• |
ide | kryesore

Foto/ Kisha në Delvinë ngre flamurin grek, e heqin shqiptarët e Kosovës

Lajme, Të fundit

Disa ditë më parë, kur festohej festa e Shën Gjergjit në Krane të Delvinës, në rrethin e Sarandës, një flamur grek u pa të valëvitej në kishën e fshatit.

Por anëtarët e një lëvizjeje që synon bashkimin e Shqipërisë, janë nisur që nga Kosova për ta hequr atë, duke përsëritur një gjest të ngjashëm, që ata thonë se e kanë kryer në Himarë dy vite më parë.


Aktivistët e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, të njohur ndryshe edhe me shkurtimin LSHB pretendojnë se e kanë hequr flamurin grek nga kisha e Kranes në jug të vendit, duke e grisur.

18 Comments

   1. po por nuk kane vendosur flamur Turk ; POR KANE GRISUR ATE GREK ! E kupton ? Ne Prizren u be lidhja Shqipetare jo Turke dhe e bene Shqipetaret me ABDYL FRASHERIN .

 1. Jo Jo po’ dota bente me ty
  Qe ta valvit greku nga te kater anet.
  Duhen kellqe se spo them ate fjalen tjeter per ti dale Zot vendit.
  Sa per turqit i mbani ju rrofshin
  Bashke me koncesionet.

 2. Shteti ka ligje. Nese nuk lejohet ngritja e simboleve te shteteve te tjera duhet te nderhyje policia dhe pike. Mua kjo puna e ketyre kosovareve me duket pak e stisur dhe folklorike.
  Gjithashtu kam edhe nje pyetje. Pse flamuret amerikane apo te shteteve te tjera nuk na bejne pershtypje. E di se Greqia eshte tejet armiqesore e raciste ndaj cdo gjeje shqiptare por edhe ne nuk ngelemi prapa. Perfundimisht Ballkanit i duhen 500 vjet te shkeputet nga mentaliteti lindor.

  1. ervin edvini .Pa provoje te ngresh nje Flamur Shqipetar ne Greqi !!! Nuk po them ne Cameri se eshte Shqipetare ,por po e perseris ne Greqi !!! PRANDAJ CDO FLAMUR TJETER NUK NA BEN PERSHTYPJE !

   1. edhe komenti im kete thote. shko meso shkrim e kendim e pastaj kthe pergjigje. une jetoj ne Greqi sa per dijeni dhe e jetoj ne lekure racizmin kurse ti me duket se je nga ata trimat e internetit e te kafese. por sic nuk duroj dot racizmin ndaj meje nuk me pelqen antigreqizmi i kafenexhinjve si puna jote. une jam kunder asaj qe Greqia perfaqeson ,kunder racizmit si ideologji shteterore jo kunder kujtdo qe eshte grek ne kombesi por nuk ndan mendesine e shoqerise greke. ndaj te them shko meso shkrim e kendim ,lexoje edhe njehere komentin tim pastaj pergjigju.

    1. E para ,ka ligje po ska shtet ! E dyta , duket se Shqipetaret nga Kosova jane me Shqipetar se NE ! E treta mos e krahaso flamurin AMERIKAN me ate Grek . Per te tjerat nuk po te shkruaj sa te mesoj shkrim e kendim ! Dhe me vjen keq per ty qe e jeton ne lekuren tende racizmin grek te cilen nuk e ke nga ” por edhe ne nuk ngelemi prapa ” sic mendon ti , se jemi kaq tolerante sa toke dhe det po i falim fqinjeve tane te pa bese sllavo-greke .

     1. te pabeset e vertete jane politikanet tane qe nuk kane nje strategji por e shesin lire …aq lire atdheun sa do te duhej ti vrisnim per tradhti te larte. Pra armikun ne rradhe te pare ta kerkojme tek vetja pastaj jashte. per sa kohe ne ju shkojme nga pas e votojme per vite me rradhe te njejtet bastarde si mundet thjesht te themi se na e kane fajin fqinjet .sigurisht nuk jane te pafajshem por nese ti e le deren e shtepise hapur vec hajdutit qe vjedh nje pjese te fajit e ke edhe ti. mua nuk me pelqen te harxhoj kohen se sa te ligj jane hajdutet por marr edhe masa si te limitoj aksesin e tyre ne pronen time. nuk zgjidhen keto probleme thjesht me disa njerez qe me deshire te mire bejne dicka ,duhet shtet dhe strategji. per kete paguhen kryeministri e ministrat kryetaret e bashkise policia prokuroria gjykatat. gjithe kete zemerim per katandine e Shqiperise duhet ta kanalizojme tek keta dhe jo thjesht te shajme greket raciste serbet shoviniste turkun e ku di une ke tjeter. nacionalizmi pa vizion per te ardhmen nuk te con askund dhe ne e kemi kete me bollek se vec se shajme greket nuk bejme asgje per te kundervepruar. me thuaj kur eshte bere nje proteste e pathirrur nga partite oer ceshtje kombetare

 3. Ervin e di pse se greqia ka pretendime per ato toka ne jug.
  Kurse ameriken ne po’ e kerkojme me qira e sna vjen
  Pas Ca ditesh do te vijne greket te varrezate ushtareve per ti qare
  e me vone do thone eshte toke greke ha ku kemi varret
  Me keto ndarjet shqiperi kosove ,veri jug ,pd PS etj
  Perfitojne vetem ATA qe na Kane katandisur si lypsare ne dyert e botes

  1. E po duhet te mesojme se nuk i rruhet amerikanit ta rregulloje Shqiperine per sa kohe ne nuk ju kerkojme llogari politikaneve tane. Nga kush e kemi peshqesh Janullatosin qe e greqizoi kishen ortodokse. Nuk mungon asnje krah i politikes. Pse nuk doli asnjeri ne proteste. Ne dalim vec kur na therret partia. E pastaj themi ku e gjen gjithe ate guxim greku qe tall bythen me ne ,ta them une , ne ua japim kete te drejte me mefshtesine tone qe presim dike nga jashte te vije te luftoje per ne per te rregulluar jetet tona……..prit gomar te mbije bar.

 4. Kisha nuk eshte shtet as disco as markate por eshte FE ,prandaj ka vlera . ska pse te valvise flamuj shtetesh sidomos grek .

 5. Kisha nuk eshte shtet as disco as markate por eshte FE ,prandaj ka vlera . ska pse te valvise flamuj shtetesh sidomos grek .

  1. Edhe mua kjo me ben pershtypje shume te keqe por politikanet tane bastarde sollen Janullatosin dhe ai e greqizoi kishen ortodokse. Jane po keta politikane bastarde qe kurdohere kur jane ne opozite hiqen si antigreke. Kur te zgjohemi dhe ti gozhdojme para pergjegjjesive ata te cilet i votojme do kemi shprese te mos tallet gjithe bota me ne ,me greket ne rradhe te pare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu