politike. e pastaj mendimet per terrorizmin i vishen vetem nje klase.

  2. Hitleri ishte pusht dhe psikopat jo me i vogel se Stalini, Tito, etj. Por hitlere te tjere mund te dalin nese keta (nuk di cfare emri t’u ve) vazhdojne me vrasje e ekzekutime te tilla

    1. zhvillim permes ralitetit ,jeta eshte proces zhvllimi ,qe gjitha krijetat ,ne te levizin zhvillimin sipas ,formes qe njerzit i bejne sherbimin me drejtesi apo padrejtesi por cilido te jete veprimi i menyres se spjegimit te verteten e tregone faktet ,mbasi cdo veprim ka shejin e vet,qofte per mire qofte per keq ,ka 18 vite qe me ra ne dore nje liber ,me titull dexhali kujdes paralajmrim per mbar njerzimin ,ku ne te vec shpjegimeve rreth profetit mashtrues,,kishte dhe portokollet cifute per shkatrrimin e njerzimit ,ku thuhej se rusi i kishte zbuluar ne vitin 67,dhe ja kishte treguar botes ,ne to thuhej ne kemi sistemin bankare te botes ne dore ,mbi 900 banka ne bote jan cifute,ne kemi mediat tona kudo ne kemi teknologjine ne dore ,sistemin arsimore , do ti kthejme njerzit ne kafshe rinise do i llurojme teknologji dhe do ta mysim ne imoralitet,ate ulleheqes qe duam ne kudo ne bote do ta vendosim dhe nuk guxon kush te na kundershtojne ne kemi ushtrin tone ne gjith boten ,flitet per organizata te fshehta masonet,mua nuk me besohej nje gje e tille i mendoja si shpifje ,kundrejte nje kombi ,qe gati u shfaros gjat luftes se dyte ,as nuk dua ta besoj por faktet , raliteti zhvillimeve po nxjerr fakte se nuk jane kombi cifut ,kombi me pikpamje te drejta njerzore sic jane kombi anglez ,gjerman danez skuecez apo kombet e tjere nuk kan ndjenjen e te vlersuarit te respektit te dinjitetit njerezore te drejten hakun ,vlerat meshiren ndihmesen ,humanizmin por me shum duket ndjenja e krenarise se sundimit perfitimit nenshtrimit dhe shkatrrimit tjetrit varesise dhe apsulutizmit ,kur mendjemallesia mosperfillja qendron tek nje popull keto jan shenjat e shkatrrimit te tije ,me popullin palesinez dihet qe jan toka te pushtuara me force dhe viktima ka cdo dite fakti qe percakton faj duket qarte qe cifutet jan ne palestine ne shpin e tjetrit jo palesinezet ne izrael,por ne si popull nuk e kemi kulturen e urrejtjes sharjes nenvleftesimit ,por urtesise fjale respektit mirkuptimit ,te mesazhit pozitiv ndaj kombit cifut duke i thene ,mos e coni veten deri te flase guri druja pama dhe cdo gje kunder jush sic ka paralajmruar i derguari fundit ne hadithe ,apo ju do beni dy here zullum ne toke sic ka paralajmeruar zoti mallerishem ne kurane , njerzit e zgjuar pergjate historise suksesin e kan gjetur vetem tek ullzimi zotit ,kurse njerzit qe mendojne se jan vet zoti zgjilljet i mendojne se i zgjillin vet por sapo fillon thatesira ndoll sic ndolle me ministrin e bujqesise cifut qe i ben thirrje popullit te dalim e ti lutemi zotit ,qe te na sjellin shi ,kaq jemi si njerez te dobet por me ego te malle sikur bejme namin por vet percaktimi zotit ben te mundur sejcili ti nenshtrohet frytit te mendimit fjales apo veprimit tije ku veprat e mira i shperblen dhe veprat e keqia i ndeshkon ,ndonese te miren sejcili e duam per vete dhe te keqen e urrejme edhe pse keq ju bejme tjereve por erdhi koha te marrim veten ne llogari perpara se te na marre i malli zot sipas te vertetes qe kjo qe veprojme eshte dobia apo demi jone perderi sa sejcili per vete don dobin paqen gjallerin shpresen dhe tjereve u ben dem por zoti e ka krijuar ne menyre te atille ligjin e tije qe kushdo cfar ti bejne dikujt mir apo keq e ka bere ne dobi apo demi e tije ,ketu lind arsyeja per te keshilluar dike per mire dhe ndalur nga e keqa duke i thene o njeri ti me kenaqesi deshir shpirt pasion e don veten tende ndersa po me zell perkushtim shpenzime kosto ti po shkatrron veten tende ,ndersa shkatrrimin tend se deshiron kurrsesi ,por domosdoshmerisht ti duke ju bere padrejtesi tjereve i bere padrejtesi vetes dhe kur dikush te qorton ne te miren tende nuk eshte armiku yt sepse armiku sejcilit eshte egoja e parase dhe pushtetit,,dhe mosbindja ne dituri te verteten sot eshte koha qe te thellohemi te gjith per te kuptuar se cfar ne fakt po bejme nga erdhem ku po shkojme ,dhe puna jone a eshte dobi apo dem per ne qe te bindemi dhe zgjillim dobin ate qe eshte prej natyralitetit tone njerzore jo egos unit epshit qe na fundose ,ky eshte mendimi im i fjales se lire duke qartesuar demet qe sjell padrejtesia dhe dobit e drejtesise deshirat tona dhe veprat tona ,vlersimin e ralitetit ndarjen e problemeve dhe pranimin e orientimit sipas domosdoshmerive jo deshirave ,nese dikujt ky koment i vlene per ndonje dobi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.