• |
ide | kryesore

Profil/ Gruaja e diktatorit koreanoverior, nga shoqja Ri në zonjë e parë

F1, Planet

Ajo nuk është më “shoqja Ri”. Ri Sol-ju gruaja e diktatorit koreano verior, Kim Jong- un është shpallur këtej e tutje “zonja e parë” me një ndryshim leksikor që nuk është krejtësisht i pafajshëm. Sepse Seuli Dhe Pjonjangu po përgatisin një takim të niveli të lartë (27 prill) ndërmjet presidentit jug korean Moon Jae-in dhe Kim Jong- un i cili është i treti në radhë që pas luftës së Korësë në 1953. Por në ndryshim nga gruaj e homologut jugor Ri Sol-ju nuk mbante titullin përfaqësues së zonjës së parë.


Pak gjëra njohen nga biografia e kësaj kruaje 28-29 vjeçare që ka sjellë në jetë tre fëmijë. Martesat e saj u me diktatorin Korean u mor vesh vetëm në vitin 2012 kur ata u shfaqën sëbashku gjatë inagurimit të një parku gjigand lojrash. Titulli i zonjës së parë, kësaj ish këngëtareje të një orkestre zyrtare po i jepet dy muaj pas një vizite shumë të bujshme në jug të motrës së Kim Jong- un, përgjatë lojrave olimpike të Piongshangut.  Përdorimi i këtyre femrave të rrethit të tij të ngushtë po i shërben Kim Jong- unit për të zbutur imazhin e tij ndërkombëtar dhe për ti dhënë atij një qasje më modern. Kështu shefi i koresë së veriut thyen një tabu të vendosur nga paraardhësit e tij, babai dhe gjyshi, të cilën e ruanin me një fanatizëm sekret familjen pa e eksopozuar atë kurrë në publik.Lapsi.al/ Burimi lexpress.frLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *