• |
ide | kryesore

Bllokohet hetimi në parlament për Tahirin, deputetëve nuk i jepet çertifikatë sigurie

Lajme, Të fundit

Për 6 javësh në komisionin hetimor “Tahiri”, nuk është bërë asnjë veprim I rëndësishëm hetimor, thonë deputetët e PD-së, sepse asnjëri prej tyre nuk është pajisur me çeritfikatë sigurie. Për këtë bllokim, thotë Enkelejd Alibeaj, anëtar i Komisionit është fajtor direkt kryeministri Edi Rama.


“Me një urdhër të paligjshëm, Edi Rama ka urdhëruar Drejtorinë e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar (DSIK), që të vonojë dhe bllokojë pajisjen me çertifikatë sigurie të deputetëve të opozitës në Komision. Pa asnjë arsye ligjore, Drejtoria, nën varësinë direkte të Ramës, ka refuzuar zyrtarisht edhe pajisjen tonë me çertifikatë provizore sigurie, pavarësisht se kjo është një praktikë normale punë e DSIK-së dhe që jepet brenda ditës‎” tha Alibeaj në një konferencë për shtyp në PD.


Paradoksalisht, çertifikata që i mohohet deputetëve të opozitës, i është dhënë jo vetëm Saimir Tahirit, por edhe ish shefave të policisë që janë shpallur në kërkim për të njëjtën vepër penale si ish ministri, trafik ndërkombëtar droge.

Alibeaj tha se institucione të ndryshme kanë sjellë në komision dokumenta që deputetët ende nuk po i shqyrtojnë dot. “Edi Rama nuk e shpëton dot Saimir Tahirin! Siç thotë sot gazeta gjermane Die Welt, “Tahiri është një nga ato raste që prishin dhe përcaktojnë imazhin e Shqipërisë në pjesën tjetër të Europës” u shpreh Alibeaj.



9 Comments

  1. O i paemer.. thirri llogjikes… Une nuk te jap ty certifikate sigurie per nje ceshtje hetimi parlamentar.. Ti si parti duhet te dergosh ne kete komitet hetimi njerzit qe ke me certifikate sigurie. Keta thone tani qe.. NA PAISNI JU ME CERTIFIKATE SIGURIE QE TE…..

   Dhe me e forta eshte se behet fjale per CERTIFIKATE SIGURIE PROVIZORE.. pra kur i kalon koha kesaj certifikates.. ti nuk ke me asnje detyrim ligjor per sekretin e hetimeve.. etje etj ..

   Kjo eshte nje flluske sapuni se nuk jane deputete qe hetojne Tahirin por prokuroria

 1. REplikuesi BENI, ne mbyllje te komentit me ate shprehjen;;zhul xhamije. e trego vehten qen, bire qeni, drogmen , terrorist, e percares, duket qe eshte bire bushtrash komuniste e katil i vehtes vet,.Ketu po diskutohet bllokimi i certifikates sigurise nga kjo qeveri dinake, qe po mbron mafijen, e deno tepa perkraherit, kjo eshte qe te flasim. Kush po e mbro ish ministrin, populli, apo qeveria? Kjo dihet, portaktikat mafioze te RAMES, per ta shpetuar SAJE QORRIN kane dale sheshit, e biles po cojne emisare drejtesie e pushteti deri ne vendin fqinj per te fshehurfaktet e provat. Kete diskuto ti qelbesira me simbilinBENI. dhe te mos na beni politike drejtesie te maskuar sa per sy e faqe, nuk ka me njeri qe tu besoi deri ketu ishte fundi i qelbesirave.

 2. REplikuesi BENI, ne mbyllje te komentit me ate shprehjen;;zhul xhamije. e trego vehten qen, bire qeni, drogmen , terrorist, e percares, duket qe eshte bire bushtrash komuniste e katil i vehtes vet,.Ketu po diskutohet bllokimi i certifikates sigurise nga kjo qeveri dinake, qe po mbron mafijen, e deno tepa perkraherit, kjo eshte qe te flasim. Kush po e mbro ish ministrin, populli, apo qeveria? Kjo dihet, portaktikat mafioze te RAMES, per ta shpetuar SAJE QORRIN kane dale sheshit, e biles po cojne emisare drejtesie e pushteti deri ne vendin fqinj per te fshehurfaktet e provat. Kete diskuto ti qelbesira me simbilinBENI. dhe te mos na beni politike drejtesie te maskuar sa per sy e faqe, nuk ka me njeri qe tu besoi deri ketu ishte fundi i qelbesirave.

 3. O ti komentues me shume pseudonime.. HP, GQ,.. ti je nje mjeran qe po ben propagande opozitare ne kete laj…

  Te gjithe e dine shume mire se certifikata e sigurise nuk jepet sepse di do te hetosh nje ceshtje delikate.. por jepet nese ti i ploteson disa kushte te caktuara.. nese ti je apo jo i besuar dhe i denje per te hetuar kete ceshtje.
  PDja duhet te dergonte ne komisjon njerzit me certifikate sigurie,, mesa di une jane 5 ose 6 deputete me kete certifikate..

 4. Dhe thoni pastaj,se Merkel,nuk i tha PO Rames.Po cfare t’i thote,qe ti je kryemafiozi,kryemashtruesi,kryegenjeshtari,krye hajduti,krye injoranti.Apo t’i thposhte,se ti je kryetari i cetes se maskarenjeve,qe komentojne per ty,dhe presin t’i paguash,se nuk i ke likujduar plotesisht?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *