• |
ide | kryesore

Dokumenti/ “38 qytetet angleze që Rusia mund të bombardojë”

Planet

Tensionet dhe përplasjet mes Rusisë dhe Britanisë vijojnë të përshkallëzohen që pas helmimit te agjentit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij si dhe sulmit me raketa në Siri dy ditë më parë, ku Britania mori pjesë krah SHBA dhe Francës.


Parashikimet e një Luftë ë Ftohtë të hartuara në fshehtësi nga qeveria britanike zbulojnë shkallën e një sulmi bërthamor nga Rusia në Mbretërinë e Bashkuar. Të paktën 38 qytete janë në liste për një sulm te mundshëm nga ish-Bashkimi Sovjetik raporton Daily Star Online. 


Russia-Nuclear-War-Britain-Vladimir-Putin-Map-Targets-Soviet-Union-Cold-War-Nukes-Skripal-1269962
Vete presidenti rus Putin nuk e ka mbajtur sekret faktin se ai është i gatshëm të përdorë arsenalin e tij nuklear, madje duke zbuluar armët e tij më të fundit në muajin shkurt.

Zyrtarët e mbrojtjes hartuan një listë prej rreth 106 vendesh, por vetem 20 prej tyre janë më të rrezikuara dhe në të cilat besohet se Rusia është e gatshme për sulm, duke i shënuar si “objektiva të mundshme bërthamore”.

Qytetet në Mbretërinë e Bashkuar të listuara në: Londra Qendrore, Cheltenham, Edinburg, Nottingham, Teeside, Coventry, Wolverhampton, Leicester, Stoke-on-Tent, Belfast, Huddersfield, Sunderland, Gillingham, Rochester, Chatham, Maidstone , Manchester, Southampton, Leeds, Newcastle / Gateshead, Bristol, Sheffield, Swansea, Hull, Catterick, York, Preston, Cambridge, Dover, Reading, Salcombe, Brecon, Kidderminster, Armagh.

Këto objektiva mund të kenë ndryshuar që nga Lufta e Ftohtë, por ende ofrohet një pasqyrë në masën e shkatërrimit që Britania mund të ketë në rast të një sulmi.

Kujtojmë se Sekretari i Jashtëm britanik Boris Johnson pranoi dje kërcënimin dhe mundësinë për një hakmarrje të Rusisë pas sulmeve ndaj Sirisë duke thënë se Britania duhej të merrte “çdo masë paraprake të mundshme” për t’iu përgjigjur çdo kërcënimi.

Russia-Nuclear-War-Britain-Vladimir-Putin-Map-Targets-Soviet-Union-Cold-War-Nukes-Skripal-1269932 (1)

1 Comment

  1. trima hiqni rraketat dhe po luftojme me shpat te pakten vdesin disa dhe te pafajshmit jetojne, nese dikujt i eshte merzitur jeta ,tek e fundit le te vras veten ,dhe njerzimin ta lere te qet,kini frik zotin se pacmangeshem ati do ti kthehemi ,dhe do te na marre ne pergjithegjsi ,mos u beni mekatare te mellenj ,duke urdheruar luften dhe nxitni ,hillrimin e zotit mbi ju,ndeshkimin e ashper te tije,ju kurrsesi ligjin e zotit nuk mund ta sfidoni ,forca juaj eshte vetem qe ta filloni te keqen por se cfar eshte e keqa ne zhvillimin e vet misteret qe vin pas ju as nuk ja keni iden apo te ndaloni demet pasojat,zoti ka urrdheruar drejtesin ,dobin mirsin ,per te gjith,jo padrejtesin ,zoti nuk ka urdheruar te keqen gjakderlljen shkatrrimin ,zoti ka urdheruar zhvillimin e vlerave dituris pastertise paqes ,jo injorances ,urrejtjes perplasjes luftes,ne nuk u krijuam per te qen armiq ,por ndihmes dhe plotesues ne dobi,zoti nuk urdheron luften por paqen ,zoti nuk urdheroj urrejtjen por dashurin respektin tolerancen mirkuptimin faljen bashkpunimin ,lufta lejohet vetem sipas kritereve qe zoti mallerishem ka percaktuar por duke paraprire me pare fryma mirkuptimit debatit tolerances permes frymes se meshires askush nuk eshte i tepert dhe as i pavlere mbi siperfaqen e tokes te mos projektojme armikun mbasi armik kemi vetem nje te cilesusr njerzore, ky eshte djalli mallkuar qe nxit veset tona egon tone per vepra te keqia,keshtu qe sejcili luften e ka me veten e vet egon e vet duke pare veset e tije sipas ullzimit zotit duke ndryshuar dhe i mjafton qe gjith te mbesim vllezer jo armiqmundesit ekzistojne ende qe te gjith ti kthehemi normaliteti duke filluar sejcili ne reflektim i pari brenda vetes dhe pastaj me tjeret,per shkak te gjerave qe na bashkojne dhe gjerave qe na ndajne ku na bashkon drejtesia sepse u krijum me te me drejtesi qartesohemi gjallerohemi harmonizohemi zhvillohemi gjejm zgjillje shtojme shpresen ,drejtesin sejcili e deshiron per veten e vet ,dhe padrejtesine e urrejme te gjith ndersa padrejtesi i bejme njeritjetrit,por qe padrejtesia ka kosto dhe cmim qe po na perfshin te gjitheve ku ne fakt asnjerit si pelqen ,dhe mbetet fakti qe nese i bejme keq njeritjetrit eshte njelloj sikur po ja bejme drejtperdrejt vetes duket sikur po peshtyjme njeritjetrin me fjale nervozizma dhe veprime por eshte njelloj sikur te pshtyejm perpjete dhe te na bien po fytyres tone jo dikujt tjeter mendojme te hellim rraketa dikujte por eshte njelloj sikur po ja hellim vetes sone ,por ne fakt ne kemi logjik jemi te zgjuar dhe veten e duam shum familjen po ashtu por veprimet tona tregojne qe ne veten tone po e urrejme dhe jemi kthyer ne armikun e vetes kriminele te betuar kunder vetes si ka mundesi qe djalli mallkuar kaq shum na fundosi si gjini njerzore kunder njeritjetrit pa nevoje ku ne krijim jemi krijuar qe domosdoshmerisht cdo begati na vjen vetem duke ndjekur ullzimin e zotit dhe cdo e keqe na vjen duke degjuar egon e pangopur tonen per pushtet dhe para mendoj se gjith kemi nevoje ta marrim veten ne llogari perpara se te na marrin i malli zot per te kuptuar se ne fakt kjo cfar po bejme eshte ne dobine tone apo demin tone dhe sgjellim per gjith ne pergjithesi ate cfar deshirojme per veten sejcili ne vecanti te drejten paqen miren dobin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu