• |
ide | kryesore

Krahasimi/ A bllofoi Rama në fjalimin për rekomandimin e BE?

Arkiva, Kryesore

Po të dëgjoje sot fjalimin e Edi Ramës të dukej sikur kishe të bëje me një ditë të veçantë. Ai e quajti 17 prillin “Një kapitull të ri për shtetin tonë” dhe e shiti dhënien e sotme të rekomandimit si hyrje të Shqipërisë në një fazë të re.
Në fakt e vërteta është pak më ndryshe. E para sepse negociatat nuk janë hapur, por vetëm se Komisioni Europian i ka sugjeruar vendeve anëtare ta bëjnë këtë gjë (mund të ndodhë në qershor apo në dhjetorin e këtij viti).
Dhe e dyta, më e rëndësishmja, që Rama bëri sikur e kishte harruar, është fakti se Komisioni Europian e kishte dhënë edhe njëherë rekomandimin në nëntor të vitit 2016
Shiko poshtë Linkun e reporter.al : http://www.reporter.al/komisioni-europian-rekomandon-hapjen-e-negociatave-me-shqiperine/

“Rekomandimi për hapjen e negociatave do të kushtëzohet nga progresi që do të bëhet në lidhje me zbatimin e reformës në drejtësi, në mënyrë të veçantë për sa i përket rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve (i ashtuquajturi procesi vetingut),” tha Hahn.


Pra rekomandimi ishte bërë edhe më parë, por me kushtin e zbatimit të reformës në drejtësi. 

Po sot, çfarë të reje ka që e entuziazmoi kryeministrin aq shumë? Po të lexohet rekomandimi i tanishem aty nenvizohet pak a shume i njejti kusht: “Në kuadër të progresit të arritur, Komisioni rekomandon që Këshilli të vendosë që negociatat e anëtarësimit të hapen me Shqipërinë, duke ruajtur dhe thelluar momentin aktual të reformës në fushën kyçe të sundimit të ligjit, në veçanti në të pesë prioritetet kyçe, dhe duke vazhduar të japë rezultate konkrete dhe të prekshme në rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve (vetting).”
Pra rekomandimet ngjajnë si dy pika uji dhe nëse ai do të shërbejë si bazë për hapjen e negociatave do të vendosin vendet anëtare. Atëherë po do të jetë dita për të celebruar realisht.

©Lapsi.al

Lexo më tej:

Brukseli tha “po”, por nuk ka vend për festë

Çelja e negociatave, Rama fton Bashën për një pakt të dytë

17 Comments

 1. Kjo koke bizarre me identitet ? Eshte rrezike i nivelit te larte per gjithe shqiptaret.
  qdo fjla fraze e manovrim mashtrim manipulimi,me shqiptatet qe eshte nje rrezik ma shume.
  ky njeri maniaco-depresif psikopat,me qorape te kuqe,baskete te bardha,krevat huli-toksikomave me multi kolore,qe nuk i pershtaten kostumit.
  me syze te kines,me gjeste anormale,qitje fuarte ne krah dhe qafe mogherinit,me arrogancen e tij tipike te klosharve te bulevardeve te parisit.ky njeri duhet sheruar.
  ne shtete te evropes i dtejtojn te psikiatri dhe ndaluar aktivitetet.

 2. Une tre cuna akm, njerit ia kam vene emrin Hahn, tjetrit, Juncker, tjetrit, ktij te voglit, Fleckenstein…… dhe do ta bej doktor, si ai i librit
  (po na cane trapin keta komisioneret, i mesuam permendesh…)

 3. Bobo,hajde e duroje tani, prijesin tone te madherishem, qe na drejton nga fitorja ne fitorje. Do kemi show, parada, konferenca, arrogance, fodullek, ate hedhjen e vedhtrimit larg si nje lider europian. Kohe e peshtire na pret. A thua se fukarrenjte ne darke do kene me shume leke, apo buke per te ngrene.

 4. Rama per evropen shquhet si prodhusi me i madhe i kanabisit ne evrope.
  ket pytje ja kane bere dy gazetare te tv france 24h dhe ekziston video.
  pra rama ka edhe suksese ne investime prodhimi…..

 5. Llumi i Mutit Meros hap forumin, pasohet nga te mbyturit e tjere dhe padyshim do mbyllet me shkallen e larte te inteligjences ari-t.

  1. Ka dhe pederasta qe lepijne byth partish dhe marrin vend pune dhe rroge kot!!! S’i duket do jesh kaq i paafte saqe nuk ke mundesi tjeter cfare te besh!!!

 6. O kari me lart, (keshtu do te te therras meqe s’pranon te perdoresh nickname), po meqe te Tema e hap Mero dhe e mbyll Mero dhe censuron cdo postim kunder shkrimeve….

 7. Ne fakt bllofin e beni ju sepse jane dy deklarata te ndryshme ne kohe te ndryshme. Deklarata e pare u be sapo ishin miratuar ligjet e reformes ne drejtesi ndersa tani eshte ne zbatim dhe po fillojne rezultatet. Lerini xhelozite dhe beni gazetari.

 8. Mire e Bushati qe eshte kllonuar nga Sala dhe nuk do qe Shqiperia te hyje ne BE dhe arsyet dihen pse, por disa komentues idiote dhe injorante ,gjysem analfabete nuk duan qe Shqiperia te jete ne BE per inat te Rames! Me mendje feminore nuk gjen dot! Femije nga trute si Salehu qe e kane lene mendte dhe Bashes pa tru fare! Urime llumit berishian! Urime dhe impotentit Andi Bushati!

  1. O rilindas a e ke dëgjuar shprehjen ” Peshku në det tigani në zjarr” ? Kështu jemi me këtë lesh rekomandimi që nuk sjell asgjë konkrete deri sa të marrë vendimin Këshilli i Ministrave i BE në Qershor.
   Në Qershor, kur të mos hapen negociatat vetëm për shkak të edvinit kanabist, kokainist, sorroist, neokomunist, kujtohu që të gjitha këto budalliqe tia thuash vetes se meriton shumë më tepër, jo vetëm që bën propagandë rilindase kanabiste kokainiste, por qenke dhe shumë idiot që e bën këtë sikur ke vetëm 4 klasë shkollë.

 9. per te gjithe RILINDASIT qe lepijne by..hen e kaptineministrit Prof Dok Mero Gelbaza jep leksione falas ne 365 dite te vitit

 10. Nuk i ushqen dot populli femijet me dokrra “rekomandimesh” per hapje negociatash per anetaresim..etj, etj.
  Varferia ne saje te qeverise Rama ka arritur majat. Kjo nuk mbulohet dot me ca “rekomandime” pa asnje vlere. Ekonomia shqiptare sot eshte ne kolaps. Dhe kur ekonomia eshte ne krize, nuk ka “rekomandim” ta sheroje pervec se qerimi nga pushteti i qeverise Rama te deshtuar plotesisht ne ekonomi, treguesi kryesor i nje qeverisje!

 11. rama ka të drejtë.”e dyta e vërteta” thotë një fjalë e urtë.në fakt është “e treta e vërteta”,por njëra lihet si rezervë!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu